آنچه در مورد Doctor Strange می‌دانیم

۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۹

بعد از به نمایش درآمدن Captain America: Civil War «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی» در ماه می، فاز سوم دنیای سینماتیک مارول، با اکران فیلم Doctor Strange ادامه خواهد یافت. به عنوان یکی از برجسته‌ترین قهرمانان دنیای مارول از سال ۱۹۶۴ تا به اکنون، تلاش‌های بسیاری برای به نمایش درآوردن این شخصیت در سال‌های گذشته صورت گرفته‌است ولی اکنون که محبوبیت دنیای سینماتیک مارول و قهرمانان آن روز به روز در حال افزایش است، می‌تواند بهترین زمان برای نمایش جادوگر اعظم باشد. با سینماگیمفا همراه باشید.

در مقایسه با دیگر فیلم‌های MCU، دکتر استرنج یکی از عجیب‌ترین آنها است. اگرچه جادو و رمز و راز در پروژ‌ه‌های قبلی مارول نیز حضور داشته‌است، ولی در این فیلم می‌توان این المان را به عنوان مهمترین عامل تاثیرگذار ببینیم. مانند دیگر پروژه‌های مارول، جزئیات بسیاری پیرامون ساخت فیلم به صورت مخفی باقی مانده‌است، ولی هر از گاهی  شاهد لو رفتن برخی اطلاعات در فضای مجازی هستیم و گاهی اوقات تیم سازنده نیز جزئیاتی اندک را در اختیار ما قرار می‌دهند. با جمع آوری این اطلاعات در قالب یک مقاله، قصد داریم آنچه را که تا کنون در مورد فیلم Doctor Strange دانسته‌ایم، با شما در میان بگذاریم.

تاریخ انتشار فیلم

محصولات استودیوی مارول در زمان‌های گوناگون منتشر می‌شوند، ولی در بیشتر موارد، شاهد انتشار آنها در زمان تابستان هستیم. Doctor Strange با شکستن این سنت، در تاریخ ۱۴ آبان در ایالات متحده منتشر خواهد شد. این دومین انتشار مارول در ماه آبان است، قبلا نیز فیلم Thor: The Dark World «ثور: دنیای تاریک» در تاریخ ۱۸ آبان دو سال پیش منتشر شده‌بود. البته بعدا این موضوع اعلام شد که تاریخ اکران فیلم سه روز زودتر از موعد در کشورهای دیگر غیر از آمریکا خواهد بود. اواسط آبان ماه، معمولا زمانی است که بلاک باسترها انتشار خود را شروع می‌کنند، پس دکتر استرنج نیز این روند را ادامه خواهد داد.

محدوده سنی Doctor Strange چه خواهد بود؟

محدوده سنی این فیلم مانند دیگر محصولات MCU، بالای ۱۳ سال خواهد بود. سیاست مارول در این مورد انتشار فیلم‌هایش برای گسترده‌ترین محدوده مخاطبان ممکن است ولی آنها در عین حال می‌خواهند داستان، بالغ‌تر و سنگین‌تر از کارتون‌هایی باشد که کودکان در تلویزیون می‌بینند. پس این فیلم با وجود داشتن مقدار قابل توجهی خشونت، تصاویر سنگین و شاید کلمات رکیک، هنوز هم در محدوده‌ای قرار خواهد گرفت که بیشترین مخاطبان ممکن را داشته‌باشد. به هر حال، محدوده سنی چندان هم مرز قدرتمندی را برای جدا کردن تماشاگران ایجاد نمی‌کند. فیلم The Dark Knight در سال ۲۰۰۸ مثالی کامل در این زمینه است.

کارگردان

در ماه ژوئن سال ۲۰۱۴، اسکات دریکسون (Scott Derrickson) به عنوان کارگردان برای ساخت فیلم Doctor Strange معرفی شد و با توجه به فضای فیلم، به نظر این انتخاب، انتخاب خوبی است. پس زمینه دریکسون بیشتر با ژانر وحشت گره خورده‌است، چرا که فیلم‌هایی مانند The Exorcism of Emily Rose «جن گیری از امیلی رز»، Sinister «شیطانی» و Deliver Us from Evil «از شر شیطان نجاتمان ده» را در کارنامه دارد. او همچنین در ژانر علمی-تخیلی نیز تجربیاتی مانند فیلم The Day the Earth Stood Still «روزی که زمین ثابت ایستاد» در سال ۲۰۰۸ را دارد، پس تغییر جهت به سمت ساخت فیلم ابرقهرمانی کار آسانی خواهد بود. حال شاید بپرسید که چرا او برای ساخت این فیلم مناسب است؟ خب، در اکثر مواقع، شاهد دکتر خواهیم بود که با استفاده قدرت‌های جادویی در حال مبارزه با تهدیدهای فرازمینی است، که در بیشتر موارد این تهدیدها شکلی هیولا مانند و ترسناک دارند. پس اگرچه فیلم Doctor Strange در ژانر وحشت جای ندارد ولی به طور قطع از بعضی المان‌های این ژانر بهره خواهد برد، پس به طور طبیعی، کارگردانی که تجربه ساخت فیلم‌های ترسناک را دارد، این تصویر را بهتر درک خواهد کرد.

موضوع فیلم چه خواهد بود؟

درست مانند کامیک بوک‌ها، فیلم داستان ماجراجویی‌های استفن استرنج را دنبال خواهد کرد، جراح مغز و اعصاب نابغه که مسیر زندگی‌اش در پی تصادفی مرگبار برای همیشه دچار تغییر و دگرگونی می‌شود. اگرچه او از این تصادف جان سالم به در می‌برد ولی دستان او دچار آسیبی غیرقابل ترمیم می‌شوند و در نتیجه حرفه او به ‌عنوان یک جراح برای همیشه پایان می‌یابد. درمانده برای بازگرداندن دستانش، استرنج برای یافتن درمان، به تمام نقاط دنیا سفر می‌کند و در نهایت به شخصیتی به نام The Ancient One «فرد باستانی» (در این مقاله او را با نام لاتینش عنوان می‌کنیم) در شرق برخود می‌کند. به جای بازگرداندن استرنج به زندگی سابقش، The Ancient One هنرهای رازآمیز را به او آموزش می‌دهد. استرنج بعد از اتمام آموزشش به شهر نیویورک باز می‌گردد و مغازه‌ای را در معبدِ معبدها (Sanctum Sanctorum) به عنوان جادوگر اعظم باز می‌کند. پس همانطور که خودتان نیز حدس زدید، با داستانی روبرو هستیم که در آن ریشه‌های این ابرقهرمان در آن بازگو و بستر برای ساخت دنباله فراهم خواهد شد.

با استفاده از قدرت‌های طبیعی خودش و ابزارهایی مانند Eye of Agamotto و Cloak of Levitation، دکتر استرنج، این توانایی را دارد که با تهدیدات جادویی نه تنها در این زمین، بلکه در جهان‌های دیگر مانند Astral Plane و بُعد تاریک مقابله کند. در توصیف فیلم از کلمه «روانگردان» استفاده شده‌است و در مقایسه با دیگر فیلم‌های مارول حسی متفاوت القا می‌شود، در نتیجه مخاطبان می‌توانند انتظار جلوه‌های بصری چشم‌نواز داشته‌باشند.

استفن استرنج

بعد از گمانه زنی‌های بسیار پیرامون انتخاب بازیگر و به میان آمدن نام‌هایی چون هواکین فینیکس (Joaquin Phoenix) و کیانو ریوز (Keanu Reeves)، در نهایت به طور رسمی در دسامبر سال ۲۰۱۴، بندیکت کامبربچ (Benedict Cumberbatch) به عنوان جادوگر اعظم معرفی شد. یک سال بعد، اولین تصاویر از این بازیگر در لباس دکتر منتشر شد، ولی برای ارزیابی کامل عملکرد این بازیگر، طرفداران باید تا انتشار اولین نقد رسمی برای فیلم منتظر بمانند. با تریلرهای منتشر شده این موضوع را می‌دانیم که کامبربچ از لهجه آمریکایی خود برای بازی در این نقش استفاده خواهد کرد.

اگرچه داستان Doctor Strange به ریشه‌ها توجه خواهد داشت ولی نام این شخصیت برای اولین بار در فیلم Captain America: The Winter Soldier «کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان» به عنوان تهدیدی برای تشکیلات هایدرا معرفی شد. مارول هنوز به طور رسمی اعلام نکرده‌است که این فیلم در چه بازه زمانی اتفاق خواهد افتاد، ولی با توجه روند انتشار این فیلم‌ها و خط زمانی آنها، به احتمال زیاد اتفاقات فیلم بعد از حوادث Captain America: Civil War خواهد بود. پس می‌توان گفت که حتی قبل از تبدیل شدن به جادوگر اعظم، شهرت استرنج به قدری بوده‌است که در لیست سازمان تروریستی هایدرا قرار گرفته‌است.

The Ancient One

استفن استرنج بدون تعلیمات و راهنمایی‌های The Ancient One، به هیچ وجه نمی‌توانست تبدیل به جادوگر اعظم شود. در فیلم Doctor Strange، این شخصیت پیچیده و رازآلود توسط تیلدا سوینتون (Tilda Swinton) بازی خواهد شد. این انتخاب بازیگر، بدون اغراق عجیب‌ترین و دورترین برداشتی است که می‌توان از منبع اوریجینال داشت. در کامیک‌های منتشر شده، شخصیت The Ancient One، پیرمردی آسیایی است ولی همانطور که می‌بینید، بازیگر انتخاب شده زنی سفید پوست و میان‌سال است. با این وجود، Doctor Strange داستانی آمیخته با جادو دارد و با وجود شخصیتی مانند The Ancient One، ظاهر آنها در صورت لزوم می‌تواند تغییر کند. احتمال در روند داستان توضیحاتی در مورد ظاهر متغیر آنها ارائه خواهد شد و شاید بعضی کاراکترها به طور کامل نه زن باشند و نه مرد. مستقل از این که توضیح خاصی در مورد جنسیت آنها وجود داشته‌باشد یا این موضوع به طور کل مبهم بماند، این را می‌دانیم که The Ancient One شخصیتی خواهد بود که هنرهای جادویی را به استرنج آموزش خواهد داد. از آنجایی که در کامیک بوک‌ها The Ancient One حتی بعد از مرگش استرنج را از دنیای ارواح هدایت می‌کند، می‌توانیم مطمئن باشیم که حتی در صورت مرگ، شخصیت سوینتون کماکان در فرمی متفاوت هنرآموز خود را در طول این داستان و دنباله بعدی، از دنیایی ماورایی هدایت خواهد کرد.

بارون کارل موردو

استفن استرنج تنها شاگرد The Ancient One در داستان فیلم نخواهد بود. شخصیت بارون کارل موردو با بازی چیوتل اجیوفور (Chiwetel Ejiofor) نیز با شخصیت کامیک بوکی خود تفاوت دارد به این صورت که نقش او در فیلم نسبت به کامیک پررنگ‌تر است. طرفداران دکتر استرنج، موردو را به عنوان دشمن اصلی انسانی دکتر می‌شناسند ولی کسانی که فیلم را خواهند دید، اجیوفور را به عنوان شخصیت منفی نخواهند شناخت، حداقل نه در همان ابتدا. در عوض، موردوی حاضر در فیلم تلفیقی از چندین کاراکتر متفاوت از دنیای افسانه‌ای دکتر استرنج خواهد بود که به طور کامل ماهیتی منفی نخواهد داشت. ارتباط او نیز با شخصیت The Ancient One آنطور که توصیف شده‌است «بسیار عمیق و مرتبط» خواهد بود. به نظر می‌آید موردو در شروع کار متحد و همراه استرنج خواهد بود ولی با توجه به گذشته آنها در کامیک، تعجب نکنید اگر در نهایت به سمت تاریکی برود، چه در این داستان، چه در فیلم بعدی.

کریستین پالمر

سپتامبر سال گذشته میلادی، ریچل مک‌آدامز (Rachel McAdams) به عنوان بازیگر نقش اصلی زن برای بازی در این فیلم معرفی شد، و برای مدتی این شایعه وجود داشت که او نقش Clea را خواهد داشت «پرستار شب». کوین فیج (Kevin Feige) تهیه‌کننده فیلم و مدیر عامل Marvel شخصیت مک‌آدامز را به این صورت خلاصه کرده‌است:

[او] یکی از همکاران جراح دکتر است که گذشته مشترکی با او دارد و وقتی دکتر وارد نقش خود به عنوان جادوگر می‌شود، او به نوعی به عنوان رکن اصلی ارتباط دکتر با زندگی قبلی خود عمل می‌کند. او کسی است که دکتر در ابتدا با او ارتباط برقرار می‌کند و به کمک او است که استرنج از جنبه انسانی خود جدا نمی‌شود.

پس اگرچه کاراکتر او از جادو استفاده نمی‌کند ولی در ایجاد تعادل بین زندگی نرمال و جادویی استرنج به او کمک می‌کند و نقشی حیاتی در این مورد دارد. پس اگر مارول تصمیم به تغییر رادیکالی ماهیت تنها زن موجود در زندگی استرنج در کامیک نگرفته‌باشد، به نظر می‌رسد که مک‌آدامز کاراکتری اوریجینال خواهد داشت. در هر صورت زمان این موضوع را مشخص خواهد کرد.

کیسیلیوس

از آنجایی که موردو در این فیلم شخصیت مقابل دکتر استرنج نخواهد بود، پس نیاز است که کاراکتر دیگری این خلا را پر کند و اینجا جایی است که بازیگر سریال Hannibal مدز میکلسن (Mads Mikkelsen) وارد داستان می‌شود. در توصیف شخصیت او آمده‌است که او کسی است که «از بقیه جدا شده و فرقه‌ای جدید بنا نهاده است». او همچنین اعتقاد دارد که The Ancient One تنها از پایه قدرت خود محافظت می‌کند و اگر اجازه اعمال بعضی موارد داده شود، دنیا جای بهتری خواهد بود. وقتی خبر حضور میکلسن بر سر زبان‌ها افتاد، بسیاری از طرفداران تصور کردند که او نقش دورمامو (Dormammu) را خواهد داشت، رهبر بُعد تاریکی و بزرگ‌ترین دشمن استرنج. اما به نظر این تئوری صحت نخواهد داشت، مگر اینکه آنها ماهیت شخصیت دورمامو را تغییر را دهند و در اصل او را انسانی معرفی کنند که تبدیل به اهریمن شده‌است. به هرحال، این طور به نظر می‌رسد که شخصیت میکلسن نه تنها قدرتمند است، بلکه تعدادی همراه نیز در کنار خود دارد تا استرنج نتواند به راحتی او را شکست دهد.

میکلسن شخصیت خود را اینگونه توصیف می‌کند: «او یک شخصیت منفی کلیشه‌ای نیست، او کسی است که به چیزی اعتقاد دارد که قهرمان فیلم به آن معتقد نیست. و این بدین معنی نیست که او نمی‌خواهد دنیا جای بهتری باشد و آن را نجات ندهد، او صرفا روش دیگری را در ذهن دارد. البته او شخصیت منفی فیلم است، ولی لزوما کارش اشتباه نیست».

وانگ

وقتی در معبد معبدها مشغول مطالعه است و جسمش در حال سفر، استفن استرنج توسط وانگ همراهی می‌شود که شخصیت او توسط بندیکت وانگ (Benedict Wong) بازی خواهد شد. برخلاف کامیک، به جای خدمتکار بودن، شخصیت وانگ، ملازم استرنج خواهد بود، در مواقع ضروری وظایف درمانی خواهد داشت و در موارد جادویی کمک حال دکتر خواهد بود. او در هنرهای رزمی مهارت دارد و در کارهای دکتر به او کمک می‌کند. اگرچه وانگ ذاتاً قابلیت اجرای جادو را ندارد ولی به قدری در این مورد مطالعه داشته‌است که در اجرای برخی جادوها استرنج را راهنمایی می‌کند. همانطور که اشاره شد، او یک رزمی کار ماهر است، پس اگر خطری او را تهدید کند، می‌تواند از خود محافظت کند. در کامیک بوک، وانگ به دستور The Ancient One به استرنج کمک می‌کند و به احتمال زیاد در فیلم نیز این موضوع سبب ملاقات آنها خواهد شد. جدا از ماموریت مشخص او، نمی‌دانیم چه نقش دیگری در داستان فیلم خواهد داشت ولی حدس می‌زنیم نمایش کاراکتر او در فیلم چیزی بیشتر از دستیار استرنج خواهد بود.

نیکودموس وست

کاراکتر ریچل مک‌آدامز تنها شخصیت حاضر در فیلم نخواهد بود که مربوط به زندگی گذشته استرنج است. بازیگر سریال Boardwalk Empire، مایکل استالبرگ (Michael Stuhlbarg) نقش نیکودموس وست را خواهد داشت، دانشمندی که رقیب دکتر در کارش است و به نظر در فیلم یا رابطه خوبی با دکتر نخواهد داشت یا رابطه این دو به شدت رقابتی خواهد بود. در کامیک، وست جراحی است که در عمل جراحی دستان دکتر را نجات می‌دهد، ولی وقتی متوجه می‌شود که آسیب عصبی وارده به دست او دائمی است، بسیار ناراحت می‌شود. وست سپس برای پیدا کردن استرنج به شرق سفر می‌کند و وقتی موفق به این موضوع نمی‌شود، زیر نظر The Ancient One مشغول به مطالعه جادو می‌شود. اگرچه او دوره آموزشی خود را به طور کامل سپری نمی‌کند، ولی از آنچه که فرا گرفته‌است برای درمان در کارش استفاده می‌کند. وست در نهایت وقتی برای رسیدن به قدرت درمانده می‌شود، تبدیل به دشمن برای استرنج می‌شود ولی هنوز نمی‌دانیم که بعد از بازگشت به نیویورک، چگونه وارد زندگی دکتر خواهد شد. در بهترین حالت می‌توانیم متصور شویم که او برای نابود کردن زندگی استرنج با شخصیت میکلسن متحد می‌شود.

جلوه‌ها بصری چشم‌نوار

مارول این موضوع را مخفی نکرده‌است که فیلم Doctor Strange از لحاظ استایل بصری با دیگر ۱۳ فیلم موجود در لیست پخش خود، و حتی تمام فیلم‌ها اقتباسی از دنیای کامیک، کاملا متفاوت خواهد بود. با در نظر داشتن این موضوع که فیلم از بسیاری جهات به ریشه روانی کامیک‌های منتشر شده در دهه ۶۰ و ۷۰ وابسته خواهد بود، در تریلرهای منتشر شده می‌بینیم که روح استرنج از بدنش خارج و به دنیای ماورایی وارد می‌شود، راهروها تغییر شکل می‌دهند و ناپدید می‌شوند، و منظره شهر به سه تکه جدا تبدیل می‌شود و با سه تکه دیگر هم راستا می‌شود و شخصیتی در میان آنها در حال سقوط است.

تصاویر به نمایش درآمده در عین جذاب بودن، این موضوع را مشخص می‌کنند که در انتظار چه چیزی باشیم. همانطور که تریلرهای منتشر شده برای Ant-Man «مرد مورچه‌ای» به سکانس پایانی آن در ناحیه کوانتومی خیانت نکردند، انتظار داریم که در مورد این فیلم نیز مارول روانگردان‌ترین سکانس‌های خود را در پشت پرده نگه داشته باشد که شاید شامل سفر در زمان باشد.

تفاوت‌های بین کامیک بوک‌ها و فیلم

جدا از اخبار منتشر شده تا کنون، به نظر می‌آید Doctor Strange به ریشه کامیک بوک خود وفادار خواهد بود. او هنوز توانایی‌های مخصوص و ابزارهایش خواهد داشت، مخفی‌گاهش کماکان معبد معبدها است و فیلم بسیاری از کاراکترهای همراه او را در بر خواهد گرفت. از نظر شخصیتی، مهم‌ترین تغییرات همانطور که اشاره شد، شخصیت‌های موردو و The Ancient One هستند که از نظر ظاهر با همتایان کامیک بوکی خود تطابق ندارند ولی به طور خوشبینانه ذات و ماهیت منحصر به فرد آنها بدون تغییر خواهد بود. در مورد موردو، او به نظر شخصیتی منفی نخواهد داشت، البته این موضوع می‌تواند در دنباله احتمالی دچار تغییر شود. شاید مهمترین تغییر نسبت به کامیک شخصیت مدز میکلسن یعنی کیسیلیوس باشد. او در کامیک کسی نیست جز یکی از خدمتکاران دشمن سنتی استرنج، بارون موردو. از آنجایی که در این فیلم موردو شخصیتی دوستانه خواهد داشت، به نظر می‌رسد یا برداشتی کاملا متفاوت از کیسیلیوس انجام شده‌است و یا در ادامه شاهد تغییرات اساسی در این مورد خواهیم بود.

شاید تنها چیزی که تا کنون به طور رسمی تایید نشده‌است این موضوع باشد آیا المان جادو در Doctor Strange قانوناً جادو است، مثلا اینکه آیا این پدیده قابل توضیح است یا نه. تا کنون در MCU، نیروهای ماورای فهم بشر یا به عنوان دانش پیشرفته مطرح می‌شوند، مانند آنچه آزگاردی‌ها دارند، یا مانند سنگ‌های ابدی (Infinity Stones) حالتی کیهانی دارند. جادو از معدود المان‌های موجود در دنیای مارول است که تا کنون وارد دنیای سینمایی این کمپانی نشده‌است و به خاطر منحصر به فرد بودن Doctor Strange، انتظار داریم جادوی مورد استفاده در فیلم، نوعی کلاسیک از جادو باشد و به سادگی نتوان آن را در چند دقیقه توضیح داد.

مانند تمام فیلم‌های دنیای سینماتیک مارول، Doctor Strange امیدهای بسیاری را به وجود آورده است، و با توجه دانسته‌هایمان تا کنون، مطمئنا شاهد معرفی پدیده‌ای تازه در دنیای مارول در سینما خواهیم بود.

0
برچسب‌ها: ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette
 • Matt Murdock گفت:

  خسته نباشید میگم بابت مقاله
  بشدت منتظر این فیلم شاهکارم

  0
 • Hanna گفت:

  اگر اهل بازى أنلاین هستید دیروز دکتر استرنج به بازى Marvel Future Fight اضافه شد. بازى رو من با تبلت و موبایل هر دو بازى مى کنم (فایل هاى ذخیره جابه جا مى شن). البته این آپدیت نردیک یک گیگ هست اما تعداد شخصیت هاى جدیدش زیاده.

  0