کدام کشور بیشترین فیلم را در جشنواره جهانی فجر دارد؟

۳۱ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۴

۲۳ فیلم بلند یا کوتاه فرانسوی در بخش‌های مختلف سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش درمی‌آیند.

به گزارش ایسنا به نقل از ستاد خبری جشنواره جهانی فیلم فجر، سی‌وپنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر در حالی ۱ تا ۸ اردیبهشت (۲۱ تا ۲۸ آوریل) به دبیری رضا میرکریمی در تهران برگزار می‌شود که امسال ۲۳ فیلم فرانسوی (۲۱ فیلم بلند و دو فیلم کوتاه) در جشنواره به نمایش در خواهد آمد.

از این تعداد دو فیلم بلند در بخش مسابقه بین‌الملل (سینمای سعادت) و دو فیلم بلند در بخش مسابقه جلوه‌گاه شرق (پانورمای فیلم‌های کشورهای آسیایی و اسلامی)، شانس دریافت جایزه را دارند و دو فیلم کوتاه فرانسوی هم در بخش مسابقه بین‌الملل رقابت می‌کنند.

فهرست فیلم‌های فرانسوی این دوره جشنواره به این شرح است:

فیلم‌های بلند

«پاریس سفید» (Paris La Blanche) – مسابقه بین‌الملل (سینمای سعادت)

کارگردان: لیدیا تِرکی

خلاصه داستان: ریکیا در هفتاد سالگی تصمیم می‌گیرد دهکده‌اش در شمال الجزایر را ترک کند و به پاریس برود. او به‌تنهایی عازم سفری در دریای مدیترانه می‌شود تا شوهرش را به خانه برگرداند. او که چیزی جز آدرس یک هتل ندارد با کمک دوستان جدیدش در نهایت شوهر را در حومه‌ی شهر پیدا می‌کند. اما قهرمان او به یک غریبه بدل شده است.

«کواترتندتا» (Quatretondeta) –  مسابقه بین‌الملل (سینمای سعادت)

کارگردان: پول رودریگز

خلاصه داستان: همسر توماس می‌میرد ولی به او اجازه نمی‌دهند جسم همسرش را به خاک بسپارد چون خانواده‌ زن می‌خواهند او در زادگاهش پاریس دفن شود. از این رو توماس جسد را می‌دزد تا بتواند طبق خواسته همسرش، وی را در کواترتندتا دفن کند که دهکده‌ کوچکی در منطقه‌ی آلیکانته‌ی اسپانیا است.

درباره فیلم: پول رودریگز که پیش از این در پروژه‌های سینمایی مختلفی دستیار اول کارگردان بوده، با «کواترتندتا» اولین فیلمش را در مقام نویسنده و کارگردان تجربه کرده است. این فیلم در جشنواره فیلم اسپانیایی مالاگا، تندیس بهترین فیلمبرداری را برای کارلس گوسی به ارمغان آورد.

«کارآموز» –  (Apprentice) جلوه‌گاه شرق (پانورمای فیلم‌های کشورهای آسیایی و اسلامی)

کارگردان: جانفنگ بو

خلاصه داستان: اِیمن یک افسر ۲۸ ساله دارالتأدیب است که به زندان بزرگسالان منتقل می‌شود. او در آن‌جا با رحیم دوست می‌شود که مأمور اعدام اصلی زندان است و در کارش یکی از پرکارترین‌های جهان به شمار می‌رود!

محصول مشترک: سنگاپور، آلمان، فرانسه، هنگ‌کنگ، قطر

«گرگ و بره» (Wolf and Sheep) –  جلوه‌گاه شرق (پانورمای فیلم‌های کشورهای آسیایی و اسلامی)

کارگردان: شهربانو سادات

خلاصه داستان: روایت مردم قصه‌گوی منطقه‌ای روستایی در افغانستان که برای یکدیگر داستان‌هایی پر رمز و راز و خیال‌انگیز تعریف می‌کنند؛ داستان‌هایی که دنیای پیرامون‌شان و سرزمینی را شرح می‌دهد که در آن زندگی می‌کنند.

محصول مشترک: افغانستان، دانمارک، فرانسه، سوئد.

«جیب‌بر» (Pickpocket) – کلاسیک‌های ترمیم‌شده

کارگردان: روبر برسون

خلاصه داستان: مردی به نام میشل به جرم دزدی زندانی شده است. او پس از گذران دوران محکومیت آزاد می‌شود اما مادرش می‌میرد و او دوباره دست به دزدی می‌زند تا بتواند جواب‌گوی نیازهایش باشد.

«روز برمی‌آید» (Daybreak) – کلاسیک‌های ترمیم‌شده

کارگردان: مارسل کارنه

خلاصه داستان: مردی پس از ارتکاب قتل، خود را در آپارتمانش زندانی می‌کند و وقایعی را مرور می‌کند که باعث شد این جنایت را انجام بدهد.

«آشوب» (Ran) – کلاسیک‌های ترمیم‌شده

کارگردان: آکیرا کوروساوا

خلاصه داستان: در ژاپن قرون وسطی یک جنگ‌سالار سالخورده بازنشسته می‌شود و امپراتوری خود را به سه پسرش واگذار می‌کند. ظاهراً او به‌شدت در خصوص این واگذاری قدرت در اشتباه بوده است چون پسرانش به جان هم و حتی خود او می‌افتند.

محصول مشترک: ژاپن و فرانسه

«کنکور» (The Graduation) – مستند زیر ذره‌بین

کارگردان: کلر سیمون

خلاصه داستان: «کنکور» زندگی روزمره را در مدرسه سینمایی «لا فمی» شهر پاریس روایت می‌کند؛ مدرسه‌ای که ایده «بهترین بودن» را اجرا می‌کند. در مدرسه چنین ایده‌ای حکم‌فرماست که همه مساوی‌اند، اما فقط بهترین‌ها پذیرش می‌شوند…

درباره فیلم: در مستند «کنکور» ما با بهترین‌ها در دنیای هنر و یکی از معتبرترین مدارس هنری فرانسه آشنا می‌شویم.

«راه کوروساوا» (Kurosawa’s Way) «نمایش‌های ویژه» (آثار برگزیده بزرگان سینما) و «مستند زیر ذره‌بین»

کارگردان: کاترین کادو

خلاصه داستان: روایت کاترین کادو از تجربه‌های شخصی‌اش از آکیرا کوروساوا فیلمساز مشهور ژاپنی.

درباره فیلم: فیلم شامل مصاحبه کادو با فیلمسازان مختلف و عکس‌های آرشیوی است. مصاحبه‌های کارگردان‌ها بر مشاهدات تکنیکی و فلسفی فیلم‌های کوروساوا تمرکز دارند.

«سفر زمان» (Voyage of Time) –   «نمایش‌های ویژه» (آثار برگزیده بزرگان سینما) و «مهربان با محیط زیست»

کارگردان: ترنس مالیک

خلاصه داستان: در این مستند خاستگاه جهان، پیدایش ستارگان و کهکشان‌ها، سرآغاز زندگی روی زمین و تحول گونه‌های مختلف بررسی می‌شود.

محصول مشترک: فرانسه، آلمان، آمریکا.

« ۱۵۰ میلی‌گرم» (Milligrams ۱۵۰ ) – جشنواره جشنواره‌ها

کارگردان: امانوئل برکو

خلاصه داستان: یک پزشک متخصص ریه روی اثرات جانبی یک داروی مخصوص بیماران دیابتی – که منجر به مرگ شده است – تحقیق می‌کند.

درباره فیلم: «۱۵۰ میلی‌گرم» نامزد چند جایزه سزار (معادل اسکار در فرانسه) بود.

«اعترافات» (The Confessions)  – جشنواره جشنواره‌ها

کارگردان: روبرتو آندو

خلاصه داستان: ماجرای مرگ یک راهب ایتالیایی در گردهمایی مهم‌ترین اقتصاددان‌های جهان در نشست گروه هشت در هتلی لوکس در آلمان.

درباره فیلم: «اعترافات» با بازی تونی سرویلو و دانیل اوتوی در جشنواره کارلووی واری برنده جایزه کلیسای جهانی شد.

محصول مشترک: ایتالیا، فرانسه.

«سرزمین هرز» (Wastelands) –  جشنواره جشنواره‌ها

کارگردان: میریام هرد

خلاصه داستان: ماجرایی درباره چهره پنهان جنگ‌های کثیف و دو برادر که پس از سال‌ها حضور در عراق به شیلی بازمی‌گردند.

محصول مشترک: شیلی، فرانسه، بریتانیا.

«تاریکی» (The Darkness) – نمایش‌های نیمه‌شب (سایه‌های ترس)

کارگردان: دانیل کاسترو زیمبرون

خلاصه داستان: زمین از گردش بازایستاده است و روزها دیگر سپری نمی‌شوند. مه سمی و غلیظ جنگل را فرا گرفته است. آرخل و خواهر و برادرش زندگی‌شان را در زیرزمین کلبه‌ای قدیمی گذرانده‌اند چون باور دارند جانور وحشی در اعماق جنگل در کمین است، اما روزی برادر بزرگ‌تر ناپدید و جست‌وجوی آرخل آغاز می‌شود.

درباره فیلم: تریلر «تاریکی» دومین فیلم بلند دانیل کاسترو زیمبرون است که کارگردانی را از سال ۲۰۰۶ با فیلم کوتاه «بستیاریو» آغاز کرد. این فیلم سال گذشته در جشنواره بین‌المللی مورلیا، برنده جایزه تماشاگران شد.

محصول مشترک: مکزیک، فرانسه.

«من، دانیل بلیک» (I, Daniel Blake) –  نمایش‌های ویژه (آثار برگزیده بزرگان سینما)

کارگردان: کن لوچ

خلاصه داستان: دانیل بلیک نجار ۵۹ ساله‌ای است که بیش‌تر عمرش را در نیوکاسل گذرانده است. او پس از سکته قلبی و ازکارافتادگی باید از کمک هزینه تأمین اجتماعی ارتزاق کند. راه دانیل با مادری مجرد به نام کتی و دو فرزند کوچکش، دیزی و دیلن یکی می‌شود. تنها فرصت کتی برای فرار از یک خوابگاه یک‌خوابه مخصوص افراد بی‌سرپناه در لندن این است که زندگی در آپارتمانی در شهری ناآشنا را بپذیرد که ۳۰۰ مایل دورتر است. این‌جاست که دانیل و کتی در سرزمینی متعلق به هیچ‌کس، گرفتار کاغذبازی‌های اداره بهزیستی می‌شوند.

محصول مشترک: بریتانیا، آلمان، بلژیک، فرانسه.

«تبعید» (Exile) –  نمایش‌های ویژه (آثار برگزیده بزرگان سینما)

کارگردان: ریتی پان

خلاصه داستان: روایتی از دوران پس از نسل‌کشی خمرهای سرخ در کامبوج.

درباره فیلم: «تبعید» بیست‌ویکمین فیلم ریتی پان کارگردان مشهور کامبوجی است. این فیلم سال گذشته در بخش نمایش‌های ویژه شصت‌ونهمین جشنواره کن به نمایش درآمد.

محصول مشترک: کامبوج، فرانسه.

«فارغ‌التحصیلی» (Graduation) – نمایش‌های ویژه (آثار برگزیده بزرگان سینما)

کارگردان: کریستیان مونجیو

خلاصه داستان: پزشکی به نام رومرو آلدا که در شهر کوچکی در ترانسیلوانیا زندگی می‌کند، می‌خواهد دخترش الیزا را برای ادامه تحصیل به خارج بفرستد. الیزا برای تحصیل در رشته روان‌شناسی از بریتانیا بورسیه می‌گیرد، اما پیش از امتحان نهایی مورد حمله و آزار قرار می‌گیرد. این حادثه آینده‌ دختر را در هاله‌ای از ابهام فرو می‌برد. رومرو راه‌های مختلفی برای حل این مشکل در نظر می‌گیرد ولی هیچ کدام از این روش‌ها با قواعدی که او به عنوان یک پدر به دخترش آموخته همخوانی ندارد.

محصول مشترک: رومانی، فرانسه، بلژیک.

«دختر ناشناس» (The Unknown Girl) – نمایش‌های ویژه (آثار برگزیده بزرگان سینما)

کارگردان: ژان‌پی‌یر و لوک داردن

خلاصه داستان: یک پزشک جوان و بااستعداد (با بازی آدل هانل( حاضر نمی‌شود دیروقت در مطب خود را روی یک مراجعه‌کننده مرموز باز کند. او صبح روز بعد می‌فهمد که مراجعه‌کننده دختری بوده که حالا مرده است و پلیس هیچ راهی برای شناختن هویت دختر ندارد. او که حیرت‌زده شده است و احساس گناه می‌کند، می‌خواهد هویت و نام دختر را پیدا کند تا جسد به صورت مجهول‌الهویه دفن نشود.

محصول مشترک: بلژیک، فرانسه.

«مرگ در سارایوو» (Death in Sarajevo) –  نمایش‌های ویژه (آثار برگزیده بزرگان سینما)

کارگردان: دنیس تانوویچ

خلاصه داستان: داستان در مکانی خیالی به نام هتل اروپا روی می‌دهد که از مسافرخانه معروف هالیدی در سارایوو الگو گرفته است. مسافرخانه هالیدی در دوران جنگ محل اقامت دیپلمات‌ها و خبرنگاران بین‌المللی بود. داستان در سال ۲۰۱۴ در صدمین سالروز ترور آرشیدوک فرانتس فردیناند، وارث تاج‌وتخت پادشاهی اتریش-مجارستان در سارایوو روی می‌دهد که قتل او زمینه‌ساز آغاز جنگ جهانی اول شد.

محصول مشترک: بوسنی و هرزگووین، فرانسه.

«فرانتز» (Frantz) – نمایش‌های ویژه (آثار برگزیده بزرگان سینما)

کارگردان: فرانسوا اوزون

خلاصه داستان: در یک دهکده کوچک در آلمان بعد از جنگ جهانی اول، زنی جوان به نام آنا عزادار نامزدش فرانتز است که در نبردی در فرانسه کشته شده است و برای دیدن او هر روز به قبرستان می‌رود. روزی، یک مرد فرانسوی جوان به نام آدرین هم گلی روی سنگ قبر می‌گذارد. حضور او بعد از شکست آلمان یک ارتباط جدید را به همراه دارد و…

درباره فیلم: فیلم سیاه‌وسفید «فرانتز» اولین بار در سپتامبر سال پیش در بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره ونیز روی پرده رفت و برنده جایزه مارچلو ماسترویانی بهترین بازیگر مرد یا زن جوان جشنواره برای پائولا بیر بازیگر آلمانی شد.

«نمک و آتش» (Salt and Fire) – نمایش‌های ویژه (آثار برگزیده بزرگان سینما)

کارگردان: ورنر هرتسوگ

خلاصه داستان: دو زیست‌شناس برای تحقیقات سازمان ملل درباره یک فاجعه‌ی زیست‌محیطی به آمریکای جنوبی فرستاده می‌شوند. اما مدیر تبهکار یک کمپانی بزرگ و مسئول فاجعه، آن‌ها را می‌رباید. نشانه‌هایی از یک آتشفشان عظیم به چشم می‌خورد و آن‌ها برای جلوگیری از فاجعه باید متحد شوند.

محصول مشترک: فرانسه، بولیوی، آمریکا، آلمان، مکزیک.

فیلم‌های کوتاه

«زمزمه‌های باد» (Wind’s Whispers) – مسابقه بین‌الملل (سینمای سعادت)

کارگردان: لوئیک ژونه

خلاصه داستان: پیرزنی در یک خانه‌ی بزرگ جنگلی تنها زندگی می‌کند. او به‌واسطه‌ حضور آدم‌های ناشناس در آستانه‌ گرفتن دشوارترین تصمیم زندگی‌اش قرار می‌گیرد.

مدت زمان: ۱۴ دقیقه

«سکوت» (The Silence) –  مسابقه بین‌الملل (سینمای سعادت)

کارگردان: علی عسگری و فرنوش صمدی

خلاصه داستان: فاطمه و مادرش پناهنده‌های کُردی هستند که در ایتالیا زندگی می‌کنند. آن‌ها دکتر می‌روند ولی دختر به جای ترجمه‌ حرف‌های دکتر برای مادرش، سکوت می‌کند.

مدت زمان: ۱۵ دقیقه

محصول مشترک: ایتالیا و فرانسه

منبع: ایسنا

0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette