انتقادات تند روزنامه کیهان و مسعود فراستی نسبت به فیلم «شیشلیک»

3 February 2021 - 09:30

مسعود فراستی، در برنامه «هفت»، به تندی از «شیشلیک» محمدحسین مهدویان، انتقاد کرد و گفت تماشاگرانی که به این فیلم می‌خندند، وضع‌شان خیلی خراب است.

مسعود فراستی که پس از دیدن «شیشلیک» ساخته محمدحسین مهدویان در جشنواره فجر، برافروخته سالن را ترک کرده و قول داده بود به زودی این فیلم را به نقد خواهد کشید، شب گذشته (سه‌شنبه ۱۴ بهمن) در برنامه سینمایی «هفت»، به تندی از این فیلم و کارگردانش، انتقاد کرد.

او گفت:
«این فیلم به حدی توهین‌آمیز است که فقط ضد کارگر و کار نیست بلکه ضد انسان است و برخلاف ظاهر انتقادی فیلم، طرفدار وضع موجود و لمپن بورژواها و دلالان است. من با اجازه دوستان می‌خواهم بگویم کسانی که به این فیلم می‌خندند، باید فکری برای خودشان کنند چون وضع‌شان خیلی خراب است! فقط شکم‌سیران می‌توانند به این فیلم بخندند، شکم‌سیرانی که با پول دلالی و کثیف می‌توانند سرپا باشند.

این منتقد ادامه داد:
«من از همان فیلم اول مهدویان، گفتم این جوان، سینما را بلد نیست و ادا در می‌آورد؛ مطلقا نه دنیایی دارد، نه تعهدی به سوژه‌هایی که انتخاب می‌کند. تعهد یعنی این‌که کارگردان با سوژه مدنظر در فیلم، مساله داشته باشد.»

کیهان نیز نوشت:
تقریبا همه منتقدان، از طیف‌های مختلف، فیلم جدید «محمدحسین مهدویان» را هدف انتقاد قرار داده‌اند؛ فیلمی ‌که مغایر با سلوک و مسیر قبلی فیلمسازی وی بود.

 مهدویان در فیلم جدید خودش که در جشنواره سی‌ونهم فجر رونمایی شد، به دور شدن از آثار موفق خودش اصرار ورزید.  منتقدان برنامه «هفت» این فیلم را ضعیف‌ترین فیلم مهدویان ارزیابی کردند. عموم منتقدان نشریه «نقد روز» نیز به این اثر نمره ضعیف دادند و انتقادات تندی را درباره وی نوشتند.

«شیشلیک یک فاجعه در کارگردانی است، زور میزند خودش را پشت مشتی بیانیه و فحش سیاسی پنهان کند… شیشلیک مملو از پلان‌های بی‌سروته و بی‌هویت است.»

این انتقادات در طیف شبه‌روشنفکران نیز وجود دارد. به‌طور مثال، یکی از این افراد درباره «شیشلیک» نوشت:
«فیلم مهدویان فکر می‌کنم کاندیدای مهمی‌ست برای بدترین فیلم تاریخ سینمای ایران. واقعاً نمی‌دانم همه‌ آدم‌هایی که درگیر این پروژه بوده‌اند (و البته هیئت داوران که آن را به چهل فیلم دیگر برتری داده‌اند) با خود چه فکر کرده‌اند. یک هذیان مطلق با موضوع فقر که فقط شاید محسن مخملباف می‌توانست این‌قدر توهم نبوغ داشته باشد که به فکر ساختن‌اش بیفتد.»

منبع: خبرآنلاین

مطالب جنجالی

Sorry. No data so far.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.