معرفی سریال Friends: دنیایی از برای زندگی، عشق و شادی!

۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۰

وقتی برای اولین بار به تماشای سریال «دوستان» نشستم، به هیچ وجه فکر نمی‌کردم که تا این حد بتواند مرا تحت تأثیر خود قرار دهد و در دنیایی از غنای شخصیت‌پردازی واقع گرایانه با تکیه بر جلوه‌های زیبای زندگی و یک کمدی ناب و عاشقانه غرق کند. Friends مجموعه‌ای است که تا سال‌ها یاد آن همراه شما خواهد بود و تا مدت‌ها به تماشای دوباره آن می‌نشینید. Friends سریالی است که تا زمان قابل‌توجهی از دیدن آن سیر نخواهید شد و همچنان به سراغ آن بازمی‌گردید و نکته خارق العاده ای که در این باب به چشم می‌خورد این است که هربار مانند اولین بار لذت و شادی کم‌نظیری به شما منتقل می‌کند و هربار با درک بهتر شخصیت‌ها و موقعیت‌ها به داستان و دنیای این شش دوست نیویورکی نزدیک‌تر می‌شوید. در معرفی این کمدی ناب با سینماگیمفا همراه باشید.

Friends چیست؟!

نام:‌ Friends «دوستان»

سازندگان: دیوید کرین و مارتا کافمن

شرکت سازنده: شرکت تولیدات کرین/برایت/کافمن با همکاری برادران وارنر

ناشر: بخش تلویزیونی برادران وارنر

شبکه: ان‌بی‌سی

مدت زمان هر قسمت: ۲۲ دقیقه

تعداد فصل‌ها و قسمت‌ها: ۱۰ فصل و ۲۳۶ قسمت

بازیگران: کورتنی کاکس – جنیفر انیستون – دیوید شوییمر – متیو پری – مت لی‌بلانک – لیسا کودرو

سریال «دوستان» در سبک سیتکام (کمدی موقعیتی) به تهیه مارتا کافمن (Marta Kauffman) و دیوید کرین (David Crane) با همکاری جیمز باروز (James Burrows) افسانه‌ای در طول سال‌های ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۴ از شبکه ان بی سی پخش شد. سریال کمدی Friends حول شش دوست که در منطقه منهتن نیویورک زندگی می‌کنند می‌گذرد و ماجرای آن‌ها را در زندگی با تمامی خوبی‌ها و بدی‌ها، زشتی‌ها و زیبایی‌ها، سختی‌ها و آسانی‌ها و دوستی‌ها و با هم بودن‌ها نشان می‌دهد. هسته مرکزی بازیگران این سریال (که بهتر از آن‌ها در این حرفه پیدا نمی‌کنید!) متشکل است از جنیفر انیستون (Jennifer Aniston)، کورتنی کاکس (Courtney Cox)، لیسا کودرو (Lisa Kudrow)، مت لی بلانک (Matt LeBlanc)، متیو پری (Matthew Perry) و دیوید شوییمر (David Schwimmer).

این سریال در مدت زمان اجرایش با ستایش مخاطبان در جهان همراه بود و به یکی از بهترین و به‌یادماندنی ترین برنامه‌های تلویزیونی تاریخ تبدیل شد. این سری فقط ۶۲ بار نامزد جوایز امی شد. به جرئت می‌توانیم بگوییم که Friends بهترین و باکیفیت‌ترین سریال کمدی تاریخ صنعت تلویزیون است و همتای آن را نمی‌توانید در هنر هیچ کشور یا فرهنگی پیدا کنید. Friends به سادگی در تمام ۱۰ فصلش لبخند و خنده برای شما به ارمغان نمی‌آورد، بلکه شما را عاشق این شش دوست صمیمی می‌کند؛ شما بزرگ شدن چندلر بینگ، جویی تریبیانی، راس گلر، مانیکا گلر، ریچل گرین و فیبی بوفی را از نزدیک مشاهده می‌کنید و با تکامل رابطه آن‌ها در طول ۱۰ سال همراه خواهید بود. این سریال به شدت به نامش وفادار است و واقعاً مفهوم «دوست» و «دوست بودن» را به ما می‌آموزد.

آشنایی با شخصیت ها

مانیکا گلر (با بازی کورتنی کاکس)

مانیکا گلر را می‌توان سردسته این گروه دانست. او آشپز ماهری است و به عنوان یک کمال گرا و وسواسی شناخته می‌شود. دوستان مانیکا (و بخصوص برادرش راس گلر) معمولاً او را برای دوران کودکی و نوجوانی‌اش که بسیار چاق بود به شوخی مسخره می‌کنند. مانیکا روحیه لطیفی دارد و در عین حال رقابت طلب است. در اوایل سریال شاهد حضور پررنگ‌تری از او هستیم اما همان‌طور که به پایان می‌رسیم، ضمن تکامل شخصیت‌پردازی، مانیکا گلر جای خود را در قلب طرفداران به عنوان یکی از خارق العاده ترین شخصیت‌های خیالی باز می‌کند. بخصوص وقتی که… نه! صبر کنید! بهتر است در این مقاله سریال را اسپویل نکنیم.

ریچل کرن گرین (با بازی جنیفر انیستون)

در ابتدا قرار بود جنیفر انیستون نقش مانیکا گلر را بازی کند اما وقتی انیستون و کاکس با یک دیگر صحبت کردند، به این نتیجه رسیدند که اگر جایشان را عوض کنند برای شخصیت‌ها مناسب‌تر خواهند بود؛ و واقعاً هم همین شد! جنیفر انیستون درخشش خاصی در نقش ریچل گرین دارد. ریچل بسیار به فشن علاقه دارد، البته وقتی در قسمت اول با او آشنا می‌شوید این شوق نمایان نمی‌شود. ریچل که قبل از نزدیک شدن با پنج شخصیت دیگر این سریال به عنوان بچه لوس پدرش شناخته می‌شد (!) در طول سریال یاد می‌گیرد که برروی پای خودش بایستد و به قولی گلیم خود را از آب بیرون بکشد. ریچل رابطه بسیار پیچیده و مبهمی با رأس گلر دارد؛ رابطه‌ای که از همان ابتدای فصل تا پایان سریال پر از فراز و نشیب‌های غیرمنتظره خواهد بود.

چندلر بینگ (با بازی متیو پری – A.K.A. God of Sarcasm)

چندلر بینگ حداقل از نظر متواضعانه این نویسنده حقیر بهترین شخصیت سریال Friends است. حتی وقتی در این سریال کمدی بحث جدی می‌شود، چندلر بینگ در بین جمع حضور خواهد داشت تا دوباره با کنایه‌های خود مسئله را به بیراهه بکشد! چندلر کودکی سختی داشته است اما این دشواری‌های ذهنش را در قالب شوخ طبعی مکرر بروز می‌دهد. به گفته خودش، او در مواجهه با موقعیت‌های دشوار و به اصطلاح آکوارد (Awkward)، پشت طنز و کنایه قایم می‌‌شود. طبق گفته سازندگان سریال، با استفاده از تکنیکی مشخص، تعداد شوخی‌ها و جوک‌های هر بازیگر در طول ۱۰ فصل سریال مساوی بوده است اما باز هم فکر می‌کنیم وقتی به بار کمدی سریال توجه می‌کنیم، اولین اسمی که به ذهنمان می‌آید چندلر بینگ یا متیو پری است!

راس گلر (با بازی دیوید شوییمر)

راس برادر مانیکا گلر و یک باستان شناس است که در یک کلمه می‌توان او را توصیف کرد: دایناسور! بعد از دایناسور شاید دومین موضوعی که به ذهن بیاید رابطه عجیب او با شخصیت ریچل باشد. علاقه این دو به یکدیگر از همان قسمت ابتدایی خود را نشان می‌‌دهد ولی همواره حالت صعودی ندارد. منطقی است که بگوییم بار کمدی سریال در اکثر اوقات توسط درام به وجود آمده بین این دو کاراکتر متعادل می‌شود. من می‌گویم متعادل! شاید بعضی بگویند نامتعادل، شاید هم بگویند هم نابود. ممکن است در اوایل سریال راس جزو شخصیت‌های محبوب شما نباشد ولی به مرور زمان به او عادت خواهید کرد و حتی عاشقش خواهید شد. شاید روند صعودی پیشرفت او از نظر محبوبیت در روند سریال در بین سایر شخصیت‌های اصلی، پرشیب‌ترین آنها باشد. یادمان باشد که نظریه تکامل را در مقابل راس به زیر سوال نبریم!

فیبی بوفی (با بازی لیسا کودرو)

فیبی بر خلاف راس از همان ابتدا دوست داشتنی است. ساده‌ است، قلبی رئوف دارد، گیج می‌زند و علاقه به موسیقی دارد. گیتارش خط قرمز او است و آهنگایی که می‌خواند به نوعی برگرفته از گذشته تلخ و تاریک اوست. شاید آهنگ «گربه‌ی بوگندو»ی او در ابتدا کمی عجیب به نظر برسد ولی به طور قطع در دل شما جا باز می‌کند. او هم اتاقی سابق مانیکا است و با همه شخصیت‌های سریال به یک اندازه تعامل دارد. قبل از آشنایی با مانیکا در خیابان زندگی کرده‌ و سرد و گرم روزگار چشیده‌است. خاطرات او نیز از این دوران طنز تلخی را به همراه دارد که شاید شما را به فکر فرو ببرد. او خواهر دوقلویی به نام اورسلا دارد (که خود کودرو آن را بازی می‌کند) که دقیقا نقطه مقابل شخصیت فیبی است.

جویی تریبیانی (با بازی مت لی بلانک)

جویی شخصیت کاریزماتیک سریال است که هوش بالا جزو ویژگی‌های بارز او نیست. در همان ابتدای سریال و از همان دیالوگ آغازین، جویی شما را جذب خواهد کرد. او که در واحد روبرویی مانیکا و ریچل زندگی می‌کند، با چندلر هم اتاقی است و همین موضوع کافی است تا شاهد بهترین سکانس‌های طنز سریال در آن واحد باشیم. او علاقه‌ی شدید به بازیگری دارد، عاشق آل پاچینو، پیتزا، ساندویچ و به طور کلی خوردن است و در کنار این‌ها در ارتباط با جنس مخالف نیز…کافی است بگوییم که بهتر از راس و چندلر عمل می‌کند. تلفیق المان‌های شخصیتی او و چندلر زیباترین و به یاد ماندنی‌ترین لحظه‌های Friends را رقم می‌زند. تکیه کلام افسانه‌ای او «How You Doin’» برای جذب جنس مخالف، فراگیرترین اتفاق سریال در زمان پخش آن بود و اکنون نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. کافی است «How You Doin’» را گوگل کنید. همچنین لازم است بدانیم که جویی هیچوقت غذایش را با دیگران شریک نمی‌شود. این خیلی مهم است!

سخن پایانی نویسنده

مشاهده سریال‌های طنز را با The Big Bang Theory آغاز کردم و در ادامه درگیر دنیای How I Met Your Mother شدم. سریال‌هایی که بیشترین تشابه را با «دوستان» دارند و در ابتدا عالی عمل کردند ولی در ادامه با درگیر شدن جدی کاراکترهای طلایی‌شان، یعنی بارنی و شلدون با مقوله عشق (نظر شخصی) سیر نزولی خود را آغار کردند. بعدها به سفارش یکی از دوستان پروژه Friends را شروع کردم؛ با اینکه قبلا How I Met و Big Bang را دیده‌بودم ولی از همان قسمت ابتدایی بیش از تشابه، به تفاوت اساسی آنها پی بردم. قسمت اول سریال با قسمت آخر آن تفاوتی از نظر طنز ندارد و شما به هیچ وجه شاهد افول کارکترهای دوست داشتنی‌تان نخواهید بود. در مقابل با پیشرفت سریال، کاراکترها نیز رشد می‌کنند و بیش از پیش مجذوب آنها می‌شوید. شاید غم‌انگیز ترین لحظه سریال، سکانس پایانی آن باشد که بعد از آن معنای واقعی فقدان را حس خواهید کرد. پیشنهاد من به شما مشاهده سریال نیست، بلکه تماشای برنامه ریزی شده‌ی آن است، چون به طور قطع پس از پایان آن پشیمان خواهید شد.

1
برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette
 • empty گفت:

  سریال خیلی خنده دار و خوبیه
  ولی من با tbbt،اونم فقط بخاطر شلدن یه حال خاصی میکنم.
  ولی در کل هیچی به انیمه نمیرسه
  انیمه یعنی زندگی!

  1
 • Hold the Door گفت:

  منو نزنید Smile
  ولی به نظرم BBT خیلی خنده دار تر بود !
  فرندز جمع دوستانشون خیلی صمیمی و واقعی بود ولیصحنه هایی که آدم قهقه بزنه مثل BBT ; کم داشت !
  در کل سریال قشنگیه ! اما به نظرم BBT خیلی خنده دار تر حتی الان که همه میگن افت کرده به نظرم هنوزم خنده داره !

  0
  • behrad7373 گفت:

   اتفاقا BBT داره به اوجش میرسه، فصل های قبل ترش قسمت های اضافی زیاد داشت ولی الان تک تک لحظه ها و شوخی هاش جذابه، البته به نظرم نباید BBT رو با سریالایی مثل فرندز مقایسه کرد چون جنس شوخی شون فرق میکنه

   0
 • Sasan گفت:

  این سریال واسه تقویت listening عالیه
  اگر به فکر یادگیری زبان هستین این سریال رو از دست ندین
  خود فیلم هم که سرگرم کننده ست

  0
 • PHANTOM-X2 گفت:

  جویی شخصیت مورد علاقه مه. ینی هر وقت تا سر حد مرگ ناراحت میشم میرم یه قسمت رو تصادفی نگاه میکنم قشنگ تا یه هفته شارژ میشم. حتی شنیدن اسمشم بهم انرژی میده.

  0
 • batman گفت:

  چندلر بینگ بنطر من بهترین شخصیت سریاله یه جوری حالت بارنی how i met your mother داشت

  0
 • مازیار همتی گفت:

  غم و شادی و مخصوصاً معنای واقعی دوستی توی این سریال موج میزنه. من بعد این همه وقت که از ساختنش میگذره حدود یه ۳ ماهی هست که شروع کردم به دیدنش و توی این ۸ فصلی که از ۱۰ تاش دیدم تازه الان فهمیدم چه اشتباهی کردم و اینقدر سریع سریال رو نگاه کرددم! حتما حتما با برنامه ببینید سریال رو چون واقعا بعد از تموم شدنش پشیمون میشید و شاید هم مثل من قبل از این که نموم بشه پشیمون بشید.

  0