برترین فیلم‌های سایت Metacritic (بخش دوم)

۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰

مخاطبان و عاشقان سینما (سینه‌فیل ها) قطعاً گرایشات و حتی تعشقاتی به تشکیل و شرکت در محافلی برای تبادل نظر پیرامون سینما و آثارش را داشته‌اند، محافلی که بتوانند در آن نه تنها اظهار نظر کنند بلکه به ارزیابی آثار سینمایی بپردازند و البته از نظرات و ارزیابی‌های سایرِ مخاطبان سینما و عشاقِ آن مطلع یا بهرمند شوند. درجهانِ دیجیتال و اقیانوس وسیعِ وب، سایت‌های بسیاری برای ارضا و این رفع نیاز مخاطبان به وجود آمده‌اند اما معدود سایت‌هایی توانسته‌اند با استراتژی‌‌های خود و ترفند‌ها و آپشن‌هایی که برای جذب مخاطبان بکار می‌برند در سطح جهانی مخاطبان زیادی را به سمت خود بکشانند؛ اگر از غول وب‌سایت‌های سینمایی جهان یعنی IMDb عبور کنیم، یکی از همین معدود‌ سایت‌ها، سایت Metacritic (متاکریتیک) می‌باشد که البته آنقدر نیز از اهمیت، جامعیت و اعتبار برخوردار است تا سایت IMDb درکنار نمراتِ مخاطبان سینما (که -به درست یا غلط- خود، بعنوان یک نماد و معیار در سطح محافل سینمایی و جهان محسوب می‌شود) نمرات و ارزش‌گذاری‌های سایت متاکریتیک را هم بعنوان معیاری در سایت خود بگنجاند. این اعتبار و البته جذابیت‌ به این علت است که وب‌سایت متاکریتیک دست بر روی نظراتِ عاشقانِ مکتب‌رفته‌ی سینما یعنی «منتقدان» گذاشته است. Metacritic با گردآوری نقد‌ها و نظرات منتقدانِ برجسته و معتبرِ سینمایی و به نمایش‌گذاشتنِ آنها در شمایلِ ارزش‌گذاریِ خاصی که در ادامه شرحشان می‌دهیم، آن روی دیگر نگاه به سینما را برای مخاطبان میسر کرده است. البته لازم به ذکر است که وب‌سایتِ Metacritic تنها مختص به جهان و مدیوم سینما نیست بلکه به مدیوم‌های تلویزیون (سریال‌ها)، موسیقی و بازی‌های ویدیویی (ویدئو‌-گیم) نیز می‌پردازد و نقد‌های پیرامون آنها را نیز گرداوری کرده است (و به تبع وسعت بخشیدن به دایره‌ی مخاطبان خود).

متاکریتیک با سه رنگ سبز، زرد و قرمز، دیدگاه منتقدان نسبت به فیلم یا عنوان مورد‌نظر را در کنار یک عدد که نهایت آن ۱۰۰ است نشان می‌دهد. رنگ قرمز (۰-۳۹) نشان از نقد غالباً منفی منتقدان به یک فیلم است، رنگ زرد (۴۰-۶۰) نظر متوسط و رنگ سبز (۶۱-۱۰۰) نیز نقد عموماً مثبت به شمار می‌رود. حال نکاتی مهمی که در ارزش‌گذاری و رتبه‌بندی فیلمها، مدنظر سایت متاکریتیک هست را به اختصار شرح می‌دهیم:

 

۱- فیلمی در ارزش‌گذاری متاکریتیک قرار می‌گیرد که حداقل ۴ نقد از ۴ منتقدِ معتبر دریافت کرده باشد؛ پس ممکن‌ است اثرِ سینمایی باشد که مخاطبان زیادی آن را دیده و نمره داده باشند اما بدلیل نرسیدن به این حدنصابِ مدنظر (۴ نقد) در فهرست متاکریتیک جایی نداشته باشند (مثلا خیلی از آثار سینمای بالیوود)

 

۲- نمرات منتقدین با توجه به حداکثر نمره درنظر گرفته می‌شود و در سیستمِ سایت به ۱۰۰ تبدیل می‌شود؛ یعنی برای مثال منتقدی که به فیلمی نمره ۴ از ۵ داده باشد در متاکریتیک، نمره ۸۰ به حساب می‌آید.

 

۳- متاکریتیک با توجه به سابقه و اعتبار هر منتقد، ضریب خاصی را به نقد او اختصاص می‌دهد که در میانگین نهایی، نمره‌ها با توجه به ضریب‌های موجود تغییر کرده و در نهایت کیفیت فیلم موردنظر را نشان می‌دهد (مثلا منتقد مشهور و برجسته‌ای همچون «راجر ایبرت» اگر به فیلمی نمره ضعیفی بدهد، در میانگینِ نهایی امتیاز فیلم تاثیر زیادی دارد و به نوعی باعثِ کشیدگی منفی برای آن فیلم می‌شود و بالعکس) [مهمترین نکته که اعتبار خاصی به متاکریتیک بخشیده است]

 

۴- در فهرست برترین‌های سایت متاکریتیک فیلمهایی در لیست نهایی وارد شده‌اند که حداقل ۹ نقد برایشان وجود داشته باشد؛ پس فیلمهایی همچون «لورنس عربستان» یا «هفت سامورایی» با اینکه امتیاز عالیِ ۱۰۰ و ۹۸ را کسب کرده‌اند اما به دلیل نرسیدن به حدنصابِ مدنظر سایت متاکریتیک (۹ نقد) در فهرست برترین‌ها قرار نگرفته‌اند.

 

با توضیح و توصیفاتِ فوق، ممکن است برخی از مخاطبان سینما به دیدن فهرست‌برتر این سایت معروف و معتبر علاقه داشته باشند و ما نیز تصمیم گرفته‌ایم فیلمهایی که امتیاز عالیِ ۹۵ تا ۱۰۰ را در این سایت کسب کرده‌اند را در چند مقاله به شما معرفی کنیم. امتیاز ۹۵-۱۰۰ نمره‌ی بسیار بالایی هست که نصیب هر فیلمی نمی‌شود و از بین ۱۲هزار فیلم موجود در سایت متاکریتیک، تنها ۶۱ فیلم توانسته‌اند به این امتیاز برسند.

 

در پایان نیز نکات مهمی که در این فهرست وجود دارد را برای مخاطبان ذکر می‌کنیم. با سینمافارس همراه باشید‌‌.

لوگو سایت Metacritic

در بخش اول فهرست فیلمهایی که با نمره‌ی عالیِ ۹۵ در سایت متاکریتیک به ثبت رسیده‌اند را برای شما معرفی کردیم (۱۶ فیلم)؛ حال فهرست آثاری‌ که با نمره ۹۶ (۱۸ فیلم) در متاکریتیک ثبت شده‌اند را معرفی کرده و برای شما به اشتراک می‌گذاریم. با سینمافارس همراه باشید.

 

۴۵- Spirited Away (2001) ۹۶

Spirited Away – 2001

انیمیشن (انیمه) مطرحِ ژاپنی یعنی «شهر اشباح» جایگاه ۴۵ ام سایت متاکریتیک را تصاحب کرده است. این انیمه که توسط انیمه‌ساز و طراح برجسته‌ی ژاپنی «هایائو میازاکی» خلق شده است، پرفروش‌ترین اثر سینماییِ تاریخ سینمای ژاپن نیز می‌باشد. «شهر اشباح» همچنین تنها انیمیشنِ غیر انگلیسی‌زبان است که برنده‌ی جایزه اسکار «بهترین انیمیشن» شده است‌.

خلاصه داستان:

داستان فیلم در مورد دخترکی ده ساله به نام چیهیرو است. او با والدینش آکیو و یوکو تازه به شهری جدیدی نقل مکان کرده‌اند و چیهیرو از این جابجایی ناراضی است. آن‌ها که با ماشین در حال حرکت هستند، راه خانه جدید را گم کرده و سر از تونلی در جنگل در می‌آورند. پس از پیاده شدن و گذر از این تونل به خاطر کنجکاوی، آن‌ها وارد مکانی سرسبز و آرام می‌شوند که در اصل گرمابه و استراحتگاه خدایان و ارواح دین ژاپنی شینتو است…

۴۴- Fantasia (1940) ۹۶

Fantasia – 1940

رتبه ۴۴ ام را هم یک انیمیشن دیگر آن هم از جنس کلاسیک‌های والت‌دیزنی به نام «فانتازیا» از آن خود کرده است. انیمیشنی با محوریت کارکتر مشهورِ «میکی موس» که جز ۱۰ انیمیشن برتر «انجمن فیلم آمریکا» نیز قرار دارد.

خلاصه داستان:

داستان این انیمیشن برگرفته از یک شعر گوته به نام شاگرد جادوگر هست. در این انیمیشن جاودگر به دنبال کسی می‌گردد تا فوت و فن‌های مربوط به جادوگری را به او آموزش دهد. در همین بین جادوگر کسی را به جز میکی موش قصه ما پیدا نمی‌کند. روزی جادوگر کارگاه رو ترک می‌کند و میکی می‌خواهد که با جادوگری کارهایش را انجام دهد ولی متأسفانه هنوز چیز زیادی یادنگرفته است…

 ۴۳- Parasite (2019) ۹۶

Parasite – 2019

رتبه ۴۳ ام متعلق به یکی‌ دیگر از فیلم‌های غیر‌انگلیسی‌زبانِ است. فیلمی از سینمای شرقِ آسیا و کشورِ «کره‌جنوبی» با نام «انگل» به کارگردانی یکی از فیلمسازان نسلِ جدید و پیشروی سینمای این کشور «بونگ جون-هو». این فیلم موفق به بردن جوایزِ بین‌المللیِ معتبری همچون «نخل طلا» و «گلدن گلوب» شده است و یحتمل «اسکار» را هم می‌برد. فیلم «انگل» حتی در بخش اصلیِ جایزه «بهترین فیلم» در آکادمی اسکار کاندید شده است که آن را در زمره‌ی معدود آثار غیرانگلیسی‌زبانِ راه‌یافته در این بخش در تاریخ سینما می‌کند.

خلاصه داستان:

«انگل» در مورد خانوادهٔ بی‌پولی است که به خانوادهٔ ثروتمندی تعدی می‌کنند اما به دردسر می‌افتند. خانواده چهار نفر عضو دارد. در آغاز فیلم پسر خانواده دوستی دارد که قصد خروج از کره را برای ادامه تحصیل در آمریکا دارد. پس با پسر خانواده دیدار می‌کند و از او می‌خواهد به جای او، سر کلاس خصوصی دختری که درس می‌دهد برود…

۴۲- Gravity (2013) ۹۶

Gravity – 2013

یکی از آثار پیشرو در ژانر علمی-تخیلی به نام «جاذبه» و کارگردانیِ «آلفونسو کوارون» در رتبه ۴۲ ام سایت متاکریتیک با امتیاز عالیِ ۹۶ قرار دارد. این فیلم تماماً در استدیو و محصورشده با پرده‌سبز ساخته شده است و یکی از آثار موفق در آکادمیِ اسکار‌ می‌باشد.

خلاصه داستان:

یک مهندس پزشکی ناسا به نام رایان استون (ساندرا بولاک) در اولین سفر خود به خارج از کره زمین، به همراه فضانورد باتجربه مت کوالسکی (جرج کلونی)، دو نفر از اعضای یک تیم ۵ نفره از فضانوردان آمریکایی هستند که ماموریت آنها تعمیر تلسکوپ هابل می‌باشد. در حین یکی از راهپیمایی‌های فضایی، پیغام اضطراری مبنی بر انهدام یکی از ماهواره‌های روسیه و پراکنده شدن تکه‌های بدنه آن در فضا و برخورد آنها با سایر ماهواره‌های موجود در جو زمین به آنها مخابره می‌شود…

۴۱- Mean Streets (1973) ۹۶

Mean Streets – 1973

رتبه ۴۱ ام متعلق به یکی از آثار کارگردانِ برجسته‌ی هالیوود «مارتین اسکورسیزی» با نام «خیابان‌های پایین‌شهر» می‌باشد. این فیلم که نیز اولین همکاری میان «ایسکورسیزی» و «رابرت دنیرو» می‌باشد، در سال ۱۹۹۷ توسط «کتابخانه کنگره» برای محافظت در فهرست ملی ثبت فیلم ایالات متحده به عنوان اثری «بااهمیت از دید فرهنگی، تاریخی و زیبایی‌شناختی» برگزیده شده است.

خلاصه داستان:

در محلهٔ «ایتالیای کوچک» نیویورک، سال ۱۹۷۳ّ، چهار جوان آرزوی موفقیت در کسب و کار یا تبهکاری را در سر می‌پرورانند…

۴۰- the Grapes of Wrath (1940) ۹۶

The Grapes Of Wrath - 1940

The Grapes Of Wrath – 1940

اثری از فیلمسازِ فقید تاریخ سینما و سینمای کلاسیک «جان فورد» در رتبه ۴۰ ام سایت متاکریتیک قرار گرفته‌ است. «خوشه‌های خشم» جایزه «بهترین کارگردانی» از آکادمی اسکار را نیز نصیب وی کرده است.

خلاصه داستان:

بحران اقتصادى در دهه‏‌ى ۱۹۳۰ امریکا، بقاى خانواده‏ى «جود» را به خطر انداخته است. «تام» (فوندا)، پسر بزرگ خانواده که به تازگى از زندان آزاد شده همه را وا مى‏دارد بار سفر ببندند و به کالیفرنیا کوچ کنند…

۳۹- A Streetcar named Desire (1951) ۹۶

A Streetcar named Desire – 1951

جایگاه ۳۹ ام متعلق به فیلمی دیگر از سینمای کلاسیک به نام «اتوبوسی به نام هوس» به کارگردانی «الیا کازان» و بازیگریِ «مارلون براندو» می‌باشد. این فیلم توانست جوایز متعددی را از آکادمی اسکار تصاحب کند.

خلاصه داستان:

بلانش دبوآ (ویوین لی) که مشکلات زیادی را در زندگی متحمل شده است، پس از اخراج از مدرسه‌ای که در آن به تدریس مشغول بود، برای دیدار با خواهرش استلا (کیم هانتر) به پیش وی و شوهر خواهرش استنلی کووالسکی (مارلون براندو) می‌آید. استنلی که یک قمارباز است از بدو ورود بلانش سر ناسازگاری با وی دارد و از طریق یکی از دوستانش از گذشتهٔ بلانش باخبر می‌شود و …

۳۸- Ratatouille (2007) ۹۶

Ratatouille – 2007

رتبه ۳۸ ام متعلق به انیمیشنی از شرکت «پیکسار» با نام «راتاتویی» به کارگردانی «بِرَد بِرْد» می‌باشد که جوایز اسکار و گلدن‌گلوب بهترین انیمیشن سال را نیز از آن خود کرده است.

خلاصه داستان:

این انیمیشن داستان رمی (Rémy) است. موشی که در پاریس زندگی می‌کند و می‌خواهد یک سرآشپز شود، ولی به خاطر نارضایتی خانواده‌اش و تعصب آدم‌ها ناگزیر است کارهای دیگری انجام دهد…

۳۷- Intolerance (1916) ۹۶

Intolerance – 1916

۳۷ مین جایگاه برتر در سایت متاکریتیک متعلق به یکی از پرچم‌داران و پیشروانِ مدیوم و هنر سینما یعنی «دیوید وارک گریفیث» می‌باشد. فیلمی از دوران سینمای صامت به نام «تعصب» که از آثار پیشرو در تاریخ سینما به شمار می‌رود.

خلاصه داستان:

فیلم چهار داستان متفاوت را دنبال می کند: زندگی مسیح و مصلوب شدنش در یهودیه ، دوران تسخیر بابل توسط کوروش ( پادشاه ایرانی ) ، قتل عام فرانسویان پروتستان در قرن شانزدهم در روز برتولمای مقدس ( یکی از حواریون مسیح ) و داستان آخر که در زمان معاصر رخ می دهد و در آن یک نگهبان در جریان یک اعتصاب برای افزایش دستمزد ، نوزده تن از کارگران کارخانه را می کشد…

۳۶- Nashville (1975) ۹۶

Nashville – 1975

رتبه ۳۶ ام متعلق به فیلمی در ژانر موریکال به نام «نشویل» از «رابرت آلتمن» می‌باشد. این فیلم در «فهرست ملی ثبت فیلم» برای محافطت ثبت شده است.

خلاصه داستان:

«حزب جایگزینی» برنامه ای تبلیغاتی در شهر نشویل تنسی برای کاندیدای ریاست جمهوری، «هال فیلیپ واکر» برپا می کند. ترتیب دهندگان این برنامه تصمیم می گیرند کنسرتی با حضور محبوب ترین خوانندگان در نشویل برگزار کنند…

۳۵- ۱۲ Years a Slave (2013) ۹۶

12 Years a Slave – 2013

رتبه ۳۵ ام متعلق به فیلمی از «استیو مک‌کویین» به نام «۱۲ سال بردگی» است. این فیلم اقتباسی از یک اتوبیوگرافی (خود-زندگینامه) از یک برده‌‌ی سیاهپوستِ آزاده به نام «سالومون نورثاپ» می‌باشد که همچنین باعث شد جایزه بهترین فیلمِ اسکار برای اولین بار در تاریخ سینما نصیب یک سیاهپوست شود.

خلاصه داستان:

سال ۱۸۴۱، سالومون نورثاپ (چیویتل اجیوفور) یک سیاهپوست آزاد است که با همسر و فرزندانش در ساراتوگای نیویورک زندگی می‌کند. او با نواختن ویولن امرار معاش می‌کند. یک شب توسط چند نفر اراذل و اوباش اغفال شده، به وسیله آن‌ها مسموم و به‌عنوان برده فروخته می‌شود. به هوش که می‌آید، خود را در غل و زنجیر می‌بیند. سپس به مزارع پنبه در جنوب آمریکا برده می‌شود، جایی که ابتدا توسط یک برده‌دار به نام ویلیام فورد خریده شده و بعد از آن به ادوین اپس (مایکل فاسبندر) فروخته می‌شود. نورثاپ ۱۲ سال از زندگی خود را به‌عنوان یک برده جنوبی می‌گذراند…

۳۴- The Maltese Falcon (1941) ۹۶

The Maltese Falcon – 1941

در رتبه ۳۴ ام را یک فیلم نوآر به کارگردانی «جان هیوستن» با نام «شاهین مالت» قرار دارد. فیلمی که به عقیده‌ی برخی سرآغازِ ژانرِ نوآر می‌باشد.

خلاصه داستان:

فیلم دربارهٔ یک کارآگاه خصوصی‌است که در پی دنبال‌کردن پرونده‌ای، با سه مجرم عجیب و غریب مواجه می‌شود که قصد به‌دست آوردن مجسمه‌ای گران‌قیمت را دارند…

۳۳- Rosmary’s Baby (1968) ۹۶

Rosemary’s Baby – 1968

رتبه ۳۳ ام را فیلمِ ترسناک-روانشناسانه‌ی معروفِ «بچه رزماری» به کارگردانیِ فیلمسازی پُرحاشیه یعنی «رومن پولانسکی» می‌باشد. این فیلم یکی از فیلمهای برتر در ژانر ترسناک در تاریخ سینما محسوب می‌شود.

خلاصه داستان:

رزماری و گای وودهاوس (با بازی میا فارو و جان کاساوتیس) زن و شوهر جوانی هستند که علی‌رغم توصیه دوست نزدیکشان (هاچ) به آپارتمانی قدیمی در برانفورد نقل مکان می‌کنند. در همسایگی آن‌ها زوج مسنی به نام مینی و رومن کستوت زندگی می‌کنند. مینی و رومن به سرعت با گای طرح دوستی می‌ریزند. اتفاقات عجیب و غریبی برای اطرافیان رزماری رخ می‌دهد…

۳۲- Manchester by the Sea (2016) ۹۶

Manchester by the Sea – 2016

رتبه ۳۲ ام را یکی از فیلم‌های تحسین‌شده سال ۲۰۱۶ به نام «منچستر کنار دریا» از آن خود کرده است. این فیلم سومین ساخته‌ی «کنت لونرگان» می‌باشد که پیش‌تر فیلمنامه‌نویس آثاری چون «دار و دسته‌ی نیویورکی‌ها» بوده و برای آن برنده اسکار نیز شده بود.

خلاصه داستان:

«لی چندلر» سرایدار جوانی است که زندگی یکنواختی دارد و وقایع زندگیش به اتفاقات تلخی مثل اخراج از محل کار بخاطر توهین کردن به مستأجر محل کارش یا دعوا با غریبه‌ها در بار خلاصه می‌شود. یک روز صبح به لی تلفن می‌شود و او می‌فهمد برادرش که برای مدت‌ها از او دور بوده به علت سکته قلبی در بیمارستان بستری است…

۳۱- ۱۲ Angry Men (1957) ۹۶

12 Angry Men – 1957

رتبه ۳۱ ام متعلق به یکی از تحسین‌برانگیزترین فیلم‌های تاریخ سینما یعنی «۱۲ مرد خشمگین» می‌باشد. این فیلم به کارگردانی «سیدنی لومت» هست که اکثر دقایق آن تنها در یک لوکیشن فیلمبرداری شده است و مدت ساخت آن تنها ۲۱ روز بوده است و از جانب نشریات معتبری جز ۱۰۰ فیلم برتر تاریخ سینما به شمار می‌آید.

خلاصه داستان:

داستان دربارهٔ هیئت منصفه دادگاهی متشکل از دوازده نفر است که بایستی دربارهٔ گناهکار بودن یا بی‌گناهی جوانی به اتهام قتل تصمیم‌گیری کنند…

۳۰- Ran (1985) ۹۶

Ran – 1985

رتبه ۳۰ ام سایت متاکریتیک متعلق به فیلمی از فیلمسازِ برجسته و فقید سینمای ژاپن یعنی «آکیرا کوروساوا» به نام «آشوب» می‌باشد. این فیلم بعنوان یکی از بهترین اقتباس‌های تاریخ سینما از رویِ آثار شکسپیر (شاه لیر) به حساب می‌آید.

 خلاصه داستان:

در دوران قرون وسطی، پادشاه هیداتورا ایشی مونجی جنگاور سالخورده‌ای که در اواخر عمر خود تصمیم می‌گیرد تا سلطنت خویش را به سه فرزندش واگذار کند. اما این انتقال قدرت به فاسد کردن پسران و درگیری بین آنها منجر می‌شود…

۲۹- Roma (2018) ۹۶

Roma – 2018

رتبه ۲۹ ام متعلق به یکی از سه فیلمساز برجسته‌ی سینمای مکزیک یعنی «آلفونسو کوارون» می‌باشد. این فیلم که «روما» نام دارد موفق به دریافت جوایز متعددی از جشنواره‌های معتبر جهان از جمله «شیرطلایی» ونیز شده است‌.

خلاصه داستان:

وقایع یک سال از زندگی یک خانواده طبقه متوسط در مکزیکو سیتی در اوائل دهه ۱۹۷۰ را به نمایش می‌گذارد. کلئو با بازی یالیتزا آپاریچیو ، خدمتکاری است که برای خانواده ثروتمندی در دهه ۷۰ در مکزیکوسیتی کار می‌کند، او خودش را بخشی از این خانواده که سال‌هاست با آن‌ها زندگی می‌کند، می‌داند. کلیوو همراه با آن‌ها به مسافرت می‌رود و به بچه‌های این خانواده بسیار علاقه دارد، سعی می‌کند کارش را به بهترین نحو انجام دهد و در درگیری‌ها و اختلافات این خانواده وارد نشود…

۲۸- Dumbo (1941) ۹۶

Dumbo – 1941

باز هم انیمیشنِ کلاسیکی دیگر از والت‌دیزنی با نام «دامبو» در فهرست برتر سایت متاکریتیک جا خوش کرده است. «دامبو» که برترین فیلم در فهرست فیلمهایِ با نمره عالی ۹۶ می‌باشد توسط «بن شارپستین» یکی از فیلمسازان مطرح شرکت والت‌دیزنی ساخته شده است.

خلاصه داستان:

دامبو بچه فیلى در یک سیرک است که به خاطر گوش‏هاى بیش از حد بزرگش مسخره و تحقیر مى‏شود. او به کمک بهترین دوستش، تیمونى و چند کلاغ، متوجه می شود که مى‏تواند با این گوش‏ها پرواز کند، ستاره ‏ى سیرک شود و…

.

در این بخش و در این فهرست ۱۸ فیلمی را که در سایت متاکریتیک با نمره عالیِ ۹۶ به ثبت رسیده‌اند را به شما معرفی کردیم. حال نکاتی که در این فهرست وجود دارد را ذکر می‌کنیم‌:

۱- چهار فیلم از این فهرست در سبک انیمیشن می‌باشند که ۳تای آن مستقیم یا غیرمستقیم به شرکت والت‌دیزنی مرتبط است و حتی یکی از انیمیشن‌ها در بالای فهرست ۱۸تایی قرار دارد.

۴۵- Spirited Away 2001

۴۴- Fantasia 1940

۳۸- Ratatouille 2007

۲۸- Dumbo 1941

.

۲- دو فیلم در این فهرست از سینمای ژاپن می‌باشد؛ یک انیمه از هنرمند مطرح ژاپنی «میازاکی» و یک فیلم هم از فیلمساز فقید سینمای ژاپن «کوروساوا»

۴۵- Spirited Away 2001

۳۰- Ran 1985

.

۳- در این فهرست ۷ فیلم محصول قرن ۲۱ هستند که ۵تای آن نیز از یک دهه اخیر سینما می‌باشند

۴۵- Spirited Away 2001

۴۳- Parasite 2019

۴۲- Gravity 2013

۳۸- Ratatouille 2007

۳۵- ۱۲ Years a Slave 2013

۳۲- Manchester by the Sea 2016

۲۹- Roma 2018

.

۴- در این لیست ۷ فیلم نیز از محصولات دوران کلاسیک تاریخ سینما و هالیوود می‌باشند.

۴۴- Fantasia 1940

۴۰- the Grapes of Wrath 1940

۳۹- a Streetcar Named Desire 1951

۳۷- Intolerance 1916

۳۴- the Maltese Falcon 1941

۳۱- ۱۲ Angry Men 1957

۲۸- Dumbo 1941

.

۵- تنها فیلمسازی که بیش از یک فیلم در این فهرست از آثارش قرار دارد، «آلفونسو کوارونِ» مکزیکی‌ست.

۴۲- Gravity 2013

۲۹- Roma 2018

.

۶- از محصولات سالهای ۱۹۴۰، ۱۹۴۱ و ۲۰۱۳ دو فیلم در این فهرست قرار دارند.

Fantasia 1940

the Grapes of Wrath 1940

the Maltese Falcon 1941

Dumbo 1941

Gravity 2013

۱۲ Years a Slave 2013

.

۷- تنها فیلمِ صامت در این لیست از فیلمساز برجسته‌ی تاریخ سینما یعنی «گریفیث» می‌باشد.

۳۷- Intolerance 1916

0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette