واکنش اولیه منتقدان درباره فیلم «قهرمان» ساخته اصغر فرهادی چیست؟

13 July 2021 - 23:45

فیلم «قهرمان» ساخته اصغر فرهادی پس از رونمایی در جشنواره کن با بازخورد مثبت منتقدان رو به رو شد و برخی آن را بهترین فیلم این کارگردان از زمان ساخت «جدایی» توصیف کردند.

«دوید ارلیش» از مجله «ایندی وایر» در بخشی از نقدش درباره فیلم «قهرمان» نوشته:

«این فیلم به اندازه «جدایی» غیرقابل پیش‌بینی و غم‌انگیز است. ملودرام اجتماعی فرهادی؛ با پیش‌بینی‌های سرراستی آغاز می شود که لایه به لایه با پیشروی داستان رو می‌شوند، در حالی‌که بحران اخلاقی اصلی در عمق داستان آشکار می‌شود. فرهادی ساده ترین فیلم خود را پس از آغاز موفقیت بین‌المللی اش در حدود یک دهه پیش ساخته است اما در عین حال می‌توان آن را چند وجهی ترین و همچنین بهترین فیلم او از زمان جدایی دانست».

«لی مارشال» منتقد نشریه اسکرین نیز در یادداشتی درباره نماینده سینمای ایران در بخش رقابتی کن آورده است:

«در عصر رسانه‌های اجتماعی، قهرمان واقعی بودن چگونه است؟ اگر می‌دانید کار درست را انجام داده اید آیا می‌توان حقیقت را پیچاند و با نقش بازی‌کردن دیگران را متقاعد کرد که شما یک نابغه هستید؟ اگر دفاع از حیثیت آنان به معنای بی‌آبرو کردن دیگری باشد، چه می‌کنید؟ اصغر فرهادی کارگردانی ایرانی در درام جدیدش این موضوعات و دیگر پرسش‌های اخلاقی را گنجانده است، درامی به واقع قدرتمند که با بازی چشم‌گیر و مرکزی امیر جدیدی در نقش اصلی (رحیم) همراه شده است». «قهرمان » بار دیگر ثابت کرد که گرچه فرهادی یک نویسنده و کارگردانی مستعد برای ملودارم‌های پیچیده درباره مسائل اخلاقی و احساسی است، آثاری که او در ایران می‌سازد همیشه غنی‌تر هستند. فیلم قبلی فرهادی در کن با عنوان «همه می‌دانند»، علی‌رغم ستاره‌های بازیگر که در اسپانیا ساخته شده به ندرت دارای ظرافت‌های دراماتیک هوشمندی اخلاقی است که در فیلم «درباره الی»، «جدایی» و «فروشنده» می‌بینیم. می‌توان همه داستان‌های فرهادی را برداشت و آن‌ها را تقریبا در همه جای دیگر جهان بازسازی کرد و این موضوع بویژه درباره فیلم «قهرمان» صدق می‌کند و داستان آن را می‌توان در جایی دیگر مثل آمریکا نیز دوباره ساخت. اما فیلم‌ها تنها داستان نیستند و «قهرمان» بخش قابل‌توجهی از قدرت خود را از شیراز و جامعه ایرانی دریافت می‌کند»

دبورا یانگ از هالیوود ریپورتر:
اصغر فرهادی با فیلمی بسیار خوب درباره صداقت، شرافت و بهای آزادی، بازگشتی خوش‌آیند به کشورش ایران رقم زده است.
آنا اسمیت از ددلاین:
در قهرمان، یک عمل خوب به سرنوشتی بد منجر می‌شود، اثری تامل‌برانگیز که شاید نامحسوس‌ترین و خالص‌ترین فیلم فرهادی پس از جدایی نادر از سیمین باشد.
دیوید ارلیک از ایندی‌وایر:
فرهادی با قهرمان یک فرضیه کلاسیک را با قدرتی مرکزگریز آن‌قدر به این سو و آن سو می‌چرخاند تا همزمان با اینکه حس همدردی‌تان کاملا برانگیخته می‌شود، روی صندلی‌ میخکوب شوید.
پیتر برادشاو از گاردین:
قهرمان به‌نوعی تکه‌ای از داستان‌ یک زندگی است که در آن مانند فیلمنامه‌‌ای نظام‌مند همه‌ جزئیات لزوما به‌شکلی معین، دقیق و سازمان‌یافته سرجای خود نیستند؛ این فیلم واجد زشتیِ نامطلوب و غیرشفاف زندگی واقعی است.
اوون گلیبرمن از ورایتی:
فیلم جدید کارگردان ایرانی در لحظاتی [حس] تعلیق مشهور جدایی نادر از سیمین و فروشنده را برمی‌انگیزد، اما «قهرمان» پراکنده‌تر و ضعیف‌تر است.

فیلم «قهرمان» با مدت زمان دو ساعت و ۷ دقیقه، درباره شخصیتی به نام رحیم است که به دلیل عدم توانایی در پرداخت بدهی‌اش در زندان به سر می‌برد  اما طی دو روز مرخصی در تلاش است، شاکی خود را با پرداخت بخشی از بدهی متقاعد به پس‌گرفتن شکایت خود کند، اما اتفاقات آن‌گونه که برنامه‌ریزی شده پیش نمی‌رود.

در این فیلم امیر جدیدی، محسن تنابنده، فرشته صدرعرفایی، سارینا فرهادی و جمعی دیگر از بازیگران که اغلب  آنان چهره‌های جدید هستند مقابل دوربین فرهادی رفته‌اند و هایده صفی‌یاری نیز تدوین فیلم را بر عهده دارد.

منبع: ایسنا – شهرآرا

مطالب جنجالی

Sorry. No data so far.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.