چرا باید به انیمه‌های ژاپنی رو آورد؟

پست ویژه ، مقالات ، نقد انیمه ۲ مهر ۱۳۹۵ - ۳:۰۰ ب.ظ

چه در دنیای مجازی و چه در دنیای حقیقی همه ما با تبلیغات ناشران بزرگی مانند کمپانی فاکس قرن بیستم، دیزنی، یونیورسال و… احاطه شده‌ایم. گاهی آنقدر زیاد که حتی جرأت سر زدن به قطب‌های دیگر هنر تولید انیمیشن را به خود نمی‌دهیم. در این مقاله تصمیم داریم به شما بگوییم چرا باید سری به انیمیشن‌های سرزمین آفتاب یا همان انیمه‌ها بزنید. با ما همراه باشید.

noragami

بفرمایید انیمه!

تنوعی از جنس بی‌نهایت

اگر سری به دنیای انیمه زده باشید قطعا یک موضوع چشمتان را بیش از همه گرفته است و آن چیزی نیست جز تنوع بی حد و حصر انواع و اقسام انیمه‌ها! از انیمه‌های رومانس و عاشقانه بگیرید تا اکشن، علمی-تخیلی تا جنایی، خلاصه در این دنیا از شیر مرغ تا جان آدمیزاد پیدا می‌شود! تنوع انیمه‌ها فقط در ژانرشان نیست بلکه اگر نگاهی هم به تعداد اپیزودها بیندازید میبینید که انیمه‌ها از عناوین دوازده – سیزده اپیزودی دارند تا… خوب راستش را بخواهید انگار بعضی انیمه‌ها پایان ندارند! به هر حال آنقدر دستتان باز هست که هر چیزی بخواهید پیدا می‌کنید. مطمئن باشید یک انیمه‌ جذاب، درمان مناسبی برای یک روز کسل کننده و حوصله‌سر بر هست.

برای هر سلیقه‌ای انیمه‌ای هست

برای هر سلیقه‌ای انیمه‌ای هست

به دنیاهای جدیدی قدم بگذارید

همه ما دوست داریم در تخیلاتمان غرق شویم و چیزهایی ببینیم که در حقیقت امکان مشاهده آن‌ها نیست. خوب انیمه دنیایی پر از این تخیلات است! از آخرالزمان‌های عجیب و غریب تا دنیای شیاطین و خدایان، همه و همه به زیبایی و با جذابیتی مثال زدنی به تصویر کشیده شده‌اند. دنیای انیمه‌ها جاییست که می‌توانید در آن خلاقیت خود را پرواز دهید و از سیر و سفر در آن‌ها لذت ببرید.

تا اعماق ذهن کارگردان، بدون هیچ واسطه‌ای نفوذ کنید

تا اعماق ذهن کارگردان، بدون هیچ واسطه‌ای نفوذ کنید

ژاپنی‌ها با کسی تعارف ندارند!

منظورم از جمله بالا این نیست که مردم ژاپن رسم ادب نمی‌شناسند! بلکه منظورم این است که اگر کمپانی‌های بزرگ غربی می‌ترسند که با تولید انیمیشن‌هایی بزرگسالانه، همراه با مفاهیم عمیق و صحنه‌هایی که به مذاق همه خوش نمی‌آید به فروششان ضربه بخورد و سوددهی مناسب را نداشته باشند؛ ژاپنی‌ها دقیقا برعکس رفتار می‌کنند. انیمه‌های زیادی وجود دارد که دارای صحنه‌های خشن، ترسناک و منزجر کننده هستند که هر کسی توانایی تماشای آنها را ندارد. همچنین کم نیستند انیمه‌هایی که در آن به اتفاقات روزمره زندگی از زاویه‌ای دیگر می‌پردازد و دید ما را نسبت به آن‌ها دگرگون می‌کنند. لازم به ذکر است که بگویم بسیاری از انیمه‌ها موفق می‌شوند در عین پیچیدگی محتوا، برای تمام سنین مناسب باشند. شجاعت سازندگان ژاپنی در خلق آثاری جدید و نو باعث شده کیفیت و تازگی انیمه‌ها روز به روز بیشتر شود تا مخاطبان بتوانند تجربه‌های جدیدتری کسب کنند.

۵

بعضی انیمه‌ها مناسب هر کسی نیست

روایت داستان غیرقابل پیش‌بینی

اگر ما در بیشتر انیمیشن‌های غربی داستانی سر راست با کمترین پیچش‌ها را می‌بینیم، داستان بسیاری از انیمه‌های ژاپنی پر است از رویدادهای غیر مترقبه و پیش‌بینی نشده که نه تنها ناگهان ما را به همراه قهرمان داستان در بهت و حیرت فرو می‌برد بلکه جوری شما را پای انیمه میخکوب می‌کند که حتی امکان دارد یک سری انیمه کامل را پشت سر هم تماشا کنید! (و البته در پایان از این کار خود رضایت داشته باشید.)

نکته دیگری که باید به آن اشاره کنم این است که شما هیچ وقت نمی‌توانید انتظار داشته باشید همه چیز به خوبی و خوشی تمام شود و همه شخصیت‌های دوست داشتنی یک داستان سُر و مُر و گنده در پایان کنار هم زندگی کنند و همین قابل پیش‌بینی نبودن باعث جذاب شدن کار می‌شود. بسیار پیش آمده که در انیمه‌های مختلف، محبوب‌ترین شخصیت بدون هیچ واهمه‌ای از سوی کارگردان حذف می‌شود (بخوانید کشته می‌شود!) تا داستانی جذاب ارائه شود و اکثر مواقع هم کار عالی از آب در آمده است.

به هر شخصیت به اندازه بها داده شده است

در بسیاری انیمه‌ها از قهرمان داستان گرفته تا دختری که دارد با سگش در پیاده‌رو قدم می‌زند، همگی شخصیتی منحصر بفرد داشته و به نسبت نیازی که از سوی کارگردان حس می‌شده به طور کامل پردازش شده‌اند. این توجه به جزییات نه تنها باعث شلوغی داستان انیمه‌ها نشده بلکه کمک می‌کند دنیای آن‌ها واقعی‌تر به نظر برسند و بیننده بتواند با شخصیت‌های داستان ارتباط برقرار کند.

احساسات شما را به اوج می‌رسانند

بسیاری از انیمه‌ها دست روی عمیق‌ترین احساسات بیننده می‌گذارند و همین باعث می‌شود مخاطب هر چه بیشتر با آن خو بگیرد و از آن لذت ببرد. برای مثال عنوان Anohana: The Flower We Saw That Day «آنوهانا: گلی که آن روز دیدیم» را در نظر بگیرید. کم نبوده‌اند بزرگسالانی که تحت تاثیر پایان آن قرار گرفته‌ و اشک ریخته‌اند. انیمه‌ها در بخش کمدی هم خیلی خوب عمل می‌کنند. به شخصه برایم کم پیش نیامده که از ته دل به اتفاقی در یک انیمه یا مکالمه بین دو نفر خندیده باشم. مطمئنا این یکی از دلایلی است که باعث شده مردم هر چه بیشتر با انیمه‌ها ارتباط برقرار کرده و آن‌‌ها را دنبال کنند.

مگر می‌شود آنوهانا را دید و احساساتی نشد؟!

مگر می‌شود آنوهانا را دید و احساساتی نشد؟!

موسیقی‌های جذاب

در انیمه‌ها تنوع زیادی از سبکهای مختلف برای موسیقی تیتراژها و موسیقی متن استفاده شده است. از تیتراژهایی بگیرید که با جی-پاپ (J-Pop: Japanese Pop) شروع می‌شوند تا موسیقی سنتی ژاپن یا حتی موسیقی کلاسیک دنیای غرب؛ همه و همه در انیمه موجود است. استفاده از آهنگ‌های جذاب و متناسب با محتوا باعث شده تا هر انیمه رنگ و بویی خاص و منحصر به فرد به خود بگیرد و بتواند به خوبی مخاطب خود را با نجوایش راضی کند.

هنر صحنه آفرینی

وزش شکوفه‌ی درختان در باد بهاری، منظره جنگلی انبوه با درختان در هم تنیده، دورنمای صحنه جنگ‌هایی که در آن‌ها خون صدها انسان ریخته شده؛ شاید هر کدام از اینها به یکدیگر نامربوط به نظر برسد اما یک ویژگی مشترک دارند و آن این است که به بهترین شکل ممکن در انیمه‌ها کار شده‌اند. غیر منطقی نیست که موزه‌هایی در سرتاسر دنیا نگاتیو فریم‌های بکار رفته در انیمه‌ها را نگهداری کرده و در معرض دیدگان مخاطبان می‌گذارند. هر چه باشد هنر در انیمه‌ها انتها ندارد.

spirited-away

هنر خالص

اجتماع طرفداران انیمه کم نظیر است

دوستداران انیمه در سرتاسر دنیا پراکنده‌اند و هر کدام در عین حال که شخصیت متفاوتی دارند در یک چیز با هم اتفاق نظر دارند، انیمه‌ها فوق‌العاده‌اند! و همین آنها را به یکی از جذاب‌ترین اجتماعات تبدیل کرده. اجتماعی که در آن پر است از انسان‌های دوست داشتنی که کافیست از آن‌ها بپرسید چه انیمه‌ای به شما پیشنهاد می‌دهند تا با شور و هیجان لیستی از انواع اقسام انیمه‌ها برای پیشنهاد به شما لیست کند. مطمئن باشید از برخورد دوستانه اوتاکوها شگفت‌زده خواهید شد!

شما چه دلایل دیگری برای مشاهده انیمه دارید؟در نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

از این به بعد در سینماگیمفا قصد داریم به صورت جدی و منظم به تحلیل و بررسی و پوشش اخبار انیمه‌های روز جهان بپردازیم. چند وقتی است که کاربران زیادی از ما درخواست می‌کنند که به صورت جدی‌تر به بخش انیمه ژاپنی بپردازیم. حالا قرار است هرهفته با مطالب نویسندگان توانمندی چون میکاییل مایلی و سامرند قهرمانی که هردو به خوبی هرچه تمام‌تر به مبحث انیمه تسلط دارند به استقبال این صنعت برویم و جای پای محکمی برای آن در میان جامعه کاربران ایران ایجاد کنیم. دوشنبه این هفته منتظر مقاله تاریخچه کامل انیمه باشید و سینماگیمفا را برای مطالب بیشتر در این زمینه دنبال کنید. با تشکر از حمایت، نظرات، پیشنهادات و انتقادات شما. 

عرفان استادی، سردبیر سینماگیمفا 

12345678910 (2 رای, میانگین آرا 8٫00 از 10)
Loading...

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید