فهرست نامزدهای سنت شکن بفتا اعلام شد

۲۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۱

ساعتی قبل اسامی نامزدین ۷۴مین دوره مراسم بفتا اعلام شد و دو فیلم عشایر و راکس با نامزدی در ۷ رشته، موفق‌ترین فیلم‌های این دوره لقب گرفتند.

آکادمی هنرهای فیلم و تلویزیون بریتانیا ملقب به بفتا، ساعتی قبل اسامی نامزدان بفتای سال ۲۰۲۱ را اعلام کرد و دو فیلم عشایر (Nomadland) و راکس (Rocks) در ۷ رشته، نامزد این جایزه شدند. فیلم‌های پدر (The Father)، منک (Mank) میناری (Minari) و زن جوان نویددهنده (Promising Young Woman) نیز نامزد ۶ جایزه شدند.

این دوره، دارای یکی از متفاوت‌ترین لیست‌های تاریخ مراسم بفتا می باشد تا بعد از انتقادات فراوانی که از لیست سال قبل شده بود، آکادمی بریتانیا توانسته باشد نظر منتقدین را جلب کند.

در حالی که در دوره قبلی و در رده بازیگران، حتی یک بازیگر رنگین پوست دیده نمی‌شد، امسال از نظر حضور تعداد بازیگران رنگین پوست، یک رکورد ثبت شده است.

آنتونی هاپکینز (Anthony Hopkins) برای بازی در فیلم پدر برای هفتمین بار نامزد این جایزه شده است و باکی باکرای (Bukky Bakray) 18 ساله برای بازی در اولین فیلم سینمایی خود؛ راکس، اولین نامزدی بفتای خود را کسب کرده است. نکته جالب این است که از بین ۲۴ نامزد بخش های مختلف بازیگری، ۲۱ بازیگر اولین نامزدی خود را کسب کرده‌اند.

همچنین امسال شاهد نامزدی ۵۰ فیلم مختلف در دسته‌های مختلف هستیم در حالی که رکورد قبلی، نامزدی ۳۹ فیلم مختلف بود. در بخش بهترین کارگردانی نیز شاهد نامزدی ۴ کارگردان زن هستیم در حالی که رکورد قبلی، نامزدی تنها ۱ کارگردان زن بود!

مراسم امسال قرار است در دو شب برگزار شود. در ۱۰ آوریل جوایز بخش‌های فنی داده خواهد شد و در ۱۱ آوریل نیز جوایز بخش‌های بازیگری و سایر بخش‌ها اهدا خواهد شد. به مانند اکثر مراسم‌های امسال، مراسم بفتا ۲۰۲۱ نیز به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

اسامی کامل نامزدین بفتا به شرح زیر است:

بهترین فیلم

پدر

موریتانی (The Mauritanian)

عشایر

زن جوان نویددهنده

دادگاه شیکاگو هفت (The Trial Of The Chicago 7)

 

بهترین بازیگر اصلی زن

باکی باکرای برای فیلم Rocks

رادا بلنک (Radha Blank) برای فیلم The Forty-Year-Old Version

ونسا کربی (Vanessa Kirby) برای فیلم Pieces Of A Woman

فرانسیس مک‌دورمند (Frances Mcdormand) برای فیلم Nomadland

وونمی موساکو (Wunmi Mosaku) برای فیلم His House

الفری وودارد (Alfre Woodard) برای فیلم Clemency

 

بهترین بازیگر اصلی مرد

ریز احمد (Riz Ahmed) برای فیلم Sound Of Metal

چادویک بوزمن (Chadwick Boseman) برای فیلم Ma Rainey’s Black Bottom

آدارش گوراو (Adarsh Gourav) برای فیلم The White Tiger

آنتونی هاپکینز برای فیلم The Father

مدس میکلسن (Mads Mikkelsen) برای فیلم Another Round

طاهر رحیم (Tahar Rahim) برای فیلم The Mauritanian

 

بهترین بازیگر مکمل زن

نیام الگار (Niamh Algar) برای فیلم Calm With Horses

کوثر علی (Kosar Ali) برای فیلم Rocks

ماریا باکالوا (Maria Bakalova) برای فیلم Borat Subsequent Moviefilm

دومینیک فیش بک (Dominique Fishback) برای فیلم Judas And The Black Messiah

اشلی مدکوی (Ashley Madekwe) برای فیلم County Lines

یان جونگ (Yuh-Jung Youn) برای فیلم Minari

 

بهترین بازیگر مکمل مرد

دنیل کالویا (Daniel Kaluuya) برای فیلم Judas And The Black Messiah

بری کیوگن (Barry Keoghan) برای فیلم Calm With Horses

الان کیم (Alan Kim) برای فیلم Minari

لزلی اودوم جونیور (Leslie Odom Jr.) برای فیلم One Night In Miami…

کلارک پیترس (Clarke Peters) برای فیلم Da 5 Bloods

پال راسی (Paul Raci) برای فیلم Sound Of Metal

 

ستاره در حال ظهور

باکی باکرای

کانراد خان (Conrad Khan)

کینگزلی بن-ادیر (Kingsley Ben-Adir)

مورفید کلارک (Morfydd Clark)

سوپ دریسو (Sope Dirisu)

 

بهترین فیلم بریتانیایی

Calm With Horses

The Dig

The Father

His House

Limbo

The Mauritanian

Mogul Mowgli

Promising Young Woman

Rocks

Saint Maud

 

بهترین شروع توسط یک کارگردان، بازیگر، نویسنده و یا تهیه‌کننده بریتانیایی

Remi Weekes برای کارگردانی فیلم His House

Ben Sharrock برای کارگردانی و Irune Gurtubai برای تهیه‌کنندگی فیلم Limbo

Jack Sidey برای نویسندگی فیلم Moffie

Theresa Ikoko و Claire Wilson برای نویسندگی فیلم Rocks

Rose Glass برای نویسندگی و کارگردانی و Oliver Kassman برای تهیه‌کنندگی فیلم Saint Maud

 

بهترین فیلم خارجی‌زبان

یک دور دیگر (Another Round)

رفقای عزیز (Dear Comrades!)

بینوایان (Les Misérables)

میناری (Minari)

کجا می‌روی آیدا؟ (Quo Vadis, Aida?)

 

بهترین مستند

Collective

David Attenborough: A Life On Our Planet

The Dissident

My Octopus Teacher

The Social Dilemma

 

بهترین انیمیشن

Onward

Soul

Wolfwalkers

 

بهترین کارگردان

توماس وینتربرگ (Thomas Vinterberg) برای فیلم Another Round

شانون مورفی (Shannon Murphy) برای فیلم Babyteeth

لی ایزاک چونگ (Lee Isaac Chung) برای فیلم Minari

کلویی ژائو (Chloé Zhao) برای فیلم Nomadland

یاسمیلا ژبانیچ (Jasmila Žbanić) برای فیلم Quo Vadis, Aida?

سارا گاورون (Sarah Gavron) برای فیلم Rocks

 

بهترین فیلم‌نامه اقتباسی

فیلم The Dig

فیلم The Father

فیلم The Mauritanian

فیلم Nomadland

فیلم The White Tiger

 

بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی

فیلم Another Round

فیلم Mank

فیلم Promising Young Woman

فیلم Rocks

فیلم The Trial Of The Chicago 7

 

بهترین موسیقی

Mank

Minari

News Of The World

Promising Young Woman

Soul

 

بهترین فیلم‌برداری

Judas And The Black Messiah

Mank

The Mauritanian

News Of The World

Nomadland

 

بهترین تدوین

The Father

Nomadland

Promising Young Woman

Sound Of Metal

The Trial Of The Chicago 7

 

بهترین طراحی صحنه

The Dig

The Father

Mank, Donald Graham Burt

News Of The World

Rebecca

 

بهترین طراحی لباس

Ammonite

The Dig

Emma

Ma Rainey’s Black Bottom

Mank

 

بهترین گریم

The Dig

Hillbilly Elegy

Ma Rainey’s Black Bottom

Mank

Pinocchio

 

بهترین صدابرداری

Greyhound

News Of The World

Nomadland

Soul

Sound Of Metal

 

بهترین جلوه‌های ویژه

Greyhound

The Midnight Sky

Mulan

The One And Only Ivan

Tenet

 

بهترین انیمیشن کوتاه بریتانیایی

The Fire Next Time

The Owl And The Pussycat

The Song Of A Lost Boy

0
برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette