آهنگساز افسانه‌ای انیو موریکونه در ۹۱ سالگی درگذشت

6 July 2020 - 15:30

آهنگساز ایتالیایی افسانه‌ای انیو موریکونه (Ennio Morricone) در سن ۹۱ سالگی در رم درگذشت. ظاهراً در هفته‌ی گذشته او طی حادثه‌ای زمین‌خورده بود که در افراد مسن به دلایلی متعدد ازجمله افت فشار، سرگیجه و ضعف عضلانی و با طیف جراحاتی از کم خطر تا جدی و پرخطر بسیار شایع است. در ادامه‌ی خبر با سینما فارس همراه باشید.

این استاد بزرگ موسیقی بیش از ۴۰۰ اثر در سینما و تلویزیون و بیش از ۱۰۰ قطعه‌ی کلاسیک را خارج از حوزه هنر هفتم ساخته است. یکی از برجسته‌ترین همکاری‌های او با کارگردان سرجیو لئونه (Sergio Leone) بوده که منجر به خلق آثاری تأثیرگذار مانند موسیقی متن فیلم (خوب، بد، زشت) «The Good, The Bad And The Ugly» محصول ۱۹۶۶ شده است.

در کارنامه‌ی سینمایی او نام بیش از ۷۰ فیلم جایزه برده ازجمله تمام فیلم‌های لئونه، تمام فیلم‌های جوزپه توناتوره (Giuseppe Tornatore)، (سه‌گانه‌ی حیوان) «Animal Trilogy» از داریو آرجنتو (Dario Argento)، فیلم‌های (روزهای بهشت) «Days Of Heaven»، (موجود) «The Thing»، (مأموریت) «The Mission»، (دست نیافتنی‌ها) «The Untouchables»، (باگزی) «Bugsy» و (بازی ریپلی) «Ripley’s Game» به چشم می‌خورد.

در سال ۲۰۱۶ او برای فیلم (هشت نفرت‌انگیز) «The Hateful Eight» اثر کوئنتین تارانتینو (Quentin Tarantino) برنده‌ی جایزه‌ی اسکار شد که در آن زمان او را به مسن‌ترین پیروز بخش رقابتی اسکار تبدیل کرد. او در کل شش نامزدی برای دریافت جایزه‌ی اسکار به‌دست آورده است.

متولد ۱۹۲۸، موریکونه زندگی خود را به‌عنوان یک هوادار پرشور تیم باشگاهی فوتبال آ.اس رم و مشتاق برای تبدیل‌شدن به یک بازیکن فوتبال آغاز کرد که به‌سرعت به سمت موسیقی کشیده شد. پس از نواختن ترومپت در گروه جاز طی دهه‌ی ۴۰ میلادی، او تبدیل به یک تنظیم‌کننده‌ی استودیویی شد و سپس به‌صورت ناشناس و سایه نویس شروع به ساخت موسیقی برای فیلم و تئاتر کرد.

از ۱۹۶۶ تا ۱۹۸۰، او یکی از اعضای اصلی Il Gruppo، یکی از اولین اجتماعات آهنگسازان تجربی بود و از دهه ۷۰ میلادی حرفه‌ی او به هالیوود و آهنگسازی کارهای کارگردانانی همچون دان سیگل (Don Siegel)، مایک نیکولز (Mike Nichols)، برایان دی پالما (Brian De Palma)، بری لوینسون (Barry Levinson)، الیور استون (Oliver Stone)، وارن بیتی (Warren Beatty)، کوئنتین تارانتینو و جان کارپنتر (John Carpenter) کشیده شد.

همکاری‌های اروپایی او نیز با اشخاصی مثل برناردو برتولوچی (Bernardo Bertolucci)، رولند جافه (Roland Joffé)، رومن پولانسکی (Roman Polanski) و آنری ورنوی (Henri Verneuil) بوده است. این بزرگ سینما آهنگسازی آثار خوانندگانی مانند زوکرو (Zucchero) و آندریا بوچلی (Andrea Boccelli) را نیز انجام داده است.

تا سال ۲۰۱۶، بیش از ۷۰ میلیون نسخه از آثار موریکونه در سرتاسر جهان به فروش رسیده بود و یک سال بعد او جایزه‌ی افتخاری اسکار را برای کمک‌های باشکوه و شایانش به هنر موسیقی فیلم دریافت کرد. او در طول حرفه‌اش سه جایزه‌ی گرمی، سه جایزه‌ی گلدن گلوب، شش بفتا، ده دیوید دی دوناتلو و دو جایزه‌ی فیلم اروپا به‌دست آورده است.

خبر درگذشت موریکونه در فضای مجازی بسیار سروصدا کرد و به‌سرعت موجی از ادای احترام‌ها از سوی اشخاص بزرگی همچون هیدئو کوجیما (Hideo Kojima) و ادگار رایت (Edgar Wright) به‌سوی او روانه شد.

ادگار رایت گفت:

نمی‌دانم حتی از کجا باید در مورد آهنگساز افسانه‌ای و شناخته‌شده انیو موریکونه آغاز کنم؟ او می‌توانست یک فیلم متوسط را به چیزی که باید دید، یک فیلم خوب را به قطعه‌ای هنری و یک فیلم عالی را به افسانه تبدیل کند. آثار او در تمام زندگی‌ام از گوش‌هایم خارج نشده است. چه‌کارهای افسانه‌ای که او از خودش بر جای گذاشت. در آرامش بخواب.

دان وینسلو (Don Winslow) نویسنده‌ی شناخته‌شده گفت:

در روزهای آینده بسیاری از آدم‌های خوب قرار است به شما بگویند که انیو موریکونه چقدر بزرگ بود و چقدر موسیقی فیلم برایش مهم بود اما من مایلم تا شما را به گوش دادن به تم فیلم (روزی روزگاری در غرب) «Once Upon A Time In The West» دعوت کنم.

فیلم‌نامه‌نویس آمریکایی سی. رابرت کارگیل (C. Robert Cargill) گفت:

انیو موریکونه. همیشه متوجه می‌شوید که کدام قطعه به‌دست موریکونه ساخته‌شده است حتی قبل از آنکه اسمش را ببینید. با استفاده از تنها چند نُت تمام تصویری که یک ژانر لازم داشت را احضار می‌کرد. هیچ‌کس مثل او نیست. یکی از اساطیر درگذشت.

هیدئو کوجیما گفت:

از خبر درگذشت اینو موریکونه شوکه شدم.. در آرامش بخواب. به‌تازگی آلبوم موسیقی فیلم (افسانه‌ی ۱۹۰۰) «The Legend of 1900» را خریداری کردم. از موسیقی او بانام Here’s To You به خوانندگی جون بایز (Joan Baez) برای بازی Metal Gear Solid V: Ground Zeroes استفاده کردم که پیش‌تر در فیلم (ساکو و وانزتی) «Sacco e Vanzetti» استفاده‌شده بود.

منبع: Deadline

مطالب جنجالی

Sorry. No data so far.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.