شب گذشته جوایز یکی از معتبرترین مراسمهای معروف اهدای جوایز برترینهای سال مشخص شد. بالاخره پس از مدتها انتظار، برندگان جوایز بفتا ۲۰۱۸ اعلام شد. برای مشاهدهی لیست کامل برندگان مراسم بفتا ۲۰۱۸ با سایت سینماگیمفا در ادامهی مطلب همراه باشید.
میتوان گفت تقریباً اتفاقات گلدن گلوب دوباره البته با تفاوتهایی تکرار شد. فیلم The Shape of Water «شکل آب» به کارگردانی گیرمو دل تورو (Guillermo del Toro) که بیشترین تعداد نامزدی امسال را در بفتا داشت، نتوانست جایزه بهترین فیلم را کسب کند اما موفق شد تا جوایز مهم و ارزشمندی نظیر بهترین کارگردانی، بهترین موسیقی و همچنین بهترین طراحی صحنه را دریافت کند. همچون گلدن گلوب، مهمترین جایزه بفتا ۲۰۱۸ یعنی بهترین فیلم به Three Billboards Outside Ebbing, Missouri «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» رسید. همچنین این فیلم جوایز ارزشمند دیگری نظیر بهترین فیلم بریتانیایی و همچنین بهترین فیلمنامهی اورجینال را نیز دریافت کرد. در واقع، توانست مهمترین جوایز بفتا را از آن خود کند. این فیلم در ۹ بخش مختلف نامزد دریافت جایزه شده بود.
همانطور که حدس زده میشد، جایزه بهترین بازیگر اول مرد به گری اولدمن رسید که توانسته بود نقش آفرینی بسیار خوب و منحصر به فردی در نقش وینستون چرچیل داشته باشد. اما در بخش بهترین بازیگر نقش اول زن تفاوتهایی با گلدن گلوب دیده میشد. جایزهی بهترین نقش اول زن به فرانسیس مکدورماند برای فیلم Three Billboards Outside Ebbing, Missouri رسید که این جایزه هم موفقیت خوبی برای مکدورماند و هم موفقیتی دیگر برای فیلم «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» محسوب میشود.
همچنین فیلم Blade Runner 2049 «بلید رانر ۲۰۴۹» توانست جایزههای مهمی نظیر بهترین فیلمبرداری و بهترین جلوههای ویژه را دریافت کند.
در بخش فیلمهای خارجی هم فیلم «فروشنده» اصغر فرهادی نتوانست موفقیتی کسب کند و جایزهی این بخش به فیلم کرهای The Handmaiden رسید.
لیست کامل جوایز BAFTA 2018:
بهترین فیلم
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
بهترین فیلم بریتانیایی
Darkest Hour
The Death of Stalin
God’s Own Country
Lady Macbeth
Paddington 2
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
بهترین شروع (اثر اول) نویسنده، کارگردان یا تهیهکننده بریتانیایی
The Ghoul –گرث تانلی (نویسنده/ کارگردان/ تهیهکننده), جک هیلی گاتمن و تام میتن (تهیهکنندگان)
I Am Not a Witch –رونگانو نایونی ( نویسنده/ کارگردان), امیلی مورگان (تهیهکننده)
Jawbone – جانی هریس (نویسنده/ تهیهکننده), توماس نپر (کارگردان)
Kingdom of Us – لوسی کوهن (کارگردان)
Lady Macbeth – آلیس برج (نویسنده), ویلیام اولدروید (کارگردان), فودلا کرونین او’رایلی (تهیهکننده)
بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان (بهترین فیلم خارجی)
Elle
First They Killed My Father
The Handmaiden
Loveless
The Salesman «فروشنده»
بهترین مستند
City of Ghosts
I Am Not Your Negro
Icarus
An Inconvenient Sequel
Jane
بهترین انیمیشن
Coco
Loving Vincent
My Life as a Courgette
بهترین کارگردان
دنیس ویلنوو برای فیلم Blade Runner 2049
لوکا گوادنینو برای فیلم Call Me by Your Name
کریستوفر نولان برای فیلم Dunkirk
گیرمو دلتورو برای فیلم The Shape of Water
مارتین مکدونا برای فیلم Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
بهترین فیلمنامه اورجینال
Get Out
I, Tonya
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
بهترین فیلمنامه اقتباسی
Call Me by Your Name
The Death of Stalin
Film Stars Don’t Die in Liverpool
Molly’s Game
Paddington 2
بهترین بازیگر نقش اول زن
آنت بنینگ برای فیلم Film Stars Don’t Die in Liverpool
فرانسیس مکدورماند برای فیلم Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
مارگو رابی برای فیلم I, Tonya
سالی هاوکینز برای فیلم The Shape of Water
سیرشا رونان برای فیلم Lady Bird
بهترین بازیگر نقش اول مرد
دنیل دی-لوییس برای فیلم Phantom Thread
دانیل کالویا برای فیلم Get Out
گری اولدمن برای فیلم Darkest Hour
جیمی بل برای فیلم Film Stars Don’t Die in Liverpool
تیموتی چالمت برای فیلم Call Me by Your Name
بهترین بازیگر نقش مکمل زن
آلیسون جنی برای فیلم I, Tonya
کریستین اسکات توماس برای فیلم Darkest Hour
لوری متکالف برای فیلم Lady Bird
لزلی منویل برای فیلم Phantom Thread
اوکتاویا اسپنسر برای فیلم The Shape of Water
بهترین بازیگر نقش مکمل مرد
کریستوفر پلامر برای فیلم All the Money in the World
هیو گرانت برای فیلم Paddington 2
سم راکول برای فیلم Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
ویلیام دافو برای فیلم The Florida Project
وودی هرلسون برای فیلم Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
بهترین موسیقی فیلم
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water
بهترین فیلمبرداری
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
بهترین تدوین
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
بهترین طراحی صحنه
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
بهترین طراحی لباس
Beauty and the Beast
Darkest Hour
I, Tonya
Phantom Thread
The Shape of Water
بهترین گریم و آرایش مو
Blade Runner 2049
Darkest Hour
I, Tonya
Victoria & Abdul
Wonder
بهترین صدا
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
بهترین جلوههای ویژه
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes
بهترین انیمیشن کوتاه انگلیسی
Have Heart
Mamoon
Poles Apart
بهترین فیلم کوتاه انگلیسی
Aamir
Cowboy Dave
A Drowning Man
Work
Wren Boys
بهترین ستاره نوظهور
دانیل کالویا
فلورنس پیو
جاش او’کانر
تسا تامپسون
تیموتی شَلَمِی
نظرات