بیوگرافی: از زندگی تا آثارِ چنینگ تیتوم

10 خرداد 1400 - 19:00

چنینگ تیتوم، بازیگر آمریکایی است که در فیلم‌هایی چون هشت نفرت‌انگیز، استپ آپ، خیابان جامپ و مایک جادویی بازی کرده است.

چنینگ متیو تیتوم (Channing Matthew Tatum) در تاریخ ۲۶ آوریل ۱۹۸۰ (۶ اردیبهشت ۱۳۵۹) در آمریکا به دنیا آمد. متیو که در دوران جوانی به ورزش‌های چون فوتبال، بیسبال، فوتبال آمریکایی و ورزش‌های رزمی علاقه داشت، با وجود کسب بورسیه ورزشی، دانشگاه را نیمه کاره رها کرد.

چنینگ در سال ۲۰۰۰ و با بازی در موزیک ویدئویی از ریکی مارتین (Ricky Martin)، رسما وارد دنیای سرگرمی شد و بعد از بازی در چند موزیک ویدئو دیگر، در سال ۲۰۰۴ و به عنوان بازیگر مهمان، در اولین سریال خود بازی کرد.

مربی کارتر (Coach Carter) محصول سال ۲۰۰۵ نیز، اولین فیلم سینمایی بود که تیتوم در آن به ایفای نقش پرداخت. وی در آن سال نقش بسیار کوتاهی نیز در فیلم موفق جنگ دنیاها (War of the Worlds) داشت.

چنینگ تیتوم در سال ۲۰۰۶ در ابتدا در فیلم کمدی این دختر همان مرد است (She’s the Man) بازی کرد که در گیشه به فروش ۵۵ میلیون دلاری دست یافت.

سپس نیز به بازی در فیلم موزیکال استپ آپ (Step Up) پرداخت که این فیلم در گیشه موفق عمل کرد و به فروش ۱۱۰ میلیون دلاری دست یافت و باعث به شهرت رسیدن تیتوم نیز شد.

چنینگ تیتوم در کنار جینا دوان در فیلم استپ آپ. این فیلم باعث آشنایی این دو با یکدیگر شد …

پس از بازی در چند فیلم دیگر، تیتوم در سال ۲۰۰۹ در دو فیلم موفق در گیشه بازی کرد. ابتدا وی در فیلم دشمنان ملت (Public Enemies) حضور پیدا کرد که در گیشه به فروش ۲۱۲ میلیون دلاری دست پیدا کرد.

در ادامه نیز وی به بازی در فیلم جی.آی.جو: ظهور کبرا (G.I. Joe: The Rise of Cobra) پرداخت که این فیلم با فروش ۳۰۲ میلیون دلاری، یکی از فیلم‌های پرفروش سال بود.

پس از موفقیت این دو فیلم، تیتوم در سال ۲۰۱۰ تنها در فیلم جان عزیز (Dear John) بازی کرد که به فروش موفق ۱۴۲ میلیون دلاری دست پیدا کرد.

تیتوم در کنار آماندا سیفرید در فیلم جان عزیز.

سال ۲۰۱۲، یکی از بهترین سال‌های هنری چنینگ تیتوم بود چرا که وی در ۳ فیلم موفق در گیشه بازی کرد. وی در ابتدا در فیلم عهد (The Vow) بازی کرد که در گیشه به فروش ۱۹۷ میلیون دلاری دست یافت.

سپس نیز نوبت به فیلم خیابان جامپ شماره ۲۱ (۲۱Jump Street) رسید که با فروش ۲۰۲ میلیون دلاری، موفق‌ترین فیلم تیتوم در گیشه در آن سال بود.

در نهایت نیز فیلم مجیک مایک (Magic Mike) از تیتوم اکران شد که در گیشه عملکرد موفقی را تجربه کرد و به فروش ۱۷۰ میلیون دلاری دست یافت.

تیتوم در کنار متیو مک‌کانهی در فیلم مجیک مایک. این فیلم برگرفته از تجربیات شخصی تیتوم در دوران جوانی است …

چنینگ تیتوم در سال ۲۰۱۳ در دو فیلم دان جان (Don Jon) و این پایان است (This Is the End) حضور افتخاری داشت و سپس نیز در فیلم عوارض جانبی (Side Effects) بازی کرد که در گیشه به فروش ۶۶ میلیون دلاری دست یافت.

اما دو فیلم دیگر تیتوم در این سال، در گیشه موفق‌تر بودند. در این سال فیلم سقوط کاخ سفید (White House Down) از تیتوم اکران شد که در گیشه به فروش ۲۰۵ میلیون دلاری دست یافت.

در ادامه نیز وی در قسمت دوم مجموعه جی.آی.جو با نام تلافی (Retaliation) به بازی پرداخت که به مانند نسخه نخست موفق بود و در گیشه به فروش موفق ۳۷۵ میلیون دلاری دست پیدا کرد.

تیتوم در کنار دوئین جانسون در فیلم جی.آی.جو: تلافی. این فیلم جزو ۲۰ فیلم پرفروش سال ۲۰۱۳ بود …

سال ۲۰۱۴ نیز یکی دیگر از سال‌های موفق تیتوم بود. وی در آن سال در ابتدا به صداپیشگی در انیمیشن فیلم لگو (The Lego Movie) پرداخت که این انیمیشن با فروش ۴۶۸ میلیون دلاری، موفق‌ترین اثر کارنامه چنینگ تیتوم در گیشه است.

وی سپس در انیمیشن کتاب زندگی (The Book of Life) به صداپیشگی پرداخت که این انیمیشن در گیشه به فروش ۹۷ میلیون دلاری دست یافت. فیلم فاکس کچر (Foxcatcher) نیز در این سال از تیتوم اکران شد که گرچه با نظر مثبت منتقدین مواجه شد اما در گیشه عملکرد موفقی نداشت.

در نهایت نیز تیتوم در قسمت دوم مجموعه خیابان جامپ بازی کرد که این فیلم از نسخه نخست نیز بهتر عمل کرد و در گیشه به فروش ۳۳۱ میلیون دلاری دست پیدا کرد.

چنینگ تیتوم در کنار جونا هیل در فیلم خیابان جامپ شماره ۲۲. این دو، دوستی نزدیکی با یکدیگر دارند …

تیتوم که به یکی از پرکارترین بازیگران هالیوود تبدیل شده بود، در سال ۲۰۱۵، در ابتدا در قسمت دوم مجیک مایک با نام ایکس‌ایکس‌ال (XXL) بازی کرد که این فیلم در گیشه به فروش ۱۲۲ میلیون دلاری دست پیدا کرد.

سپس نوبت به فیلم هشت نفرت‌انگیز (The Hateful Eight) رسید که در این سال از وی اکران شود. این فیلم توانست فروش ۱۵۲ میلیون دلاری را در گیشه تجربه کند.

فیلم صعود به مشتری (Jupiter Ascending) نیز دیگر فیلم چنینگ تیتوم در سال ۲۰۱۵ بود که با وجود فروش ۱۸۱ میلیون دلاری و به خاطر بودجه حدود ۲۰۰ میلیون دلاری، در گیشه موفق نبود.

تیتوم در کنار میلا کونیس در فیلم صعود به مشتری. با وجود هیاهوی زیاد، این فیلم در نهایت تبدیل به یک فیلم شکست خورده شد …

در سال ۲۰۱۷، تیتوم در ابتدا به صداپیشگی در انیمیشن فیلم لگو بتمن (The Lego Batman Movie) پرداخت که این انیمیشن به مانند نسخه قبل، در گیشه موفق بود و به فروش ۳۱۰ میلیون دلاری دست یافت.

در ادامه نیز وی در قسمت دوم مجموعه کینگزمن (Kingsman) با نام محفل طلایی (The Golden Circle) بازی کرد که این فیلم نیز در گیشه موفق بود و به فروش ۴۱۰ میلیون دلاری دست یافت.

از سال ۲۰۱۸ تاکنون نیز، تیتوم تنها به صداپیشگی در دو انیمیشن پا کوتاه (Smallfoot) و فیلم لگو ۲ (The LEGO Movie 2) پرداخته است که این دو انیمیشن به ترتیب ۲۱۳ و ۱۹۰ میلیون دلار در گیشه فروش داشتند.

تیتوم اخیرا بازی در فیلم سگ (Dog) را به پایان برده است که این فیلم نخستین تجربه کارگردانی وی نیز محسوب می‌شود. وی در حال حاضر اما، در حال بازی در فیلم شهر گمشده دی (The Lost City of D) می‌باشد.

در زندگی شخصی خود، چنینگ تیتوم در سال ۲۰۰۶ با جینا دوان (Jenna Dewan) آشنا شد و با وجود یک بار جدایی، این دو در سال ۲۰۰۹ با یکدیگر ازدواج کردند. در سال ۲۰۱۳، فرزند دختر این دو به دنیا آمد اما در سال ۲۰۱۸، این دو از یکدیگر جدا شدند.

تیتوم که دارای یک خواهر است، در دوران کودکی به فیلم گونیز (The Goonies) علاقه بسیاری داشت. چنینگ در آن دوران، دچار اختلال کم‌توجهی و اختلال درک مطلب بود و به همین علت در زمان تحصیل، دچار مشکلات زیادی شده بود.

برچسب‌ها: ، ،

مطالب جنجالی

Sorry. No data so far.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید