نقدهای اولیه Doctor Strange منتشر شد: مهر تایید منتقدان بر روی فیلم!

۴ آبان ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۰

پس از مدت‌ها انتظار، بالاخره ممنوعیت نوشتن نقد برای فیلم پر انتظار مارول، Doctor Strange به دلیل انتشار زودتر از موعد آن در خارج از آمریکا برداشته‌شد و این طور که مشخص است، طرفداران جادوگر اعظم می‌توانند نفس راحتی در این مورد بکشند. کارگردان اسکات دریکسون (cott Derrickson) و نویسنده رابرت کارگیل (Robert Cargill) ماموریت داشتند تا نه تنها یکی از قدرتمندترین شخصیت‌های دنیای کامیک مارول را به تصویر بکشند، بلکه ظاهر و المان داستانی جدیدی را به دنیای سینماتیک مارول ببخشند؛ نقدهای اولیه منتشر شده خبر از این موضوع می‌دهد که آنها در کار خود موفق بوده‌اند، تقریبا. در حالی که بعضی از منتقدان به تشابه فرمول فیلم در ساخت ریشه ابرقهرمان به دیگر فیلم‌های مارول اشاره داشتند، ولی همه آنها خیال پردازی و روایت داستان ماورای طبیعی آن را مورد ستایش قرار دادند. با سینماگیمفا همراه باشید.

نقدهای اولیه کماکان در حال منتشر شدن هستند، ولی آنچه مشخص است، این موضوع است که با فیلم ابرقهرمانی سر و کار داریم که از قواعد مشخص این ژانر پیروی کرده‌است (قهرمانی که بزرگترین دشمنش غرور او است و در حال مبارزه با شروری است که نمایشگر ویژگی زشت خود او است)، همراه با عملکرد قدرتمند بازیگران و جلوه‌های بصری به یاد ماندنی.

اکثریت عمده منتقدان بر روی این موضوع اتفاق نظر دارند که بیان فیلم از جلوه‌های ذهن خم کن و داستان عرفانی عجیب الهام گرفته شده از کامیک، نقطه قوت اصلی آن است، اگرچه این موضوع که آیا بندیکت کامبربچ (Benedict Cumberbatch) توانسته در آنها جا بیفتد یا از زیر سایه رابرت داونی جونیور (shadow of Robert Downey Jr) خارج شود یا نه، آنها را از یکدیگر جدا کرده‌است. تیلدا سوینتون (Tilda Swinton)، بندیکت وانگ (Benedict Wong) و چیوتل اجیوفور (Chiwetel Ejiofor ) تقریبا در تمام نقدها به عنوان بازیگران جانبی این فیلم ستایش شدند، ولی منتقدان اکثرا بر این موضوع نیز اتفاق داشتند که شخصیت منفی مدز میکلسن (Mads Mikkelsen) و ریچل مک‌آدامز (Rachel McAdams) به خوبی پرورش داده نشده‌بودند. با این وجود، اکثر منتقدان، حتی سخت‌گیرترین آنها نیز به سمت مثبت این فیلم تمایل بیشتری داشتند.

تاد مک‌کارتی – The Hollywood Reporter

مخاطبان عادی به طور قطع تلاش نخواهند کرد تا ابعاد کلی جهان به نمایش در آمده را رمزگشایی کنند، ولی از دیدگاه جلوه‌های بصری، دید کلی Doctor Strange وارد فضایی مبحوت کننده می‌شود که در آن سطح شهر نیویورک خم می‌شود و روی هم قرار می‌گیرد به صورتی که گویا از فیلم Inception کپی برداری شده‌است ولی از منظر تکنیکی پا را فراتر از آن می‌گذارد.

پیتر دبورگ – Variety

بله، این پروژه جدید همان ظاهر، حس و زرق و برق کلی دیگر فیلم‌های انتقام جویانه در حال گسترش مارول را دارد، ولی در عین حال، تازگی و اوریجینال بودن خود را نیز به اثبات می‌رساند، موضوعی که در دیگر دنیاهای ابرقهرمانی به نمایش درآمده، اثری از آنها دیده نمی‌شود. استودیو بحران وجودی هیجان انگیزی را به وجود آورده‌است که در آن، جستجوی قهرمان معیوب داستان برای رسیدن به هدف شخصی، با هجوم جهان جدیدی از سحر و جادو همراه می‌شود جایی که دکتر استرنج در نهایت هدف خود را پیدا می‌کند.

جن یاماتو – The Daily Beast

گسترش دادن هوشیاری ذهن، و بسط دادن وجدان روحی، یکی از اهداف بی قاعده‌ای است که Doctor Strange برای خود در نظر گرفته‌است، و به زیبایی با دور زدن کلیشه‌های معمول در روایت داستان‌های ریشه‌ای ابرقهرمانان، به این هدف رسیده‌است. با همکاری مجموعه‌ای از بازیگران عالی که در راس آنها بندیکت کامبربچ و در کنار او نقش گیرا و جنجالی تیلدا سوینتون حضور دارند، فیلم یکی از چشم‌نوازترین جلوه‌های ویژه این دنیا را دارد، موضوعی که به تنهایی باعث می‌شود خرید بلیط آن منطقی به نظر برسد.

دیوید ارلیک – Indiewire

Doctor Strange در مورد مردی آینده نگر است که از شکست واهمه دارد؛ درست همانند استودیویی که آن را تهیه کرده‌است. شاید جالب باشد که بخواهیم از همین منظر به این فیلم نگاه کنیم، جایی که ریسک انجام شده بر روی داستان کم عمق ابرقهرمان به نمایش درآمده، متاثر از سنگینی و تاریخ سلسله فیلم‌هایی است مارول در دهه گذشته برای ما به نمایش گذاشته‌است. این فیلم هیجان انگیزترین شماره‌ای است که از زمان اکران انتقام جویان، به نمایش در آمده‌است.

آلونسو دورالده – The Wrap

اکشن زیبا و پایان داستانی تحسین برانگیز، پایانی که در آن زمان در جهات مختلف حرکت می‌کند و این چیزی که من تا کنون در هیچ فیلمی ندیده‌ام. جلوه‌های ویژه تنها از دیدگاه بصری خارق‌العاده نیستند، در واقع این المان به داستان فیلم کمک می‌کند تا به جاهایی برود که بدون آن نمی‌توانست به آن سطح از جادونمایی برسد.

آلیسون گرونویتز – Polygon

از دیدگاه مارولی، زمان بندی برای به نمایش گذاشتن جادوگر اعظم نمی‌توانست بهتر از این باشد، چرا که عرفان سورئالی دکتر استرنج تعادل مورد نیازی را فراهم می‌کند که توسط رئالیسم بیش از حد سریال‌های مارول در نتفلیکس و فضای بیش از حد سیاسی فیلم Captain America: Civil War خدشه دار شده‌بود.

گرگوری الوود – The Playlist

و حتی زمانی که تشابهات حواس شما را پرت می‌کنند، بازیگران و دریکسون شما را به فیلم باز می‌گردانند. این موضوع بیش از همه در مورد بازی چیوتل اجیوفور صدق می‌کند. آخرین باری که در فیلم‌های مارول، شخصیتی جانبی توانسته‌بود نقشی چنین خاکستری را به زیبایی بازی کند، تام هیدلستون بود که نقش لوکی را در فیلم اول ثور باز کرده‌بود.

مت سینگر – ScreenCrush

این واقعا تنها راهی بود که Doctor Strange می‌توانست از فرمول ساخت فیلم‌های ابرقهرمانی مارول جدا شود: به طور معمول فیلم‌های مارول شخصیت‌های عالی و جلوه‌های بصری و اکشنی متوسط دارند. استرنج در جهت مخالف این موضوع قرار دارد؛ تماشای آن لذت بخش است (و همچنین بلاک باستری منحصر به فرد جایی که نسخه سه بعدی، واقعا در تجربه شما از فیلم تاثیر می‌گذارد) ولی شخصیت‌های آن متوسط هستند.

اریگ گلدمن – IGN

چیزی که به واقع فیلم Doctor Strange را تبدیل فیلمی جذاب می‌کند، بازیگران و جلوه‌های بصری آن است. مجموعه بازیگران حاضر در فیلم فوق‌العاده هستند و به طور قطع صحنه‌هایی وجود دارد که در آن بازیگرانی مانند کامبربچ، سوینتون و اجیوفور در یک سکانس حاضرند و شما از دیدن شناور شدن آنها در بخش جادویی دنیای مارول لبخند رضایتی خواهید داشت.

برین ترویت (USA Today)

هزارتویی از عجایب و جلوه‌های خیره‌کننده به لطف کارگردانی و نویسندگی عالی توسط دریکسون، به صورت موفقیت آمیز به دنیای سینماتیک مارول معرفی شده‌است. بندیکت کامبربچ نقش دکتر استرنج را دارد، که با روحی فریبنده و حس شوخ طبعی هوشمندانه، به دنیای قهرمانان مارول، در کنار رابرت داونی جونیور، شخصیتی دیگر با ریش پروفسوری اضافه کرده‌است.

مایک رایان – Uproxx

خلاصه‌ای که نوشته می‌شود، داستان کلی فیلم نیز هست. استرنج، کاراکتری که در حال حاضر، تقریبا برای اکثریت مخاطبان غریبه است ولی این موضوع به سرعت تغییر خواهد کرد. و بعد از دیدن Doctor Strange، به طور قطع به این موضوع پی خواهید برد که بندیکت کامبربچ، سرمایه گذاری جدید مارول است که پس از رابرت داونی جونیور (در ۵۱ سالگی) تبدیل به چهره اصلی این کمپانی خواهد شد، چون به هر حال داونی تا ابد نمی‌تواند تونی استارک بماند.

منبع: ScreenRant

0
برچسب‌ها: ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette
 • SomeOne گفت:

  یه فیلم موفق دیگه از مارول…
  هرچند با توجه به تریلرهاش معلوم بود که فیلم خوبی میشه و حتی کامیک هاش هم یک سر و گردن از بقیه قهرمان ها بهتره به نظر من!
  منتظرشم…

  0
 • Chester گفت:

  بله
  همون طور که قبلا هم گفته بودم حدسم درست از آب در اومد و دقیقا یکی از نقاط قوت فیلم رو جلوه های بصری اون دونستن ( که خیلی هم فوقالعاده است ) که دقیقا همین جلوه های بصری رو یکی از نقاط خیلی منفی توی فیلم های اخیر دی سی حساب کردند . [ منتقدن دیگه Smile ]

  خیلی منتظر این فیلم هستم ..

  0
 • FREDDY گفت:

  کله ابرقهرمانهای دی سی و مارول جمع بشن حتی به گرد پای کاراکتر بتمن هم نمیرسن

  0