نظر منتقدین در مورد فیلم Land چیست؟

11 February 2021 - 20:24
Land

با به پایان رسیدن جشنواره فیلم ساندنس ۲۰۲۱، منتقدان بسیاری لیست آثار موردعلاقه‌شان در این رویداد را منتشر کردند. در این میان، نام فیلمی به چشم می‌خورد که توسط بازیگری تحسین‌شده ساخته شده است؛ در ادامه نگاهی به نظر برخی از معتبرترین منتقدان دنیا در مورد فیلم Land خواهیم انداخت.

فیلم «دیار» (Land) اثری است در ژانر درام محصول ۲۰۲۱ به کارگردانی بازیگر هشت بار نامزد امی و برنده‌ی گلدن گلوب رابین رایت (Robin Wright) که اولین فیلم کارنامه‌ی کاری او به‌عنوان کارگردان به‌حساب می‌آید. این عنوان برای اولین بار طی فستیوال فیلم ساندنس ۲۰۲۱ در ۳۱ ژانویه (۱۲ بهمن) به پخش رسید و قرار است تا در تاریخ ۱۲ فوریه (۲۴ بهمن) به اکران عمومی برسد.

بازیگران «دیار» را بارب میچل (Barb Mitchell)، برد لیلاند (Brad Leland)، دمین بیشیر (Demián Bichir)، فینلی وویتاک-هیسانگ (Finlay Wojtak-Hissong)، جیل ماریا رابینسون (Jill Maria Robinson)، کیم دیکنز (Kim Dickens)، لورا ینگا (Laura Yenga)، رابین رایت، وتنک کان (Vattanak Khun) و وارن کریستی (Warren Christie) تشکیل می‌دهند.

Land

این فیلم که کمپانی‌های Nomadic Pictures و Flashlight Films ازجمله تولیدکنندگان آن هستند توسط کمپانی Focus Features در سینماها توزیع خواهد شد.

آلین استوارت (Allyn Stewart)، جاشوا کوهن (Joshua M. Cohen)، کیم وینتر (Kim H. Winther)، لیا هولزر (Leah Holzer)، لورا کندی (Lora Kennedy) و پیتر ساراف (Peter Saraf) تهیه‌کنندگان این فیلم و چد اوکس (Chad Oakes)، ادی روبین (Eddie Rubin)، جان اسلاس (John Sloss)، مارک ترتلتاب (Marc Turtletaub)، مایکل فریزلو (Michael Frislev)، رابین رایت و استیون فارنت (Steven Farneth) تهیه‌کنندگان اجرایی آن را تشکیل می‌دهند.

ایدی (با بازی رابین رایت)، در پی وقوع رویدادی غیرقابل درک، خودش را ناگزیر از قطع ارتباط با دنیایی می‌یابد که زمانی می‌شناخت و از این رو تصمیم می‌گیرد تا برود و در انزوا در حیات‌وحش شگفت‌انگیز کوه‌های راکی زندگی کند؛ مکانی که زندگی در آن امکان ندارد آسان باشد اما پس از آن‌که یک شکارچی محلی (با بازی دمین بیشیر) او را از مرگی حتمی نجات می‌دهد، اکنون باید راهی تازه را برای بازگشت به‌سوی زندگی بیابد.

فیلم Land در سایت متاکریتیک تاکنون با ۱۹ نقد، امتیاز ۶۲ را کسب کرده است که از این میان سهم نقدهای مثبت و متوسط به ترتیب ۱۲ و ۷، بدون نقد منفی، بوده. در سایت راتن تومیتوز نیز فیلم امتیاز ۶۴ را از میان ۷۷ نقد به‌دست آورده است.

رابین رایت

«۹۰/۱۰۰ Film Threat   |   منتقد: سابینا دانا پلاس»

رایت با واقعیاتی خشن، کاملاً حقیقی و چالش‌برانگیز فیلمی راجع به امید و ایمان ساخته است و در این راه از شخصیتی بی‌نقص و ارتباطی با طبیعت و متعلقات شفابخشش استفاده کرده است.

«۸۳/۱۰۰ The Film Stage   |   منتقد: دن مکا»

رایتِ فیلم‌ساز یکی از بهترین نقش‌آفرینی‌های کارنامه‌ی کاری رایتِ بازیگر را برایش به ارمغان آورده است.

«۸۰/۱۰۰ Variety   |   منتقد: پیتر دبروژ»

کار رایت برای تبدیل کردن «دیار» به اثری زیبا، بامعنی و تأثیرگذار جای تحسین دارد.

«۶۷/۱۰۰ The Playlist   |   منتقد: جسیکا کیانگ»

با وجود چند چشم‌انداز زیبا و طبق معمول نقش‌آفرینی تماشایی از رایت اما Land، هرچند بسیار تمیز، درنهایت اثری تکراری از چیزهایی است که سینما خیلی وقت پیش بهمان یاد داده بود؛ چیزهایی راجع به آنکه پذیرفتن زندگی به معنی پذیرش سختی نیز هست و فقط از راه ارتباط با دیگران است که می‌توانیم واقعاً خودمان را بشناسیم.

«۶۵/۱۰۰ Slashfilm   |   منتقد: کریس اوانگلیستا»

ریتم فوق دراماتیک و درد دل‌های اشک‌آور وقتی در تقابل با احساسات ناشی از چشم‌اندازهای زیبا قرار می‌گیرند، شکست می‌خورند. فیلم در پایانش هیچ احساسی در من ایجاد نکرد و برایم این حس ایجاد شد که درامی که در مرکزیت «دیار» قرار دارد، قابلیت رقابت با طبیعت را نداشت.

«۵۰/۱۰۰ Screen Rant   |   منتقد: مای عبدالباکی»

در اولین تجربه‌ی کارگردانی رابین رایت، Land، غم و میل به انزوایی که ناشی از سوگواری است اثر را اشباع می‌کنند اما فیلم بسیار کوچک‌تر از آن است که از غم و اندوه بگوید.

«۴۰/۱۰۰ The Guardian   |   منتقد: بنجامین لی»

به‌اندازه کافی درون‌مایه ندارد تا بتواند به‌درستی پا در جای پای آثار ارزشمند این‌چنینی بگذارد اما به‌اندازه‌ی کافی صلاحیت رایت برای ورود به حوضه‌ی کارگردانی را نشان می‌دهد.

منبع: Metacritic

برچسب‌ها: ، ،

مطالب جنجالی

Sorry. No data so far.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.