مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی: امیدواریم فیلم «پایی در آسمان» مجیدی فصل جدیدی در همکاری‌های چین و ایران باشد

۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۰

اعضای بخش کودک بنیاد فیلم چین که به ایران سفر کرده‌اند، در نشستی با «علیرضا تابش» مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی به تبادل‌نظر در خصوص انجام تولیدات سینمایی مشترک بین دو کشور پرداختند.

به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، این نشست با حضور «ژوآن هوآنگ» بخش کودک بنیاد فیلم چین و «هائویوئه ژانگ»، مدیر امور بین‌الملل این بنیاد و کارشناس بخش کودک سینمای چین، در بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد.

بر اساس این خبر، «علیرضا تابش» مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در این نشست گفت:

ارتباط سینمایی ایران و چین بسیار حائز اهمیت است و امیدوارم مذاکرات و برنامه‌ریزی‌ها منتج به همکاری‌های سینمایی خوبی بین دو کشور شود.

او ضمن اشاره به فعالیت‌ بنیاد سینمایی فارابی در حمایت از تولیدات سینمایی اعم از فیلم‌های سینمای کودک، برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، برنامه‌ریزی و حمایت از اکران فیلم‌های این ژانر در سطح کشور، گفت:

ظرفیت‌های بزرگ داستانی و وجود گنجینه‌های ادبی که سینمای ایران از آن بهره‌مند است و نیز حضور کارگردانان بزرگ و صاحب‌نام چند نسل در کنار هم، سینمای ایران را به یک سینمای باظرفیت، قابل اعتنا و بی‌همتا در منطقه بدل کرده است.

تابش ادامه داد:

سال‌هاست که چین روی موضوع جاده ابریشم متمرکز است و ما معتقدیم که جاده ابریشم مدرن، ذیل صنعت تصویر، بدون حضور ایران به عنوان یک کشور صاحب صنعت ‌سینما ممکن نیست. تلاش‌های مشترک ایران و چین، می تواند به‌گونه‌ای طراحی شود که در حوزه تولید و اکران، به یک همکاری پایدار و دارای تداوم بدل شود. ما در یک برنامه زمان‌بندی‌شده، می‌توانیم سهم بیشتری از تولیدات مشترک سینمای ایران و چین را به دست بیاوریم و در این راه باید روی خلق ایده‌های مشترک برای تولیدات بین دو کشور، به وجود آوردن پلتفرم‌های مشترک برای توزیع آثار و همکاری‌های بین جشنواره‌ای که مسیر درستی برای رسیدن به بازار بادوام و پایدار است، برنامه‌ریزی صورت گیرد.

باید به چین تبریک بگویم که موفق به همکاری با مجید مجیدی شد

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی گفت:

مشخصاً در حوزه سینمای کودکان و نوجوانان، ایده‌های خوب و جذابی وجود دارد که می‌شود با چین در میان گذاشت تا کارگردانان بزرگ و موسسات سینمایی دو کشور بتوانند در این ژانر همکاری‌های بیشتری با هم داشته باشند.

او ادامه داد:

در جریان سفر اخیر مجید مجیدی به چین مذاکرات سازنده‌ای برای ساخت یک اثر سینمایی کودک و نوجوان انجام شد. این سینماگر، یکی از سرمایه‌های سینمای ایران و سینمای کودکان و نوجوانان است و باید به چین تبریک بگویم که موفق به همکاری با مجید مجیدی شد. امیدوارم ثمره فیلمی که ساخته می‌شود، فصلی جدید در همکاری‌های سینمایی ایران و چین باشد.

تابش همچنین در این نشست تأکید کرد: دستیابی به تولید مشترک بین ایران و چین، نیازمند شناخت ذائقه‌های مشترک و تأمل بیشتر و بررسی در این زمینه است.

ژوآن هوآنگ: با همکاری مشترک، بازار فیلم چین برای سینمای ایران باز می‌شود

در این نشست، «ژوآن هوآنگ» مدیر بخش کودک بنیاد فیلم چین ضمن ابراز خوشحالی از حضور در این نشست گفت:

تمرکز فعالیت ‌این بنیاد روی سینمای کودکان و نوجوانان است. همه بر این باورند که مرکز سینمای کودک چین در بهبود وضعیت تحصیلی و ارتقای سطح آموزشی کودکان تأثیری به‌سزا داشته است و این با توجه به جمعیت زیاد کشور و جمعیت ۲۰۰ میلیون نفری دانش‌آموزان این کشور، حائز اهمیت است.

او در ادامه گفـت:

تأثیرات سینمای کودک ایران در جهان بیش از چین بوده است. نگاه ما به سینمای ایران و به ویژه سینمای کودک ایران خاص و ویژه است.

«ژوآن هوآنگ» گفت:

ایران و چین اشتراکات فرهنگی زیادی دارند و ما امروز به اتکای این اشتراکات می‌توانیم با تولید سینمایی مشترک، رو به جلو حرکت کنیم.

این مدیر سینمایی از کشور چین اظهار داشت:

«پایی در آسمان» پروژه جدید مشترک «مجید مجیدی» می‌تواند شروع همکاری همه‌جانبه سینمای ایران و چین باشد و هدف آتی ما، دستیابی به ارتقای همکاری‌های مشترک است چرا که معتقدیم اگر بنیاد سینمای فارابی و بنیاد فیلم چین، به سمت تولید مشترک حرکت کنند، بازار فیلم چین برای سینمای ایران باز می‌شود و چین هم از اعتبار سینمای ایران بهره مند می شود و این یک رابطه متقابل است.

او به ارتباط بین بنیاد فیلم چین و مجید مجیدی برای تولید سینمایی مشترک اشاره کرد و گفت:

این ارتباط، روند خوب و متداومی دارد و ما از این بابت خوشحالیم.

امیدواریم با تداوم پیگیری‌ها، تفاهم نامه رسمی سینمای دو کشور در تولید مشترک امضا شود

تابش در بخشی دیگر از سخنان خود در این نشست گفت:

ما در سال جاری با بنیاد فیلم چین مذاکرات فشرده‌ای داشتیم و تفاهمنامه‌ای با همکاری وزارت امور خارجه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آماده شد. ذیل این تفاهم‌نامه، طرح دوساله با هدف ایجاد پلتفرم‌های مشترک، شتاب‌دهی ویژه تولیدات مشترک سینمای ایران و چین و همکاری بین جشنواره‌ای آماده شد و تلاش ما بر این بود تا این تفاهم‌نامه به امضا برسد اما روند این تفاهم به دلیل تغییر ساختار اداری و سیاسی در چین دچار وقفه شد و امیدواریم با تداوم پیگیری‌ها، همکاری رسمی سینمای دو کشور تقویت شود.

استقبال اولیه از پیشنهاد هوآنگ در طرح ایجاد «اتحادیه آسیایی سینمای کودک»

«ژوآن هوآنگ» همچنین در این نشست طرح ایجاد «اتحادیه آسیایی سینمای کودک» را با محوریت سینمای ایران و چین مطرح کرد که با استقبال اولیه مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی و دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان روبه‌رو شد و مقرر شد درباره شیوه ادامه مذاکرات برای ایجاد این اتحادیه تبادل‌نظر صورت گرفت.

«رائد فریدزاده» معاون امور بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی، «حبیب ایل‌بیگی» قائم‌مقام بنیاد سینمایی فارابی و رئیس کارگروه تخصصی سینمای کودک و نوجوان، «حسین شیخ‌الاسلامی» مشاور مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و «عادل خانی» کارشناس فرهنگی و سرپرست و معاون رایزن فرهنگی ایران در چین طی سال‌های گذشته نیز در این نشست در خصوص تبادلات انجام شده بین سینمای ایران و چین و تلاش‌های صورت گرفته پیش از این و در دوره اخیر، شاخص‌های همکاری سینمای دو کشور به عنوان پل ارتباطی شرق و غرب و دستیابی به راهکارهای عملی و تبیین شکل این همکاری به اظهارنظر پرداختند.

منبع: ایسنا

0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette