بیوگرافی: از زندگی تا آثارِ جیک جیلنهال

12 June 2021 - 19:00

جیک جیلنهال بازیگر آمریکایی است که در فیلم‌هایی چون مرد عنکبوتی، شاهزاده پارس، پس‌فردا و کوهستان بروکبک بازی کرده و یک بار نیز نامزد اسکار شده است.

جیکوب بنجامین جیلنهال (Jacob Benjamin Gyllenhaal) در تاریخ ۱۸ دسامبر ۱۹۸۰ (۲۸ آذر ۱۳۵۹) در خانواده‌ای هنرمند به دنیا آمد. پدر وی؛ استیون جیلنهال (Stephen Gyllenhaal)؛ کارگردان آمریکایی است و مادرش نیز؛ نائومی فونر (Naomi Foner)، فیلم‌نامه نویس آمریکایی است.

جیک که به همراه خواهر خود؛ مگی (Maggie Gyllenhaal)، از سنین کودکی و به خاطر والدین خود با سینما در ارتباط بود، در سال ۱۹۹۱ و در ۱۱ سالگی، در اولین فیلم سینمایی خود بازی کرد و دو سال بعد نیز به همراه خواهر خود، در فیلم پدرش بازی کرد.

در سنین نوجوانی و با وجود قبولی در تست‌های بازیگری چند فیلم مختلف، والدین وی تنها اجازه بازی در فیلم‌های پدرش را به وی می‌دادند تا آن که وی در سال ۱۹۹۹ در فیلم آسمان اکتبر (October Sky) بازی کرد.

جیلنهال در سال ۲۰۰۱ و با بازی در فیلم دانی دارکو (Donnie Darko) توانست به شهرت برسد. این فیلم گرچه در گیشه به موفقیتی دست نیافت اما توانست نظر منتقدین را جلب کند. جیک در این فیلم نیز همبازی خواهر خود شده بود.

جیلنهال در کنار خواهر خود؛ مگی در فیلم دانی دارکو.

جیلنهال که در ادامه در چند فیلم نه چندان موفق دیگر بازی کرد، در سال ۲۰۰۴ به بازی در فیلم پس فردا (The Day After Tomorrow) پرداخت. این فیلم در گیشه عملکرد بسیار خوبی داشت و با فروش ۵۵۵ میلیون دلاری، یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های سال شد.

سال ۲۰۰۵، یکی از بهترین سال‌های بازیگری جیلنهال بود. وی در ابتدا در فیلم جارهد (Jarhead) بازی کرد که در گیشه به فروش موفق ۹۶ میلیون دلاری دست یافت.

در ادامه اما وی در فیلم کوهستان بروکبک (Brokeback Mountain) به هنرنمایی پرداخت که این فیلم علاوه بر فروش ۱۷۶ میلیون دلاری در گیشه، نامزد ۸ جایزه اسکار؛ از جمله بهترین فیلم سال شد. جیلنهال نیز برای بازی خود در این فیلم، برای نخستین بار، نامزد جایزه اسکار شد.

جیک جیلنهال در کنار هیث لجر فقید در فیلم کوهستان بروکبک. هر دو بازیگر، نامزد اسکار شدند هرچند هیچکدام موفق به بردن آن نشدند …

پس از دو سال دوری از سینما، فیلم زودیاک (Zodiac) در سال ۲۰۰۷ با بازی جیلنهال منتشر شد که در گیشه به فروش ۸۳ میلیون دلاری دست پیدا کرد. جیلنهال مجددا یک سال به استراحت پرداخت و در سال ۲۰۰۹ با فیلم برادران (Brothers) به سینما بازگشت که در گیشه به فروش ۴۵ میلیون دلاری دست یافت.

جیلنهال در سال ۲۰۱۰ در دو فیلم موفق در گیشه بازی کرد. فیلم عشق و دیگر داروها (Love & Other Drugs) یکی از این دو فیلم بود که در گیشه به فروش ۱۰۲ میلیون دلاری دست یافت. جیلنهال برای بازی در این فیلم، برای نخستین بار نامزد جایزه گلدن گلوب شد.

در ادامه اما نوبت به فیلم شاهزاده پارس: شن‌های زمان (Prince of Persia: The Sands of Time) رسید که جیلنهال در آن در نقش یک شاهزاده ایرانی به ایفای نقش پرداخت. این فیلم در گیشه عملکرد موفقی داشت و توانست به فروش ۳۳۶ میلیون دلاری یابد.

جیک جیلنهال در کنار جما آرترتون در فیلم شاهزاده پارس. این فیلم براساس مجموعه بازی محبوبی با همین نام ساخته شده است …

در سال ۲۰۱۱، جیلنهال تنها در فیلم کد منبع (Source Code) بازی کرد که این فیلم در گیشه به فروش ۱۴۰ میلیون دلاری دست یافت. آخرین گشت (End of Watch) نیز در سال ۲۰۱۲ از جیلنهال اکران شد که در گیشه به فروش ۵۷ میلیون دلاری دست یافت.

جیلنهال در سال ۲۰۱۳، در دو فیلم دشمن (Enemy) و زندانیان (Prisoners) بازی کرد که فیلم دشمن در گیشه موفق نبود اما فیلم زندانیان به فروش ۱۱۳ میلیون دلاری دست پیدا کرد.

در سال ۲۰۱۴، جیلنهال به بازی در فیلم شبگرد (Nightcrawler) پرداخت. این فیلم که در گیشه به فروش ۵۰ میلیون دلاری رسید، باعث کسب دومین نامزدی گلدن گلوب برای جیلنهال شد.

جیلنهال در کنار بیل پکستون در فیلم شبگرد.

سال ۲۰۱۵، جیلنهال در ۴ فیلم بازی کرد که دو فیلم عشق تصادفی (Accidental Love) و ویرانی (Demolition) در گیشه به موفقیتی دست پیدا نکردند.

اما دو فیلم دیگر جیلنهال در این سال، در گیشه به موفقیت نسبی دست پیدا کردند. ابتدا فیلم چپ‌دست (Southpaw) که در گیشه به فروش ۹۴ میلیون دلاری دست پیدا کرد.

در ادامه نیز فیلم اورست (Everest) با بازی جیلنهال منتشر شد که در گیشه به فروش موفق ۲۲۱ میلیون دلاری دست یافت تا چهارمین فیلم موفق جیلنهال در گیشه لقب گیرد.

جیلنهال در کنار جاش برولین و مایکل کلی در فیلم اورست.

در سال ۲۰۱۶، جیلنهال در فیلم حیوانات شب‌زی (Nocturnal Animals) به بازی پرداخت که ۳۲ میلیون دلار فروش داشت. جیلنهال در سال ۲۰۱۷ نیز در ۳ فیلم بازی کرد که تنها فیلم زندگی (Life) با فروش ۱۰۰ میلیون دلاری، در گیشه موفق بود.

جیک جیلنهال در سال ۲۰۱۸ در دو فیلم برادران سیسترز (The Sisters Brothers) و حیوانات وحشی (Wildlife) بازی کرد که این دو فیلم در گیشه به موفقیتی دست پیدا نکردند.

جیلنهال در سال ۲۰۱۹، در فیلم ابرقهرمانی مرد عنکبوتی: دور از خانه (Spider-Man: Far from Home) به ایفای نقش پرداخت که این فیلم با فروش فوق‌العاده ۱٫۱۳۱ میلیارد دلاری، چهارمین فیلم پرفروش سال لقب گرفت.

جیلنهال در کنار تام هالند در فیلم مرد عنکبوتی. این فیلم، موفق‌ترین فیلم پرونده کاری جیلنهال محسوب می‌شود …

جیلنهال در ادامه باید چند فیلم مختلف بازی کند که از مهم‌ترین آنها می‌توان به فرانسیس و پدرخوانده (Francis and the Godfather) که درباره نحوه ساخت فیلم پدرخوانده است و البته فیلم دیویژن (The Division) که براساس مجموعه بازی‌های محبوبی با همین نام است، اشاره کرد.

از کتاب کشتن مرغ مقلد (To Kill a Mockingbird) به عنوان کتاب محبوب خود نام برده است.

جیک جیلنهال در کنار خواهر خود؛ مگی، تنها برادر و خواهری هستند که در قرن ۲۱، نامزد اسکار در رشته‌های بازیگر شده‌اند.

با بازیگرانی چون جنیفر آنیستون (Jennifer Aniston)، متیو مک‌کانهی (Matthew McConaughey) و ناتالی پورتمن (Natalie Portman)، دوستی نزدیکی دارد. همچنین وی با لانس آرمسترانگ (Lance Armstrong)؛ دوچرخه سوار مطرح و حاشیه ساز آمریکایی نیز دوست است.

جیلنهال از بازیگرانی چون پل نیومن (Paul Newman)، آنتونی کوئین (Antonio Quinn) و شان پن (Sean Penn)، به عنوان بازیگران محبوب و الگوهای بازیگری خود نام برده است.

مطالب جنجالی

Sorry. No data so far.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.