نقد و بررسی انیمه Colourful | زندگی رنگارنگ

۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۰

Colourful انیمه‌ای در ژانر درام است که در سال ۲۰۱۰ به کارگردانی کیچی هارا منتشر شده است. این انیمه براساس مانگایی به همین نام به نویسندگی اتو موری تولید شده است.

بازگشتی دوباره

شروع انیمه با صحنه بسیار جالبی همراه است، حال ‌و هوای دنیای مردگان و وارد شدن آن‌ها به مرحله بعدی پس از مرگ و گرفتن پاداش یا عذاب به خوبی توسط این انیمه به نمایش درآمده است. در نقطه آغازین انیمه یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های انیمه یعنی پورا پورا وارد داستان می‌شود، و درواقع شخصیت پورا پورا نیرویی است که موجب راه افتادن داستان انیمه می‌شود. انیمه در نقطه ابتدایی به شکلی است که موجب خلق صحنه‌های بسیار زیبایی می‌شود، هرچند داستان در همان نقطه آغازین با اشتباه بزرگی که انجام می‌دهد به نوعی جذابیت را از داستان می‌گیرد.

ماکوتو شخصیتی با روح تازه

شخصیتی با روحی دیگر

ماکوتو شخصیت اصلی انیمه روند بسیار پر فراز و نشیبی دارد. ماکوتو شخصیت بسیار جالبی است و در ابتدا سردرگمی او از بازگشت دوباره به زندگی در قالب فردی دیگر بسیار جالب است هرچند نکته‌های بسیار عجیبی درمورد این شخصیت در طول انیمه بوجود می‌آید. ماکوتو در ابتدا جذابیت بسیار زیادی را به انیمه اضافه می‌کند و صحنه‌های بسیار جذابی را در انیمه به تصویر می‌کشد، اما هرچه داستان بیشتر به سمت جلو حرکت می‌کند ماکوتو برعکس آن را انجام می‌دهد. ماکوتو از شخصیت جالب و پر از امیدی که در ابتدای انیمه شاهد آن هستیم به یک شخصیت بسیار عجیب و بدون هدف تبدیل می‌شود و با این که جذابیت این شخصیت از بین نمی‌رود، اما از جذابیت داستان کاسته می‌شود. نکته عجیب این شخصیت این است که تا دقایق پایانی انیمه مخاطب هیچ هدفی از این شخصیت مشاهده نمی‌کند و هیچ نکته‌ای در داستان توسط این شخصیت بوجود نمی‌آید که مخاطب مشتاق به دیدن پایان آن باشد. در برخی از صحنه‌ها تصمیم‌ها و رفتار‌های شخصیت ماکوتو بسیار عجیب است، باتوجه به شخصیت ماکوتو که روح دیگری در آن دمیده شده است انتظارات بسیار متفاوتی از طرف مخاطب از این شخصیت بوجود می‌آید که البته ناگفته نماند داستان جواب خوبی برای تمامی اتفاقات رخ داده درمورد این شخصیت را دارد، اما رفتار‌های این شخصیت باتوجه به ورود او به داستان و نوع رفتاری که در ابتدای ماجراجویی خود دارد پس از مدتی به مقدار بسیار زیادی از جذابیت داستان را کم می‌کند. رابطه شخصیت ماکوتو با شخصیت‌های دیگر بسیار جالب است هرچند یکی از قطب‌های اصلی انیمه یعنی هیروکا که می‌توانست جذابیت بسیار زیادی به انیمه اضافه کند خیلی سریع از داستان کنار می‌رود.

دوستان و همکلاسی‌ها

ارتباط شخصیت ماکوتو با همکلاسی‌های خود بسیار جالب است هرچند می‌تواسنت بهتر هم باشد. هیروکا شخصیت بسیار جالبی دارد، چهره‌ و شخصیت بسیار مهربان و شاد این شخصیت از زندگی بسیار تاریکی تشکیل شده است که داستان می‌توانست استفاده بسیار خوبی از این شخصیت کند، اما با مطرح کردن دلایل نچندان عقلانی این شخصیت را از داستان خط می‌زند و حضور پررنگ این شخصیت در داستان از بین می‌رود. شوکو شخصیت بسیار جالبی دارد اما با توجه به موقعیتی که در داستان انیمه برای او بوجود آمده است شخصیت چندان جذابی نیست. شوکو بیشتر شخصیتی است که می‌تواند با رفتار عجیب خود کمی به جذابیت داستان اضافه کند، اما اینکه این شخصیت یکی از اصلی‌ترین شخصیت‌های این انیمه به شمار بیاید به قدری عجیب است که داستان هم توانایی استفاده درست از این شخصیت را ندارد. سائوتومه شخصیت بسیار جالبی است، با اینکه این شخصیت جذابیت چندان زیادی ندارد، اما به مقدار بسیار زیادی به جذابیت داستان اضافه می‌کند. سائوتومه و ارتباطی که میان او و ماکوتو بوجود آمده است بسیار جالب است و باعث خلق صحنه‌های بسیار زیبایی شده است. شخصیت سائوتومه شخصیتی است که از درس کاملا فراری است و با فرار از مدرسه به سمت علایق خود می‌رود و همین موضوع باعث شده است که رابطه بوجود آمده میان او و ماکوتو بسیار جذاب باشد.

شوکو و ماکوتو و رابطه عجیبشان

راهنما و خانواده

خانواده ماکوتو حضور خوبی را در داستان انیمه دارند هرچند هر سه عضو این خانواده به یک اندازه در داستان اهمیت ندارند. پدر و برادر ماکوتو تقریبا تا بخش‌های پایانی انیمه در داستان گم هستند و به آن شکل که باید در داستان ایفای نقش نمی‌کنند، هرچند در دقایق پایانی حضور بسیار خوبی در انیمه ایفا می‌کنند و می‌توان به سکانسی که ماکوتو و پدرش به ماهیگیری رفته‌اند را یکی از صحنه‌های زیبای انیمه دانست. مهم‌ترین شخصیت بین خانواده ماکوتو مادر او است، مادر ماکوتو مرتکب گناهی شده است که شخصیت با روح تغییر یافته ماکوتو هم از او بیزار شده است، اما مهم‌ترین نکته درمورد این موضوع این است که اصلا این اتفاق در داستان و دنیای انیمه نمی‌گنجد، درواقع داستان تلاش کرده است که به هر شکلی که می‌تواند بدترین روز ماکوتو را دردناک طراحی کند اما موضوعی که به مادر ماکوتو ختم می‌شود چندان جالب نیست هرچند رابطه عجیب و جالبی را میان ماکوتو و مادر او بوجود آورده است اما به شکلی نیست که در داستان انیمه گنجانده شود. پورا پورا یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های این انیمه است. پورا پورا شخصیت بسیار جالبی دارد و شیطنت و جدیت او در قالب یک راهنما برای شخصیت ماکوتو بسیار جالب است، با اینکه این شخصیت پس از دقایقی حضور کمرنگ‌تری در داستان پیدا ‌میکند اما همان تعداد اندکی که به داستان وارد می‌شود صحنه‌های جالبی را بوجود می‌آورد، همچنین پورا پورا شخصیتی است که نیروی لازم برای به راه افتادن داستان را به آن وارد می‌کند و مانند روح بخشیدن به جسم ماکوتو به داستان روحی تازه ‌می‌بخشد.

خانواده بهم ریخته

داستان دوره کارآموزی

با ابنکه داستان انیمه از هدف مشخصی تشکیل شده است، اما هیچ هدفی در شخصیت اصلی خود وارد نکرده است و همین موضوع باعث شده است که جذابیت کلی داستان از بین برود. یکی از نکاتی که داستان انیمه را خالی از جذابیت کرده است این است که شخصیت پورا پورا در نقاط ابتدایی انیمه دلیل مرگ ماکوتو وارد شدن روح دیگر به جسم او را به ماکوتو جدید توضیح می‌دهد، نشان دادن همین موضوع توسط انیمه تمامی چالش‌ها و اهداف شخصیت ماکوتو را از بین می‌برد و با توجه به مسیر حرکتی که داستان برای ادامه سفر خود در نظر گرفته است جذابیت‌های داستان این انیمه را از بین برده است. ماکوتو کاملا در داستان این انیمه سردرگم و ناامید است و همین موضوع باعث شده است که این شخصیت تلاش چندان خاصی به رنگ بخشیدن به داستان این انیمه نداشته باشد. داستان انیمه مانند تابلو نقاشی است که در این انیمه به نمایش درآمده است، در ابتدا کمی عجیب و بدون جذابیت است، اما پس از تکمیل شدن دلیل جذابیت آن به نمایش در می‌آید.

پایانی برای شروع دوباره

پایان این انیمه جذاب‌ترین نقطه‌ی این انیمه است و در واقع داستان تمامی اتفاقات خود را در نقطه پایانی انیمه به خوبی توجیه می‌کند اما کمی دیر شده است. مهم‌ترین نکته‌ای که در قسمت‌ پایانی این انیمه به نمایش در می‌آید تکاملی است که شخصیت ماکوتو در این بخش پیدا‌ می‌کند و اینکه روش زندگی کردن با وجود تمامی سختی‌ها و مشکلات را یاد می‌گیرد یکی از نکات جالب انیمه است. نقطه پایانی این انیمه جذابیت زیادی دارد ،فاش شدن تمام حقایق از سوی پورا پورا بسیار جذاب است اما همین نکته نشان نی‌دهد که داستان به آن شکلی که باید و شاید نتوانسته است هدف اصلی خود را بیان کند. به طور کلی ابن انیمه با وجود شخصیت‌های عجیب و جالب خود داستانی را بوجود آورده است که تماشای آن حس عجیب و جالبی را به مخاطب وارد می‌کند.

0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette