نقد و بررسی انیمه Promare | جنگی سی ساله

۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۰

Promare انیمه‌ای است در ژانر علمی تخیلی که در سال ۲۰۱۹ به کارگردانی هیرویوکی ایمایشی منتشر شده است.

شروع یک نبرد قدیمی

آغاز این انیمه به شکل بسیار خوب و جذاب طراحی شده است، این آغاز به مقدار بسیار زیادی بر مخاطب تاثیر می‌گذارد، تاثیری که باعث می‌شود مخاطب تا پایان انیمه به تماشای داستانی باشد که در دنیای پر رنگ و لعاب انیمه جاری شده است.در بخش ابتدایی نکات مختلفی وجود دارد که هرکدام از آن‌ها در گوشه‌ای از ذهن مخاطب جا می‌گیرد، اولین نکته این انیمه نحوه طراحی خاصی است که در این انیمه استفاده شده است، نحوه طراحی و گرافیک این انیمه به شکلی است که شاید در ابتدای داستان جذاب به نظر برسد، اما در طول داستان این جذابیت کاملا به نظر مخاطب بستگی دارد. از همان نقطه ابتدا کاملا مشخص است که این انیمه حساب ویژه‌ای بر صحنه‌های اکشن خود برای جذاب‌تر کردن داستان کرده است و با شروعی قدرتمند در این زمینه به معرفی داستان پر پیچ و خم خود می‌پردازد.

آتش نشانی که آتش به پا می‌کند

گالو شخصیت اصلی این انیمه است و از همان نقطه ابتدایی انیمه گام بزرگی برای کشف کردن اسرار پنهان شده در دنیای انیمه برمی‌دارد. گالو شخصیت بسیار خوبی برای پیشروی داستان به سمت اهداف خود است مغرور بودن این شخصیت که به نوعی تمام وجود او را در آغوش کشیده است به خوبی بر روی این شخصیت پیاده شده است ،اما نکته‌ای که شخصیت گالو را جذاب‌تر کرده است گذشته‌ی این شخصیت است که همان زمان با چاشنی غرور حماقت را به این شخصیت وارد کرده است که این دو مورد در کنار هم شخصیتی را طراحی کرده‌اند که به خوبی می‌تواند داستان را در مسیر درست خود قرار دهد. داستان می‌توانست در بخش‌های از ماجراجویی استفاده بهتری از این شخصیت بکند هر چند با توجه به درگیری‌های زیاد و پتانسیل بالای شخصیت‌ها و داستان این انیمه مجبور به ترکیب کردن شخصیت‌های خود می‌شود. نکته عجیب درمورد شخصیت گالو هدف اصلی او در داستان این انیمه است، این شخصیت در ابتدا هدف خاصی را ندارد، اما هرچه داستان در مسیر خود بیشتر پیشروی می‌کند اهداف این شخصیت پررنگ‌تر می‌شوند. نکته جالب دیگر در مورد این شخصیت این است که او به شکل کاملا ناخواسته وارد اسرار تیره و تار دنیای این انیمه می‌شود که دلیل اصلی آن حس غروری است که در تمام وجود این شخصیت قرار گرفته است حس غروری که مرز‌های بین روشنایی و تاریکی را در این انیمه از بین می‌برد.

گالو شخصیت اصلی

آتش درونی که فریاد می‌زند

لیو شخصیت اصلی این انیمه نیست اما مهم‌ترین شخصیت این انیمه است و درواقع پس از گذشت مدتی از انیمه داستان به سمت خواسته‌های او حرکت می‌کند و عصر جدیدی در داستان این انیمه بوجود می‌آید. لیو شخصیت بسیار جالبی است شخصیتی که سختی‌های زیادی کشیده است و تمام فکر او گرفتن انتقام برای رهایی از این رنج بزرگ است، با اینکه در نقاط ابتدایی انیمه مشخص نیست اما لیو هدف‌های بسیار جالبی را در داستان این انیمه وارد کرده است اهدافی که پس از مدتی به تنظیمات اصلی داستان این انیمه تبدیل می‌شوند و تمام اتفاقات آن را در بر می‌گیرند هرچند شخصیت لیو جذابیت کافی به اندازه گالو را در داستان ندارد و با توجه به معرفی که از این شخصیت در دنیای این انیمه می‌شود توانایی ارتباط برقرار کردن میان مخاطب و این شخصیت بسیار سخت است اما همانطور که پیش‌تر گفته شد گالو توانایی لازم برای حرکت دادن داستان در هر جهتی را دارد و این انیمه با درگیر کردن این دو شخصیت با یکدیگر به خوبی جذابیت را در داستان خود حفظ می‌کند. رابطه بوجود آمده میان دو شخصیت لیو و گالو چندان جذاب نیست اما همین مقدار کمی برای حفظ جذابیت داستان کافی است هرچند که داستان مراحل زیادی را برای شکل گیری این رابطه تدارک دیده است.

نوری سیاه برای امید بخشیدن به تاریکی

شخصیت‌های مختلفی در داستان این انیمه تاثیر‌گذار هستند، اما برخی از آن‌ها به یک مهره کلیدی در دنیای این انیمه تبدیل می‌شوند کری فورسایت یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های این انیمه است که با هر لحظه پیشروی در داستان این انیمه اهمیت بیشتری را در آن پیدا می‌کند. کری شخصیت بسیار خوبی است، شخصیتی شجاع که چهره‌ی بسیار متفکرانه‌ای را به نمایش می‌گذارد. داستان توانایی استفاده از این شخصیت را از همان نقطه ابتدایی دارد، اما با برنامه ریزی و صبر در بهترین زمان ممکن این شخصیت را وارد دنیای خود می‌کند هرچند نکته عجیب درمورد این شخصیت این است که پس از ورود او به داستان هرج و مرج کوچکی در آن شکل می‌گیرد. داستان به خوبی اهداف این شخصیت را با اتفاقات رخ داده در دنیای خود هماهنگ می‌کند و سرانجام آن شخصیت خوبی را به نمایش می‌گذارد، اما نکته‌ای که درمورد این شخصیت وجود دارد این است که با توجه به داستان غنی و شخصیت‌های کامل دیگر این شخصیت نمایش بوجود آمده از شخصیت کری در داستان راضی کننده نیست و داستان توانایی استفاده از پتانسیل این شخصیت به طور کامل را نداشته است.

لیو مهمترین شخصیت انیمه

کمک کننده به خوبی و بدی

والکان بکی از مهم‌ترین شخصیت‌های فرعی این انیمه است. یک فرمانده جنگی که نقش بسیار مهمی در صحنه‌های اکشن این انیمه ایفا می‌کند هرچند والکان از شخصیت جذابی طراحی نشده است، اما به خوبی توانسته است که جذابیت را در مبارزات این انیمه به نمایش درآورد. مهم‌ترین شخصیت فرعی این انیمه آینا است، شخصیتی که پتانسیل بسیار زیادی دارد و داستان حتی  ذره‌ای از آن استفاده نمی‌کند. درگیر نکردن دو شخصیت آینا و گالو به اندازه کافی یکی از مواردی است که می‌توانست جذابیت زیادی را به داستان این انیمه وارد کند، اما تا بخش‌های پایانی این انیمه مخاطب احساس می‌کند که حضور آینا در خیلی از صحنه‌های این انیمه اضافی است و دلیل برای آن وجود ندارد هرچند داستان توانست با واسطه قرار دادن شخصیتی هریس که خود او هم تا بخش پایانی در انیمه حضور ندارد کمی به شخصیت آینا اهمیت ببخشد. شخصیت‌های فرعی مختلفی در این انیمه وجود دارند شخصیتی‌هایی مانند ایگنیس و لوسیا که هرکدام از آن‌ها مانند شخصیت هریس در یک لحظه کوتاه در داستان اهمیت پیدا می‌کنند و در بقیه لحظات بی‌تاثیر هستند.

داستان آتشی که درون انسان میسوزد

داستان این انیمه از جذابیت بسیار خوبی برخوردار است ،اما نکته‌ای که جذابیت آن را دو چندان کرده است روند آن و درواقع نحوه داستان گویی این انیمه است که بسیار جذاب است. این انیمه در کنار داستان جذاب خود از نکات مختلفی مانند صحنه‌های اکشن بسیار جالب خود استفاده کرده است تا جذابیت را در دنیای خود دو چندان کند که البته در این امر هم موفق است. یکی از نکاتی که در این انیمه مانند یک ریسک بزرگ همیشه به چشم می‌آید نحوه طراحی و گرافیک آن است که بسیار منحصر به فرد است، این طراحی منحصر به فرد کاملا به سلیقه مخاطب بازمی‌گردد و تصمیم آخر برای جذاب بودن یا نبودن این طراحی به مخاطب بستگی دارد، اما به طور کلی این انیمه به شکل خوبی توانسته اهداف خود را با این سبک از طراحی به نمایش بگذارد و جدا از دوست داشتن یا نداشتن آن جاه طلبی این انیمه برای استفاده از این نوع انیمیشن بسیار قابل ستایش است. مهم‌ترین نکته انیمه بخشی است که اهمیت شخصیت کری در داستان زیاد می‌شود، کمی بعد از این اتفاق تا پایان این انیمه هرج و مرج بسیار عجیبی در دل داستان بوجود می‌آید هرج و مرجی که در برخی از نقاط باعث سردرگمی مخاطب می‌شود و کمی از جذابیت داستان کم می‌کند.

صحنه های اکشن این انیمه بسیار جذاب هستند

پایانی بر نابودی کره‌ی زمین

پایان این انیمه کاملا مطابق سلیقه روندی است که انیمه در طول داستان پیش گرفته است، اما بخش پایانی ابن انیمه با توجه به هرج و مرج و حس ترسی که در داستان برای جمع و جور کردن تمامی اتفاقات رخ داده در دنیای خود در دل آن بوجود آمده است باعث شده است کمی پایان این انیمه به شکل عجیب و طولانی به نمایش گذاشته شود و آن جذابیت لازم را نداشته باشد هرچند داستان در بخش پایانی به بهترین شکل ماجراجویی خود را به پایان می‌رساند. این انیمه با شخصیت‌های متنوع خود داستان بسیار جالبی را به نمایش می‌گذارد و به طور کلی انیمه جذابی را ارائه می‌دهد.

0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette