پرونده: هرآنچه از Rogue One و فیلم‌های آینده Star Wars می‌دانیم

۱۴ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۰

Star Wars «جنگ‌های ستاره‌ای» (که در ایران با نام «جنگ ستارگان» شناخته می‌شود) نامی است که این روزها همه آن را می‌شناسند. این جمله در واقع نقصی دارد؛ استاروارز بیش از ۳۰ سال است که در سراسر جهان به عنوان یکی از پایه‌ها و ستون‌های فرهنگ عام یا پاپ کالچر شناخته می‌شود و به ندرت می‌توان شخصی را پیدا کرد که بگوید: «استاروارز را نمی‌شناسم!» با عرضه نسبتاً موفق فیلم Revenge of the Sith «انتقام سیث» از نظر مالی که آخرین فیلم از سه گانه دوم استاروارز بود، پرونده این دنیا ظاهراً بسته شد و دیگر تا مدت‌ها خبری از فیلم‌های جدید نبود. طرفداران پروپاقرص و فداییان بی حد و مرز جنگ‌های ستاره‌ای خود را با سایر آثار این دنیا مانند بازی‌های ویدئویی یا رمان‌ها سرگرم کردند تا اینکه در سال ۲۰۱۲ دیزنی حق و امتیاز این برند را به طور کامل از جرج لوکاس خرید و شروع به توسعه دادن و زنده کردن دوباره آن شد.

Star Wars: The Force Awakens «جنگ‌های ستاره‌ای: نیرو برمی‌خیزد» به عنوان هفتمین فیلم دنیای استاروارز و دنباله‌ای بر Return of the Jedi «بازگشت جدای» در سال ۲۰۱۵ به صورت طوفانی تمامی رکوردهای باکس آفیس را شکست و با فروش بیش از ۲ میلیارد دلار هم اکنون به عنوان سومین فیلم پرفروش تاریخ (بدون در نظرگیری تورم) شناخته می‌شود. طرفداران که تقریباً حس نفرت نسبت به سه گانه دوم داشتند باری دیگر خاطرات خود را با «نیرو برمی‌خیزد» زنده کردند و به صورت عمومی فیلم مورد استقبال قرار گرفت و منتقدین هم نظر مثبتی نسبت به آن داشتند. حال قرار است سه گانه سوم به صورت یک سال در میان منتشر شود و میان این ۶ سال را هم فیلم‌های فرعی که دیزنی در دست ساخت دارد پر کنند. اولینِ این فیلم‌ها، Rogue One: A Star Wars Story «گروه سرکش یک: داستانی از دنیای جنگ‌های ستاره‌ای» است که دسامبر امسال برروی پرده می‌رود و از نظر داستانی قبل از اولین فیلم این مجموعه که در سال ۱۹۷۷ منتشر شد قرار می‌گیرد.

فیلم‌های آینده دنیای Star Wars

اول از همه به طور کامل برنامه دیزنی برای فیلم‌های جدید دنیای استاروارز را به شما شرح می‌دهیم. شرکت دیزنی هم‌اکنون در حال برنامه‌ریزی برای توسعه ۵ فیلم در دنیای Star Wars است. دوتا از این فیلم‌ها به سه گانه سوم و ادامه فیلم «نیرو برمیخیزد» مربوط می‌شوند. اما سه اثر دیگر که برای اولین بار در برند استاروارز به عنوان فیلم فرعی شناخته می‌شوند قرار است با فاصله یک ساله عرضه شوند. این یعنی Rogue One به عنوان اولین فیلم فرعی امسال برروی پرده سینماها می‌رود، Episode VIII (قسمت هشتم) فیلم‌های اصلی در سال ۲۰۱۷ و پس از آن دومین فیلم فرعی که در رابطه با شخصیت Han Solo (هان سولو) است در اواخر ۲۰۱۸ شمارا با ماجراهای این مزدور در دوران جوانی همراه می‌کند. قسمت سوم از سه گانه اصلی یا Episode IX (قسمت نهم) در سال ۲۰۱۹ و آخرین فیلم فرعی هم که به احتمال زیاد حول شخصیت Boba Fett (بوبا فت) خواهد بود در سال ۲۰۲۰ عرضه می‌شود.

[bd_table]

فیلمنام فارسیتاریخ انتشارکارگردان
Star Wars: The Force Awakensجنگ‌های ستاره‌ای: نیرو برمی‌خیزد۱۸ دسامبر ۲۰۱۵ (۲۴ آذر ۱۳۹۴)جی. جی. آبرامز (J.J. Abrams)
Rogue One: A Star Wars Storyگروه سرکش یک: داستانی از دنیای استاروارز۱۶ دسامبر ۲۰۱۶ (۲۶ آذر ۱۳۹۵)گرت ادواردز (Gareth Edwards)
Star Wars: Episode VIIIجنگ‌های ستاره‌ای: قسمت هشتم۱۵ دسامبر ۲۰۱۷ (۲۴ آذر ۱۳۹۶)رایان جانسون (Rian Johnson)
Untitled Han Solo Movieفیلم مستقل هان سولو۲۵ مه ۲۰۱۸ (۴ خرداد ۱۳۹۷)کریستوفر میلر (Christopher Miller)
Star Wars: Episode IXجنگ‌های ستاره‌ای: قسمت نهم۲۴ مه ۲۰۱۹ (۳ خرداد ۱۳۹۸)کالین ترورو (Collin Trevorrow)
Untitled Anthology Filmفیلم مستقل و فرعی سومسال ۲۰۲۰مشخص نشده

[/bd_table]

بررسی فیلم Star Wars: The Force Awakens 

دنیای استاروارز باری دیگر با The Force Awakens حیات یافت و به مرکز توجه صنعت سینما بازگشت. جدا از دستاوردهای فوق‌العاده فیلم در باکس آفیس آمریکا و دیگر نقاط جهان، منتقدان هم بازخورد بسیار مثبتی نسبت به فیلم داشتند. عده‌ای اشاره کردند که فیلم شباهت‌های زیادی به اولین اثر دنیای استاروارز یعنی A New Hope «امیدی تازه» دارد. عده‌ای هم متعقدند که این شباهت‌ها کاملاً عمدی بوده و جی. جی. آبرامز کارگردان این فیلم قصد داشته آن حس نوستالژیک و استاروارزی را برای تمامی مخاطبان و بینندگان فیلم باری دیگر زنده کند!‌

[tabgroup]
[tab title=”مشخصات کلی”]

کارگردان: جی. جی. آبرامز (J.J. Abrams)

تهیه‌کننده: کتلین کندی (Kathleen Kennedy)

نویسندگان:‌ جی. جی. آبرامز – لاورنس کسدان (Lawrence Kasdan) – مایکل آرندت (Michael Arndt)

بازیگران: دیزی ریدلی (Daisy Ridley) – جان بویگا (John Boyega) – اسکار آیزک (Oscar Isaac) – آدام درایور (Adam Driver) – هریسون فورد (Harrison Ford)

موسیقی: جان ویلیامز (John Williams)

بودجه: ۴۷۵ میلیون دلار

باکس آفیس: ۲/۰۶۸ میلیارد دلار

مدت زمان: ‍۱۳۶ دقیقه

[/tab]
[tab title=”خلاصه داستان”]

داستان فیلم ۳۰ سال بعد از وقایع Return of the Jedi «بازگشت جدای» اتفاق می‌افتد و حول شخصیت‌ها و نسل جدیدی از قهرمانان در کهکشانی بسیار دور است. شما از همان ابتدای فیلم با سه قهرمان جدید آشنا می‌شوید. ری قطعات سفینه‌ها را در دنیای جاکو جمع می‌کند و زندگی خود را از این طریق می‌گذراند. پو دمرون یکی از خلبانان مقاومت (The Resistance) است که جای شورشی‌ها را از سه‌گانه اول گرفته‌اند. فین هم یکی از سربازان فرقه اول (First Order) است که از خاکسترهای مرده امپراتوری باری دیگر تولد یافته‌اند. کایلو رن فرزند هان سولو به دنبال یافتن مکان آخرین جدای گمشده یعنی لوک اسکای‌واکر است که خود را بعد از خیانت رن به اولین معبد جدای تبعید کرد. مقاومت هم از طرف دیگر به دنبال یافتن این نقشه‌ها هستند که در روباتی به نام BB-8 ذخیره شده است.

فین با کمک پو دمرون از سفینه فرقه اول فرار می‌کند و خود را به جاکو می‌رساند. ری هم با پیدا کردن BB-8 قصد دارد او را به اربابش بازگرداند. این دو یک‌دیگر را ملاقات و از دست نیروهای فرقه اول فرار می‌کنند. هان سولو و چیوباکا این دو را پیدا کرده و آن‌ها با هم برای تحویل دادن BB-8 به مقاومت راهی سیاره تاکودانا می‌شوند. هان به آن‌ها توضیح می‌دهد که لوک در صدد بوده جدای‌های بیشتری تعلیم دهد اما یکی از شاگردانش (کایلو رن) به او خیانت کرده و همه شاگردهای دیگر را می‌کشد. برای همین است که لوک تصمیم می‌گیرد خود را تبعید کند. در همین حین فرقه اول سلاح پایگاه استارکیلر را (که یک اسلحه با قدرت چندبرابر نسبت به ستاره مرگ است) مورد آزمایش قرار می‌دهند و خانه جدید جمهوری کهکشان و سیاره‌های اطراف آن را نابود می‌کنند. فرقه اول به تاکودانا می‌آید و کایلو رن ری را می‌دزدد و با خود به پایگاه استارکیلر می‌برد. هان سولو و فین با هم به این پایگاه نفوذ می‌کنند تا ری را نجات دهند و پو دمرون هم با دیگر خلبانان مقاومت برای نابود کردن این سلاح آن هم قبل از اینکه پایگاه مقاومت را نابود کند، به استارکیلر می‌آید. کایلو رن پدر خود هان سولو را می‌کشد و با فین و ری مبارزه می‌کند. خلبانان به کمک هان و ری موفق به بی ثبات کردن این سلاح شده که در نتیجه تمامی سیاره استارکیلر را نابود می‌کند. ری کایلو را در نبرد تن به تن با لایت‌سیبر شکست می‌دهد و با دیگر باقی‌مانده‌های این ماموریت به پایگاه مقاومت بازمی‌گردد. در سکانس پایانی می‌بینیم که ری لایت‌سیبر آناکین اسکای‌واکر را به لوک‌ اسکای‌واکر یعنی پسرش تحویل می‌دهد و در همینجاست که فیلم پایان می‌یابد.

[/tab]
[tab title=”مراحل تولید”]

آبرامز از همان اول اعتقاد داشت که این فیلم باید چندین قدم به عقب بازگردد و از عناصر فیلم‌های گذشته استفاده کند. اولین پیش‌نویس فیلم‌نامه قسمت هفتم توسط مایکل آرندت نوشته شد. در نسخه اول قرار بود لوک اسکای‌واکر را از اواسط فیلم ببینیم اما خود مایکل می‌گوید که هربار او را به میدان آورد، صحنه را از آن خود کرد و به گونه‌ای بود که مخاطب دیگر برای شخصیت‌های اصلی جدید ارزشی قائل نمی‌شد و این کرکترها به کلی از دید تماشاگران خارج می‌شدند. دیوید فینچر، بن افلک (!) و حتی گیلرمو دل تورو برای کارگردانی این فیلم در نظر گرفته شدند اما با توصیه استیون اسپیلبرگ به کتلین کندی (رییس کل لوکاس‌فیلم) جی. جی. آبرامز به عنوان کارگردان انتخاب شد. آرندت ۸ ماه بر روی فیلم‌نامه کار کرده بود اما به دیزنی گفت که به ۱۸ ماه دیگر برای تمام کردن آن احتیاج دارد! این وقتی نبود که دیزنی می‌توانست به او بدهد و مایکل آرندت در ۲۴ اکتبر ۲۰۱۳ از پروژه خارج شد و فیلم‌نامه به دست کسدان (که قبلا هم فیلم دوم این مجموعه را نوشته بود) و جی. جی. آبرامز داده شد. آن‌ها اولین پیش‌نویس فیلم‌نامه را در ۶ هفته تهیه کردند و هدف کلیدی آن‌ها در نوشتن این بود که به ریشه‌های استاروارز بازگردند. (توجه داشته باشید که داستان و پیش‌نویس اولیه آن همچنان از مایکل آرندت است.)

در فوریه ۲۰۱۴ دیزی ریدلی به عنوان بازیگر یکی از شخصیت‌های جدید انتخاب شد و از خیلی قبل‌تر می‌دانستیم که هریسون فورد، کری فیشر و مارک همیل در نقش‌های هان سولو، لیا اورگانا و لوک‌ اسکای‌واکر باز خواهند گشت. در ۲۹ آوریل ۲۰۱۴ اولین بار تمامی عوامل و بازیگران کنار هم جمع شدند و مارک همیل فیلم‌نامه را برای آن‌ها خواند. در همان ماه آبرامز اعلام کرد که فیلم‌برداری در ماه مه (May) شروع خواهد شد و تا ۳ ماه طول خواهد کشید. در ۳ نوامبر ۲۰۱۴ فیلم‌برداری رسما پایان یافت و فیلم وارد مراحل پس‌تولید و ویرایش و جلوه‌های ویژه شد. جان ویلیامز افسانه‌ای هم که همیشه موسیقی این فیلم‌ها را نواخته بازگشت و کار خود را از دسامبر ۲۰۱۴ آغاز نمود. آبرامز بر کار پس‌تولید نظارت داشت و همان موقع اعلام کرد که فیلم ۱۲۴-۱۲۵ دقیقه خواهد بود. آبرامز همچنین مجبور شد بعضی از صحنه‌ها را برای ساده کردن داستان حذف کند. این فیلم بالاخره در ۱۴ دسامبر ۲۰۱۵ در لس آنجلس اولین نمایش خود را با حضور ۵۰۰۰ مهمان انجام داد و فیلم در ۱۸ دسامبر در تمامی سینماها عرضه شد.

[/tab]

[tab title=”عملکرد باکس آفیس”]

 نیرو برمی‌خیزد ۹۳۶ میلیون دلار در آمریکای شمالی فروش داشت و ۱,۱۳۲ میلیارد دلار هم از سینماهای سراسر جهان بدست آورد که مجموع باکس آفیس آن را به ۲,۰۶۸ میلیارد دلار می‌رساند. باکس آفیس موجو تخمین می‌زند که فیلم در آمریکای شمالی ۱۱۰ میلیون بلیط فروخته است که از زمان فیلم تایتانیک (محصول ۱۹۹۷) بیشترین تعداد بلیط فروخته شده است. The Force Awakens پرفروش‌ترین فیلم سال ۲۰۱۵، پرفروش‌ترین فیلم تاریخ استاروارز، پرفروش‌ترین فیلم شرکت دیزنی و همچنین پرفروش‌ترین فیلم تاریخ آمریکای شمالی (با کنار زدن آواتار) است. همچنین با این مقدار فروش نیرو برمی‌خیزد به عنوان سومین فیلم پرفروش تاریخ سینما شناخته می‌شود. این اثر ۲۴امین فیلم تاریخ سینما است که بیش از ۱ میلیارد دلار فروش داشته باشد و این کار را تنها در ۱۲ روز انجام داد که آن را در نتیجه سریع‌ترین فیلمی می‌کند که به این رقم و فروش دست یافته است. اگر تمامی بودجه اختصاص داده شده و حق و خرج‌ها را کنار بگذاریم، این فیلم ۷۸۰ میلیون دلار سود داشته است که بیشترین مقدار در ۷ سال اخیر است.

The Force Awakens رکوردشکن‌ترین فیلم تاریخ سینمای جهان بوده است که ما تعدادی از آن‌ها را در زیر لیست کرده‌ایم:

 • سریع‌ترین فیلمی که از ۱ میلیارد دلار عبور کند (۱۲ روز)
 • پرفروش‌ترین فیلم شرکت دیزنی (به آسانی The Avengers «انتقام‌جویان» را کنار زد)
 • پرفروش‌ترین فیلم تاریخ آمریکای شمالی (با کنار زدن Avatar «آواتار»)
 • پرفروش‌ترین فیلم قرن ۲۱ (با در نظر گرفتن تورم و کنار زدن آواتار)
 • بزرگ‌ترین افتتاحیه آخر هفته آمریکای شمالی با ۲۴۸ میلیون دلار
 • بیش‌ترین فروش در هفته اول با ۳۹۱ میلیون دلار
 • پرفروش‌ترین فیلم تاریخ انگلستان و ایرلند با ۱۷۶ میلیون دلار
 • بزرگ‌ترین افتتاحیه IMAX با ۴۸ میلیون دلار
 • بزرگ‌ترین افتتاحیه آخر هفته ماه دسامبر با ۲۸‍۱ میلیون دلار
 • پرفروش‌ترین فیلم سال ۲۰۱۵
 • پرفروش‌ترین فیلم Star Wars

[/tab]
[/tabgroup]

نیرو برمی‌خیزد با تمامی خوبی‌ها و بدی‌ها و موفقیت‌هایش منتشر شد و تا چندماه دیگر یک‌ساله می‌شود. دیگر زمانش رسیده که از آن عبور کنیم و به فکر فیلم‌های آینده دنیای استاروارز باشیم! در ادامه به بررسی تمام نکات منتشر شده و تحلیل کلی فیلم Rogue One: A Star Wars Story که اولین فیلم فرعی این مجموعه است می‌پردازیم.

تمامی نکاتی که از Rogue One: A Star Wars Story می‌دانیم 

نام فیلم: Rogue One: A Star Wars Story «گروه سرکش یک: داستانی در دنیای استاروارز»

کارگردان: گرت ادواردز (Gareth Edwards)

تهیه‌کننده: کتلین کندی (Kathleen Kennedy)

نویسنده: کریس ویتز (Chris Weitz) – تونی گیلروی (Tony Gilroy)

بازیگران: فلیسیتی جونز (Felicity Jones) – دیگو لونا (Diego Luna) – بن مندلسون (Ben Mendelsohn) – ریز احمد (Riz Ahmed)

موسیقی: الکساندر دسپلا (Alexandre Desplat)

بودجه: ۲۰۰ میلیون دلار

Rogue One اولین فیلم فرعی دنیای استاروارز است که ۱۶ دسامبر امسال (معادل ۲۶ آذر ۱۳۹۵) برروی پرده سینماهای آمریکا و جهان خواهد رفت. از همان ابتدا که دیزنی حقوق برند استاروارز را برای خود خرید می‌دانستیم که سه‌گانه جدیدی براساس داستان‌های جرج لوکاس (خالق جنگ ستارگان) ساخته خواهد شد. اما دیزنی خیلی زود تصمیم گرفت پیش‌نویس‌های نه چندان پرجزییات جرج لوکاس را کنار بگذارد و داستان‌های خود با معیار نزدیک بودن به جهان جنگ ستارگان کلاسیک را گسترش دهد. ما با این تصمیم خیلی زود کنار آمدیم (چرا که جرج لوکاس حتی در میان طرفداران استاروارز هم بخاطر سه‌گانه دوم محبوب نبود) اما فکرش را نمی‌کردیم که دیزنی انقدر گسترده این دنیای پتانسیل‌دار را به محبوبیت بازگرداند. همان‌طور که در ابتدای مطلب گفته شد، به غیر از سه‌گانه سوم که فیلم‌های اصلی به شمار می‌آیند، دیزنی در حال توسعه سه فیلم فرعی است و Rogue One به عنوان اولینِ آن‌ها، امسال شمارا به دنیای بعد از Revenge of the Sith «انتقام سیث» و قبل از A New Hope «امیدی تازه» می‌برد.

داستان چیست؟ (دعوا بر سر چیست؟!) 

داستان Rogue One قبل از مجموعه و سه‌گانه اصلی استاروارز روایت می‌شود. اگر بخاطر داشته باشید، در فیلم اول شورشی‌ها نقشه‌های مربوط به ستاره مرگ (Death Star) را دزدیده بودند و همین باعث شد که بتوانند در پایان این قسمت آن را نابود کنند. داستان گروه سرکش یک هم دقیقاً مربوط به دزدیده شدن نقشه‌های ستاره مرگ است. جین ارسو (شخصیت اصلی با بازی فلیسیتی جونز) قرار است با گروهی دیگر از یاقی‌ها در ماموریتی غیرممکن برای دزدیدن این نقشه‌ها تلاش کند!‌ سرنوشت شورشی‌ها و انقلابی که بر علیه امپراتوری به راه انداخته اند تماماً به جین ارسو و تیمش برمی‌گردد.

با اینکه می‌دانیم ارسو و دیگر افراد این گروه موفق به دزدیدن نقشه‌های ستاره مرگ می‌شوند، همچنان روایت داستان و اتفاقاتی که در این بین رخ خواهد داد برای تمامی طرفداران دنیای جنگ‌های ستاره‌ای جذاب خواهد بود. الان که می‌دانیم دارث ویدر کبیر هم در این فیلم حضور دارد عطشمان برای تماشای ماجرای جین ارسو دوچندان شده است. در نظر داشته باشید که معرفی این شخصیت می‌تواند معناهای زیادی برای دنیای استاروارز داشته باشد. خیلی‌ها حتی از الان می‌گویند که احتمال دارد ارسو مادر ری شخصیت فیلم‌های اصلی باشد.

معرفی بازیگران

جین ارسو (با بازی فلیسیتی جونز) 

فلیسیتی جونز در نقش اصلی این فیلم حضور خواهد داشت. این از معدود دفعاتی است که در صنعت سینما یک فیلم با محوریت شخصیت زن قهرمان ساخته می‌‌شود و به این دلیل برای دیزنی از اهمیت بسیاری برخوردار است. یکی از نکاتی که در مورد فیلم «نیرو برمی‌خیزد» تحسین شد، نقش اصلی قدرتمند ری (با بازی دیزی ریدلی) بود. استاروارز به عنوان یکی از بزرگ‌ترین فیلم‌های فرهنگ عام آمریکا و بسیاری از نقاط جهان با شخصیت‌های داستان می‌تواند برای بسیاری الهام‌بخش باشد و این موضوع در مورد ری هم صدق می‌کرد. جین ارسو (Jyn Erso) در این فیلم یک فرد بااستعداد و البته خلافکار است که توسط شورشی‌ها برای هدفی بزرگ‌تر از خودش جذب می‌شود! خود جین هم می‌خواهد امپراتوری را به چالش دعوت کند و حال که به او این فرصت را می‌دهند، بالاخره در زندگی هدف و معنی پیدا خواهد کرد. در نگاه اول می‌بینیم که شخصیت او و پس‌زمینه‌ای که داستان به ما می‌دهد به شدت کلیشه‌ای است. به هرحال همه ما هزاران بار شخصیت‌هایی را دیده‌ایم که دست به کارهای اشتباه می‌زنند اما وقتی افرادی آن‌ها را به راه راست می‌آورد و هدفی والاتر از خودشان به آن‌ها پیشنهاد می‌کنند، این شخصیت‌ها به قهرمانان فیلم‌ها و داستان‌های ما تبدیل می‌شوند. اما خب همه این‌ها به هنر نویسنده و اجرای عوامل بستگی دارد که چگونه چنین کلیشه‌ای را متفاوت بسازند تا عاری از انگ و نکات منفی باشد.

کاسین اندور (با بازی دیگو لونا)

دیگو لونا در نقش یک مامور اطلاعات شورشی‌ها حضور خواهد داشت. او در کارش ماهر است و در نبرد هم می‌تواند گلیم خود را از آب بیرون بکشد. اگر در نظر بگیریم که شورشی‌ها جین ارسو را برای دزدیدن نقشه‌های ستاره مرگ و بررسی این اسلحه جدید امپراتوری به استخدام خود در می‌آورند، کاسین اندور هم به عنوان مشاور او در طی این ماموریت به او کمک خواهد کرد و در هر قدم در کنار شخصیت اصلی ما خواهد بود. به گونه‌ای می‌توانیم او را به عنوان دومین شخصیت فیلم یا کرکتر مکمل در نظر بگیریم. تعامل و رابطه‌ای که این دو با یکدیگر ایجاد می‌کنند بسیار بحث‌برانگیز و برای فیلم مهم خواهد بود که تا تماشای Rogue One نمی‌توانیم نظری قطعی در ارتباط با آن بدهیم.

چیروت اموی (با بازی دانی ین)

چیروت اموی یکی از شخصیت‌های معنوی فیلم Rogue One است. او اعتقاد دارد که همه‌ چیز بر اساس اراده نیرو (Force) پیش می‌رود و هیچ چیز از کنترل آن خارج نیست. بااینکه او مانند شوالیه‌های جدای قدرتی در نیرو ندارد، اما به آن اعتقاد قوی دارد و با سختی دادن به خود و نظم بالا آن هم بدون اینکه بینایی داشته باشد، تبدیل به یکی از جنگجوهای سرسخت برعلیه امپراتوری شده است. شخصی با این ویژگی‌ها مسلماً به درد جین و گروه سرکش او می‌خورد. هنوز اطلاعات زیادی از این فرد یا گروهی که دنبال می‌کند نداریم. می‌دانیم که او را در سرزمین جدهای پیدا می‌کنند؛ مکانی مقدس برای افرادی که به نیرو اعتقاد دارند.

اورسون کرنیک (با بازی بن مندلسون)

او متخصص توسعه و آزمایش اسلحه‌های نیروی نظامی امپراتوری است. او با وسواس به دنبال کامل کردن پروژه ستاره مرگ است که مدت‌هاست در دست ساخت قرار گرفته. او یک شخص بسیار باهوش اما ظالم است که تمام اعتبار و آبروی خود را برروی به موقع تحویل دادن این اسلحه به امپراتور پالپاتین گذاشته و هیچ‌گونه تداخل و مشکلی را در این بین تحمل نخواهد کرد. با تصاویر منتشر شده از این شخصیت، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که در کنار دارث ویدر افسانه‌ای، کرنیک یکی از شخصیت‌های منفی اصلی فیلم باشد.

گالن ارسو (با بازی مدز میکلسون) 

او پدر جین است که مدت‌ها او را ندیده و او شخصیست که شورشی‌ها را از آزمایش قریب‌الوقوع ستاره مرگ با خبر می‌کند. او در این فیلم نقش یک دانشمند متخصص را بر عهده دارد و با توجه به اینکه فیلم در مورد ستاره مرگ است، خیلی از طرفداران بر این باور بودند که او در ساخت و طراحی آن نقش داشته است. در جدیدترین خبر منتشر شده در مورد رمان Catalyst: A Rogue One Story که یک ماه قبل از عرضه فیلم در دسترس طرفداران قرار می‌گیرد، فهمیدیم که این احتمالات خیلی هم دور از ذهن نیست. این کتاب در مورد تقلای خانواده ارسو‌ها برای رهایی از چنگال اورسون کرنیک در طول نبرد کلون‌ها با جدایی‌طلب‌ها است. در واقع تحقیقات حول انرژی گالن ارسو کلیدی برای ساخت ستاره مرگ هستند که بعدها به عنوان سلاح کشتار جمعی توسط امپراتور پالپاتین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نظر فلیسیتی جونز در مورد نقش و اهمیت شخصیت‌های زن در دنیای استاروارز چیست؟

همان‌طور که قبل‌تر گفتیم، به عنوان یکی از معدود فیلم‌هایی که از شخصیت زن به عنوان قهرمان داستان یاد می‌کنند، فیلم Rogue One از اهمیت زیادی برای دیزنی برخوردار است. کارگردان فیلم گرت ادواردز و فلیسیتی جونز در یک رستوران ملاقات کردند و همانجا بود که ادواردز برای اولین بار نقش جین ارسو را برای فلیسیتی جونز شرح داد. جونز می‌گوید که آن‌ها بسیار آرام حرف می‌زدند تا شخصی متوجه موضوع صحبت آن‌ها نشود. اما نظر خود فلیسیتی جونز در مورد این قهرمان جدید چیست؟ او می‌گوید:

او یک قهرمان زن غیرمنتظره است. او همیشه در حاشیه جامعه بوده است و از نظر فیزیکی از همه افرادی که دور و برش را فراگرفته‌اند کوچکتر است. اما وقتی شخصی به چیزی باور دارد، آن چیز به او قدرت و انگیزه می‌دهد. این باور همان چیزی است که قدرت [نهفته] زیادی با خود دارد.

اما چرا کارگردان فلیسیتی جونز را برای این نقش انتخاب کرد؟ خود ادواردز اعتراف می‌کند که دلیل او برای انتخاب فلیسیتی این بود که بیش از حد خفن نیست! در واقع ادواردز در این فیلم شخصی را می‌خواهد که قلدر نباشد و همه دشمنان را به یک باره از سر راه برندارد. گرت ادواردز در صحبت‌هایش توضیح داد:

بازیگران زیادی بودند که می‌توانستند جنگیدن را یاد بگیرند و کار فیزیکی این نقش را انجام دهند. اما برای شخص خودم آن جایی مهم است که یک سوراخ یا پارگی در زره و لباس یک شخصیت می‌بینیم و همانجا است که شخصیت آسیب‌پذیری خود را نشان می‌دهد [و شخصیتش را باورپذیرتر می‌کند.] فقط کافیست دوربین را به طرف فلیسیتی جونز بگیریم و او هم لازم نیست حرفی بزند و به وضوح درک می‌کنیم که میلیون‌ها فکر و خیال از سرش می‌گذرند. این صحنه برای شما [که مخاطب باشید] جالب می‌شود و می‌خواهید بدانید که در سرش چه می‌گذرد. او حتی در بعضی صحنه‌ها می‌تواند نقش تماشاچی را داشته باشد و لازم نیست که [این صحنه‌ها] در مورد او باشند، بلکه ما ماجرا را از طریق او تجربه می‌کنیم. او استعداد جذب و غرق کردن شما [در فیلم و ماجرای آن] دارد.

حال دیگر جین ارسو (Jyn Erso) را هم مانند ری (Rey) به قهرمان‌های زنی که برای هدفی والاتر از خودشان می‌جنگند اضافه می‌کنیم. به نظر شما او می‌تواند به خوبی از پس این نقش مهم برآید؟

جدها کجاست و چه اهمیتی برای داستان دارد؟

چندی قبل در گزارشی در مورد سیاره جدها (Jedha) اطلاعاتی کسب کردیم که نقش بسیار مهمی در فیلم خواهد داشت. در واقع این دنیا محلی برای تمام افرادیست که به نیرو (Force) ایمان دارند و آن را دنبال می‌کنند. کارگردان فیلم توضیح می‌دهد که در آغاز داستان، کهکشان و دنیای استاروارز در برهه‌ای قرار دارد که مردم و همه افرادی که به نیرو امید داشتند، درحال از دست دادن ایمان خود هستند. جدها هم سرزمینی مقدس است که موضوعات فیلم را به خوبی به نمایش می‌گذارد. کارگردان و سازندگان می‌خواستند مکانی فیزیکی برای نشان دادن موضوعاتی چون از دست دادن ایمان و اجازه دادن پیروزی امپراتوری و نبرد در ناامیدی داشته باشند و جدها هم برای همین خلق شد.

جدها بازارها و کوچه‌های تنگ و باریکی دارد و ساختار آن همان‌طور که از تصویر مشخص است الهام گرفته از معماری عثمانی‌ها و شرق زمین است. ادواردز در مصاحبه‌های خود توضیح داد که این سیاره توسط امپراتوری تصاحب شده و زیر نظر آن‌هاست. اما چرا باید مکانی که سرزمین مقدس نیرو محسوب می‌شود را تسخیر کنند؟ یک دلیل توجیح کننده می‌تواند ذخایر کریستال‌های کایبر باشد. کریستال‌های کایبر همان مواد معدنی هستند که با آن لایت‌سیبرها را می‌سازند و همین‌طور می‌دانیم که فرقه سیث‌های کهن از آن‌ها برای ساخت انواع سلاح‌های کشتار جمعی و عظیم‌الجثه استفاده می‌کردند. شاید یکی دیگر از کلیدها و معماهای ساخت ستاره مرگ (Death Star) همین ماده باشد و احتمال آن وجود دارد که مقدار زیادی از آن را در جدها ببینیم. اگر داستان فیلم را هم در نظر بگیریم، فرضیه مطرح شده کاملاً منطقی به نظر می‌رسد. به هرحال جدها خانه سه تا از قهرمان‌های جدید دنیای استاروارز است که جین ارسو به خوبی می‌تواند از آن‌ها در ماموریت خود استفاده کند.

در ارتباط با کارگردان فیلم، گرت ادواردز 

شاید اولین چیزی که در ارتباط با این فیلم فهمیدیم – حتی قبل از اینکه اسمی برای آن انتخاب شود – این بود که گرت ادواردز (Gareth Edwards) قرار است کارگردانی آن را بر عهده بگیرد. بااینکه ادواردز تنها دو فیلم در پرونده و رزومه کاری خود دارد، برای کارگردانی این فیلم گزینه‌ای مناسب به نظر رسیده است و مشخصاً این دو فیلم تاثیر خود را برروی متخصصان صنعت گذاشته‌اند. فیلم ۲۰۱۰ او با نام Monsters «هیولاها» که بودجه‌اش بسیار بسیار کم بود، دیدی منحصربه‌فرد نسبت به سبک خود داشت و فیلمی بود که تمام کار جلوه‌های بصری‌اش به تنهایی توسط خود کارگردان انجام شد. بااینکه فیلم موردنظر فروش قابل توجهی نداشت، به اندازه کافی بزرگ شد تا ادواردز را در چشم‌انداز هالیوود قرار دهد. در نتیجه فیلم Gozilla سال ۲۰۱۴ در دستان او قرار گرفت و تبدیل به یکی از فیلم‌های موفق آن سال شد.

این دو فیلم گستره متفاوتی از توانمندی‌ها را می‌طلبیدند که در نهایت ادواردز را برای فیلم فرعی استاروارز آماده کرده است. او نشان داده که می‌تواند از پس پردازش یک داستان شخصیت محور که برروی صحنه‌های اکشن تکیه دارد به خوبی برآید؛ فیلمی که برروی جلوه‌های ویژه و خلق منظره‌های تماشایی تمرکز دارد و می‌دانیم که وقتی صحبت از استاروارز شود، این موارد بسیار به کار خواهند آمد! در فیلم Monsters خود هیولاها در پس‌زمینه داستان حضور دارند تا تمرکز برروی دو شخصی باشد که در حیات وحش قدم گذاشته اند. این نشان می‌دهد که گرت ادواردز می‌تواند رابطه شما را با بازیگران فیلم‌هایش تضمین کند. سری استاروارز همیشه صحنه‌های حماسی و اکشن دیوانه‌کننده‌ای با خود داشته است اما در نهایت همه می‌دانیم که شخصیت‌های ماندگار آن در یاد ما باقی می‌مانند.

موسیقی فیلم این بار توسط جان ویلیامز ساخته نمی‌شود 

برای همه ما و تمامی طرفداران دنیای استاروارز، جان ویلیامز افسانه‌ای از اهمیت والایی برخوردار است. اگر بخواهیم خیلی ساده بگوییم، استاروارز بدون جان ویلیامز و موسیقی خارق‌العاده او استاروارز نمی‌شد! او پس از مدت‌ها باری دیگر بازگشت و مسئولیت ساخت موسیقی متن The Force Awakens را برعهده گرفت. اما خبر ناراحت‌کننده این است که موسیقی فیلم Rogue One توسط شخص دیگری نواخته می‌شود.

می‌دانیم که ویلیامز برای قسمت هشتم بازمی‌گردد اما به طور کلی با فیلم‌های فرعی استاروارز همکاری نخواهد داشت. اما نگران نباشید، کارگردان و عوامل فیلم شخصی لایق را جایگزین او کرده‌اند و مطمئنیم الکساندر دسپلا (Alexandre Desplat) معروف هم کار خود را به خوبی هرچه تمام‌تر انجام خواهد داد. او قبل‌تر با گرت ادواردز در فیلم Godzilla همکاری کرده بود. همچنین دسپلا در سال ۲۰۱۵ برای موسیقی خود در فیلم The Grand Budapest Hotel «هتل بزرگ بوداپست» با یک اسکار به منزل برگشت و جالب است که بدانید در همان ۲۰۱۵ برای فیلم The Imitation Game «بازی فریب»‌ هم نامزد دریافت اسکار شده بود.

بازگشت «صحیح» دارث ویدر

آخرین باری که دارث ویدر را دیدید بخاطر دارید؟ خیلی از شما به پایان فیلم سوم (قسمت ششم از نظر داستانی) Return of the Jedi «بازگشت جدای» فکر می‌کنید چرا که این شخصیت بازهم در آن فیلم درخشید و حماسی با دنیای استاروارز خداحافظی کرد. اما نه! شما فراموش کرده‌اید که آخرین بار دارث ویدر را در فیلم ششم (قسمت سوم از نظر داستانی) یعنی Revenge of the Sith «انتقام سیث» دیدیم که ننگ دو دقیقه‌ای آن تقریباً شخصیت ویدر را برای همیشه نابود کرد! بله، حضور کوتاه دارث ویدر در آخرین فیلم سه‌گانه دوم در سال ۲۰۰۵ به قدری ضعیف و آبکی بود که به سختی در تلاش هستیم تا آن را فراموش کنیم.

خوشبختانه ویدر در فیلم Rogue One باری دیگر حضور خواهد داشت. همان‌طور که در ابتدا هم گفتیم، ماجراهای فیلم کمی قبل‌تر از اولین فیلم استاروارز یعنی A New Hope «امیدی تازه» روایت می‌شوند و جای تعجب ندارد اگر دارث ویدر را هم در آن ببینیم. حضور او تا چند وقت پیش تایید نشده بود اما وقتی طرفداران فهمیدند که باری دیگر یکی از بزرگ‌ترین شخصیت‌های منفی تاریخ داستانی را ملاقات خواهند کرد، واکنش‌های مختلفی از خود نشان دادند. خیلی دوست داریم بدانیم نقش ویدر در این فیلم چقدر پررنگ خواهد بود و اینکه آیا او با قهرمان‌های جدید ما به صورت مستقیم درگیر خواهد شد یا خیر.

قضیه فیلم‌برداری دوباره بعضی از صحنه‌ها چیست؟

وقتی فهمیدیم بعضی از صحنه‌های Rogue One باید دوباره فیلم‌برداری شوند به طور طبیعی نگران شدیم. گویا اولین نسخه ارائه شده به سران دیزنی آن‌ طوری که باید توجه آن‌ها را جلب نکرده و با لحن فیلم مشکل داشته‌اند. هنوز ‌نمی‌دانیم کدام یک از شایعات را می‌توان باور کرد. بعضی از منابع متعقد هستند که نصف فیلم (!)‌ دوباره فیلم‌برداری شده است و لحن آن از یک فیلم کاملاً جنگی به یک اثر ماجراجویانه تغییر پیدا کرده است. اما اگر کمی بخواهیم منطقی این موضوع را در نظر بگیریم، چنین چیزی غیرممکن است! فیلمی که تا این حد به جلوه‌های ویژه و دیجیتالی متکی است و کار ویرایش و تدوین آن طاقت‌فرسا است نمی‌تواند به زمان‌بندی خود برسد؛ یعنی کارگردان به هیچ‌وجه نمی‌تواند در طول تابستان نصف فیلم را دوباره فیلم‌برداری کند و ما هم از طرفی انتظار داشته باشیم که Rogue One در همان ۱۶ دسامبر برروی پرده‌ها برود.

شاید بتوان به این گزارش اطمینان کرد که فیلم ۵ هفته فیلم‌برداری مجدد داشته است که تقریباً قبل از جشن و فستیوال Star Wars Celebration به پایان رسیده. همچنین می‌دانیم تونی گیلروی (Tony Gilroy) که برای ویرایش فیلم‌نامه، پایان‌بندی و تدوین سابقه ورود به فرایند تولید بسیاری از فیلم‌ها را دارد به پروژه پیوست تا اصلاحات لازم را انجام دهد. ادواردز می‌گوید که این فیلم‌برداری دوباره مربوط به شات های بسیار ریزی می‌شوند که باید درون صحنه‌های نسخه اول قرار بگیرند. کتلین کندی و عوامل دیگر در مصاحبه‌های خود به طور خلاصه طرفداران را از این قضیه مطمئن کردند که فیلم دقیقا آن چیزی است که از اول می‌خواستند بسازند.

فیلم‌های فرعی چه تاثیری برروی دنیای استاروارز خواهند داشت؟ 

این مجموعه فیلم‌های فرعی دنیای استاروارز که امسال با عرضه Rogue One آغاز می‌شوند، Anthology می‌خوانند که به مجموعه داستان‌های پیرامون این دنیا اشاره دارد. قبل تر هم گفتیم که این اولین باری است که فرنچایز استاروارز به سراغ فلسفه فیلم فرعی می‌رود. دیزنی و زمامداران فعلی این مجموعه اصرار دارند که این فیلم‌ها را جزئی مستقل و جدا نسبت به فیلم‌های اصلی در نظر بگیریم و با توجه به چیزهایی که تاکنون فهمیده‌ایم، احتمال اشاره به اتفاقاتی که در این فیلم‌ها می‌افتند و تاثیرشان در سه‌گانه اصلی بسیار کم است. تیتراژ ابتدایی استاروارز را که دیگر می‌شناسید؛ کتلین کندی می‌گوید این فیلم‌های فرعی حتی این تیتراژ اولیه را نخواهند داشت:

ما فعلا در حال در نظر گرفتن آن هستیم، اما فکر نمی‌کنم که این فیلم‌‌ها [از مجموعه فرعی] تیتراژ اولیه را داشته باشند. هدف ما این است که فیلمی متفاوت نسبت به مجموعه اصلی بسازیم اما به هرحال این فیلم هم از همین تیتراژ (منظور همین دنیای استاروارز) زاده شده است. چیزی که الهام‌بخش ساخت این فیلم بود همین تیتراژ ابتدایی [اولین فیلم] بود. فکر می‌کنم اگر تیتراژ را در این فیلم هم قرار دهیم در آینده یک فیلم دیگر هم خواهد ساخت!

اگر بخواهیم منظور کتلین کندی را کمی روشن‌تر توضیح دهیم باید به تیتراژ فیلم اول توجه کنیم:

Episode IV (قسمت چهارم)
A New Hope (امیدی تازه)

در برهه‌ای از جنگ داخلی هستیم. سفینه‌های شورشی – که از یک پایگاه مخفی می‌آیند – اولین پیروزی خود را بر علیه امپراتوری کهکشان شیطانی بدست آورده‌اند. در این نبرد، جاسوس‌های شورشی‌ها توانستند نقشه‌های پنهانی بزرگ‌ترین سلاح امپراتوری – ستاره مرگ – را بدزدند؛ پایگاه فضایی‌ای که قدرت نابود کردن یک سیاره را دارد. تحت تعقیب توسط ماموران شیطانی‌ترین ماموران امپراتوری، پرینسس لیا با سرعت هرچه بیشتر با نقشه‌های دزدیده شده که می‌توانند مردمش را نجات دهند و آزادی را به کهکشان بازگردانند به سمت خانه‌اش برمی‌گردد.

این‌ها اولین پس زمینه داستانی بودند که از دنیای استاروارز دریافت کردیم و پس از آن فیلم اول آغاز شد (از نظر داستانی قسمت چهارم است) و حال که می‌دانیم Rogue One قبل از این فیلم در جریان است می‌توانیم کماکان به ریشه ایده‌پردازی آن برسیم. همان‌طور که جرج لوکاس در فیلم ۱۹۷۷ خود و در ثانیه‌های ابتدایی‌اش اعلام کرد، شورشی‌ها نقشه ستاره مرگ را می‌دزدند و Rogue One هم دقیقاً این داستان را روایت می‌کند. کتلین کندی حق دارد وقتی می‌گوید شاید اگر تیتراژی مانند فیلم‌های اصلی Star Wars برای این فیلم قرار دهند، سال‌ها بعد ایده فیلمی جدید بر اساس آن به ذهن خلاق یک نفر برسد!

فیلم Rogue One برروی کاور مجله انترتینمنت ویکلی

در نهایت نمی‌‌توان در مورد موفقیت این فیلم نظر قطعی داد و باید دید که لوکاس‌ فیلم چگونه از پس اولین فیلم از مجموعه فرعی استاروارز برمی‌آید. در سال ۲۰۱۷ به عنوان دومین فیلم با ماجراهای هان سولو جوان همراه می‌شویم و در سومین فیلم روایت داستان بوبا فت را تماشا خواهیم کرد. آیا شما هم برای Rogue One: A Star Wars Story انتظار می‌کشید؟

[divider][/divider]

تمام نکاتی که از Star Wars: Episode VIII می‌دانیم

پایان مرموز و سوال‌برانگیز «نیرو برمی‌خیزد» هنوز در یاد همه ما هست و هنوز جواب درستی برای سوالات خود نداریم. اینکه چرا لوک اسکای‌واکر به آن سیاره بخصوص رفت؟ یا پدر و مادر ری چه افرادی هستند و چرا او انقدر در نیرو قدرتمند است و سرنوشت او را به دنیای استاروارز کشانده است؟ از این جهت که می‌دانیم این مجموعه در مورد فلسفه سرنوشت بحث‌های زیادی را مطرح می‌کند و به قول بسیاری از استادان جدای، هیچ چیزی اتفاقی نیست. از همه ابعاد داستانی که بگذریم، چندی قبل فهمیدیم فیلم‌برداری اپیزود ۸ به پایان رسیده و درحال حاضر وادر مراحل تدوین و پس‌تولید شده است.

اول از همه باید گفت که تقریباً هیچ نکته مهمی از این فیلم مشخص نیست و تنها اطلاعاتی که عطش ما را برطرف می‌کند، شایعه‌ها و اخبار درز کرده‌ای هستند که تصدیق کردن آن‌ها کار راحتی نیست. حتی باید گفت که از تریلر و پوستر و کوچک‌ترین تبلیغات فیلم فاصله زیادی داریم اما صحبت بازیگران و همین نکات ریزی که هرماه منتشر می‌شوند. (یا به بیرون درز پیدا می‌کنند! متاسفیم دیزنی، به هرحال برروی استاروارز کار می‌کنید و نمی‌توانید انتظار داشته باشید طرفداران تلاشی برای نفوذ به اطلاعات و جزییات بیشتر نکنند.) خلاصه اینکه بهتر است برای حالا حواسمان به همان Rogue One معطوف باشد اما خواندن مواردی که تاکنون دستگیرمان شده است خالی از لطف نیست که در ادامه با آن‌ها همراه خواهیم بود. بگذارید از اول شروع کنیم: مهم‌ترین عامل فیلم جدید یعنی کارگردان آن!

نابغه جدید دنیای استاروارز، رایان جانسون

۸۵۹px-Rian_Johnson_by_Gage_Skidmore

شاید وقتی همه کارگردانان معروف و ثابت شده هالیوود را در نظر بگیریم، خبری از نام رایان جانسون نباشد اما یقین داریم که انتخاب او به عنوان کارگردان و نویسنده قسمت هشتم سری فیلم‌های اصلی مجموعه Star Wars می‌تواند به یکی از بهترین انتخاب‌های دیزنی تبدیل شود. او را نمی‌شناسید؟ نگران نباشید! کم کم آشنا می‌شویم! رایان جانسون (Rian Johnson) در سال ۲۰۰۵ فیلم به شدت جذاب Brick «آجر» را در سبک نوآر ساخت؛ فیلمی که سراسرش را هیجان و صحنه‌های تماشایی و هوشمندانه فراگرفته بود و در یک مدرسه دبیرستان به وقوع می‌پیوست. پس از آن، رایان جانسون کارگردانی فیلم Looper محصول سال ۲۰۱۲ را در دست گرفت که در ژانر علمی-تخیلی توسعه یافت. لوپر فیلمی به شدت تاریک بود و از نشان دادن هیچ چیز پروا نداشت. نکته مهم این است که هردو این فیلم‌ها با بازخورد مثبت بسیاری از منتقدان همراه شدند و فیلم‌های بسیار باکیفیت بودند. همه این ویژگی‌هایی که به آن اشاره کردیم رایان جانسون را گزینه‌ای بسیار مناسب برای قسمت دوم از سه‌گانه سوم استاروارز می‌کند.

همه هم می‌دانیم که قسمت دوم از سه‌گانه معمولا فیلمی تاریک‌تر است؛ همان‌طور که Empire Strikes Back «امپراتوری ضربه می‌زند» لحنی بسیار جدی داشت و با دیدی تاریک پیش رفت. به طور کلی استعداد و خلاقیت این کارگردان می‌تواند از پس چالش بزرگ Star Wars برآید. جی. جی. آبرامز خود اعتراف کرد که وقتی برای اولین بار از او خواستند کارگردانی فیلم را بر عهده بگیرد، بسیار ترسید و تقریباً از آن گذشت. به هرحال در نظر بگیرید که پس از سال‌ها از شما می‌خواهند فیلمی که استاروارز را دوباره به زندگی برمی‌گرداند کارگردانی کنید! حتی میزان توقعات و انتظارات را نمی‌توان تصور کرد! اما آبرامز با پشتیبانی و قوت قلبی که همسرش به او داد این وظیفه را بر عهده گرفت و به خوبی از پس آن برآمد. اما این تنها شروعی دوباره برای استاروارز بود و اپیزود هشتم این مجموعه برای موفقیت ادامه‌دار آن بسیار کلیدی و مهم است. رایان جانسون بعد از عرضه این فیلم به قرص‌های اعصاب زیادی احتیاج خواهد داشت.

فیلم‌نامه و داستان قسمت هشتم چگونه هستند؟

۳Bk5UiAVMEZWhgjr63H3XE-1200-80

واقعا که انتظار ندارید ما جواب این سوال را بدانیم؟! هم‌اکنون دیزنی و تمامی عوامل و شرکت‌هایی که در ساخت و توسعه قسمت هشتم – که فعلا آن را فقط تحت عنوان Star Wars: Episode 8 می‌شناسیم – همکاری می‌کنند در تلاش هستند تا از کوچک‌ترین درز اطلاعات در مورد این قسمت در اینترنت جلوگیری کنند. همان‌طور هم که قبلاً گفتیم، دیزنی فعلا تمام تمرکز و قدرت تبلیغاتی خود را برروی فیلم امسال یعنی Rogue One گذاشته است. اگر این فیلم به اندازه کافی موفق شود، وقت خیلی زیادی برای تبلیغات قسمت هشتم باقی خواهد ماند و این وقت بیشتر به رایان جانسون و دیگر سازندگان کمک می‌کند که از هرروز و هرلحظه برای بهتر کردن کیفیت آن استفاده کنند.

اما می‌توانیم بگوییم که فیلم‌نامه قسمت هشتم بسیار تاریک‌تر و جدی‌تر از قسمت اول خواهد بود. این وعده جان بویگا‌ (بازیگر نقش فین) به تمامی طرفداران و مشتاقان استاروارز است که توسط عوامل دیگر هم تایید شده. وقتی جی. جی. آبرامز فیلم‌نامه قسمت هشتم را مطالعه کرد، از صمیم قلب آرزو داشت که بتواند آن را کارگردانی کند و در یک کلمه گفت که فوق‌العاده خواهد بود. بعد از کابوس هدایت و کارگردانی قسمت هفتم، فیلم‌نامه قسمت هشت باید خیلی خوب بوده باشد که جی. جی. آبرامز دوباره تمامی دردسرها را به جان خود می‌خرد و می‌خواهد دوباره سکان این مجموعه را در دست بگیرد.

اما اگر باز هم نگران هستید که فیلم‌نامه به اندازه کافی خوب نخواهد بود، باید گفت که لاورنس کسدان (نویسنده «امپراتوری ضربه می‌زند» و البته قسمت هفتم) گفت که فیلم‌نامه قسمت هشتم بسیار عجیب و غیرمنتظره است. این را هم در نظر داشته باشید که جی. جی. آبرامز هنوز در نقش تهیه‌کننده اجرایی حضور دارد.

در مورد تاریخ انتشار فیلم و اسپویلرهای اینترنت!

xj6TpC4uRGaekk2Wt4AfH9-1200-80

فعلا تاریخ انتشار فیلم همان ۱۵ دسامبر ۲۰۱۷ است اما نمی‌توانیم بگوییم که تغییر نخواهد کرد. فیلم در ۱۵ دسامبر در ایالات متحده و انگلستان منتشر می‌شود اما گویا مردم کشورهایی چون روسیه، لهستان و جمهوری چک می‌توانند یک روز قسمت هشتم را زودتر مشاهده کنند. اگر بخاطر داشته باشید The Force Awakens هم در کشورهای دیگر ۴ روز قبل از ایالات متحده برای تماشای مردم در دسترس قرار گرفت. پس اگر می‌خواهید فیلم و داستان آن به هیچ وجه برای شما اسپویل نشود، باید از حدود ۱۰ دسامبر سال آینده تا چند روز (و یا ما ایرانی‌ها که برای عرضه بلوری صبر می‌کنیم) دو ماه از اینترنت فاصله بگیرید! بله، متوجه هستیم که کار سختی است، اما می‌دانیم که به عنوان طرفداران استاروارز اگر بخش مهمی از داستان برایمان اسپویل شود هرگز خود را نمی‌بخشیم!

در ابتدا قرار بود فیلم در می ۲۰۱۷ در سینماها قرار گیرد که سپس ۷ ماه به عقب افتاد. بااینکه همه جوک‌های May the Force (اشاره به ماه می در جمله معروف این مجموعه که می‌گوید: نیرو همراهتان باشد.) را از دست می‌دهیم اما شاید این ۷ ماه برای عوامل و سازندگان مفید واقع شود. همچنین با انتشار Rogue One در دسامبر، حداقل باید یک سال بین این فیلم‌ها فاصله می‌افتاد.

بازیگران جدید قسمت هشتم

star-wars-captain-phasma-sixth-scale-hot-toys-feature-902582

 

همه آن‌هایی که در فیلم هفتم نمردند برای فیلم هشتم بازمی‌گردند! و بله، این شامل برین از تارث هم می‌شود. نه! منظورمان همان گوندلین کریستی (Gwendoline Christie) است که همه بیشتر او را در نقش برین از تارث از سریال «بازی تاج و تخت‌ها» می‌شناسیم. او به عنوان کاپیتان فزما در مجموعه جدید استاروارز حضور دارد اما کمی از ۹۰ ثانیه‌ای که در قسمت هفتم عرض اندام کرد ناامید شدیم و انتظار داشتیم مدت زمان بیشتری به این شخصیت اختصاص دهند. امیدواریم در قسمت هشتم او را بیشتر ببینیم. همین‌طور می‌دانیم که بنیسیو دل تورو (Benicio Del Toro) به عنوان یکی از شخصیت‌های منفی فیلم حضور پیدا خواهد کرد. لاورا درن (Laura Dern) را هم در این فیلم خواهید دید که هیجان شما را نسبت به داستان و شخصیت‌های جدید دوچندان می‌کند.

جدیداً هم می‌بینیم که بازیگران معروف در ظاهر استورم‌تروپرها (سربازان امپراتوری) حداقل برای چند ثانیه در فیلم حضور پیدا می‌کنند و گویا این موضوع تبدیل به یکی از امضاهای کاری استاروارز شده است. سال گذشته در یکی از صحنه‌ها (همان جایی که ری با استفاده از نیرو نگهبانش را فریب داد و فرار کرد) دنیل کریگ (Daniel Craig) که او را بخاطر ایفای نقش در فیلم‌های جیمز باند می‌شناسیم در ظاهر این استورم‌تروپرها حضور پیدا کرد و اگر متوجه آن نشدید، آن سکانس را دوباره تماشا کنید چرا که صدای او مشخصاً برای این بازیگر مشهور است! حال احتمال آن وجود دارد که تام هاردی (Tom Hardy) هم قرار است با کلاه‌خود بخصوص این سربازان در فیلم حضور داشته باشد. در واقع وقتی بیشتر به آن فکر می‌کنیم، تام هاردی خیلی هم برای این نقش مناسب است! شاید از او به عنوان یک استورم‌تروپر که حرفش را نمی‌شود فهمید استفاده کنند؛ به هرحال ما صحبت‌ها و لهجه تام هاردی معمولی را متوجه نمی‌شویم، حال او را در لباس و صدای زخیم سربازان امپراتوری در نظر بگیرید!‌

آیا هان سولو در قسمت هشتم بازمی‌گردد؟

۱۵b7d600-88cf-0133-b2e0-0e438b3b98d1

این بخش مانند قسمت خلاصه داستانی در ابتدای مقاله حاوی اسپویل شدید داستانی است. پس اگر قسمت هفتم را مشاهده نکرده‌اید، از این دو پاراگراف عبور کنید. اینکه چرا این سوال را مطرح کردیم دلیل خاصی دارد: آیا هان سولو در قسمت هشتم بازمی‌گردد؟ مگر هان سولو در قسمت هفتم کجا رفت که بخواهد برگردد؟ برای آخرین بار اخطار می‌دهیم: این بخش حاوی اسپویل داستانی است.

هان سولو در پایان قسمت هفتم توسط پسر خود بن (Ben) کشته شد و به اعماق پوچیِ پایگاه فرقه اول سقوط کرد. اگر هان سولو می‌مرد و حداقل جسد او را داشتیم، می‌توانستیم فرض کنیم که شاید به صورت جادویی به دنیای استاروارز برگردد. اما بدن او به پایین‌ترین نقاط پایگاه سقوط کرد و چند دقیقه بعد هم تمامی آن سیاره نابود شد! پس باید فکر بازگشت هان سولو را از سر خود بیرون کنیم. البته در یکی از فراخوان‌های بازیگرانی که برای فیلم منتشر شد نام هریسون فورد را دیدیم که به سرعت هم از اینترنت برداشته شد، اما به اندازه‌ای بود که همه آن را ببینند و از راه‌های مختلف آن را به ثبت برسانند. پس شاید هان سولو زنده و حی و حاضر را در فیلم نبینیم اما شاید در صحنه‌های فلش‌بک یا حتی بینش‌ها و رویاهای ری (مانند قسمت هفتم که کایلو رن را دیدیم) او را دوباره ببینیم. حتی به احتمال کم هان سولو به عنوان یک روح نیرو (Force Ghost) حضور پیدا می‌کند. همه این‌ها احتمال است و تا فیلم منتشر نشود هیچ‌کدام را نمی‌توانیم تایید کنیم.

نام فیلم هشتم چه خواهد بود؟

نام فیلم هشتم در این نقطه هرچیزی می‌تواند باشد اما فکر می‌کنیم که هنوز آن را انتخاب نکرده‌اند! دیزی ریدلی در یکی از مصاحبه‌هایش گفت که هنوز نام فیلم مشخص نیست و می‌تواند تا شروع تبلیغات رسمی دیزنی تغییر کند. اما همه می‌دانیم که نام فیلم تاکنون باید مشخص شده باشد. ریدلی گفت که نام فیلم را نمی‌داند و این از همه چیز عجیب تر بود! مگر می‌شود بازیگر اصلی فیلم‌نامه را خوانده باشد و نام فیلم را نداند؟ چندین نام پیشنهادی و شاید احمقانه در نظر داشته باشیم؛ مثلا Star Wars: Tale of the Jedi Temple «استاروارز: داستان معبد جدای» یا مثلا Star Wars: The Order of the Dark Side «استاروارز: فرقه ضلع تاریک نیرو» از این گونه تیترها هستند.

البته بگذارید صادق باشیم! چندی قبل یک تصویر قبل از جشنواره استاروارز (Star Wars Celebration) منتشر شد که در آن نام فیلم تاحدودی لو رفت! ما هم این تصویر را در اختیار داریم و هم‌اکنون که این مطلب را می‌نویسم نام احتمالی فیلم را می‌دانم اما مطمئن هستم که اگر آن را به شما بگویم، قطعاً پشیمان خواهید شد چرا که اسپویل داستانی زیادی دارد و احتمال آن هست که دیزنی نام فیلم را عوض کند… پس فعلا صبر کنید تا Rogue One عرضه شود و بالاخره بتوانیم نام قطعی فیلم هشتم را بفهمیم.

موسیقی فیلم هشتم فوق‌العاده خواهد بود. چرا؟ جان ویلیامز! 

۳d62d3ce93b4bbfd88f392d80f1f6839-650-80

همان‌طور که گفتیم جان ویلیامز که همیشه ساخت موسیقی متن مجموعه استاروارز را بر عهده داشته بر روی Rogue One کار نخواهد کرد اما در قسمت هشتم باز هم با استعداد وی به کهکشانی دور و فراتر از آن سفر خواهیم کرد. دیگر لازم به حرف اضافه‌ای در مورد موسیقی فیلم نیست. همین که می‌دانیم جان ویلیامز آن را می‌سازد برای ما کافی است.

دیگر چه خبرهایی در دنیای جنگ ستارگان جریان دارد؟

فعلا اخبار و شایعات زیادی هرروز در فضای مجازی در مورد قسمت هشتم مجموعه و فیلم Rogue One و دیگر فیلم‌های فرعی منتشر می‌شود اما ترجیح می‌دهیم تا در مورد آن‌ها اطمینان نداریم در موردشان مطلبی ننویسیم و از آن‌ها حرفی به میان نیاوریم. دفعه بعدی که در مورد قسمت هشتم جنگ ستارگان جنجالی بزرگ منتشر شود، قطعاً بر سر اولین تریلر آن خواهد بود؛ البته به این زودی‌ها منتظر آن نباشید چرا که فعلا باید Rogue One منتشر شود و موفقیت‌های بیشتری برای دیزنی در طی چندماه بعد از عرضه بدست آورد تا بالاخره این شرکت بزرگ آمادگی کافی را برای صحبت در مورد قسمت هشتم (که شاید در ذهن بسیاری از طرفداران از هرچیز دیگری در این فرنچایز مهم‌تر است) بدست آورد. هنوز بسیار زود است در مورد دو فیلم فرعی هان سولو و بوبا فت صحبت کنیم. این به طور کلی تمام نکات مهمی بود که از فیلم «گروه سرکش یک» و آینده فرنچایز استاروارز می‌دانستیم. هرهفته یکشنبه با مقاله‌ای جدید در مورد این دنیای علمی-تخیلی همراه ما باشید.

از بخش زیر می‌توانید به تمامی مقالات مربوط به استاروارز و پرونده بزرگ سایت ما دسترسی داشته باشید:

Gamefa cinema center banner

0
برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette
 • batman گفت:

  خیلی مقاله خوب و کاملی بود.

  0
 • Joker گفت:

  از نظر من جنگ ستارگان بدون حضور جرج لوکاس در مقام نویسنده و کارگردان و یا حتی تیهه کننده، بی فایده است. ولی امیدوارم فیلم خوبی بشه. هنوز از جنگ های ستارگان قبلی یک بازمانده براشون مونده و اون کسی نیست جز جان ویلیامز بزرگ.

  0
 • Higher_Fire گفت:

  در واقع میشه گفت فیلم اول از سری جدید که توسط آبرامز ساخته شد. تنها نشان دهنده طمع دیزنی برای به جیب زدن ملیارد ها دلار پول زیر سایه نام استاروارز هست.و این رو خود لوکاس هم توی مصاحبه هاش با نیش و کنایه به گوش مردم رسونده.تنها کاری که در سیاست های این سری فیلم ها جدید هست ارائه داستان بی محتوا .معرفی شخصیت های جدید.که فاقد هرگونه خلاقیتی در پردازش آنها شده باشه مثل کایلو رن که یک افتضاح تمام و کمال در پرداخت یک شخصیت منفی اون هم در استار وارز هست.و جالب اینجاست که با این فیلم افتضاح چطوری بعضی منتقدان ۳ فیلم سری دوم لوکاس رو کابوس وار میخوانند و این فیلم رو یک بازگشت با شکوه Neutral .این فرانچایز مطعنا برای طرفداران واقعی با همون ۶ فیلم لوکاس شناخته خواهد شد.هر چقدر هم که این فیلمهای پیش رو خوش آب و رنگ و مهیج بنظر برسن بعد از یک بار تماشا .مثل فیلم ۲۰۱۴ معلوم میشود که چیزی بجز یک داستان افتضاح کپی برداری شده و استفاده از شخصیت های قدیمی به عنوان مجسمه های جلب توجه چیزی بیشتر نیستند.البته واضحه که دیگه دیزنی از این حقه داستان کپی برداری شده و امتحان پس داده فیلم های قبل استفاده نمیکنه وقصد امتحان روش های جدید رو داره .که شاید وقتی طرفداران بعد از ۱۰ بار رفتن به سینما و پر کردن جیب دیزنی تازه متوجه بشن که حقه ی اینبار چه بوده.!

  0
  • batman گفت:

   کاملا مخالفم چون بعد ار سه گانه اصلی واقا بازگشت باشکوهی بود و درباره Kylo Ren واقا شخصیتش برنامه ریزی شده هستش و دلیل اینکه در force awakens اینجوری نمایشش دادن بخاطر این بود که طرفدارا سیر تغییر اونو از یه شخصیت بدون عزت نفس به darth vader مانند نشون بدن و باید اضافه کنم که دیزنی اینقدر احمق نیست که سیاست کمپانیهای شکست خورده(…) رو برای بدست اوردن پول اجرا کنه و همونطور که میبینید داره بخشهای فرعی رو هم برای پویا کردن بخشهای از داستان اصلی تولید میکنه که نشان دهنده اهمیت دیزنی به سه گانه سوم star wars و میخواد داستانی پرمحتوا رو عرضه کنه نه بی محتوا.

   0
 • Joker گفت:

  در جواب Higher_Fire: کاملاً درسته دوست عزیز. چه عجب یه نفر توی این سایت با من هم عقیده بود!!!!!!!!!!

  0
 • Hanna گفت:

  من استار وارزى خیلى قدیمى هستم. کاملا قبول دارم که اپیزود هفت به شدت شبیه به اپیزود چهار بود ولى این اصلا ایراد محسوب نمى شد. من فیلم رو همون هفته اول دیدم و مى تونم به جرات بگم تا آخر فیلم روى لبه صندلى بودم. فیلم به مراتب از سه گانه دوم بهتربود و به جاى روایت سردستى اون با حذف به جاى لوک، به فیلم و شخصیت هاش اجازه رشد داده بود. در مورد کایلو رن هم بپذیریم که ق ار هم نبود به ویدر باشه. کایلو یه پسر جوان، با قدرت زیاد و میراث پدر بزرگى بود که مى خواست تازه شبیهش باشه نه اینکه تبدیل بهش شده بود.
  و البته رى هم عالى بود. من از شخصیت رى واقعاً لذت بردم. جداً زمانش بود که توى دنیاى سینمایى جنگ ستارگان یه شخصیت زن غیر تزیینى و اثر گذار پیدا بشه. هر چند ترجیح مى دادم مارا جین رو ببینم اما بازهم رى خیلى خوب بود. و البته صحنه آخرش هم بهترین پایان ممکن بود. بگذریم که به شوخى جمله سال، دیالوگ لوک انتخاب شد که گفت […]
  ……………………..
  اما درباره این مقاله. جداً عالى بود و یک جمع بندى کلى از هرچه مىدونیم. فرمت اون بخش که مربوط به فصل هفت بودم خیلى جالب بود. خسته نباشید. من یه جورایى ب اى روگ وان بیشتر منتظرم تا اپیزود بعدى شاید هى چون با اپیزود ۴-۶ بزرگ شدم. و خیلى از شخصیت ها برام آشنان. مخصوصاً مون موتاو که از بچه گى فکر مى کردم آدم مهمیه?
  منتظر مقالات بعدى هستیم.

  0
  • mohammad.10465 گفت:

   معذرت میخوام ولی یه فیلم رو دوبار به خوردت دادن نشستی تا اخرش لبه صهندلی؟ تکرار مکررات ببینی؟ بدون هیچ چیز جدیدی . خیلی حرفه بدونی اخر فیلم چی میشه . بشینی ببینی . واقعا عاشق جنگ ستارگانی.

   0
 • mohammad.10465 گفت:

  کلا بعد از سال ۲۰۱۳ سینمای جهان نابود شده . انگار نه انگار سینما و فیلم ساختن یه کار تجربی هست . ازمون و خطا داره بالا پایین داره . همش شده پایین و فیلمای در پیت.کلا جنگ ستارگان فیلم نیست. شوی کلاسیک و امروزی مسخره بازی هالیودیه . شاید الان رفتن به ماه عجیب نباشه ولی دهه ۷۰ که تو ایران پیکان جوانان در حد بنز بود ساختن چنین شاهکارایی میتونست جزو ۲۵۰ تا فیلم برتر تاریخ باشه. ولی الان این چیزا مسخرس. چون دهه به دهه با عوض شدن نسل سلیقه ها عوض میشه. به نظر شخصی من هر دهه ۲۵۰ فیلم خودش رو باید داشته باشه تو ژانر های مختلف هر ژانر ۲۵ فیلم . اونوقت میشه حرف حساب. قدیما وقتی فیلم میساختن مثل ۷ سامورایی گاهی وقتا دیالوگ هم نداشته باشه اشکال نداره زیرنویسشم پیدا نشه هم مهم نیست میشه فیلم رو با لذت دید ۳ ساعت سیاه و سفید و ژاپنی سوار بر اسب و گرسنه و کثیف و روستایی با مضامین ساده و عرفانی اا ببخشید مضامین ساده و عرفانی نثر خواجه عبدالله انصاریه ولی وقتی در سال ۲۰۱۶ اشغالهایی به نام فیلم مثل فیلم criminal 2016, اونم با بازی کی؟ کوین کاستنر . میدونی کوین کاستنر کیه؟ برو فیلم رقصنده با گر گ رو ببین .کوین کاستنری که دهه شصتیا مثل من خاطراتی خوبی با فیلماش دارن یا فیلم اشغال تر از اون i am warth یا همونi am fart با بازی کی؟ اگه گفتی ؟ همون که رقصش تو فیلم رقص کثیف زبانزد خاص و عام شد یا نقشش تو فیلم پالپ فیکشن جذبشو نشون میداد جان تراولتا و. جالب اینکه انجلا جولی واسه من فیلم unbroken میسازه یعنی خرد شدم وقتی ۲ ساعت اون فیلم چرت وقتمو سوزوندم . تمام بودجه فیملت فدای یه نگاه خشمگین غرش جناب کوالسکی اگه نمیدونی کوالسکی کیه و با کسایی که ازت بزرگترن خیلی مثل بابابزرگت یا بابات نمیتونی بحرفی در حد دو کلمه فقط و ازشون فراری برو فیلم Gran Torino 2008 رو ببین چه میکنه .. ….. . گر چه در سینمای امروزی بعضی فیلم ها هم درخشش خوبی دارن مثل (تد) ولی جز ژانر کمدی جدیدا فیلم ها پر از نثر تکراری سینمای ایران شدن(سینمای ایران یا همون مضامین چرت و مضحک اجتماعی ) یه بار دو بار ۳ بار ۱۰۰ بار ۲۰۰ بار . یعنی چه ممکنه بگین سینمای ایران خوفه که. اصغر دو سر جایزه میبره تو فیلماش تو جشنواره ها . اخه قربون سر کچلش یه مضمون اجتماعی دو مضمون اجتماعی ۳ مضمون بابا دیگه بسه نه ۴۰۰ مضمون یه بار الی غرق شد . یه بار دو نفر طلاق گرفتن برن پی زندگیشون. برو از …. یاد بگیر همون صحنه بوسه زدن ماهی های قرمز بر پای پسری که بخاطر نداشتن پول خرید یه جفت کفش شاهکاری بپا کرد نه توی فیلم ، تو دل بیننده. همون ۱ سکانسش به ۱۰۰ تا مثل تو و اون فیلمای جنگ اعصابت می ارزه.(بچه های اسمان)

  اقا بخش معرفی فیلمتون نویسنده نداره . هفته ایی بیام یه فیلم معرفی کنم (مفتی ) استخدام سر خود پولم نمیخوام .اقا خبری بدین . شاید نسل جدید که بازی خورن دهه ۸۰ تادیا برن فیلمای خوب ببینن جای این مضخرفاتی که تو سینما باب شده و سریال اسپرین . اوف دلم خنک شد …..perviosly on asprin خخخخخخخخخخخخخخخخخخ . شما رو چه به سریال ساختن اخه .

  0