۵ انیمه سینمایی که باید تماشا کنید

۱۸ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۷

در کنار انیمه‌های سریالی که همیشه مخاطب خود را داشته‌اند، انیمه‌های سینمایی‌ای هم بوده‌اند که قلب و روحمان را به نسخیر خود درآورده و یادگاری تکرار نشدنی در جانمان باقی گذاشته‌اند. در این مقاله با ما همراه باشید تا به پنج انیمه سینمایی جذاب بپردازیم. حتما این آثار را در لیست تماشای خود قرار دهید!

The Anthem of the Heart

سال انتشار: ۲۰۱۵

کارگردان: تاتسویوکی ناگای

آهنگساز: ماسارو یوکویاما

صداپیشه‌گان شخصیت‌های اصلی: اینوری میناسه(ناروزه جون) – سورا آمامیا(ناتسوکی نیدو) – کوکی اوچی‌یاما(ساکاگامی تاکومی) – یوشیماسا هوسویا(دایکی تازاکی)

The Anthem of the Heart (سرود قلب) یکی از خوش ساخت‌ترین و جذاب‌ترین انیمه‌‌های ساخته شده در چند سال اخیر است. سرود قلب با داستان جذاب و موسیقی فوق‌العاده‌اش شما را تا آخرین لحظه پای داستان فوق‌العاده‌اش نگاه می‌دارد. کارگردان این اثر “تاتسویوکی ناگای (Tatsuyuki Nagai)” تمام تجربه خودش از انیمه”Anohana: The Flower We Saw that Day (آنوهانا: آن گلی که آن روز دیدیم)” را به بند بند اجزای سرود قلب تزریق کرده تا شاهد یک اثر احساسی دیگر باشیم. نکته‌ی منفی قابل ذکر برای این اثر شروع نه چندان درگیرکننده انیمه است. اگر از ظرفیت‌های گروه سازنده اثر خبر نداشته باشید شاید در همان ۳ دقیقه اول قید ادامه سرود قلب را بزنید اما روایت داستان هر چه جلوتر می‌رود درگیرکننده‌تر و جذاب‌تر می‌شود. داستان سرود قلب داستان همه ماست! همه مایی که همیشه رازهایی در قلب داشته‌ایم و از ترس آن‌ها را بیان نکرده‌ایم، سرود قلب داستان دختری است که جرأت حرف زدن به خودش می‌دهد و این عمل مسیر زندگی او را تغییر می‌دهد. در کنار داستان این اثر در زمینه موسیقی هم فوق‌العاده است. شاهکار آن در یکی از آخرین ترک‌های موسیقی است که سونات شماره هشت بتهوون را با سرود جمعی کارکترهای داستان ترکیب می‌کند و نتیجه این معجزه‌ایست که حالا حالا ها در ذهنتان باقی می‌ماند. سرود قلب در زمینه جلوه‌های بصری هم زیباست. از زاویه دوربین در تک تک ثانیه‌ها بگیرید تا رنگ‌ها و محیط همه شما را مسحور می‌کنند. در مجموع سرود قلب اثری است که ارزش تجربه کردن بالایی دارد، حتما آن را تماشا کنید!

Wolf Children

سال انتشار: ۲۰۱۲

کارگردان: مامورو هوسودا

آهنگساز: تاکاگی ماساکاتسو

صداپیشه‌گان شخصیت‌های اصلی: آاویی میازاکی (هانا)، هارو کُروکی (یوکی نوجوان)، موموکا اومو (یوکی کودک)، تاکائو اوساوا (مرد گرگ‌نما)، یوکیتو نیشی (آمه نوجوان)، آمون کابه (آمه کودک)

Wolf Children هم مانند سرود قلب یکی از انیمه‌هایی است که در سال‌های اخیر ساخته شده و صد البته توانسته به خوبی خود را در قلب مخاطبش جا کند و برای همیشه خاطره تماشایش را در ذهن آن‌ها برجای گذارد. کودکان گرگ داستان صادقانه یک مادر است. مادری که از همه‌ی زندگی خودش می‌گذرد تا فرزندانش را تربیت کند، از آن‌ها محافظت کند و با عشق خود، آن‌ها را در مسیری شکوفاییشان راهنمایی کند. کارگردان کودکان گرگ، آقای مامورو هوسودا (Mamoru Hosoda) نقش کارگردانی The Girl Who Leapt Through Time و Summer Wars را هم بر عهده داشته و همین باعث می‌شود تا بدانیم با یک انیمه چشم نواز، همراه با یک داستان منحصر بفرد طرف هستیم. روایت نه چندان سریع داستان به عنوان یک فاکتور مثبت عمل می‌کند و باعث می‌شود هر چه عمیق‌تر در زندگی با شخصیت‌های داستان فرو بروید. انیماتوری اثر هم فوق‌العاده است. تصویر آسمان در گودال‌های آب، قطرات بارانی که از آسمان سرازیر می‌شوند، کوهپایه‌ای که هانا، شخصیت اصلی داستان، در آن زندگی می‌کند همه و همه باعث بیشتر شدن جذابیت اثر و چشم‌نوازی آن‌ شده‌اند. یکی از موضوعاتی که در حسن تماشای اثر مرا به تعجب واداشت صداگذاری فوق‌العاده آن بود. انصافا انتظار نداشتم که یک دختربچه بتواند به این خوبی نقش خود را ایفا کند. آویی میازاکی هم آن‌قدر فوق‌العاده است که تنها با شنیدن صدای او می‌توانید از ریز احساسات او باخبر شوید!

Nausicaä of the Wind Valley

سال انتشار: ۱۹۸۴

کارگردان: هایاو میازاکی

آهنگساز: جو هیسایشی

صداپیشه‌گان شخصیت‌های اصلی: سومی شیماموتو (ناوسیکا) – گورو نایا (استاد یوپا) – یوجی ماتسودا (ازبل)

ناوسیکا از دره باد داستان پرنسسی است که در صحنه تقابل طبیعت و انسان تلاش می‌کند تا با برقراری صلح بین هر دو طرف به جنگ دیرینه این موجود سرکش با مادر خود خاتمه دهد و منجی رهایی مردمش شود. ناوسیکا از دره باد توسط کارگردان افسانه‌ای، هایاو میازاکی (Hayao Miyazaki)، قبل از تاسیس استدیو جیبلی منتشر شده است. آهنگساز این اثر جو هیسایشی است که پس از این اثر در بسیاری از کارهای میازاکی با او همکاری کرده و ساندترک‌های بسیاری از او در ذهن طرفداران آثار میازاکی ثبت شده است. ناوسیکا طبق معمول آثار میازاکی پر است از موجودات عجیب و غریبی که از خیالات او نشأت گرفته‌اند و هر کدام باعث ایجاد جذابیتی خاص و منحصر بفرد در ناوسیکا از دره باد شده‌اند. یکی از حواشی ناوسیکا این بود که توسط بنیاد WWF یا World Wildlife Fund (یکی از بزرگترین سازمان‌های حامی محیط زیست در جهان) از آن تقدیر به عمل آمد. ناوسیکا از دره باد یک یادآور است! یادآوری که به ما هشدار می‌دهد که چه می‌شود اگر قدر زمین عزیزمان را ندانیم و با خودخواهی به همین روند احمقانه خود ادامه دهیم.

Grave of the Fireflies

سال انتشار: ۱۹۸۸

کارگردان: ایساو تاکاهاتا

آهنگساز: میچیو مامیا

قبرستان کرم‌های شب تاب از آن دسته آثاری است که دید مخاطب را نسبت به توانایی مدیوم انیمیشن در به تصویر کشیدن احساسات تغییر می‌دهد. راستش را بخواهید پس از این‌که تماشای این اثر را به پایان رساندم با خودم گفتم:« هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم که همچین انیمیشنی بتواند ساخته شود!». داستان قبرستان کرم‌های شب تاب، در زمان جنگ جهانی دوم، پسر نوجوانی را به تصویر می‌کشد که باید از تنها عضو باقی مانده خانواده‌اش – که خواهر اوست – حفاظت کند. اتمسفر درگیر کننده و بیان صادقانه و بی‌آلایش زندگی این دو نفر باعث می‌شود تا بتوانید از نزدیک در غم‌ها، شادی‌ها، امیدواری و ناامیدی‌هایشان شریک شوید و با تمام وجود آن‌ها را حس کنید. ایسائو تاکاهاتا آثار بسیاری از جمله افسانه پرنسس کاگویا و همین دیروز را خلق کرده اما از نظر شخصی من قبرستان کرم‌های شب تاب بهترین اثر وی است.

Spirited Away

سال انتشار: ۲۰۰۱

کارگردان: هایاو میازاکی

آهنگساز: جو هیسایشی

صداپیشه‌گان شخصیت‌های اصلی: رومی هیراگی (چیهیرو) – میو ایرینو (هاکو) – ماری ناتسوکی (یوبابا و زنیبا)

راستش را بخواهید اصلا قرار نبود شهر اشباح را در این لیست قرار بدهم چون به احتمال قریب به یقین همه شما که دارید این مقاله را می‌خوانید آن را مشاهده کرده‌اید. اما با در نظر گرفتن این احتمال که حتی یک نفر این انیمه را ندیده‌است دلم نیامد که تماشای دو ساعت ناب را به آنها پیشنهاد نکنم! شهر اشباح تنها انیمیشن شرقی است که موفق به دریافت جایزه اسکار شده و یکی از بهترین آثار هایاو میازاکی، این کارگردان فوق‌العاده است. داستان شهر اشباح راجب دختر بچه‌ایست که با پاکی و معصومیتش در دنیایی پر از کثیفی، موجوداتی چرکین، که هر لحظه می‌خواهند او را نیز به بیماری‌های خود مبتلا کنند زندگی کرده و راه نجاتی برای خلاصی خود و والدینش از این دنیا پیدا کند. داستانی که در عین قابل فهم بودن برای کودکان، پر است از نکاتی برای زندگی بهتر برای بزرگسالان. شهر اشباح پر است از نمادهای متفاوت که هر فرد می‌تواند بر اساس تجربه‌اش تلمیحی به خاطرات شخصی‌اش بدهد. یکی از بارزترین ویژگی‌های شهر اشباح شخصیت‌های غیرمعمول و عجیب غریب آن است. با اینکه اکثر کارهای میازاکی پر هستند از موجوداتی که با مشاهده آن‌ها دهانمان از تعجب باز می‌ماند – خوکی که خلبان است، اوهموهایی که از تانک صفت‌تر اند، آتشی که سخن میگوید و ….. – می‌توان گفت شهر اشباح خیالی‌ترین دنیای به نمایش در آمده از ذهن جذاب میازاکی است که مثل همیشه ملموس و دلنشین است. آهنگسازی این اثر همانند ناوسیکا از دره باد بر عهده جو هیسایشی است که با شاهکاری که برای شهر اشباح خلق کرده یکی از بیادماندنی‌ترین آثار خود را بر جای گذاشته است. شهر اشباح تجربه نابی است که شاید هرگز نظیر آن پیدا نشود.

شما چه تعداد از این انیمه‌ها را دیده‌اید؟ نظرتان راجب آن‌ها چیست؟ با ما و دیگر کاربران سینما گیمفا در میان بگذارید.

0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette
 • Sleepyman گفت:

  جای خالی باد می وزد بیش از حد احساس می شود!
  کلا این انیمیشن حقش همه جا خورده میشه هم در اسکار که به انیمیشن پوشالی فروزن دادنش هم اینجا …

  1
  • peen گفت:

   باد میوزد پرنس مونونوکه قلعه ی متحرک هاول چندتا دیگه که یادم نمیاد الان ولیازلیست بالا شهر اشباح واقعا شاهکارهست باشد که روزی افراد با پتانسیل بالای انیمه و این دریای بیکران اشنا بشن و به جاب بعضی انیمشن های بی محتوا و پر زرق و برق استودیوهای بزرگ غرب رو به انیمه بیارند

   0