نقد و بررسی انیمه Hakumei and Mikochi | دنیای کوچولو‌ها

21 November 2020 - 22:00

انیمه‌های فانتزی، یکی از پر مخاطب‌ترین انیمه‌های دنیا به شمار می‌روند و بینندگان زیادی دارند. از جمله‌ی مشهورترین آنها می‌توان به My Hero Academia، One Piece، Overlord، Tokyo Ghoul اشاره نمود که اکثر ما برای یک بار هم که شده باشد، اسم آنها را شنیده‌ایم. حال ما می‌خواهیم به نقد و بررسی یک انیمه‌ی ژانر فانتزی بپردازیم به اسم Hakumei and Mikochi. این انیمه در سال ۲۰۱۸ منتشر شد و Masaomi Andō نقش کارگردانی این اثر را بر عهده داشت. اگر علاقه‌مند به خواندن ادامه‌ی مقاله‌ی نقد و بررسی هستید، با من و وبسایت سینما فارس همراه باشید.

وقتی ما اسم انیمه‌های فانتزی را می‌آوریم، به طور حتم اگر از کسانی باشید که با این نوع از انیمه‌ها آشنا هستند، انتظار یک داستان و یک فضاسازی جالب و جذاب و متفاوت را خواهید داشت. در این نوع از انیمه‌ها، یکسری از اتفاق‌ها و یکسری از موجودات وجود دارند که در واقعیت ممکن است موجود نباشند و یا اگر هم وجحود داشته باشند، اینگونه نباشند. انیمه‌ی Hakumei and Mikochi نیز یکی از همین انیمه‌های فانتزی است که راوی داستان دو دختر کوچک می‌باشد که در داخل یک خانه‌ی درختی، در یک روستا زندگی می‌کنند.

وقتی ما اسم انیمه‌های فانتزی را می‌آوریم، به طور حتم اگر از کسانی باشید که با این نوع از انیمه‌ها آشنا هستند، انتظار یک داستان و یک فضاسازی جالب و جذاب و متفاوت را خواهید داشت. در این نوع از انیمه‌ها، یکسری از اتفاق‌ها و یکسری از موجودات وجود دارند که در واقعیت ممکن است موجود نباشند و یا اگر هم وجحود داشته باشند، اینگونه نباشند. انیمه‌ی Hakumei and Mikochi نیز یکی از همین انیمه‌های فانتزی است که راوی داستان دو دختر کوچک می‌باشد که در داخل یک خانه‌ی درختی، در یک روستا زندگی می‌کنند.

هاکومی کارهای خارج از خانه را بر عهده دارد و میکوچی که دست پخت بهتری دارد، به کارهای داخل خانه مشغول است؛ به گونه‌ای هر دوی آنها مکمل یکدیگر هستند. آنها برای خرید کردن و تهیه‌ی مایحتاج زندگی خودشان باید از روستا به شهر بروند و اغلب مواقع، این کار بر عهده‌ی هاکومی است. آنها علاوه بر گذراندن یک زندگی ساده‌ی روزمره به تفریح و ماجراجویی هم می‌پردازند که داستان انیمه، بیشتر حول این محور می‌چرخد و بیشتر اتفاقاتی که در روند داستان انیمه رخ می‌دهد، بر خواسته از همین ماجراجویی ها و تفریحاتی است که آن دو به آنها می پردازند.

اسم انیمه‌ی Hakumei and Mikochi برخواسته از اسم دو شخصیت اصلی، یعنی Hakumei (هاکومی) و Mikochi (میکوچی) می‌باشد. Hakumei و Mikochi در داخل یک خانه‌ی درختی زندگی می‌کنند (که عکس خانه را در بالا مشاهده می‌کنید) و هاکومی کارهای خارج از خانه را بر عهده دارد و میکوچی که دست پخت بهتری دارد، به کارهای داخل خانه مشغول است؛ به گونه‌ای هر دوی آنها مکمل یکدیگر هستند. آنها برای خرید کردن و تهیه‌ی مایحتاج زندگی خودشان باید از روستا به شهر بروند و اغلب مواقع، این کار بر عهده‌ی هاکومی است. آنها علاوه بر گذراندن یک زندگی ساده‌ی روزمره به تفریح و ماجراجویی هم می‌پردازند که داستان انیمه، بیشتر حول این محور می‌چرخد و بیشتر اتفاقاتی که در روند داستان انیمه رخ می‌دهد، بر خواسته از همین ماجراجویی ها و تفریحاتی است که آن دو به آنها می پردازند. این مطالب بالا صرفاً جهت آشنایی شما با حال و هوای داستان انیمه بود و در ادامه‌ی مقاله، به نقد و بررسی کلی انیمه Hakumei and Mikochi می‌پردازیم.

طراحی محیطی انیمه بسیار عالی و زیبا کار شده است و همان رنگ لعاب یک انیمه فانتزی را در خود دارد و مخاطب را مجذوب خود می‌کند. با توجه به ژانر انیمه، که فانتزی است و انیمه‌های فانتزی باید محیطی شاد داشته باشند، انیمه‌ی Hakumei and Mikochi نیز همین المان را رعایت کرده است و با تنوع الوان، این حس شادی را در انیمه به وجود آورده است. البته نباید غافل شد که در برخی از مواقع که اتفاقاتی خاص رخ می‌دهند، فضا سازی انیمه، به کل دگرگون و وارد یک تم مخصوص به آن فضا می‌شود.

داستان انیمه Hakumei and Mikochi روایتی بسیار ساده و همه کس فهم را دنبال می‌کند. اگر با انیمه‌های فانتزی آشنا باشید، می‌دانید که اغلب آهنا داستانی همه کس فهم و سهل، اما پر معنا را دنبال می‌کنند، باید بگویم که انیمه‌ی Hakumei and Mikochi نیز یک همچین داستانی را دارا است و سادگی بیش از حد آن، این پتانسیل را در آن به وجود آورده است که هر کسی بتواند به تماشای این انیمه بپردازد و از آن لذت ببرد. در مورد داستان این انیمه فقط این نکته مانده است که گفته شود که خلاقیت کارگردان در فضا سازی و طراحی متفاوت کاراکترها، قابل تحسین می‌باشد. اینکه کل شخصیت‌های انیمه را در حد یک مورچه و یا سایر حشرات، کوچک ساخته و طراحی کرده است، خود می‌تواند یکی از ابتکارات و زیبایی آفرینی‌های قابل تحسین باشد.

رنگ پردازی و استفاده از الوان متنوع در فضای انیمه و رعایت کادر تصویر، یکی دیگر از نکات مثبت طراحی این اثر به شمار می‌رود. البته فقط نمی‌توان به این موارد ساده بسنده کرد و باید کمی دقیق‌تر و جزئی تر به انیمه نگاه کنیم. طراحی چهره‌ شخصیت‌ها، به قدری ساده و بیسیک طراحی شده‌اند که در برخی از مواقع، حتی نمی‌توان جنسیت شخصیت‌ها را هم از یکدیگر تفکیک کرد و با اینکه این سادگی در انیمه موج می‌زند، اما همچنان می‌توان گفت که طراحی شخصیت‌های اصلی، آنچنان بد کار نشده است و تفاوت و تمایز آنها را می‌تواند تشخیص داد.

طراحی و فضاسازی انیمه، به قدری جذاب و فانتزی گونه کار شده است که هر کسی که عاشق این ژانر باشد را به خود جذب می‌کند. رنگ پردازی و استفاده از الوان متنوع در فضای انیمه و رعایت کادر تصویر، یکی دیگر از نکات مثبت طراحی این اثر به شمار می‌رود. البته فقط نمی‌توان به این موارد ساده بسنده کرد و باید کمی دقیق‌تر و جزئی تر به انیمه نگاه کنیم. طراحی چهره‌ شخصیت‌ها، به قدری ساده و بیسیک طراحی شده‌اند که در برخی از مواقع، حتی نمی‌توان جنسیت شخصیت‌ها را هم از یکدیگر تفکیک کرد و با اینکه این سادگی در انیمه موج می‌زند، اما همچنان می‌توان گفت که طراحی شخصیت‌های اصلی، آنچنان بد کار نشده است و تفاوت و تمایز آنها را می‌تواند تشخیص داد. از بحث طراحی چهره‌ی شخصیت‌ها که بگذریم، به طراحی محیط انیمه می‌رسیم که بسیار عالی و زیبا کار شده است و همان رنگ لعاب یک انیمه فانتزی را در خود دارد و مخاطب را مجذوب خود می‌کند. با توجه به ژانر انیمه، که فانتزی است و انیمه‌های فانتزی باید محیطی شاد داشته باشند، انیمه‌ی Hakumei and Mikochi نیز همین المان را رعایت کرده است و با تنوع الوان، این حس شادی را در انیمه به وجود آورده است. البته نباید غافل شد که در برخی از مواقع که اتفاقاتی خاص رخ می‌دهند، فضا سازی انیمه، به کل دگرگون و وارد یک تم مخصوص به آن فضا می‌شود. این مورد را نیز می‌توان از خوبی‌ها و نکات مثبت طراحی انیمه برشمرد.

در برخی از مواقع که اتفاقاتی خاص رخ می‌دهند، فضا سازی انیمه، به کل دگرگون و وارد یک تم مخصوص به آن فضا می‌شود. این مورد را نیز می‌توان از خوبی‌ها و نکات مثبت طراحی انیمه برشمرد.

حال اگر نوبتی هم باشد، نوبت تحلیل بخش صداگذاری انیمه‌ی Hakumei and Mikochi می‌باشد. صداگذاری این انیمه، یکی از بهترین‌ها در سبک خود می‌باشد و می‌توان نمره‌ی کامل را به آن داد. صدای شخصیت‌های اصلی و فرعی، تنوع آنچنان زیادی ندارد، اما به جرئت می‌توان گفت که صداگذاری هر کدام از آنها، به بهترین نحو صورت گرفته است و با اینکه تفاوت زیادی ندارند، اما همچنان می‌توان صدای آنها را تشخیص داد. اوپنینگ (آهنگ آغازین) و اندینگ (آهنگ پایانی) انیمه‌ی Hakumei and Mikochi بسیار جذاب و دلنشین است و متناسب با فضا و حال انیمه، ساخته شده است. در کل، انیمه‌ی Hakumei and Mikochi در این بخش نیز، یعنی بخش صداگذاری، به قول معروف، گل کاشته است و با جرئت می‌توان گفت که یکی از بهترین صدا گذاری‌ها در سبک خود می‌باشد.

طراحی فضای انیمه بسیار عالی و زیبا کار شده است و همان رنگ لعاب یک انیمه فانتزی را در خود دارد و مخاطب را مجذوب خود می‌کند. با توجه به ژانر انیمه، که فانتزی است و انیمه‌های فانتزی باید محیطی شاد داشته باشند، انیمه‌ی Hakumei and Mikochi نیز همین المان را رعایت کرده است و با تنوع الوان، این حس شادی را در انیمه به وجود آورده است. موش و قورباغه‌ی کتابخون ندیده بودیم که آن هم دیدیم :)

به طور خلاصه می‌توان گفت که انیمه‌ی Hakumei and Mikochi یکی از بهترین انیمه‌های ژانر فانتزی و ماجراجویی به شمار می‌رود و اگر شما هم یکی از طرفداران این سبک از انیمه‌ها هستید، پیشنهاد می‌کنم حتما این انیمه را ببینید و به دوستان خود معرفی کنید. به پایان آمد این دفتر، حکایت همچنان باقیست. بالاخره نقد و بررسی انیمه‌ی Hakumei and Mikochi به پایان رسید و امیدوارم که از خواندن مطلب لذت برده باشید. اگر انتقاد و یا پیشنهادی برای مقالات آینده دارید، می‌توانید در بخش نظرات بیان کنید تا در مقالات آینده بدان‌ها توجه کنیم. همچنین اگر قبلا این انیمه را دیده‌اید، هر نظری در مورد آن دارید، حتما بیان کنید.

مطالب جنجالی

Sorry. No data so far.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.