نقد و بررسی فصل سوم Bakuman؛ پایان یک ماجرا

4 February 2021 - 18:00

پس از نقد و بررسی فصل اول و دوم انیمه Bakuman، حال نوبت نقد و بررسی فصل سوم این اثر زیبا و پرطرفدار می‌باشد. در مقالات قبلی به طور مفصل، نکات مثبت و منفی انیمه را مورد بحث قرار دادیم و حالا قرار است که در مورد فصل سوم هم همین عمل را به انجام برسانیم. اگر دو مقاله‌ی قبلی را نخوانده‌اید و می‌خواهید به درکی کلی از این انیمه دست پیدا کنید، پیشنهاد می‌کنم نقد و بررسی فصل اول را با عنوان «تلفیق عشق و تلاش; نقد و بررسی فصل اول انیمه Bakuman» از طریق این لینک و نقد و بررسی فصل دوم را با عنوان «شروع یک پایان عاشقانه؛ نقد و بررسی فصل دوم انیمه Bakuman» و از طریق این لینک بخوانید.

اگر فصل اول را دیده باشید، هیچوقت فکر نمی‌کردید که روزی با چنین صحنه‌ای روبه‌رو شوید :)

داستان فصل سوم هم ادامه‌ی همان مسیر دو فصل قبل می‌باشد. در این فصل ما شاهد تغییرات زیادی در روند پیش‌برد داستان هستیم و حال و هوای اصلی انیمه، از حالت قبلی خود خارج و این‌بار وجود المان‌های عاشقانه در انیمه بیشتر دیده‌ می‌شود. این موضوع عاشقانه شدن انیمه بسیار منطقی است، چون انیمه قرار است که در این فصل، یک جمع‌بندی جامع داشته باشد و بتواند مخاطب را راضی نگه دارد.

در فصل سوم انیمه Bakuman ما بیشتر شاهد دیدار دو شخصیت ماشیرو و میهو می‌باشیم و این روند تا حدی ادامه پیدا می‌کند که عناصر عاشقانه‌ی در جلوی مخاطب خودنمایی کنند و فضای انیمه از این حالت خشک خارج شود. اگر دو فصل پیشین را تماشا کرده باشید، حتماً به این نکته پی برده‌اید که هر کدام از دو شخصیت ماشیرو و میهو، هدفی مشخص برای خود انتخاب کرده‌ و برای رسیدن به آنها تلاش می‌کنند. فصل سوم، دستمایه‌ی همین تلاش‌های آنهاست و باید آن را یک جمع‌بندی کلی برای دو فصل قبل در نظر بگیریم.

ماشیرو، ترکیبی از غرور، عشق و تلاش

روایت داستان فصل سوم تا حد زیادی به دو فصل قبلی نزدیک است و باز هم شاهد تلاش‌های بی‌وقفه‌ی ماشیرو و سایر شخصیت‌ها هستیم. از نظر داستانی، فصل سوم، یک طیف نزولی را طی می‌کند. اوایل انیمه، بسیار جذاب شروع می‌شود و این روند تا اواسط فصل سوم دوام می‌آورد اما، قسمت‌های پایانی، جذابیت چندانی ندارند و این روند صعودی که در اول شروع شده بود، در این‌جا پایان می‌یابد و مخاطب آن جذابیت فصل‌های قبلی برایش تداعی نمی‌شود و تعدد کلیشه‌های عاشقانه و کم‌کاری کارگردان در این زمینه، موجب شده است که فقط جنبه‌ی عاشقانه‌ی موضوع، مورد توجه قرار گیرد و به جنبه‌های دیگر انیمه، توجه نشود. البته نمی‌توان گفت که به کلی، عناصر غیر عاشقانه‌ی انیمه در این فصل دیده نمی‌شود، بلکه باید گفت که یک ترکیب ناشیانه، موجب شده است که مخاطب مات و مبهوت فقط منتظر به پایان رسیدن انیمه باشد و آن جذابیت فصول قبلی را مشاهده نکند.

همکاری و رقابت در یک قاب

در کنار افت داستانی که در فصل سوم مشاهده می‌کنیم، باز هم همچنان شاهد رقابت و دوستی‌های جذاب شخصیت‌های انیمه Bakuman هستیم و این روند تا پایان انیمه ادامه پیدا می‌کند. به دست آوردن موفقیت‌ها، برخورد با مشکلات و شکست‌ها، همچنان از جمله‌ی عناصر جذاب این انیمه به شمار می‌روند و اگرچه این موارد در اواخر فصل سوم کمتر دیده می‌شوند، اما جای خالی این عناصر و المان‌ها را عناصر عاشقانه پر می‌کند که موجب می‌شود مخاطب همچنان لذت فصول پیشین را از این فصل هم ببرد. در کل، روایت فصل سوم انیمه Bakuman جذابیت زیادی دارد، اما باز هم نمی‌توان افتی که در بخش‌های پایانی فصل سوم رخ می‌دهد را نادیده گرفت.

طراحی فصل سوم هم همانند طراحی دو فصل پیشین تغییر چندانی نکرده است و همان تم و طراحی و فضا برای این فصل هم در نظر گرفته شده است و البته فضای انیمه در برخی از صحنه‌های احساسی و عاشقانه، تغییراتی را به خود می‌بیند و موجب می‌شود که فضای انیمه، بیشتر شبیه یک فضای رومنس به نظر بیاید. صداگذاری هم تغییری نکرده و فقط اپنینگ و اندینگ انیمه تغییر کرده است که هم اپنینگ و هم اندینگ، جذاب‌تر و هم آواتر با فضای انیمه شده‌اند. در کل، در بخش صداگذاری و طراحی، تغییر چشمگیری به چشم نمی‌آید و فقط یک‌سری از جزئیات تغییر کرده‌اند که به آنها هم اشاره کردیم.

در کل، بخش داستانی فصل سوم انیمه Bakuman تا حدودی نسبت به سایر قسمت‌های پیشین خود، افت داشته است و در سایر بخش‌های دیگر انیمه، چندان تغییر چشمگیری رخ نداده است و همان قالب و فضا حفظ شده است. اگر نقد و بررسی فصل اول و دوم این انیمه را نخوانده‌اید، می‌توانید از طریق این لینک به نقد و بررسی هر دو فصل قبلی دسترسی داشته باشید و آنها را بخوانید. همچنین اگر از طرفداران این انیمه هستید و یا قبلا انیمه Bakuman را دیده‌اید، خوشحال می‌شویم که نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید و نظر خودتان را در رابطه با این انیمه و یا مقاله بیان کنید.

برچسب‌ها: ، ،

مطالب جنجالی

Sorry. No data so far.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.