نقد و بررسی انیمه Your Name | گره سرنوشت

۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۰

انیمه رمانتیک و فانتزی Your Name به نویسندگی و کارگردانی ماکوتو شینکای است که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد. این انیمه برگرفته از مانگایی به همین نام، اثر شینکای در ژوئن ۲۰۱۶ است. نخستین نمایش اسم تو در تاریخ ۳ ژوئیه ۲۰۱۶ و در طی همایش انیمه اکسپو در لس آنجلس، کالیفرنیای بود و سپس در ۲۶ اوت ۲۰۱۶ در کشور ژاپن اکران شد.

شروع زندگی دو نفره

این انیمه شروع بسیار کاملی دارد، و با استفاده از دیالوگ‌ها و صحنه‌های بسیار جالب به معرفی شخصیت‌های خود می‌پردازد. به طور کلی در نقطه آغازین موضوع اصلی داستان با استفاده از شخصیت‌های فرعی به مخاطب معرفی می‌شود، معرفی دو شخصیت اصلی تمام دغدغه داستان در شروع مسیر حرکت خود است و با آرامش زیاد به معرفی شخصیت‌ها و نشان دادن مستندی از زندگی روزمره آن‌ها می‌پردازد. داستان در پی معرفی شخصیت‌های خود با زیرکی موضوع اصلی را به شکلی بسیار هوشمندانه وارد زندگی شخصیت‌های داستان می‌کند. پارادوکس بین زندگی دو شخصیت اصلی که در ابتدای انیمه به چشم می‌خورد شاید در ابتدا جذابیت خاصی نداشته باشد اما با گذشت دقایقی از این موضوع داستان با استفاده از نوع زندگی هر شخصیت صحنه‌های جذابی را تدارک دیده است.

زندگی سخت روستایی

میتسوها اولین شخصیتی است که داستان به زندگی روزمره او می‌پردازد، این انیمه روش بسیار جالبی برای معرفی شخصیت‌های خود دارد، داستان با اسفاده از شخصیت‌های فرعی تضاد شخصیت موردنظر را بازگو می‌کنند و با اینکار شخصیت بعدی داستان را هم معرفی کرده است. میتسوها دختری است که از زندگی ساده خود خسته شده است و می‌خواهد که به زندگی خود هیجان و سختی بیشتری را متحمل کند. میتسوها شخصیت مهربان و بسیار آرامی است و در کار‌های او آرامش خاصی وجود دارد، رویاپردازی‌های این شخصیت بسیار جالب هستند و به نوعی می‌توان گفت که این شخصیت هسته اصلی داستان این انیمه است و تمام خروجی‌های داستان به این شخصیت ختم می‌شود. زندگی سخت میتسوها در کودکی جزو توضیحات اضافه داستان درمورد این شخصیت است زیرا اشاره چندان خاصی به این موضوع نمی‌شود. داستان برای هر کدام از شخصیت‌های اصلی خود شخصیت‌های فرعی بسیار خوبی قرار داده است تا با استفاده از آن‌ها مسیر حرکت داستان هموار‌تر و جذاب‌تر از قبل باشد. با توجه به ویژگی‌های رفتاری شخصیت میتسوها، این شخصیت به عنوان شخصیت اصلی جذابیت چندان خاصی ندارد، سادگی شخصیت میتسوها دلیل این موضوع است، اما با توجه به عوض شدن جای شخصیت‌ها با یکدیگر جذابیت شخصیت میتسوها هم افزایش یافته است و داستان به خوبی از سادگی شخصیت میتسوها استفاده کرده است.

میتسوها هسته اصلی داستان

زندگی سخت در شلوغی

تاکی شخصیت بسیار جالبی دارد او بسیار کم طاقت اما پرتلاش است و سعی می‌کند بجای تفریح در زندگی به کار خود بپردازد، دو شخصیت اصلی این انیمه متضاد یکدیگر هستند و داستان هم با استفاده از همین موضوع جذابیت شخصیت میتسوها را بیشتر کرده است همچنین شخصیت تاکی با گذشت زمان نیز جذابیت بسیار بیشتری را با توجه به اتفاقات داستان بدست می‌آورد. با اینکه میتسوها هسته اصلی داستان است اما تاکی تنها وسیله داستان برای پیشروی در مسیر حرکت خود است و داستان به زیبایی و با استفاده از شخصیت تاکی داستان خود را آرام آرام به نقطه موردنظر نزدیک می‌کند. عوض شدن جای دو شخصیت در انیمه مخصوصا درمورد شخصیت تاکی باعث خلق صحنه‌های بسیار جذایب شده است و نشان دادن ویژگی‌های رفتاری در قالب شخصیت دیگر بسیار جالب و زیبا به نمایش در آمده است. نکته عجیب این انیمه این است که داستان بهای بیشتری به زندگی تاکی تا زندگی میتسوها داده است و درواقع زندگی میتسوها تنها به مدرسه رفتن و معاشرت با دوستانش است در حالی که داستان شخصیت تاکی را با شخصیت دیگری هم درگیر کرده است و داستان زندگی او پربار‌تر از شخصیت میتسوها است و همین موضوع هم جذابیت شخصیت تاکی را دو چندان کرده است.

فرعی‌هایی در شلوغی و روستا

شخصیت‌های فرعی این انیمه به دو دسته تقسیم می‌شوند، یکی در زندگی تاکی و دیگری در زندگی میتسوها. شخصیت‌های فرعی که در زندگی تاکی حضور دارند این شخصیت را بیشتر درگیر خود کرده‌اند اما شخصیت‌های فرعی زندگی میتسوها چندان در این امر موفق نیستند و بیشتر حکم کمک در پیشروی داستان را دارند. تشیگاوارا شخصیتی است که بیشترین حضور را بین شخصیت‌های فرعی در زندگی میتسوها دارد البته این شخصیت پیچیدگی چندان خاصی ندارد اما به عنوان یک پسر که در روستا زندگی می‌کند از رفتار و مهارت بسیار جالبی برخوردار است. برخی از شخصیت‌های فرعی در داستان تقریبا هیچ نقش موثری را ایفا نمی‌کنند ناتوری و تاکاگی دو شخصیتی  هستند که تقریبا نبود آن‌ها در داستان نیز تفاوتی را ایجاد نمی‌کرد. فوجی با اینکه تاثیر چندان خاصی را در داستان این انیمه ایفا نمی‌کند، اما خیلی جای خود را در دل داستان انیمه باز می‌کند که همین موضوع باعث شده است که شخصیت او حضور زیادی را در داستان داشته بیاشد اما نقش چندان موثری را ایفا نمی‌کند. هیتوها و یوتسوها (مادر بزرگ و خواهر میتسوها) دقیقا شخصیتی به مانند شخصیت فوجی را در داستان ایفا می‌کنند، این دو شخصیت حضور بسیار متعددی را در بخش‌های مختلف داستان ایفا می‌کنند اما به غیر از یک یا دو صحنه کوچک تاثیر خاص دیگری را در داستان ندارند البته هیتوها در قسمتی نقش کوچکی در پرده برداری از راز داستان ایفا می‌کند. میکی اکودرا مهم‌ترین شخصیت فرعی داستان است و نقش موثری هم در پیشروی داستان از سوی شخصیت تاکی دارد، داستان از این شخصیت به خوبی استفاده کرده است و در نقطه‌ای از داستان به خوبی این شخصیت و تاکی را با هم درگیر می‌کند و رابطه بسیار جالبی را میان این دو شخصیت بوجود می‌آورد. به طور کلی شخصیت‌ها فرعی این انیمه با اینکه حضور کمی را در داستان دارند اما رنگ و لعاب بهتری را به داستان این انیمه اضافه کرده‌اند.

داستان اتصال به گذشته

روش حرکت داستان در این انیمه بسیار جالب است، داستان این انیمه از دو زندگی متفاوت تشکیل شده است که هرکدام از این دو زندگی را با استفاده از شخصیت‌های اصلی خود به یکدیگر متصل می‌کند، داستان در ابتدا به معرفی شخصیت‌های اصلی خود می‌پردازد و بعد به داستان اصلی خود. یک سوم اول انیمه مربوط به شخصیت‌های اصلی و زندگی این دو است و پس از آن داستان با هنرمندی و زیبایی پیچش بسیار خوبی را به داستان وارد می‌کند تا بتواند به آرامی به سمت موضوع اصلی خود حرکت کند و هنرمندی خود را در داستان‌گویی به مخاطب خود نشان دهد. داستان به خوبی تمام اتفاقات مختلف در مسیر حرکت خود را به یکدیگر مرتبط می‌کند و این موضوع هم به افزایش جذابیت آن کمک بسیار زیادی کرده است. داستان جابجایی شخصیت‌ها را به خوبی نمایش گذاشته است و با استفاده از چاشنی طنز آن را زیبا‌تر هم کرده است، همچنین موضوعات انتخاب شده برای هر شخصیت بسیار خوب است و به نوعی پارادوکس بسیار جالبی بین روش  زندگی دو شخصیت اصلی وجود دارد که در یک سوم ابتدایی و در موقع درگیری این دو شخصیت با یکدیگر این موضوع بسیار به چشم می‌آید. نکته بسیار جالب داستان این انیمه این است که با نزدیک شدن به پایان این انیمه گره بوجود آمده توسط پیچشی که داستان به مسیر حرکت خود وارد کرده است به گره کور تبدیل می‌شود و این موضوع به جذابیت داستان کمک بسیار بزرگی کرده است.

تاکی نجات دهنده داستان

پایانی برای شروع اتصال دوباره

هرچه به پایان انیمه نزدیکر‌تر می‌شویم جذابیت آن بیشتر می‌شود اما داستان با هنرمندی بسیار زیاد توانست تا به خوبی تمام پیچش‌های بوجود آمده را صاف کند و درواقع گره کور داستان را باز کند، پایان این انیمه با صحنه‌ها و دیالوگ‌های بسیار جالبی که نمونه آن را در نقاط مختلف داستان می‌توان مشاهده کرد همراه است. داستان در مسیر حرکت خود در برخی اوقات صحنه‌های بسیار زیبایی را با آهنگ بسیار جذابی که در هنگام نمایش تصویر به پخش درمی‌آورد به نمایش می‌گذارد هرچند این صحنه‌ها بسیار جذاب هستند اما تعداد آن‌ها خیلی بیشتر از حد انتظار است، اما به شکلی نیست که مشکلی را بوجود آورد. این انیمه با داستان بسیار زیبا و جذاب خود که روایت بسیار زیبایی هم دارد سعی بر به نمایش گذاشتن یک داستان عاشقانه کاملا متفاوت دارد که با کمک شخصیت‌های خود توانسته است این موضوع را به بهترین شکل ممکن به نمایش بگذارد.

0
برچسب‌ها: ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • elena گفت:

    عااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالی ترین

    4