چرا باید به انیمه‌های ژاپنی رو آورد؟

۲ مهر ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۰

چه در دنیای مجازی و چه در دنیای حقیقی همه ما با تبلیغات ناشران بزرگی مانند کمپانی فاکس قرن بیستم، دیزنی، یونیورسال و… احاطه شده‌ایم. گاهی آنقدر زیاد که حتی جرأت سر زدن به قطب‌های دیگر هنر تولید انیمیشن را به خود نمی‌دهیم. در این مقاله تصمیم داریم به شما بگوییم چرا باید سری به انیمیشن‌های سرزمین آفتاب یا همان انیمه‌ها بزنید. با ما همراه باشید.

بفرمایید انیمه!

تنوعی از جنس بی‌نهایت

اگر سری به دنیای انیمه زده باشید قطعا یک موضوع چشمتان را بیش از همه گرفته است و آن چیزی نیست جز تنوع بی حد و حصر انواع و اقسام انیمه‌ها! از انیمه‌های رومانس و عاشقانه بگیرید تا اکشن، علمی-تخیلی تا جنایی، خلاصه در این دنیا از شیر مرغ تا جان آدمیزاد پیدا می‌شود! تنوع انیمه‌ها فقط در ژانرشان نیست بلکه اگر نگاهی هم به تعداد اپیزودها بیندازید میبینید که انیمه‌ها از عناوین دوازده – سیزده اپیزودی دارند تا… خوب راستش را بخواهید انگار بعضی انیمه‌ها پایان ندارند! به هر حال آنقدر دستتان باز هست که هر چیزی بخواهید پیدا می‌کنید. مطمئن باشید یک انیمه‌ جذاب، درمان مناسبی برای یک روز کسل کننده و حوصله‌سر بر هست.

برای هر سلیقه‌ای انیمه‌ای هست

به دنیاهای جدیدی قدم بگذارید

همه ما دوست داریم در تخیلاتمان غرق شویم و چیزهایی ببینیم که در حقیقت امکان مشاهده آن‌ها نیست. خوب انیمه دنیایی پر از این تخیلات است! از آخرالزمان‌های عجیب و غریب تا دنیای شیاطین و خدایان، همه و همه به زیبایی و با جذابیتی مثال زدنی به تصویر کشیده شده‌اند. دنیای انیمه‌ها جاییست که می‌توانید در آن خلاقیت خود را پرواز دهید و از سیر و سفر در آن‌ها لذت ببرید.

تا اعماق ذهن کارگردان، بدون هیچ واسطه‌ای نفوذ کنید

ژاپنی‌ها با کسی تعارف ندارند!

منظورم از جمله بالا این نیست که مردم ژاپن رسم ادب نمی‌شناسند! بلکه منظورم این است که اگر کمپانی‌های بزرگ غربی می‌ترسند که با تولید انیمیشن‌هایی بزرگسالانه، همراه با مفاهیم عمیق و صحنه‌هایی که به مذاق همه خوش نمی‌آید به فروششان ضربه بخورد و سوددهی مناسب را نداشته باشند؛ ژاپنی‌ها دقیقا برعکس رفتار می‌کنند. انیمه‌های زیادی وجود دارد که دارای صحنه‌های خشن، ترسناک و منزجر کننده هستند که هر کسی توانایی تماشای آنها را ندارد. همچنین کم نیستند انیمه‌هایی که در آن به اتفاقات روزمره زندگی از زاویه‌ای دیگر می‌پردازد و دید ما را نسبت به آن‌ها دگرگون می‌کنند. لازم به ذکر است که بگویم بسیاری از انیمه‌ها موفق می‌شوند در عین پیچیدگی محتوا، برای تمام سنین مناسب باشند. شجاعت سازندگان ژاپنی در خلق آثاری جدید و نو باعث شده کیفیت و تازگی انیمه‌ها روز به روز بیشتر شود تا مخاطبان بتوانند تجربه‌های جدیدتری کسب کنند.

بعضی انیمه‌ها مناسب هر کسی نیست

روایت داستان غیرقابل پیش‌بینی

اگر ما در بیشتر انیمیشن‌های غربی داستانی سر راست با کمترین پیچش‌ها را می‌بینیم، داستان بسیاری از انیمه‌های ژاپنی پر است از رویدادهای غیر مترقبه و پیش‌بینی نشده که نه تنها ناگهان ما را به همراه قهرمان داستان در بهت و حیرت فرو می‌برد بلکه جوری شما را پای انیمه میخکوب می‌کند که حتی امکان دارد یک سری انیمه کامل را پشت سر هم تماشا کنید! (و البته در پایان از این کار خود رضایت داشته باشید.)

نکته دیگری که باید به آن اشاره کنم این است که شما هیچ وقت نمی‌توانید انتظار داشته باشید همه چیز به خوبی و خوشی تمام شود و همه شخصیت‌های دوست داشتنی یک داستان سُر و مُر و گنده در پایان کنار هم زندگی کنند و همین قابل پیش‌بینی نبودن باعث جذاب شدن کار می‌شود. بسیار پیش آمده که در انیمه‌های مختلف، محبوب‌ترین شخصیت بدون هیچ واهمه‌ای از سوی کارگردان حذف می‌شود (بخوانید کشته می‌شود!) تا داستانی جذاب ارائه شود و اکثر مواقع هم کار عالی از آب در آمده است.

به هر شخصیت به اندازه بها داده شده است

در بسیاری انیمه‌ها از قهرمان داستان گرفته تا دختری که دارد با سگش در پیاده‌رو قدم می‌زند، همگی شخصیتی منحصر بفرد داشته و به نسبت نیازی که از سوی کارگردان حس می‌شده به طور کامل پردازش شده‌اند. این توجه به جزییات نه تنها باعث شلوغی داستان انیمه‌ها نشده بلکه کمک می‌کند دنیای آن‌ها واقعی‌تر به نظر برسند و بیننده بتواند با شخصیت‌های داستان ارتباط برقرار کند.

احساسات شما را به اوج می‌رسانند

بسیاری از انیمه‌ها دست روی عمیق‌ترین احساسات بیننده می‌گذارند و همین باعث می‌شود مخاطب هر چه بیشتر با آن خو بگیرد و از آن لذت ببرد. برای مثال عنوان Anohana: The Flower We Saw That Day «آنوهانا: گلی که آن روز دیدیم» را در نظر بگیرید. کم نبوده‌اند بزرگسالانی که تحت تاثیر پایان آن قرار گرفته‌ و اشک ریخته‌اند. انیمه‌ها در بخش کمدی هم خیلی خوب عمل می‌کنند. به شخصه برایم کم پیش نیامده که از ته دل به اتفاقی در یک انیمه یا مکالمه بین دو نفر خندیده باشم. مطمئنا این یکی از دلایلی است که باعث شده مردم هر چه بیشتر با انیمه‌ها ارتباط برقرار کرده و آن‌‌ها را دنبال کنند.

مگر می‌شود آنوهانا را دید و احساساتی نشد؟!

موسیقی‌های جذاب

در انیمه‌ها تنوع زیادی از سبکهای مختلف برای موسیقی تیتراژها و موسیقی متن استفاده شده است. از تیتراژهایی بگیرید که با جی-پاپ (J-Pop: Japanese Pop) شروع می‌شوند تا موسیقی سنتی ژاپن یا حتی موسیقی کلاسیک دنیای غرب؛ همه و همه در انیمه موجود است. استفاده از آهنگ‌های جذاب و متناسب با محتوا باعث شده تا هر انیمه رنگ و بویی خاص و منحصر به فرد به خود بگیرد و بتواند به خوبی مخاطب خود را با نجوایش راضی کند.

هنر صحنه آفرینی

وزش شکوفه‌ی درختان در باد بهاری، منظره جنگلی انبوه با درختان در هم تنیده، دورنمای صحنه جنگ‌هایی که در آن‌ها خون صدها انسان ریخته شده؛ شاید هر کدام از اینها به یکدیگر نامربوط به نظر برسد اما یک ویژگی مشترک دارند و آن این است که به بهترین شکل ممکن در انیمه‌ها کار شده‌اند. غیر منطقی نیست که موزه‌هایی در سرتاسر دنیا نگاتیو فریم‌های بکار رفته در انیمه‌ها را نگهداری کرده و در معرض دیدگان مخاطبان می‌گذارند. هر چه باشد هنر در انیمه‌ها انتها ندارد.

هنر خالص

اجتماع طرفداران انیمه کم نظیر است

دوستداران انیمه در سرتاسر دنیا پراکنده‌اند و هر کدام در عین حال که شخصیت متفاوتی دارند در یک چیز با هم اتفاق نظر دارند، انیمه‌ها فوق‌العاده‌اند! و همین آنها را به یکی از جذاب‌ترین اجتماعات تبدیل کرده. اجتماعی که در آن پر است از انسان‌های دوست داشتنی که کافیست از آن‌ها بپرسید چه انیمه‌ای به شما پیشنهاد می‌دهند تا با شور و هیجان لیستی از انواع اقسام انیمه‌ها برای پیشنهاد به شما لیست کند. مطمئن باشید از برخورد دوستانه اوتاکوها شگفت‌زده خواهید شد!

شما چه دلایل دیگری برای مشاهده انیمه دارید؟در نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

از این به بعد در سینماگیمفا قصد داریم به صورت جدی و منظم به تحلیل و بررسی و پوشش اخبار انیمه‌های روز جهان بپردازیم. چند وقتی است که کاربران زیادی از ما درخواست می‌کنند که به صورت جدی‌تر به بخش انیمه ژاپنی بپردازیم. حالا قرار است هرهفته با مطالب نویسندگان توانمندی چون میکاییل مایلی و سامرند قهرمانی که هردو به خوبی هرچه تمام‌تر به مبحث انیمه تسلط دارند به استقبال این صنعت برویم و جای پای محکمی برای آن در میان جامعه کاربران ایران ایجاد کنیم. دوشنبه این هفته منتظر مقاله تاریخچه کامل انیمه باشید و سینماگیمفا را برای مطالب بیشتر در این زمینه دنبال کنید. با تشکر از حمایت، نظرات، پیشنهادات و انتقادات شما. 

عرفان استادی، سردبیر سینماگیمفا 

0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette
 • اشکان دولتی گفت:

  آقای مایلی خسته نباشید. مقاله عالی بود و به نکات خیلی خوبی اشاره داشتید.
  به نظر من تنوع انیمه‌ها و اینکه گفتید ژاپنی‌ها با کسی تعارف ندارند از نقاط قوت انیمه محسوب میشن و به انیمه‌هانسبت به فیلم‌ها و انیمیشن‌های شرقی برتری میدن.
  به دوستانی که قصد دارند که دیدن انیمه را شروع کنند باید بگم طبق معمول اثار متوسط و بد هم تو انیمه دیده میشه ولی تعداد و تنوع انیمه‌های خوب و عالی بسیار زیاد هست و موقع انتخاب انیمه به سال تولید توجه زیادی نکنید و انیمه های خیلی خوبی هستند که قبل از سال ۲۰۰۰ میلادی ساخته شدند که ارزش دیدن بالایی دارند.

  0
 • empty گفت:

  خیلی ممنون به خاطر مقاله،وقتی دیدم خیلی خوشحال شدم.
  نمیدونم این ژاپنی ها چیکار میکنن که ادم به این راحتی جذب انیمه هاشون میشه
  وقتی یه انیمه ادم رو جذب میکنه مثل یه گلوله لواشک کنار لپّه،انقدر خوشمزه ست که نمیخوای همه شو یه جا بخوری ولی یه دفعه به خودت میای و میبینی که ۱۰۰ قسمت تو ۳روز دیدی و افسوس میخوری که ایکاش بیشتر مزه مزه ش میکردم

  0
 • Hanna گفت:

  انیمه یعنی زندگی. شاید بعضی مانگاها بهتر از انیمه حاصله باشن، بتونی دستت بگیری و توی قطار تا خانه بخونیشون ولی هنوز انیمه یه چیز دیگه است. من یه آرشیو بزرگ مانگا دارم (مخصوصا سری Kaibutsu Oujo/princess resurrection ) اما هنوز تماشای سری قدیمی اش با موسیقی الی پروجکت یه لذن دیگه داره. اگر اجازه نوشتن عمومی باشه من خیلی دوست دارم درباره Ghost in the shell بنویسم. فکر کنم تمام فیلم ها و سریال ها رو بیش از ۲ بار دیدم. در ضمن ۵تا تیزر فیلم هم اومده و یکی از طرفدارها با ساخت یک نسخه از تریلر به سبک سریال خیلی بهترش کرده.

  0
 • Bane گفت:

  ممنون بخاطر اینکه راجب انیمه مقاله قرار دادید
  و امیدوارم بیشتر هم قرار بدید
  انیمه ها زندگی منو دگرگون کردند
  بهترین انیمه عمرم هم monster است

  0
 • empty گفت:

  یه نصیحتی باید بکنم به کسانی که میخوان انمیه شروع کنن
  سعی کنید انیمه ها رو با برنامه ببینید، مثلاً وقتی میدونید بعداً کار و درس دارید سراغ انیمه ی بلندی مثل ناروتو که۷۰۰قسمتی تا حالا اومده نرید،خودم این اشتباه رو کردم که دارم میگم
  یک ماه مونده به دانشگاه ناروتو رو شروع کردم و معتادش شدم،حالا هم باید برم خوابگاه و تو خماری ناروتو باشم ??☹

  0
 • دانیال بلزینسکی گفت:

  خیلی مقاله ی خوبی بود
  واقعا دنیای انیمه ها دنیای بشدت زیبا و جالبیه و برای ساعاتی هم که شده شما رو از حال و هوای غربی درمیاره و به جای جدیدی میبره

  0
 • SomeOne گفت:

  منم میخوام دیدن انیمه رو شروع کنم ولی همونطور که این مقاله هم گفت تنوع بسیار زیاده!
  نمیدونم از کجا شروع کنم! کسایی که حرفه ای هستن چی توصیه میکنن؟

  0
  • میکاییل مایلی گفت:

   منتظر مطالب ما در همین زمینه باشید.

   0
  • دانیال بلزینسکی گفت:

   اگه انیمه ی رمانتیک میخواید با Golden Time شروع کنید اگه اکشن دوست دارید با Attack on Titans یا Tokyo Ghoul البته توکیو غول یکم خشن هست

   0
 • sina mehrparvar گفت:

  واقعا ممنونم ازت ، حرفه دل مارو زدی ، حالا خیلی راحت میشه به یه نفر که با دنیای انیمه آشنا نیست و قصد آشنا کردنش رو داریم فورا به همین مقاله رجوع کنیم .
  منتظر مقاله های بعدی هستیم.
  کار عالیتونو ادامه بدید.
  لایک داری واقعا.

  0
 • Shayan 1675 گفت:

  جای تقدیر داره که سینما گیمفا قراره به صنعت انیمه هم بپردازه . ممنون بابت مقاله خوبتون

  0
 • fani67 گفت:

  دوستان یک چندتا سایت خوب که انیمه سریالی ژاپنی و چندتا سریال انیمه خوب ژاپنی معرفی کنید ممنون میشم/

  0
 • A2HL گفت:

  پستای جالبی میزارید
  ادامه بدید

  0
 • fani67 گفت:

  سلام
  دوستان چرا سایت http://ld.iranime.com مشکل داره داخل سایت نمی ره کسی آدرس جدید سایت رو داره اگه آدرسش عوض شده

  0