نقد و بررسی انیمه Berserk 2016؛ خشم برّنده

26 December 2020 - 22:00

مدتی پیش بود که در یکی از مقالات ده برتر آثار ژانر فانتزی، به معرفی کلی انیمه‌ی جذاب ژانر فانتزی پرداختم که در این میان، انیمه‌ی Berserk 2016 نیز به چشم می‌خورد. در آن مقاله سخنان زیادی در مورد این انیمه بیان نکردم و فقط در حد معرفی بود. به همین جهت تصمیم گرفتم که یک نقد و بررسی کلی هم از این انیمه بنویسم تا آشنایی بهتر و بیشتری با این اثر شناخته شده پیدا کنیم. اگر مایل هستید که در مورد انیمه Berserk 2016 بیشتر بدانید، حتما این مقاله را تا پایان بخوانید و در آخر هم نظرات خودتان را بیان کنید. با من و سینما فارس همراه باشید.

Berserk 2016

گاتس از یک مادر مرده زاییده می‌شود و از همان کودکی با جنگ و خشونت سر و کله می‌زند و کار به جایی می‌رسد که در ۵ یا ۶ سالگی، شمشیر به دست می‌گیرد و به قتل و کشتار می‌پردازد. در آن دوران، برخی از حاکمان برای استخدام این قاتل‌ها پول پرداخت می‌کردند و گاتس هم برای اینکه از هر دو طرف نفع برده باشد، یعنی هم به انتقام بپردازد و هم دستمزدی هم بگیرد، وارد این حرفه می‌شود و برای حاکمان، مبارزه و قتل و کشتار انجام می‌دهد. او اینقدر در این راه موفق می‌شود که دیگر کسی توانایی شکست او را ندارد و همین مورد هم موجب می‌شود که او هر روز بیشتر و بیشتر مشهور شود و افراد بیشتری از او هراس داشته باشند.

مسلماً اگر به انیمه‌های ژانر وحشت و دارک فانتزی یا همان فانتزی تاریک علاقه‌مند باشید، با اثری به اسم Berserk 2016 برخورد کرده‌ و شهرت این انیمه‌ی بزرگ را شنیده‌اید. انیمه‌ی Berserk در سال ۲۰۱۶ – ۲۰۱۷ و با نویسندگی ماکوتو فوکامی (Makoto Fukami) و تاکاشی یاماشیتا و کارگردانی شین ایتاگاکی (Shin Itagaki) و در ژانرهای دارک فانتزی و وحشتناک منتشر شد. داستان این انیمه در مورد شخصی می‌باشد به نام گاتس که در اوایل زندگی خود، با رنج و مشکلات و همچنین با کلی خشونت رو به رو شده است. داستان به زمانی بر می‌گردد که گاتس از یک مادر مرده زاییده می‌شود و از همان کودکی با جنگ و خشونت سر و کله می‌زند و کار به جایی می‌رسد که در ۵ یا ۶ سالگی، شمشیر به دست می‌گیرد و به قتل و کشتار می‌پردازد. در آن دوران، برخی از حاکمان برای استخدام این قاتل‌ها پول پرداخت می‌کردند و گاتس هم برای اینکه از هر دو طرف نفع برده باشد، یعنی هم به انتقام بپردازد و هم دستمزدی هم بگیرد، وارد این حرفه می‌شود و برای حاکمان، مبارزه و قتل و کشتار انجام می‌دهد. او اینقدر در این راه موفق می‌شود که دیگر کسی توانایی شکست او را ندارد و همین مورد هم موجب می‌شود که او هر روز بیشتر و بیشتر مشهور شود و افراد بیشتری از او هراس داشته باشند. مطمئناً در فضای چنین انیمه‌های وحشتناک و هراس‌آوری، نباید طالب صحنه‌های شاد و یا فان باشید، بلکه باید بعد از گذراندن هر مرحله از مشکلات، منتظر مرحله‌ی بعدی باشید. انیمه Berserk هم از قائده مستثنی نیست و فضای این اثر هم آمیخته به ترس و رعب و وحشت می‌باشد و اگر هم خنده‌ای در انیمه دیده شود، مطمئناً اتفاقات ناگواری به دنبال آن خواهند آمد. در مورد داستان انیمه، بحث را ادامه نمی‌دهیم و سراغ نقد و بررسی مو به موی آن می‌رویم.

Berserk

برای کسانی که گیمر هستند و بازی Dark Souls را بازی کرده‌اند، می‌توانند جنبه‌هایی از اشتراک این انیمه با بازی دارک سولز را در طول انیمه بیابند. تم و فضای اصلی انیمه، متناسب با داستان و ژانر آن می‌باشد و شما را در یک فضای تاریک و ترسناک قرار می‌دهد و ترس و وحشت را به شما انتقال می‌دهد. در کنار این همه صحنه‌های ترسناک و مخوف، گهگاهی هم یکسری از صحنه‌های احساسی را نشان می‌دهد که موجب تنوع در انیمه و جلوگیری از طاقت‌فرسا شدن انیمه می‌شود. البته لازم به ذکر است که در مورد شمشیر شخصیت اصلی هم یک مقداری سخن بگوییم. شخصیت گاتس در ابتدای انیمه، با یک شمشیر ساده شروع به قتل و کشتار می‌کند اما در طول ادامه‌ی انیمه، این شمشیر ساده‌ی او جای خود را به شمشیری بسیار بزرگ‌تر می‌دهد و تا جایی این شمشیر بزرگ می‌شود که آدم فکر می‌کند که چگونه گاتس می‌تواند چنین شمشیری را با چنین جثه‌ی بزرگی حمل کند.

روایت داستان انیمه Berserk تا حد بسیار زیادی برای مخاطبین این سبک، قابل هضم و درک و فهم می‌باشد، پس به همین دلیل اگر یکی از طرفداران سبک وحشت می‌باشید، می‌توانید بهتر داستان را درک کنید. البته این سخن بدین معنا نیست که درک روایت داستان برای افراد دیگر، کاری دشوار و نشدنی است، بلکه منظور این می‌باشد که اگر قبلاً هم با چنین انیمه‌های ترسناکی مواجه شده‌اید و آنها را تماشا کرده‌اید، بهتر می‌توانید به درک داستان انیمه Berserk بپردازید. حال که در مورد روایت داستان Berserk سخن گفتیم، لازم است که اشاره کنیم، برای کسانی که گیمر هستند و بازی Dark Souls را بازی کرده‌اند، می‌توانند جنبه‌هایی از اشتراک این انیمه با بازی دارک سولز را در طول انیمه بیابند. تم و فضای اصلی انیمه، متناسب با داستان و ژانر آن می‌باشد و شما را در یک فضای تاریک و ترسناک قرار می‌دهد و ترس و وحشت را به شما انتقال می‌دهد. در کنار این همه صحنه‌های ترسناک و مخوف، گهگاهی هم یکسری از صحنه‌های احساسی را نشان می‌دهد که موجب تنوع در انیمه و جلوگیری از طاقت‌فرسا شدن انیمه می‌شود. البته لازم به ذکر است که در مورد شمشیر شخصیت اصلی هم یک مقداری سخن بگوییم. شخصیت گاتس در ابتدای انیمه، با یک شمشیر ساده شروع به قتل و کشتار می‌کند اما در طول ادامه‌ی انیمه، این شمشیر ساده‌ی او جای خود را به شمشیری بسیار بزرگ‌تر می‌دهد و تا جایی این شمشیر بزرگ می‌شود که آدم فکر می‌کند که چگونه گاتس می‌تواند چنین شمشیری را با چنین جثه‌ی بزرگی حمل کند. این بحث هم برمی‌گردد به فانتزی یا خیال‌پردازی بودن انیمه و کارگردان توانسته است که نقش خود را در این بخش هم خوب ادا کند.

Berserk

طراحی و فضاسازی انیمه Berserk، بسیار زیبا و چشم‌نواز می‌باشد و ترکیب شدن این طراحی زیبا و فضای دارک انیمه، موجب شده‌است که حال و هوای یک اثر خشن و وحشتناک به مخاطب القا شود. طراحی انیمه Berserk زمانی جذابتر می‌شود که در هنگام جنگیدن، طرح کلی انیمه، بالکل تغییر می‌کند و یک حالت انیمیشن مانند به خود می‌گیرد و صحنه‌های درگیری را باکیفیت‌تر نشان می‌دهد. تم کلی انیمه، یک تم تاریک با حال و هوای وحشت می‌باشد و دقیقا همان چیزی را به مخاطب انتقال می‌دهد که انتظارش را می‌کشد.

به طور کلی اگر بخواهیم در مورد داستان انیمه‌ی Berserk، یک جمع‌بندی داشته باشیم، باید به شاهکار بودن آن اقرار کنیم و همچنین باید این نکته را هم در نظر بگیریم که بیشتر انیمه‌های سبک وحشت، اغلب دارای یک داستان سطحی و ساده می‌باشند، اما انیمه Berserk از این قالب بیرون می‌باشد و هنر نویسندگی عالی نویسنده و هنر کارگردانی خارق‌العاده کارگردان، موجب شده که Berserk به یک اثر جاودانه و عالی در این ژانر مبدل گردد.

حال که در مورد داستان انیمه Berserk سخنانمان تمام شد، سراغ بخش‌های دیگر نقد و بررسی‌مان می‌رویم تا نگاهی بهتر به انیمه داشته باشیم. طراحی و فضاسازی انیمه Berserk، بسیار زیبا و چشم‌نواز می‌باشد و ترکیب شدن این طراحی زیبا و فضای دارک انیمه، موجب شده‌است که حال و هوای یک اثر خشن و وحشتناک به مخاطب القا شود. طراحی انیمه Berserk زمانی جذابتر می‌شود که در هنگام جنگیدن، طرح کلی انیمه، بالکل تغییر می‌کند و یک حالت انیمیشن مانند به خود می‌گیرد و صحنه‌های درگیری را باکیفیت‌تر نشان می‌دهد. تم کلی انیمه، یک تم تاریک با حال و هوای وحشت می‌باشد و دقیقا همان چیزی را به مخاطب انتقال می‌دهد که انتظارش را می‌کشد. در کل، طراحی انیمه Berserk یک طراحی بسیار چشم نواز و زیبا است و متناسب با حال و هوای اصلی انیمه ساخته شده است و می‌تواند مخاطب را برای ساعاتی چند سرگرم کند.

Berserk

صداگذاری انیمه‌ی Berserk در برخی از مواقع، آنقدر حوصله سر بر می‌شود که مخاطب احساس می‌کند با یک انیمه‌ی سطح پایین مواجه است، اما در حالی که اینگونه نیست و انیمه‌ی Berserk یکی از شاهکارترین آثار این سبک به شمار می‌رود. اپنینگ و اندینگ‌های انیمه هم می‌توانست بهتر از آنچه که هستند باشند.

حال اگر نوبتی هم باشد، نوبت بررسی صداگذاری انیمه Berserk است. در مورد صداگذاری هم باید بگویم که مشکل اصلی انیمه Berserk در صداگذاری آن می‌باشد. صداگذاری انیمه‌ی Berserk در برخی از مواقع، آنقدر حوصله سر بر می‌شود که مخاطب احساس می‌کند با یک انیمه‌ی سطح پایین مواجه است، اما در حالی که اینگونه نیست و انیمه‌ی Berserk یکی از شاهکارترین آثار این سبک به شمار می‌رود. اپنینگ و اندینگ‌های انیمه هم می‌توانست بهتر از آنچه که هستند باشند. در کل، صداگذاری این انیمه‌، از جمله نقاط ضعف آن به شمار می‌رود و هر مخاطبی می‌تواند این ضعف را درک کند.

Berserk

تماشای این انیمه را به تمامی کسانی که به انیمه‌های ژانر وحشت و فانتزی تاریک علاقه دارند، پیشنهاد می‌کنیم. البته باید با توجه به سکانس‌های ترسناک و خشنی که در انیمه وجود دارد، به رده‌ی سنی آن هم توجه داشته باشید که برای افراد بالای ۱۵ سال پیشنهاد می‌شود و اگر سن شما کمتر از این حد می‌باشد و به دیدن این اثر علاقه‌مند هستید، حتما با حضور یکی از اعضای بزرگتر خانواده به تماشای آن بپردازید.

به طور کلی اگر بخواهیم یک جمع‌بندی در مورد انیمه Berserk داشته باشیم، باید بگوییم که با یک انیمه‌ی شاهکار به تمام معنا در ژانر ترسناک و دارک فانتزی، مواجه هستیم. تماشای این انیمه را به تمامی کسانی که به انیمه‌های ژانر وحشت و فانتزی تاریک علاقه دارند، پیشنهاد می‌کنیم. البته باید با توجه به سکانس‌های ترسناک و خشنی که در انیمه وجود دارد، به رده‌ی سنی آن هم توجه داشته باشید که برای افراد بالای ۱۵ سال پیشنهاد می‌شود و اگر سن شما کمتر از این حد می‌باشد و به دیدن این اثر علاقه‌مند هستید، حتما با حضور یکی از اعضای بزرگتر خانواده به تماشای آن بپردازید. در کل اگر علاقه‌مند به این نوع از انیمه‌ها هستید، پیشنهاد می‌شود که حتما یکبار انیمه‌ی Berserk را تماشا کنید و اگر از کسانی هستید که این انیمه‌ی زیبا را مشاهده کرده‌اند، حتما نظرات خودتان را در مورد این اثر، در بخش نظرات بیان بفرمایید و اگر هم پیشنهادی برای مقالات آینده دارید، حتما بیان کنید.

[poll id=”110″]

برچسب‌ها: ، ، ، ،

مطالب جنجالی

Sorry. No data so far.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

 • پارسا says:

  ممنون از مقاله مختصر و مفیدتون.
  در کل بنظرم سری انیمه برزرک از پتانسیل داستانی بالایی برخورداره که ب خوبی نتونسته ازاین قضیه بهره ببره.
  درسته که برزرک ۲۰۱۷ & ۲۰۱۶ برای هوادارای این انیمه ناامیدکننده بود ولی درکل میشه گفت انیمه ی خوبی بود، البته از لحاظ کیفیت بصری و روایت داستان خیلی بهتر میتونست عمل کنه، دقیقا برعکس ۳ قسمت سینماییش که به معنای واقعی محشر بود.

  • ربین قهرمانی says:

   ممنون از نظرتون
   خوشحالم که راضی بودید. بله دقیقاً با شما موافقم.

 • amin says:

  من خیلی در مورد مسایل فنی انیمه علمی ندارم ولی داستان کاملا ناقص بود .
  اسپویل : آوردن پایان داستان آرک در قسمت ابتدایی هم یکی از اشتباهات دیگه ای بود که انیمه مرتکب شد . شاید این رفتار برای کسایی که ابتدا مانگا رو خوندن مطلوب باشه ولی هیجان آرک رو برای افرادی که اولین بار توسط انیمه با برزرک آشنا میشن تا حدود زیادی از بین میبره . بماند که تمامی وقایع بعد از اکلیپس و انتقام گاتس هم نادیده گرفته میشه ، در نتیجه شخصیت پردازی سومین فرد مهم داستان – کاسکا – ناقص باقی میمونه .
  در نهایت باید بگم ارزش داستان این آرک که انیمه هم از اون بهره میبره بیشتر از دارک فانتزی بودن ، یه نقد اجتماعی زیبا در نکوهش طمع و خودخواهی انسان ها هست و تعریف زیبایی که از تقدیر ارائه میده .
  ممنون به خاطر مقاله خوبتون