۵ سریالی که طرفداران Breaking Bad باید تماشا کنند

۲۳ تیر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۰

ده سال از پخش اولین قسمت مجموعه بریکینگ بد می‌گذرد و طرفداران پروپاقرص این مجموعه، همچنان به این فکر هستند که ماجراهای والتر وایت و جسی پینکمن را دوباره تماشا کنند. شکی نیست که سریال بریکنیگ بد (یا به فارسی با نام افسارگسیخته ترجمه‌شده است) جز بهترین سریال‌های تاریخ تلویزیون آمریکا یاد می‌شود اما در این میان، مجموعه‌های دیگری نیز هستند که شباهت‌های ریز و درشتی با سریال بریکینگ بد دارند. در این مقاله قصد دارم که ۵ سریالی که طرفداران بریکینگ بد باید تماشا کنند را معرفی کنم. در ادامه با سینماگیمفا همراه باشید.

 

۵- دودمان ( Bloodline)

محصول شبکه نتفلیکس

وضعیت پخش : به اتمام رسیده ( ۲۰۱۵-۲۰۱۷)

Image result for Bloodline

پس از موفقیت مجموعه‌های خانه پوشالی (House Of Cards) و نارنجی مد جدید است (Orange is the New Black) ، دودمان به سومین سریال موفق شبکه نتفلیکس تبدیل شد که هم توانست مخاطبان زیادی را به خود جذب کند و هم منتقدان به تحسین این مجموعه (به‌خصوص فصل نخست آن) بپردازند. دودمان توسط برادران کسلر ساخته‌ شده است که مدت‌ها پیش مجموعه باارزش Damages را در کارنامه کاری خود داشتند. دودمان داستان خانواده ریبرن‌ ها را شرح می‌دهد که سالیان دراز در حوالی شهر میامی، مدیریت تفریحگاه‌های زنجیره‌ای را بر عهده داشتند و از این نظر از محبوبیت فراوانی بین اهالی شهر برخوردار هستند. در سالگرد تولد پدر خانواده، ناگهان یکی از فرزندان ریبرن ها به نام دنی پس از مدتها نزد خانواده‌اش برمی‌گردد که با بازگشت وی، دروغ‌ها و رازها و گذشته‌های تاریکی را برای هریک از اعضا برملا می‌شود که حتی خانواده را تا مرز فروپاشی می‌برد. وجه تشابه سریال دودمان با بریکینگ بد در تحول شخصیت اصلی داستان یا پروتاگونیست است. جان ریبرن (با بازی کایل چندلر) که پلیسی وفادار و وظیفه‌شناس است در طول فصل نخست همانند والتر وایت، دچار تغییر و تحول فراوانی می‌شود و از یک قهرمان تمام‌عیار به یک ضدقهرمانی تبدیل می‌شود که حتی بیننده در پایان فصل نخست، از جان متنفر می‌شود. این روند حتی تا پایان سریال ادامه دارد که ویژگی‌های خبیث‌تری از شخصیت جان را به نمایش می‌گذارد. این سریال توانست نامزد گلدن گلوب و امی در بین سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ شود و بن مندلسون، بازیگر نقش دنی ریبرن موفق شد جایزه بهترین بازیگر مکمل را در مراسم امی سال ۲۰۱۶ به‌دست آورد.

 

۴- علف (Weeds)

محصول شبکه شوتایم

وضعیت پخش : به اتمام رسیده (۲۰۰۵-۲۰۱۲)

Image result for weeds tv show

جالب است بدانید که وینس گیلیگان (خالق سریال بریکینگ بد) وقتی متوجه شد که سریالی از سوی شبکه شوتایم در حال پخش است که از نظر داستان و ماهیت، شباهت فراوانی به پروژه وی دارد، تصمیم داشت که از ساخت مجموعه بریکینگ بد منصرف شود اما با تحقیق و پرس‌وجو متعدد مدیران AMC، وینس را قانع کرد که Weeds شباهت آن‌چنان فراوانی با پروژه درام جنایی شما ندارد! داستان Weeds همانند داستان بریکینگ بد، درباره مادر بیوه‌ای است که برای خرج معاش زندگی خود و فرزندانش، به فروش و پخش مواد مخدر رو می‌آورد. بار کمدی Weeds به‌مراتب بیشتر از بریکینگ بد است و حتی در بعضی اپیزودها ساختار سیتکامی به خود می‌گیرد. Weeds موفق به دریافت جایزه گلدن گلوب برای بهترین بازیگر نقش اول زن در سریال کمدی در سال ۲۰۰۶ شد.

 

۳-  پیت شیاد (Sneaky Pete)

محصول شبکه Amazon Prime

وضعیت پخش : در حال ساخت ( ۲۰۱۵-)

Image result for Sneaky Pete

برجسته‌ترین نقطه مشترک بین مجموعه‌های پیت شیاد و بریکینگ بد این است که برایان کرنستون بازیگر نقش والتر وایت، خالق و تهیه‌کننده اصلی سریال پیت شیاد است. پس جای تعجب ندارد که در هنگام تماشای پیت شیاد، ردپاهایی از عناصر موجود در بریکینگ بد را در این مجموعه بیابید. پیت شیاد داستان ماریوس جوزوپوییک، کلاه‌بردار حرفه‌ای را شرح می‌دهد که مجبور است برای فرار از دست خلافکاران و دشمنانش، هویت هم‌سلولی‌اش که نامش پیت است را بدزدد و مدتی با این اسم جعلی، زندگی کند اما با ورود ماریوس به خانواده پیت، دردسرهای فراوانی برای آنان به وجود می‌آورد. پیت شیاد متأسفانه از آن دسته سریال‌های خوش ساختی است که هنوز توسط اهالی رسانه و آکادمی‌ امی و گلدن گلوب تحویل گرفته نشده است اما طرفداران زیادی را در این مدت به خود جذب کرده است. برایان کرنستون اخیراً در مصاحبه‌ای گفته است که تفاوت بریکینگ بد و پیت شیاد در این است که شخصیت والتر وایت در طول داستان، از یک آدم خوب به یک شیطان تبدیل می‌شود در حالی که ماریوس/پیت در طول سریال، سعی می کند که آن چهره‌ی پلید را برای همیشه پاک کند و به آدم صادق و درستکاری تبدیل شود. برایان کرنستون قول ساخت شش فصل از مجموعه پیت شیاد به طرفدارانش داده است.

 

۲- سوپرانوها (Sopranos)

محصول شبکه HBO

وضعیت پخش : به اتمام رسیده (۱۹۹۹-۲۰۰۷)

Image result for Sopranos

همچنان بین منتقدان و نویسندگان مجلات اختلاف‌ نظر وجود دارد که آیا سوپرانوها بهترین سریال تاریخ تلویزیون است یا بریکینگ بد و یا سریال سیم (The Wire)؟! درهرصورت سوپرانوها جزء بهترین سریال‌های تاریخ تلویزیون آمریکا یاد می‌شود که حتی به فرهنگ‌ عامه مردم آمریکا هم راه پیدا کرده است. نمی‌شود منکر این شد که وینس گیلیگان در ساخت سریال بریکینگ بد از سوپرانوها، تأثیر نگرفته است. تونی سوپرانو همانند والتر وایت، مرد خانواده‌داری است که در کنار محافظت از خانواده‌اش، رییس مافیا نیوجرسی است که همه خلافکاران برای او احترام زیادی قائل هستند اما پلیس‌ها هم در کمین‌اند که در صورت یک اشتباه ریز از سوی سوپرانوها، وی را دستگیر کنند. سوپرانوها توانسته بارها برنده جوایز معتبری چون گلدن گلوب و امی شود و مرحوم جیمز گاندولیفینی ( پروتاگونیست سریال سوپرانوها) موفق شد سه جایزه‌ امی برای بهترین بازیگر نقش اول مرد کسب کند که این رکورد بالاخره توسط برایان کرنستون در سال ۲۰۱۴ شکسته شد (وی توانست چهار جایزه‌ امی در این رشته  کسب کند).

۱-  اوزارک (Ozark)

محصول شبکه نتفلیکس

وضعیت پخش : در حال ساخت ( ۲۰۱۷-)

Related image

در شک و تردید بودم که آیا سریال سوپرانوها را در رتبه نخست قرار بدهم یا مجموعه اوزارک را، اما تصمیم نهایی بر این شد که این مجموعه تازه شبکه نتفلیکس را در رتبه نخست این مقاله قرار بدهم. اوزارک را می‌توان برادر کوچک‌تر بریکینگ بد دانست. اوزارک از همه جهات شبیه بریکینگ بد است. شخصیت اول داستان را جیسون بیتمن بازی می‌کند که همانند برایان کرنستون کمدین بااستعدادی است که برای نخستین بار نقش جدی را ایفا می‌کند. مارتی کارمند امور مالی شرکتی است که به صورت پنهانی برای قاچاقچی بزرگ کارتل با نام دل، پولشویی می‌کند تا این که دل متوجه می‌شود که مارتی و همکارانش در حال سوءاستفاده از پول‌های وی هستند. هنگامی‌که همکاران مارتی یکی یکی توسط وی کشته می‌شوند، مارتی فکری به سرش می‌زند که می‌تواند دوباره پول‌شویی را در شهر کوچکی به نام اوزارک آغاز کند.  دل (شخصیت منفی فصل نخست) فرصتی دوباره به مارتی می‌دهد تا کار خود را دوباره از سر بگیرد. مارتی به همراه خانواده‌اش به اوزارک می‌روند تا از این مصیبت که گرفتارش شده، سربلند بیرون بیاید. اوزارک کم‌وبیش توسط منتقدان به بریکینگ بد تشبیه شده است. فصل دوم سریال در ماه اوت پخش می‌شود و از این همین حالا می‌توان آن را یکی از سریال‌های خوب سال‌های آینده دانست.

0
برچسب‌ها: ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette
 • Keneth گفت:

  سلام
  خسته نباشید
  خیلی سریال خوبی بود
  ولی به نظرم سریال های دیگه ای مثل بازی های مقدس از هند، یا سریال ال چاپو جای خالیش این جا حس میشد.
  هرچند اینجا حرف از بهترین ها بود و پنج تا جا بیش تر نداشت.
  ولی بازم از مقاله کاملتون ممنونم.
  فقط عکس سریال دودمان اون خانم وسطیه مقداری به اصلاح نیاز داره، سیستم میستمش زده بیرونSmile

  2