سقوط انسانیت | نقد قسمت اول از فصل دوم انیمه Attack On Titan

۱۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۱

انیمه زیبا و بسیار محبوب حمله به غول، (Attack On Titan)، از انیمه‌هایی است که ضمن ترکیب دنیای آخرالزمانی و بسیار تاریک خود با احساسات، سختی‌ها و تقلای بسیار انسان‌ها برای زنده ماندن، همواره فرمولی داشته که دیگر آثار به این شکل، از آن محروم بوده‌اند؛ انیمه دنیایی بسیار وسیع، فرهنگی کاملاً مجزا و داستانی بسیار طولانی، تو در تو و با نظریات و ایده‌های بسیار دارد که واقعاً بایستی برای به وجود آوردن آن به نویسنده تبریک گفت! داستان این اثر به حدی وسیع است که فصل اول آن که در سال ۲۰۱۳ به نمایش در آمد، تازه به نوعی شروع داستان بود و اصلاً وقایع خاصی را بازگو نمی‌کرد. پس از پایان فصل اول، طرفداران انیمه بسیار زیاد شده و همگی خواستار ساخت فصل دوم و ادامه داستان زیبای این اثر شدند. پس از تاخیرها و شایعات فراوان پیرامون فصل دوم، بالاخره این فصل در ۱۲ قسمت برای پخش در فصل بهار سال ۲۰۱۷ آماده شد. می‌شود گفت انتظارها از فصل دوم انیمه تا حد زیادی بالا بوده است و همچنین تایید آن نگرانی‌های زیادی در پی داشت؛ طرفداران همواره نگران بودند که شاید انیمه نتواند مانند فصل اول ظاهر شود و دچار انحرافات و یا جدایی از داستان اصلی شود که خوشبختانه قسمت اول این فصل، خلاف آن را ثابت کرد. البته فعلاً تصمیم گیری برای عالی بودن انیمه بسیار زود است و بایستی منتظر قسمت‌های بعدی نیز باشیم، ولی می‌شود با قاطعیت گفت که این فصل، با توجه به اتفاقات مانگا، دقیقاً همان چیزی است که طرفداران و حتی افراد دیگر می‌خواهند. داستان مرموز و لایه لایه انیمه، با این که به سوالات زیادی پاسخ داده می‌شود ولی سوالات زیاد دیگری را نیز در ذهن بیننده به وجود می‌آورد و هر گوشه از آن، نکات و راهنمایی‌هایی پیرامون قصد اصلی داستان دارد. برای نقد قسمت اول فصل دوم این انیمه، با سینماگیمفا همراه باشید.

 حقیقت چیست؟

بزرگترین دشمن انسانیت، سپر محافظ وی است! فصل دوم، با حقایقی تلخ، ناگوار و شکه کننده شروع می‌شود، درست به مانند فصل اول.

اگر یادتان باشد، قسمت اول فصل اول انیمه، بسیار جنجال برانگیز بود و دنیای انیمه، از آرامش به جنگ، ناآرامی، مرگ و آشوب تبدیل شد. سوالات زیادی برای بیننده ایجاد شده و از همان قسمت اول فرضیات، مبارزات و بدبختی‌ها به درون انیمه پای نهادند و انیمه برگ‌های برنده خود را روی کرد. فصل دوم نیز دقیقاً شروعی آن گونه افسانه‌ای دارد. فرضیات بیشتر، دشمنان خطرناک‌تر، غول‌های متفاوت‌تر و چاشنی همیشگی انیمه، یعنی مرگ درست در ابتدای فصل دوم نیز دیده می‌شود و می‌توان گفت انیمه از همان ابتدای شروع، در اوج خود است! داستان درست در ادامه فصل اول شروع می‌شود و همانند آن، بیننده را در شوک فرو می‌برد و حتی لحظه‌ای امکان استراحت به وی نمی‌دهد! اتفاقات تلخ، متفاوت و تعجب‌برانگیز بلافاصله شروع شده و انیمه بیشتر از همیشه چیزهای جدیدی رو می‌کند. در واقع، کسی که به تماشای این قسمت بنشیند، انتظار ندارد چیز هیجان‌انگیزی ببیند و بیشتر فکر می‌کند با یک خلاصه داستان و ربط دادن فصل دوم به اول با مقدار کمی از اتفاقات جدید روبرو است، ولی انیمه چنین چیزی ندارد؛ در واقع هیچ وقت نداشته است! ساختار این اثر به نوعی است که از ابتدا در اوج است و به مرور، عمیق‌تر و مرموزتر می‌شود. با ورود به فضای غم‌انگیز و خون آلود انیمه، شخص بلافاصله اتفاقات و رویدادهای جدید را دیده و بیشتر از پیش متعجب می‌شود و برای آن فرضیه‌سازی می‌کند. اصلی‌ترین بخش فرضیه‌ها، مربوط به غول کاملاً جدیدی است که بیشتر نمی‌توان او را غول نامید؛ ساختار وی کاملاً متفاوت است، او باهوش است و بر خلاف دیگر غول‌ها بدنش موی بسیاری دارد و مهم‌تر از تمام آن‌ها، موجودی کاملاً باهوش است و توانایی سخن گفتن دارد! این غول، همانطور که پیداست بخش زیادی از داستان فصل دوم را شامل می‌شود و می‌توان گفت اتفاقات این فصل، پیرامون وی است. داستان زمانی تسحین‌برانگیز می‌شود که بیخیال اقتباس از مانگا نمی‌شود و درست اتفاقات آن را به تصویر می‌کشد. بیشتر انیمه‌ها، خصوصاً آثاری که از محبوبیت زیادی برخوردار می‌شوند، از داستان مانگا جدا شده و سازنده سعی می‌کند چیز جدیدی بیان کند و اتفاقات را بر اساس سلیقه خویش تغییر دهد. این کار در اکثر اوقات صدمات زیادی به انیمه وارد می‌کند و داستان را دچار دوگانگی کرده و بیننده را زده می‌کند. خوشبختانه به هیچ وجه چنین چیزی را در این انیمه شاهد نبودیم که خود از نقاط قوتش است. البته هنوز احتمال جدا شدن در قسمت‌های آینده وجود دارد ولی اگر انیمه بر طبق مانگا پیش برود، داستانش از چیزی که هست، بسیار عمیق‌تر و پیچیده‌تر می‌شود. می‌شود گفت داستان فصل دوم حتی از انتظار بیننده نیز پا را فراتر می‌نهد و به شدت وی را چشم به راه قسمت‌های آینده می‌کند، به طوری که امکان ندارد فرد نتواند تحمل کند!

و اینک، مرگ و خونریزی

فصل دوم، بیشتر بیرون از دیوارها جریان دارد، پس بایستی انتظار طراحی‌های زیبا که با تم همیشگی انیمه، یعنی آشوب و نابودی آمیخته شده است را داشت.

طراحی انیمه درست به مانند فصل اول است و کاملاً با فضای تاریک انیمه مطابقت دارد. تنها چیزی که در این فصل می‌توان از اضافه شدنش مطمئن بود، محیط‌های بیرون دیوار، روستاهای کوچک و جنگل‌ها است. همانطور که در این قسمت نیز دیده شد، اکثر وقایع فصل جدید بیرون از دیوارها جریان دارد، حال می‌تواند داخل یک منطقه متروکه باشد، یا یک جنگل و یا یک روستا. طراحی غول‌ها جذاب‌تر گشته و انیمه در عین حال که آن‌ها را احمق نشان می‌دهد، به خوبی بی‌رحمی و بی‌تفاوتی که دارند را نیز به تصویر می‌کشد. همچنین طراحی عالی خون و خونریزی، جلیقه‌های سه بعدی و دیگر لوازم جنگی استفاده شده در انیمه، بسیار زیبا صورت گرفته و درست به مانند فصل اول، حتی کمی با کیفیت‌تر نیز هستند. طراحی صورت انسان‌ها و نیز نشان دادن احساسات آن‌ها، از دیگر نقاط قوت طراحی انیمه است. این اثر به خوبی هیجان، ترس و ناامیدی انسان‌ها را در چهره‌شان به تصویر می‌کشد و شخصیت‌پردازی و احساسات هر کدام را، به مقدار کمی در چهره‌شان نیز تداعی می‌کند. صحنه‌های نبرد و آشوب نیز همانند دیگر بخش‌ها به خوبی طراحی شده و مشکلی در آنان دیده نمی‌شود. به طور کلی طراحی انیمه روند مثبت خود در فصل اول را در پیش گرفته و با ترکیب آن با محیط‌های جدید، آثار چشم نواز و زیبایی را به وجود آورده است.

شروعی بر یک شاهکار

فصل دوم Attack On Titan قطعاً می‌تواند به مانند فصل اول خوب ظاهر شود و اگر کمی نیز خوش شانس باشد، با اتفاقات پیش‌رو داستان بسیار پر پتانسیل‌تر و جذاب‌تر از گذشته خواهد شد که ممکن است حتی از فصل اول نیز بهتر شود. این قسمت را می‌توان شروعی طوفانی قلمداد داد که به سرعت بیننده را درون اتفاقات و رویدادهای جدید می‌اندازد و در پایان، وقتی تمام می‌شود فرد بسیار بیشتر از گذشته منتظر قسمت جدید است. در پایان بایستی گفت اگر انیمه به ادامه دادن روندی که طی می‌کند مشغول شود، قطعاً می‌تواند جایگاهی در میان آثار معروف و منحصر به فرد داشته باشد.

0
برچسب‌ها: ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette
 • wall-e گفت:

  تا الان انیمه های زیادی نگاه کردم.انیمه هایی ک از دید خیلیا بهترین انیمه تاریخن از جمله ددنوت یا کابوی بیباپ ویا فول متال آلکمیست
  اما هیچ انیمه ای ب اندازه اتک آن تایتن منو مجذوب خودش نکرد و اشتیاقی ک بعد از هر قسمت برای دیدن قسمت بعدش دارم فوق العادس
  یکی از دوستام ک از مانگاش میخونه گفته ک داستانش فوق العاده پیچیده میشه.البته این از همین قسمت اول ک غول توی دیوار وجود داشت ویا اون غول پشمالو مشخص بود.
  باتشکر از اقای قهرمانی

  0
 • سامرند قهرمانی گفت:

  اتک ان تایتان چیزی داره که بقیه انیمه‌ها ندارن. جذابیت این انیمه در دنیاییه که طرح داره. باور کنید این دنیا حتی فرهنگ و تاریخ مخصوص خودشو به همراه داستانی بسیار عالی پشتش داره. دلیل محبوبیت زیادش همینه.
  والا بنده هم مانگا رو تا جاهایی خوندم. اون غول مو دار نکات خیلی زیادی داره که امیدوارم در این فصل بشه اونا رو دید.
  خواهش میکنم. ممنون که مطالعه کردید.

  0
 • mersad گفت:

  من بیشتر این انیمه رو برای پیچیدگی های داستانی دنبال می کنم و مانگا رو هم تا جایی خوندم .
  کاراکتر های انیمه یه مقدار کلیشه ای هسنتد ولی داستان کشش زیادی داره و مخاطب رو جذب می کنه فصل اول این انیمه رو من خیلی دوست داشتم.
  از اونجایی که مانگا رو نمی خوام تا قبل از پایان انیمه بخونم از پایان داستان خبر ندارم ولی امیدوارم انیمه در ادامه با توضیحات مسخره وجود تایتان ها رو توجیه نکنه.
  ولی همونطور که خودت گفتی دنیای جذابی داره و جزییات بالایی هم داره حتی تو مانگا آقای ایسایاما توضیح داده که ابزار سه بعدی چطور کار می کنند و زیرش نوشته بود اینو با کمک یکی از دوستانم آماده کردم!!!
  در کل شروع خوبی داشت. امیدوارم نقد این اثر رو به صورت اپیزودی انجام بدید.
  جاداره تشکر کنم و خسته نباشید بگم که یه نفره این همه مطلب آماده میکنی .

  0
  • سامرند قهرمانی گفت:

   دقیقاً. داستانش پیچش زیادی داره. خیلی عالی و بی نظیره.
   اکثر کاراکتر ها که نه ولی خوب عده ای شون متاسفانه کلیشه ای هستند. حتی بیشتر حرف ها و کارهاشون کلیشه ایه.
   نه بنده مانگا رو تا جایی خوندم. هنوز به توضیح پیدایش تایتان ها نرسیدم ولی قطعاً چیز مسخره ای نیست. چیزیه که نمیشه به راحتی فکرشو کرد.
   دقیقاً. حتی این دنیایی که آقای ایسایاما ساخته، تکنولوژی منحصر به فرد هم داره! مثل همون جلیقه سه بعدی و یا کار با شمشیرها.
   البته نقد رو به صورت اپیزودیک انجام میدیم.
   خواهش میکنم. خیلی خوشحال میشم که عزیزان با چنین نظرات گرمی از بخش انیمه سایت استقبال میکنند.

   0
 • peen گفت:

  انیمه حمله به تایتان نقطه مقابل انیمه برسرک هست نه از نظر داستانی بلکه از نظر دخالت بی جای کارگردان سانسور بی حد و مرز حذف کردن چپترها و شخصیت ها کفیت بشدت پایین و بچه گانه منگای برسرک شاهکاره ولی امان از انیمه امید وارم حمله به تایتان همین روندی را کهدر ساخت و کارگردانی انیمه داره ادامه بده البته غیر از زمان زیاد ساخه شدن ادامه ی انیمه(سه سال)

  0
  • سامرند قهرمانی گفت:

   والا برزرک انیمه ش خیلی جالب نیست. مخصوصاً نوع طراحیش که به شدت تو ذوق میزنه. ای کاش این مدل طراحی رو انتخاب نمیکردن.
   من متاسفانه مانگا رو نخوندم ولی سری قدیمی و جدید انیمه رو دیدم که قدیمیه خوب بود ولی سری جدید حتی به اندازه سری قدیمی هم جالب نیست!

   0
   • peen گفت:

    شما حتما اگه وقت کردید مانگای برسرک را بخونید تا ببینید مجموعه انیمه هایش چه افتضاح به تمام معنایی هست

    0
    • سامرند قهرمانی گفت:

     حتماً اگر وقت کنم میرم سراغش. از فضای انیمه که به شدت خوشم اومده بود داستان قوی قطعاً پشت مانگا هست.

     0
 • MEllieR گفت:

  سلام …
  در کامنت بنده اسپویلی نیست ولی افراد حساس نخونن !
  قطعا یکی از بهترین انیمه هاییه که ساخته شده
  ولی تنها چیزی که منو نگران میکنه اینه که این فصلش ۱۲ قسمته … و اونایی رو که مانگا رو دنبال میکنن میدونن فصل ۱ انیمه میشد چپتر ۳۳ مانگا خب ۱۲ قسمت بعدش زیاد به جایی نمیرسه ، منظورم اینه که ۱۲ قسمت واقعا کمه باعث افت نمرات همین فصل هم خواهد شد ، با این که تشنه نگه داشتن مخاطب خودش یه رمز موفقیته ولی نه انقدر که فصل ۲ بعد نزدیک ۴ سال بیاد و ۱۲ قسمت باشه
  تقریبا به هیچ کدوم از سوالای اساسی مخاطبین پاسخ نمیده … نمیشه گفت مشکل ؛ در شاهکار بودن مانگا و انیمه شکی نیست ولی همین که انقدر انتظار طولانی بشه باعث ناراحتی میشه
  اونایی که مانگا رو دنبال میکنن میدونن تقریبا تا چپتر ۶۰ به ماهیت انیمه نمیشه پی برد ای کاش این سیزن ۲۵ قسمت بود

  یکی از معدود انیمه هایی هم هست که مانگاکا واقعا از روح و روانش مایه گذاشته …
  اتمسفر بی نظیره … دنیایی که خلق شده واقعا جذابه حالتی مثل دوران رنسانس اروپا رو داره ولی با وسایل مدرن شخصیت ها هم ب شدت ب نژاد ژرمن شبیه هستند … یکی از معدود انیمه هایی هست که فقط انیمه نیست و حاوی پیام هست ، فقط خدا کنه همین روند رو پیش ببرن و از روی مانگا بسازن تا به سرنوشت توکیو گول دچار نشن …
  میشه گفت از انیمه های بی نقص هست فقط بازم ای کاش ۲۵ قسمت میدادن
  با این که مانگاشو دنبال میکنم و یه جورایی فصل ۲ رو با جزئیاتش میدونم ولی بازم اکشن این انیمه یه دنیا میارزه
  …..
  آقای قهرمانی در صورت امکان نقد Ergo Proxy رو هم بنویسین از انیمه های بسیار خوب، ولی خیلی سنگینه xD

  0
  • سامرند قهرمانی گفت:

   والا این باعث نگرانی بنده هم شده. اون طور که سازنده ها گفتن در فصل اول، هر قسمت ۲ چپتر مانگا رو شامل میشد که الان اگه بخواد این روند پیش بره نهایت ۲۴ چپتر دیگه انیمه میشه که اونم مقدار خیلی کمیه! بنده هم مانگا رو تا جاهایی خوندم قطعاً ۲۴ چپتر بعد از چپتر ۳۳ اتفاق خاصی نمیوفته. یعنی چیزی که طرفدارا به دنبالشن رو نمیشه که هیچ، بلکه سوالات بیشتری هم مطرح میشه مثل این که غول مو دار چیه و از کجا اومده.
   البته این دیر منتشر کردن کار استدیو سازنده انیمه ست. برای بیشتر انیمه هاشون این کارا رو کردن ولی یه چیز خوبی که دارن اینه که نباید نگران جدا شدن از مانگا باشیم. همه انیمه های ساخته شده توسط این استدیو پیرو مانگاهاشون هستن.
   والا یه ایرادی که مانگا داره نبودن جزئیات در مبارزاته. یعنی مبارزات رخداده توی مانگا اگر در انیمه هم باشه، کلاً چیز خیلی عالی و جذابی میشه.
   در مورد Ergo Proxy بنده یه چند قسمت دیدم ولی بعدش نتونستم ادامه بدم که انشاالله هر وقت تموم شد مقالاتی پیرامونش منتشر میکنم.
   ممنون از نظرتون.

   0
 • مازیار همتی گفت:

  انیمه جالبی به نظر میرسه! تا حالا به فکر نگاه کردنش نیوفتاده بودم. میشه یکم درباره تعداد قسمت‌هاش توضیح بدید؟

  0
 • مازیار همتی گفت:

  از کجا میشه دانلود کرد این انیمه رو؟ سرور دانلود انیمه ورلد داره این انیمه رو؟

  0
 • MEllieR گفت:

  در حین دیدن قسمت ۲ یا همون ۲۷ چند نکته به ذهنم اومد این که آیا صداگزارای شخصیتا عوض شدن ؟ یا من اینطور احساس میکنم ؟:/
  اگرم عوض نشدن صدای ارن ، آرمین ، میکاسا ، لیوای ، اروین و چند نفر دیگه اصصصصصلا به دلم نمیشینهThinking
  ولی صدای چند نفر مثل ساشا و ایمیر و کریستا خیلی به چهره و اخلاق و رفتارشون میاد …
  انیمه هم که داره با ۱ چپتر مانگا جلو میرهThinking هفته ای یک قسمت واقعا آدم داغون میشه تا هفته بعد Neutral
  طراحی کرکتر و گراافیکیش عالیه کاملا مطابق مانگا ، حتی تمامی صحنه ها کاملا مطابق مانگا هستن ذره ای تفاوت ندارن که به نظرم نقطه قوته …
  ___________
  اسپویل نیست ولی افراد حساس نخونن : راستی به دوستانی که مانگا رو دنبال نمیکنن به شدت توصیه میکنم از اندینگ انیمه دوری کنید xD لامصب پر اسپویله
  نبینیدش خیلی ها هم نسبت ب حرکت استدیو سازنده انیمه اعتراض کرده بودن.
  ___________
  از صدا گذاری مزخرف انیمه ب استثنای چند شخصیت بگذریم کلا شاهکاره از همه جهات … چه موسیقی چه طراحی محیط و شخصیت ها چه نوع طراحی محیط و انیمه (منظور سبک گرافیکی انیمه ) داستان هم به شدت عالی کار شده … قبل خوندن مانگا فکر میکردم برای وجود تایتان ها یه دلیل آبکی میارن ولی مانگاکا شاهکار کرده عالیه D:
  هنوزم فکر میکنم دوبلور ها عوض شدنThinking
  ناموسا صدای بیشتر کرکترا به چهره و رفتارشون نمیاد Big Smile

  0
  • سامرند قهرمانی گفت:

   والا اونجوری که بنده چک کردم، خیر صداگذارها همونای فصل اولن و تغییر نکردن شاید چون اخلاق شخصیت ها عوض شده تا حدودی، این صداها دیگه به چهره شون نمیاد.
   والا قسمت دوم اندازه قسمت اول خوب نبود. اوج داستانی خاصی نداشت به غیر از آخراش که اونم کم کسی نکته رو میگیره و بیشتر خاطرات گذشته رو مرور میکرد.
   دقیقاً اندینگ انیمه وحشتناکه! البته برای کسی که نمیدونه فک میکنه طراحی های بی معنی هستند ولی…!
   دلیل ظهور غول ها چیز بی نظیریه من خودم موندم این همه اتفاق و رویداد چجوری در ذهن آقای ایسایاما جای گرفته!

   0
 • AliACE129 گفت:

  سلام از کدوم سایت میتونم مانگا این انیمرو دریافت کنم؟

  0
  • سامرند قهرمانی گفت:

   در همه سایتای دانلود مانگا هست. کافیه تو گوگل سرچ کنید. بعضی سایت ها قابلیت خوندن آنلاین هم دارن حالا یا خواستید آنلاین بخونید یا دانلود کنید.

   0