برترین فیلم های مارلون براندو

۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۶
برترین فیلم های مارلون براندو

در یک بازه زمانی، مارلون براندو یکی از بزرگترین ستاره‌های هالیوود بوده و از سال ۱۹۵۱ تا سال ۱۹۵۴، به مدت چهار سال پیاپی نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر برای فیلم‌های A Streetcar Named Desire, Viva Zapata!, Julius Caesar و On the Waterfront شده است.

در ادامه نگاهی به ۱۰ فیلم برتر این بازیگر خواهیم انداخت.

۱- The Godfather (1972)

The Godfather

در فیلم The Godfather ساخته فرانسیس فورد کاپولا براساس رمان The Godfather نوشته ماریو پوزو، براندو در نقش بزرگ خانواده جرم کورلئونه، ویتو حضور پیدا کرده است. این فیلم نه تنها حرفه کاپولا را به بالاترین سطح ممکن رساند بلکه حرفه بازیگری براندو را نیز دوباره زنده کرد.

۲- Apocalypse Now (1979) و Apocalypse Now Redux (2001)

Apocalypse Now

به دنبال موفقیت فیلم‌های The Godfather، کاپولا و جان میلیوس ساخت فیلمی براساس رمان کوتاه Heart of Darkness نوشته جوزف کنراد درباره جنگ ویئتنام را برعهده گرفتند. براندو در نقش کلنل والتر ای. کورتز، یک افسر ارتشی که هنگام انجام وظیفه فرار کرده و در کامبوج به رهبر یک فرقه تبدیل شده، حضور پیدا کرده. کاپیتان بنجامین ویلارد دستور دارد که کورتز را از بین ببرد. در سال ۲۰۰۱ کاپولا نسخه extended فیلم را منتشر کرد که تقریباً یک ساعت از نسخه پیشین فیلم طولانی‌تر بود.

۳- On the Waterfront (۱۹۵۴)

On the Waterfront

در فیلم On The Waterfront به کارگردانی الیا کازان، براندو در نقش تری مالوی، یک کارگر اسکله حضور پیدا کرده است. مالوی در گذشته یک بوکسور آینده‌دار بوده که درگیر خشونت‌های اتحادیه و اوباش خواهد شد. این فیلم یکی از بهترین نقش‌های براندو بوده و برای این نقش جایزه بهترین بازیگر را دریافت کرده.

۴- A Streetcar Named Desire (۱۹۵۱)

A Streetcar Named Desire

فیلم A Streetcar Named Desire به نویسندگی تنسی ویلیامز فیلمی غم‌انگیز می‌باشد. بلانش دبوآ برای دیدار با خواهرش استلا به پیش وی و همسرخواهرش استنلی کووالسکی می‌آید. رابطه بین این سه مشکل‌دار بوده و با پیش رفتن فیلم بدتر نیز خواهد شد. استنلی برای براندو، که پیش از این نقش تقریباً ناشناخته بوده، نقش مهمی بوده است.

۵- Superman (۱۹۷۸)

Superman

سال‌ها پیش از فیلم Man Of Steel در سال ۲۰۱۳ به کارگردانی زک اسنایدر، فیلم Superman به کارگردانی ریچارد دانر ساخته شد. براندو در نقش پدر سوپرمن، جور ال، که او را از سیاره در حال نابودی به زمین خواهد فرستاد، حضور پیدا کرده است. جور ال در ادامه پس از مرگ از طریق هولوگرام با پسر خود ارتباط برقرار خواهد کرد. این نقش از مهم‌ترین نقش‌های براندو نبوده ولی یکی از جالب‌ترین نقش‌های این بازیگر بوده است.

۶- One-Eyed Jacks (۱۹۶۱)

One-Eyed Jacks

فیلم One-Eyed Jacks اولین و آخرین کار براندو در نقش کارگردان بوده است. مارلون براندو در نقش ریو، یک یاغی که با استاد خود، دد لانگورث، از دست پلیس‌های مکزیکی فرار کرده، حضور پیدا کرده. از براندو عموماً برای تلاش‌های خود پشت دوربین تقدیر به عمل آمده است.

۷- Julius Caesar (۱۹۵۳)

Julius Caesar

در اقتباس زندگی و مرگ جولیوس سزار نوشته شکسپیر در سال ۱۹۵۳، براندو در نقش مارک آنتونی، یکی از شخصیت‌های کلیدی نزدیک به سزار حضور پیدا کرده. برای عملکرد خود، براندو برای سومین سال پیاپی نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر شده است.

۸- Guys and Dolls (۱۹۵۵)

Guys and Dolls

در فیلم موزیکال Guys and Dolls براندو و فرانک سیناترا در نقش‌های اسکای ماسترسون و نیتن دیترویت حضور پیدا کرده‌اند. هر دوی آن‌ها قمارباز بوده‌اند و در ادامه با قانون به مشکل برخواهند خورد. این فیلم هنگام اکران موفقیت بزرگی بوده و توسط دوستداران ژانر موزیکال تحسین شده است.

۹- Viva Zapata! (۱۹۵۲)

Viva Zapata!

براندو در این فیلم در نقش امیلیانو زاپاتا، انقلابی جنگ داخلی مکزیک حضور پیدا کرده. این فیلم به کارگردانی کازان و نویسندگی جان استینبک نشان دهنده رسیدن زاپاتا به قدرت و مرگ او و همین‌طور تاثیر او بر انقلابی‌های تحت فرمان او خواهد بود.

۱۰- The Chase (۱۹۶۶)

The Chase

در فیلم The Chase، بابر ریوز از زندان فرار کرده است. کلانتر شهر او، کالدر که براندو نقش او را بازی کرده، منتظر بازگشت مجرم بوده اما باور دارد که وی بی‌گناه است و می‌خواهد او را زنده دستگیر کند. بقیه مردم شهر مخصوصاً وال راجرز ثروتمند چنین حسی ندارند. این فیلم بازخوردهای مثبتی دریافت کرده اما یکی از فیلم‌های فراموش شده حرفه براندو بوده است.

منبع : Coming Soon

6

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.