این هفته نگاه بسیاری از سینمادوستان به هفتاد و چهارمین جشنوارهی فیلم ونیز خیره شده بود. طبیعتاً برای برخی آگاهی از برندگان جوایز یکی از جشنوارههای بزرگ سینمایی، ارزشمند است. اکنون برندگان بخشهای مختلف جوایز جشنواره ونیز که قدیمیترین جشنوارهی سینمایی است، مشخص شده است. برای جزییات بیشتر و مشاهدهی لیست برندگان، با سایت سینماگیمفا در ادامهی مطلب همراه باشید.
فیلم The Shape of Water «شکل آب» که در این چند مدت اخیر توانسته بود نگاه منتقدین را به خود جلب کند، برندهی مهمترین جایزهی این جشنواره شد. فیلم جدید گیرمو دل تورو (Guillermo del Toro) موفق شد تا جایزهی شیر طلایی جشنوارهی ونیز را کسب کند.
البته در این جشنواره نمایندگان ایران هم توانستند موفق ظاهر شوند و دو جایزه مختلف را دریافت کنند. شما در زیر میتوانید لیست کامل برندگان هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم ونیز را مشاهده کنید.
جوایز برندگان بخش اصلی جشنواره ونیز
شیر طلایی
The Shape Of Water کارگردان: Guillermo del Toro
جایزه بزرگ هیئت داوران
Foxtrot کارگردان: Samuel Maoz
شیر نقرهای, بهترین کارگردان
Xavier Legrand – برای فیلم Jusqu’à La Garde
جام ولپی بهترین بازیگر زن
Charlotte Rampling – برای فیلم Hannah
جام ولپی بهترین بازیگر مرد
Kamel El Basha – برای فیلم The Insult
بهترین فیلمنامه
Martin McDonagh – برای فیلم Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
جایزه ویژه هیئت داوران
Sweet Country کارگردان: Warwick Thornton
جایزه مارسلو ماسترویانی برای بهترین بازیگر جوان زن یا مرد
Charlie Plummer, Lean On Pete
بخش افق جشنواره ونیز
بهترین فیلم
Nico, 1988 – کارگردان: Susanna Nicchiarelli
بهترین کارگردان
Vahid Jalilvand (وحید جلیلوند) – برای فیلم No Date, No Signature «بدون تاریخ، بدون امضا»
جایزه ویژه هیئت داوران
Caniba – کارگردانان: Lucien Castaing-Taylor و Verena Paravel
بهترین بازیگر زن
Lyna Khoudri – برای فیلم Les Bienheureux
بهترین بازیگر مرد
Navid Mohammadzadeh (نوید محمدزاده) – برای فیلم No Date, No Signature «بدون تاریخ، بدون امضا»
بهترین فیلمنامه
Los Versos Del Olvido – کارگردان: Alireza Khatami
بهترین فیلم کوتاه
Gros Chagrin – کارگردان: Céline Devaux
شیر آینده– “لوئیجی د لاورنتیس” جایزه جشنواره ونیز برای بهترین فیلم اول
Jusqu’à La Garde, dir: Xavier Legrand
بخش کلاسیک
بهترین بازسازی:
Idi I Smotri – کارگردان: Elem Klimov
بهترین مستند درباره سینما:
The Prince And The Dybbuk- کارگردانان: Elwira Niewiera و Piotr Rosolowski
بخش واقعیت مجازی جشنواره ونیز
بهترین واقعیت مجازی:
Arden’s Wake (Expanded) – کارگردان: Eugene YK Chung
بهترین تجربه واقعیت مجازی:
La Camera Insabbiata, کارگردانان: Laurie Anderson و Hsin-Chien Huang
بهترین داستان واقعیت مجازی:
Bloodless – کارگردان: Gina Kim
منبع: Deadline
نظرات