موسیقی هفته: خیزش شوالیه تاریکی

پست ویژه ، موسیقی متن ۲۶ شهریور ۱۳۹۵ - ۳:۰۰ ب.ظ

بتمن و نولان، دو کلمه ای که در یک دهه اخیر پیوند ناگسستنی با یکدیگر پیدا کرده‌اند و مطمئناً این پیوند تا سال‌های آینده نیز جدا نخواهد شد و همواره مخاطبان بتمن سینمایی را با نولان خواهند شناخت. نولان بتمنی را به تصویر کشیده که در انسانی‌ترین وجه خود قرار دارد؛ بتمنی که شکست می‌خورد، می‌شکند، غمگین می‌شود، اشتباه می‌کند ولی در نهایت می‌آموزد که چگونه برخیزد.

نولان از ابتدای سه‌گانه بتمن خود قصد داشت همین موارد را در شخصیت بتمن پدیدار کند. همان‌طور که در فیلم Batman Begins «بتمن آغاز می‌کند» و در ابتدای فیلم، زمانی که بروس وین به انتهای گودال سقوط می‌کند، پدرش به وی می‌گوید: بروس می دونی چرا سقوط می‌کنیم؟ برای اینکه یاد بگیریم چه جوری بلندشیمنولان در آخرین قسمت سه‌گانه خود، تمام مفهوم فیلم را معطوف به همین تک دیالوگ می‌کند یعنی اینکه قهرمان داستان ما، شکست می‌خورد و سقوط می‌کند اما می‌آموزد که چگونه باید بلند شود و برخیزد. The Dark Knight Rises «شوالیه تاریکی برمی‌خیزد» شاید به اندازه دومین قسمت این سه‌گانه خارق‌العاده نباشد ولی هنوز یک سر و گردن از باقی فیلم‌های کمیک بوکی و غیر کمیک بوکی برتر است. The Dark Knight Rises بیشتر از اینکه روایت گر داستان بتمن باشد، راوی داستان بروس وین است. شاید مهم‌ترین تفاوتی که بتمن نولان با بتمن کمیک دارد همین نکته است. نولان با اینکه از کمیک‌ها برای پردازش شخصیت‌ها وام گرفته است ولی دنیای خاص خود را ساخته است و در دنیای او این بروس وین است که نقاب بتمن را به چهره می‌زند اما در کمیک‌ها این بتمن است که در روز نقاب بروس وین را به چهره می‌زند تا شناخته نشود. به همین دلیل نولان قسمت پایانی سه‌گانه خود را بیشتر به شخصیت بروس وین اختصاص می‌دهد و عنصر بتمن فیلم تنها در یک‌سوم پایانی و سکانس‌های نهایی است که پدیدار می‌شود اما بتمنی که ما در انتها می‌بینیم دقیقاً بر اساس سیر تکاملی شخصیت بروس وین در فیلم رفتار می‌کند و اینجاست که بتمن نولان اوج باورپذیری را برای مخاطب رقم می‌زند. مسلماً همه افرادی که طرفدار این سه‌گانه هستند می‌دانند که مهم‌ترین علتی که به این سه‌گانه علاقه‌مند شده‌اند، حس باورپذیری است که در شخصیت بتمن وجود دارد به نحوی که هر انسانی می‌تواند خود را در موقعیت بتمن تصور کند. این همان هنر ناب نولان است که سبب شد بتمن که پیش از این تنها در فیلم‌های تیم برتون کمی به جایگاه اصلی خود نزدیک شده بود، به‌یک‌باره به برترین شخصیت کمیک بوکی سینما تبدیل شود.

نولان در ابتدا چندان علاقه‌مند نبود که برای فیلم تحسین‌شدهٔ خود یعنی The Dark Knight «شوالیه تاریکی» ادامه‌ای بسازد اما در نهایت با همکاری برادرش جاناتان و همچنین دیوید اس. گویر توانست داستانی را بنویسد که برای جمع‌بندی دنیای بتمنی‌اش مناسب باشد. سرانجام فیلم در سال ۲۰۱۲ اکران شد و بار دیگر تحسین منتقدان و مخاطبان را همانند دو نسخه پیشین به همراه داشت به نحوی که در Rottentomatoes میانگین ۸۸ را به دست آورد و در سایت IMDB در حال حاضر در رتبه ۶۲ برترین فیلم‌های تاریخ سینما قرار دارد. با این حال فیلم در کمال تعجب در هیچ رشته‌ای در اسکار حتی نامزد نشد تا تنها جوایز اسکار این سه‌گانه به اسکار تدوین صدا و بهترین بازیگر مکمل برای هیث لجر فقید، محدود شود. The Dark Knight Rises «شوالیه تاریکی برمی‌خیزد» حدود ۱٫۸۱ میلیارد دلار در گیشه‌ها فروخت و اگر حادثه تیراندازی در کلرادو رخ نمی‌داد، چه بسا فروش فیلم بسیار بیشتر می‌شد. با این حال فیلم تبدیل به سومین فیلم پر فروش سال ۲۰۱۲ شد و در حال حاضر در رتبه ۱۶ پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ قرار دارد. یکی از بخش‌های این سه‌گانه که همواره در ذهن‌ها باقی می‌ماند، موسیقی متن فوق‌العاده آن است که ساخته دست توانای هانس زیمر است. زیمر که دوستی نزدیکی به نولان دارد، در همهٔ کارهای او حضور دارد و دست به خالق شاهکارهایی می‌زند که تا مدت‌ها گوش کردن به آن لذت‌بخش است. در میان ترک‌های موسیقی این فیلم، مسلماً قطعهٔ Why Do We Fall به همراه آن سکانس تأثیرگذار خروج از زندان و نوایی که زندانیان تکرار می‌کنند، فوق‌العاده گوش‌نواز است. در زیر می‌توانید دو قطعه انتخابی و همچنین فول آلبوم شنیدی این فیلم را دریافت کنید.

دانلود قطعه Why Do We Fall

دانلود قطعه Rise

دانلود فول آلبوم با کیفیت ۳۲۰kbps:

[highlight] The Dark Knight Rises (2012) – OST – Hans Zimmer [/highlight]

hans-zimmer3

Hans Zimmer

12345678910 (هیچ امتیازی ثبت نشده)
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید