رییس حوزه هنری می گوید قلب سینما باید برای مخاطب بتپد

1 آگوست 2021 - 12:00

محمدمهدی دادمان رییس حوزه هنری در مراسم افتتاح نخستین پردیس سینمایی در شهر سقز استان کردستان بیان کرد که قلب سینما باید برای مردم بتپد.

به نقل از روابط عمومی بهمن سبز، آئین افتتاح سینماهای فاز یک طرح توسعه حوزه هنری به میزبانی پردیس سینمایی مهر سقز عصر روز شنبه نهم مرداد ۱۴۰۰ در حالی که این شهر در وضعیت زرد قرار دارد، با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم مژده لواسانی که اجرای این برنامه را بر عهده داشت به مهمان نوازی مردم غیور استان کردستان اشاره کرد و از افتتاح ۶۵ سالن سینمایی در ۱۲ استان کشور و افتتاحیه نمادین ۹ سالن سینمایی در استان کردستان سخن گفت.

در ادامه امین مرادی رئیس حوزه هنری استان کردستان، ضمن خوشامدگویی به حاضران، طی سخنانی بیان کرد:

سفر مقام معظم رهبری به استان کردستان در سال ۸۸ نقطه عطفی در تاریخ کردستان بود، چراکه ایشان این استان را استان هنر و فرهنگ نامیدند. این نام‌گذاری از ۲ جهت قابل بررسی بود، اول اینکه استان کردستان امنیتی نیست و دوم اینکه بستر توسعه این استان از مسیر فرهنگ باید بگذرد که کارآمدترین و مهم‌ترین سرمایه آن فرهنگ است که باید محور اصلی توسعه باشد. حوزه هنری این استان به‌عنوان نهاد مولود انقلاب اسلامی، بعد از سفر معظم اله به استان جلسات کارشناسی بسیاری داشت که طی آن توسعه فرهنگی استان در دستور کار قرار گرفت و حاصل آن تأسیس پردیس سه سالنه بهمن سنندج به‌عنوان مجهزترین پردیس غرب کشور بود که در سال ۹۱ افتتاح شد.

وی ادامه داد:

وجه تمایز حوزه هنری تولید محور بودن آن است که ادعا داریم و ثابت کردیم تا جایی که امروز کردستان قطب اصلی فیلم کوتاه است. در گام دوم و در راستای توجه به اصل عدالت در سال ۹۶ سینمای آزادی در شهر بیجار افتتاح و در گام سوم باتوجه به مطالبه هنرمندان سقز، کلنگ این مجموعه در اسفند سال ۹۸ زده شد که به دلیل شیوع کرونا وقفه کوتاهی افتاد. اما در نهایت با تلاش حوزه هنری و موسسه بهمن سبز، علیرغم محدودیت‌های اعتباری و شیوع کرونا، این تهدید تبدیل به یک فرصت شد و امروز شاهد افتتاح این پردیس سه سالنه هستیم.

رئیس حوزه هنری استان کردستان در ادامه بیان کرد:

این پردیس صرف نمایش فیلم نیست و یک پاتوق فرهنگی است برای کشف استعدادهای جوانان این دیار جهت تولیدات فاخر؛ خرسندم که با افتتاح ۹ سالن در استان کردستان، تعداد سالن‌ها به ۱۳ سالن رسیده است. جا دارد همین جا از همه نهادهایی که ما را همراهی کردند تشکر کنم که کمک کردند. این هدیه جمهوری اسلامی به مردم شریف این دیار بعد از سه دهه تحقق پیدا کند. امیدوارم این پروژه بیش از گذشته موجب ارتقای فرهنگ این خطه باشد.

قلب سینما باید برای مخاطب بتپد

محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری آخرین سخنران این مراسم بود که طی سخنانی گفت:

انقلاب اسلامی یک الگوی نو برای اداره و پیشرفت ایران عزیز و هر جامعه بشری پیش روی جهانیان قرارداد. مردم‌سالاری دینی ایده‌ای برآمده از حاقِّ اندیشه اسلامی. فرهنگ و هنر نیز در پرتو این فکر ناب معنایی دِگرگون خواهد شد و مسیر رشد و تعالی را خواهد پیمود.

وی ادامه داد:

قلب سینما باید برای مخاطب بتپد. این اصلی‌ترین رویکرد حوزه هنری در فصل نوین حرکت آن است. البته که مخاطب سینمای ایران مردمی دین‌دار و انقلابی‌اند. امتی که هرچه داشته برای اهتزاز آرمان‌های خود به میدان آورده و از ایثار هیچ‌کدام از دارایی‌هایش بخل نورزیده است. سینمای حوزه هنری برای این مخاطب شریف تولید می‌کند و خود را متعهد می‌داند که انعکاس بزرگی و شرافت این مردم باشد.

رئیس حوزه هنری اظهار کرد:

بر صدر نشاندنِ این مردم و میدان‌داری‌شان مستلزم تحول در تمام حلقه‌های زنجیره سینماست. استعدادیابی و پرورش نسل نوی سینمای ایران، مضمون یابی، تولید و ساختارهای توزیعی و ترویجی باید تغییر اساسی کند. امروز، مع الاسف مخاطب اصلی سینما یعنی اغلب مردم سال‌هاست که خانه‌شان را به سینما ترجیح داده‌اند. ما امیدواریم که شرایط میزبانی و خادمی از مردم شریف ایران را در تمامی نقاط کشور به نحوی فراهم کنیم تا اوقاتی آسوده و به سامان را به تماشای آثار جذاب، سالم و مؤثر سپری کنند. این مخاطب خاموش، کنشگر خواهد شد، به‌شرط آنکه ما خدمت‌گزاران فرهنگ و هنر اقدامات اساسی را سامان دهیم.

وی در ادامه صحبت‌های خود عنوان کرد:

تشکیل زنجیره سینمایی مهر حوزه هنری در سراسر کشور با تمرکز بر مخاطب کودک و خانواده و مطابق با نیازهای آنها شکل خواهد گرفت. در این زنجیره توسعه سینماها در چارچوب مجموعه‌های چندمنظوره فرهنگی و مبتنی بر زنجیره صنایع فرهنگی شامل کتاب، فیلم، موسیقی، تجسمی، گالری، فکر و اندیشه و با تمرکز بر احیای سینماهای ماندگار با بهره‌برداری فرهنگی از بناهای فرهنگی رخ خواهد داد. توزیع عادلانه و متوازن زیرساخت‌های فرهنگی در فرا تهران درحالی که دیگران حاضر به پذیرش تبعات سرمایه‌گذاری در آنجا نیستند و همچنین تقویت جریان تولید محتوا برای این زنجیره از جمله رویکردهای تحولی در دوران تازه حوزه هنری است که در حال انجام است.

دادمان همچنین بیان کرد:

انتخاب سقز به عنوان میزبان این افتتاحیه کشوری، برای همه ما نمادین و الهام‌بخش است. توسعه زیرساخت‌های فرهنگی باید مبتنی بر نگاه عادلانه بوده و به‌جای توجه به شهرهای برخوردار از امکانات فراوان بر شهرهای کمتر برخوردار و درعین‌حال بهره‌مند از فرهنگ و هنر متعالی باشد.

رئیس حوزه هنری در خاتمه تأکید کرد:

ان‌شاءالله در مرحله دوم و سوم این طرح توسعه، برنامه توسعه سایر سینماهای حوزه هنری در سراسر کشور تا سال ۱۴۰۲ پیش‌گرفته خواهد شد. هدف ما در این طرح، رسیدن به مرز ۴۰۰ پرده نمایش در سراسر کشور و توسعه زیرساخت فرهنگی در همه استان‌های کشور است.

در این مراسم محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری، عبدالحمید قره داغی معاون اداری- مالی حوزه هنری، حمیدرضا جعفریان رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری، سیدمصطفی حسینی مدیرعامل موسسه بهمن سبز، ماموستا سیدحسین حسینی امام‌جمعه شهر سقز، بهزاد رحیمی نماینده شهرستان‌های سقز و بانه، کامل کریمیان استاندار ویژه شهر سقز، خالد جعفری معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی استاندار کردستان، بهرام نصراللهی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان، سایر مدیران و هنرمندان استانی حضور داشتند.

خاتمه بخش این مراسم افتتاحیه گالری مانا با حضور مدیران و تقدیر از عوامل بازسازی و افتتاح سالن‌های کشور بود.

برچسب‌ها:

مطالب جنجالی

Sorry. No data so far.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.