جوایز بهترین بازیگر و کارگردانی جشنوراه فیلم توکیو به «متری شیش و نیم» رسید

5 November 2019 - 13:00

سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم توکیو در کشور ژاپن با اعطای سه جایزه به سینمای ایران به کار خود پایان داد.

رضا جمالی که با فیلم «پیرمردها نمی‌میرند» در بخش «آینده آسیا»ی جشنواره توکیو حاضر بود و توانست جایزه «روح آسیا» را در این بخش کسب کند، پس از کسب جایزه و تقدیم آن به همسرش که گفت در مسیر سخت ساخت فیلم «پیرمردها نمی‌میرند» با او همراهی کرده است در سخنانی اظهار کرد:

بسیار خوشحالم که فیلمم در اولین حضور جهانی خود از جشنواره فیلم توکیو جایزه دریافت می‌کند و بسیار خوشحالم که این جایزه را از کشور ژاپن دریافت می‌کنم. در این چند روز اخیر به دلیل فاصله زمانی نتوانسته‌ام بخوابم اما با دریافت این جایزه آن‌قدر هیجان‌زده هستم که می‌توانم ۲۴ ساعت دیگر هم نخوابم.

امیر نادری سینماگر سرشناس ایرانی که در ژاپن زندگی می‌کند و امسال برگزارکننده مسترکلاس فیلمسازی در جشنواره توکیو بود نیز در سالن مراسم پایانی جشنواره حضور داشت.

همچنین نوید محمدزاده با اظهار خرسندی از دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره توکیو برای فیلم «متری شیش و نیم»، این جایزه را متعلق به سعید روستایی دانست که در واقع این نقش را خلق کرده است. او همچنین گفت:

آن‌چه خوشحالی من را دوچندان می‌کند حضور یکی از مهم‌ترین کارگردانان تاریخ سینمای ایران در سالن است، کسی که من و نسل من با دیدن فیلم‌هایش مثل «تنگنا»، «سازدهنی» و «دونده» عاشق سینما شدیم. امیر خان نادری دوستت داریم.

سعید روستایی هم پس از کسب جایزه بهترین کارگردانی این رویداد سینمایی برای فیلم «متری شیش و نیم» با تشکر از جشنواره فیلم توکیو و هیات داوران بخش رقابتی برای توجه به فیلمش گفت:

بسیار خوشحالم از سرزمینی می‌آیم که بزرگانی چون عباس کیارستمی و امیر نادری را به خود دیده است و خوشحالم از سرزمینی برای فیلمم جایزه می‌گیرم که «آکی‌را کوروساوا» در آن فیلمساز بوده است.

در مراسم پایانی جشنواره فیلم توکیو که با حضور محسن تنابنده، دیگر سینماگر ایرانی با فیلم «قسم» در این جشنواره همراه بود، شهره گلپریان مسئولیت ترجمه صحبت‌های سینماگران ایرانی را برعهده داشت.

در بخشی از نشست پس از نمایش فیلم که شب گذشته برگزار شد، نوید محمدزاده درباره سکانس‌هایی که جمعیت زیادی در آن حضور دارند و نحوه کنترل کردن این سکانس‌ها توضیح داد:

در این سکانس ها بازیگر فرصت خطا کردن ندارد چون افراد هنرور یک بار اشتباه نمی‌کنند بنابراین در آن لحظه آن سکانس باید گرفته شود.

او ادامه داد:

ما این سکانس‌ها را چند بار باید می‌گرفتیم تا بالاخره هیچ کس به دوربین نگاه نکند چون حتی اگر یک نفر به دوربین نگاه می کرد کار ما خراب می‌شد.

روستایی هم در پاسخ به این‌که فیلم چقدر فضای واقعی و مستند بود، توضیح داد.:

همیشه سعی می کنم فیلم هایی که می‌سازم به واقعیت نزدیک باشد اما در عین حال فرم و قصه برایم مهم‌تر است بنابراین برخی جاها ممکن است کمی از واقعیت فاصله داشته باشد چون فرم و قصه برایم مهم بود.

کارگردان متری شش و نیم تاکید کرد:

شما فیلم مستند ندیدید و یک فیلم داستانی را به تماشا نشستید.

در  ادامه نشست برخی تماشاگران درباره این‌که چرا شخصیت ناصر که به قولی خلافکار ، مخاطب با او همراه است و از او بدش نمی‌آید؟ سوال پرسیده شد که نوید محمدزاده پاسخ داد:

ما با بد من‌ها عاشق سینما شدیم ،البته با فیلم‌های خوبشان . ناصر فیلم متری شش و نیم یک آدمیزاد است با همه خطاها، او عاشق خانواده‌اش است.

او در ادامه به حالت طنز گفت :

فکر می کنم اگر نقش هیتلر را به من بدهند، مخاطب از او بدش نیاید چون همیشه سعی کردم وکیل خوبی برای نقش‌ام باشم.

روستایی نیز در پاسخ به سوالی دیگر که درباره عامدانه بودن برخی موارد در فیلم توضیح داد:

هر آنچه، می بینید عامدانه است و از روز اول به آن فکر شده  است طوری‌که موسیقی که برای فیلم ساخته شد،موسیقی ناصر است ،آهنگساز  از من پرسید که موسیقی با چه کسی همراه باشد، من گفتم با کاراکتر ناصر.

سعید روستایی در بخش پایانی نشست درباره سوالی که مطرح شده بود مبنی بر همراه شدن مخاطب با شخصیت خلافکار فیلم گفت:

من خیلی دوست ندارم خلافکار فیلمم کلیشه‌ای باشد، مثلا صورتش زخمی باشد بلکه می‌خواستم یک آدم معمولی و داری ویژگی‌های انسانی به لحاظ روحی و روانی باشد.

کارگردان متری شش و نیم در پایان با اشاره به موضوع فیلم گفت :

اعتیاد در تمام دنیا رو به افزایش است.

سی و دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم توکیو از ۲۸ اکتبر تا ۵ نوامبر (۶ تا ۱۴ آبان‌ماه) در ژاپن برگزار شد.

منبع: ایسنا – خبرآنلاین

مطالب جنجالی

Sorry. No data so far.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.