بیوگرافی: از زندگی تا آثارِ کریستین بیل

9 مرداد 1400 - 20:00
زندگینامه کریستین بیل

کریستین بیل، بازیگر انگلیسی است که در فیلم‌هایی چون سه‌گانه بتمن، پرستیژ، ترمیناتور، مشت‌زن و روانی آمریکایی بازی کرده است و ۱ بار برنده جایزه اسکار شده است.

کریستین چارلز فلیپ بیل (Christian Charles Philip Bale) در تاریخ ۳۰ ژانویه ۱۹۷۴ (۱۰ بهمن ۱۳۵۲) در کشور ولز به دنیا آمد، گرچه در زمانی که وی تنها دو سال داشت، خانواده وی به انگلیس نقل مکان کردند.

خانواده کریستین در دوران نوجوانی وی، بارها نقل مکان کردند که باعث شد کریستین جوان در ۱۶ سالگی، ترک تحصیل کند و در ۱۷ سالگی و پس از طلاق والدین خود، در کنار یکی از خواهران خود، به همراه پدرش به لس آنجلس آمریکا نقل مکان کند.

کریستین که در کودکی آموزش رقص باله دیده بود، از ۸ سالگی در چند آگهی بازرگانی حضور پیدا کرد و پس از بازی خواهرش در یک تئاتر، وی نیز به سمت بازیگری رفت.

البته کریستین نوجوان، به بازیگری علاقه خاصی نداشت و تنها به خاطر گفته‌های اطرافیان خود، تلاش کرد تا بازیگر شود و در چند تئاتر مدرسه، بازی کرد. وی در نهایت در ۱۰ سالگی و با بازی در یک سریال کوتاه، رسما وارد این حرفه شد.

کریستین در این سریال، همبازی ایمی اروینگ (Amy Irving) شده بود که در آن زمان، همسر استیون اسپیلبرگ (Steven Spielberg) بود و پس از سفارش اروینگ، اسپیلبرگ از کریستین جوان به عنوان بازیگر نقش نخست فیلم امپراتوری خورشید (Empire of the Sun)، محصول ۱۹۸۷، استفاده کرد.

کریسچن بیل 13 ساله در کنار جان مالکوویچ در فیلم امپراتوری خورشید.

کریستین بیل ۱۳ ساله در کنار جان مالکوویچ در فیلم امپراتوری خورشید.

در ادامه کریستین بیل در چندین فیلم مختلف بازی کرد که البته هیچکدام به موفقیتی نرسیدند تا آن که در سال ۱۹۹۵، وی به صداپیشگی در فیلم پوکاهانتس (Pocahontas) پرداخت که این فیلم در گیشه به فروش موفق ۳۴۷ میلیون دلاری دست پیدا کرد.

اما از آغاز هزاره سوم بود که بیل توانست هنر خود را نشان دهد و به شهرت دست پیدا کند، که بخش مهمی از این شهرت، مدیون بازی در فیلم روانی آمریکایی (American Psycho) بود که در سال ۲۰۰۰ منتشر شد و گرچه در گیشه به موفقیتی نرسید، اما تبدیل به یکی از مهم‌ترین آثار وی شد.

بیل در آن سال در فیلم شفت (Shaft) نیز به بازی پرداخت که این فیلم در گیشه به فروش ۱۰۷ میلیون دلاری دست پیدا کرد.

در سال ۲۰۰۲، بیل به بازی در دو فیلم سلطنت آتش (Reign of Fire) و توازن (Equilibrium) پرداخت که فیلم نخست با فروش ۸۲ میلیون دلاری، در گیشه عملکرد بهتری داشت اما این فیلم دوم بود که تبدیل به یکی از برترین آثار کریستین بیل شد.

بیل در سال ۲۰۰۴، در ابتدا در یکی دیگر از فیلم‌های مهم خود، یعنی فیلم ماشین‌چی (The Machinist) به بازی پرداخت و در ادامه نیز در نسخه انگلیسی زبان انیمیشن مطرح قصر متحرک هاول (Hauru no ugoku shiro)، به صداپیشگی پرداخت که این انیمیشن در گیشه به فروش موفق ۲۳۷ میلیون دلاری دست یافت.

در سال ۲۰۰۵، کریستین بیل به بازی در یکی از مهم‌ترین نقش‌های پرونده کاری خود پرداخت. فیلم بتمن آغاز می‌کند (Batman Begins) که بیل در آن در نقش بتمن؛ ابرقهرمان محبوب دنیای کمیک‌ها، بازی کرد.

بازی بیل در این فیلم که در گیشه به فروش ۳۵۹ میلیون دلاری دست یافت، مورد استقبال زیادی قرار گرفت، به حدی که بسیاری از منتقدین، کریستین بیل را به عنوان بهترین بتمن تاریخ سینما، انتخاب کرده‌اند.

کریسچن بیل در کنار کیتی هولمز در فیلم بتمن. بیل با بازی در نقش بتمن، به شهرت جهانی دست پیدا کرد ...

کریستین بیل در کنار کیتی هولمز در فیلم بتمن. بیل با بازی در نقش بتمن، به شهرت جهانی دست پیدا کرد …

پس از همکاری موفق بیل با کریستوفر نولان (Christopher Nolan) در فیلم بتمن، این دو در سال ۲۰۰۶ و در فیلم حیثیت یا پرستیژ (The Prestige) نیز همکاری کردند که این همکاری نیز با موفقیت همراه بود و در گیشه به فروش ۱۰۴ میلیون دلاری دست پیدا کرد. دیگر فیلم بیل در این سال، فیلم سپیده‌دم رهایی (Rescue Dawn) بود.

در سال ۲۰۰۷، کریستین بیل در ابتدا در فیلم من آنجا نیستم (I’m Not There) به ایفای نقش پرداخت و سپس نیز در بازسازی فیلم ۳:۱۰ به یوما (۳:۱۰ to Yuma) به هنرنمایی پرداخت که فیلم دوم با فروش ۷۱ میلیون دلاری، عملکرد موفق‌تری در گیشه داشت.

سومین همکاری بیل با نولان در قسمت دوم بتمن، یعنی فیلم شوالیه تاریکی (The Dark Knight) رقم خورد که این فیلم به یکی از مهم‌ترین آثار پرونده کاری بیل تبدیل شد و در گیشه نیز با فروش فوق‌العاده و ۹۹۹ میلیون دلاری، پرفروش‌ترین فیلم سال ۲۰۰۸ دنیا شد.

بیل در سال ۲۰۰۹، در دو فیلم مهم دیگر خود بازی کرد. در ابتدا فیلم دشمنان ملت (Public Enemies) که در گیشه موفق به فروش ۲۱۴ میلیون دلاری شد.

سپس نیز نوبت به چهارمین قسمت از مجموعه فیلم‌های ترمیناتور (Terminator) رسید که با نام رستگاری (Salvation) منتشر شد و با وجود فروش ۳۷۱ میلیون دلاری، به علت داشتن بودجه ۲۰۰ میلیون دلاری، نتوانست عملکرد موفقی در گیشه داشته باشد.

کریستین بیل در سال ۲۰۱۰ و در نخستین تجربه همکاری خود با دیوید او. راسل (David O. Russell)، به بازی در فیلم مشت‌زن (The Fighter) پرداخت. این فیلم که در گیشه به فروش موفق ۱۲۹ میلیون دلاری رسیده بود، نامزد ۷ جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم سال شد.

بیل نیز برای هنرنمایی خود در این فیلم، برای نخستین بار نامزد جوایز اسکار و گلدن گلوب شد و در نهایت نیز موفق به کسب هر دو جایزه شد.

کریسچن بیل در کنار مارک والبرگ، در فیلم مشت‌زن.

کریستین بیل در کنار مارک والبرگ، در فیلم مشت‌زن.

پس از بازی در فیلم ناموفق گل‌های جنگ (The Flowers of War) محصول سال ۲۰۱۱، بیل در سال ۲۰۱۲ به بازی در قسمت پایانی سه‌گانه بسیار موفق بتمن پرداخت.

این قسمت که با نام شوالیه تاریکی برمی‌خیزد (The Dark Knight Rises) منتشر شده بود، در گیشه عملکرد بسیار موفقی داشت و با فروش ۱ میلیارد و ۸۲ میلیون دلاری، سومین فیلم پرفروش سال شد. این اثر، موفق‌ترین فیلم کارنامه کاری بیل در گیشه محسوب می‌شود.

بیل در سال ۲۰۱۳ در دو فیلم بازی کرد که فیلم خارج از کوره (Out of the Furnace) نتوانست به موفقیت خاصی دست پیدا کند اما فیلم حقه‌بازی آمریکایی (American Hustle)، تبدیل به یکی از موفق‌ترین فیلم‌های سال شد.

این فیلم علاوه بر نامزدی اسکار بهترین فیلم سال، نامزد ۹ جایزه اسکار دیگر نیز شد. این فیلم به علاوه در گیشه نیز عملکرد موفقی داشت و به فروش ۲۵۷ میلیون دلاری دست پیدا کرد.

بیل نیز دومین نامزدی اسکار و گلدن گلوب خود را برای دومین تجربه همکاری خود با او. راسل، به دست آورد.

کریسچن بیل در کنار بردلی کوپر در فیلم حقه‌بازی آمریکایی.

کریستین بیل در کنار بردلی کوپر در فیلم حقه‌بازی آمریکایی.

در سال ۲۰۱۴، بیل در فیلم تاریخی خروج: خدایان و پادشاهان (Exodus: Gods and Kings) به بازی در نقش حضرت موسی پرداخت که این فیلم نیز با وجود فروش ۲۶۸ میلیون دلاری و به خاطر بودجه ساخت بالا، نتوانست در گیشه به موفقیت چندانی دست پیدا کند.

فیلم رکود بزرگ (The Big Short) که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد، یکی دیگر از مهم‌ترین فیلم‌های کریستین بیل محسوب می‌شود. این فیلم که در گیشه به فروش ۱۳۲ میلیون دلاری رسیده بود، نامزد ۵ جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم سال شد.

بیل نیز سومین نامزدی اسکار و گلدن گلوب خود را برای هنرنمایی در این فیلم به دست آورد.

بیل در سال ۲۰۱۶ در فیلم قول (The Promise) و در سال ۲۰۱۷ در فیلم متخاصمان (Hostiles) به ایفای نقش پرداخت که البته هیچکدام نتوانستند به موفقیتی دست پیدا کنند.

اما در سال ۲۰۱۸، وی به بازی در فیلم معاون (Vice) پرداخت. این فیلم که در گیشه به فروش ۷۰ میلیون دلاری دست یافته بود، نامزد اسکار بهترین فیلم سال و البته ۷ جایزه اسکار دیگر شد.

بیل نیز چهارمین نامزدی اسکار و گلدن گلوب خود را برای این فیلم به دست آورد و در نهایت موفق به بردن دومین جایزه گلدن گلوب خود شد.

کریسچن بیل در کنار ایمی آدامز در فیلم معاون. این فیلم، سومین همکاری این دو با یکدیگر بود که مجددا با موفقیت همراه بود. در هر 3 فیلم، هر دو بازیگر نامزد اسکار شدند و خود فیلم نیز نامزد اسکار بهترین فیلم سال شد ...

کریستین بیل در کنار ایمی آدامز در فیلم معاون. این فیلم، سومین همکاری این دو با یکدیگر بود که مجددا با موفقیت همراه بود. در هر ۳ فیلم، هر دو بازیگر نامزد اسکار شدند و خود فیلم نیز نامزد اسکار بهترین فیلم سال شد …

در نهایت و در سال ۲۰۱۹، بیل در فیلم فورد در برابر فراری (Ford v Ferrari) به ایفای نقش پرداخت که این فیلم گرچه در گیشه چندان موفق نبود اما نامزد ۴ جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم سال شد. بیل نیز پنجمین نامزدی گلدن گلوب خود را برای این فیلم به دست آورد.

بیل به تازگی بازی در چهارمین قسمت از مجموعه ابرقهرمانی ثور (Thor) را که عشق و تندر (Love and Thunder) نام دارد، به پایان برده است.

وی همچنین سومین همکاری خود را با او. راسل در فیلم جدید و فعلا بدون نام وی تجربه کرده است و برای سومین بار نیز قرار است با اسکات کوپر (Scott Cooper)، در فیلم چشم آبی کمرنگ (The Pale blue Eye) همکاری کند.

در زندگی شخصی خود، کریستین بیل در سال ۲۰۰۰ با سندرا سیبی بلازیچ (Sandra Sibi Blažić) ازدواج کرد. فرزند دختر این دو در سال ۲۰۰۵ به دنیا آمد و فرزند پسرشان نیز در سال ۲۰۱۴، متولد شد.

سال 2017: کریسچن بیل در کنار همسر خود، سیبی بلازیچ.

سال ۲۰۱۷: کریستین بیل در کنار همسر خود، سیبی بلازیچ.

مادر کریستین، عضو یک سیرک بود. پدرش نیز که از فعالان حقوق حیوانات بود، در سال ۲۰۰۳ و در ۶۲ سالگی، درگذشت. وی همچنین دارای دو خواهر بزرگ‌تر از خود نیز می‌باشد.

بیل به کاهش و افزایش وزن خود برای بازی در فیلم‌هایش معروف است و جزو رکورد داران هالیوود محسوب می‌شود. وی برای بازی در فیلم ماشین‌چی، حدود ۲۹ کیلوگرم از وزن خود را کم کرد و برای بازی در فیلم بتمن، حدود ۳۷ کیلوگرم به وزن خود اضافه کرد.

بیل جوان‌ترین بازیگر تاریخ است که در نقش بتمن بازی کرده است. وی همچنین نخستین فرد غیر آمریکایی بود که در نقش این شخصیت بازی کرد. بیل در کنار مایکل کیتون (Michael Keaton)، تنها بازیگران تاریخ هستند که در بیش از یک فیلم، در نقش بتمن بازی کرده‌اند.

تاکنون در چندین فیلم، جانشین لئوناردو دی‌کاپریو (Leonardo DiCaprio) شده است. این اتفاق ابتدا در فیلم روانی آمریکایی رخ داد. سپس در سه‌گانه بتمن و در نهایت در فیلم پرستیژ. با این حال، وی در ابتدا قرار بود در فیلم تایتانیک (Titanic) بازی کند که در نهایت این نقش به دی‌کاپریو رسید.

کریستین بیل علاقه بسیار زیادی به انجام بازی‌های کامپیوتری دارد و از بازی سوپر ماریو (Super Mario)، به عنوان بازی محبوب خود نام برده است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.