دیوید فینچر به آینده‌ی سینما خوش‌بین است

15 January 2021 - 00:25

دیوید فینچر (David Fincher)، در مصاحبه‌ای جدید از تفکراتش در مورد آینده‌ی سینما صحبت کرده است.

از حدود ۹ ماه قبل تاکنون، صنعت فیلم تغییرات چشم‌گیری را تجربه کرده است، اما در حقیقت برای مدت طولانی شاهد تحولات مختلفی بوده است. از آن‌جا که فیلم‌‎های بزرگ و سری‌های جدید شروع به شکستن رکورد فروش در گیشه کرده‌اند، استودیوها در این زمینه سرمایه‌‌گذاری می‌کنند و بسیاری از ژانرها نسبت به قبل کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند. ورود نت‌فلیکس و سایر سرویس‌های استریمینگ، تغییرات زیادی را ایجاد کرد. پروژه‌هایی که هزینه‌های کمتری دارند به سمت نت‌فلیکس، آمازون و اپل متمایل می‌شوند.

دیوید فینچر یکی از این فیلم‌سازان است، زیرا او شاهد بوده که دنباله‌ای با بودجه‌ی کلان به دلیل عدم توازن میان تیم سازنده فیلم و بودجه‌ی موردنیاز برای ساختش (World War Z 2) چگونه به تأخیر افتاد. او بلافاصله به نت‌فلیکس ملحق شد تا فیلمی سیاه و سفید به نام Mank را بسازد که از هر پیشرفت تکنولوژیکی موجود، برای بازآفرینی تجربه‌ی تماشای فیلمی که در دهه‌های ۱۹۳۰ و ۴۰ ساخته شده، استفاده کند.

به جای این‌که فینچر فیلم‌‌های پرخرج ابرقهرمانی و جوایز اسکار را زیر تیغ نقد خودش ببرد، پاسخی غیرمنتظره، متفکرانه و امیدوارکننده درباره آن‌ها داد. او توضیح می‌دهد که چرا نسبت به آینده‌ی فیلم‌ها و ساخت آثار سینمایی بسیار خوش‌بین است:

همیشه افرادی پیدا می‌شوند که مشغول هجوم آوردن، تحریک کردن و جستجوی راه‌های جدید برای انجام همان کار‌های قدیمی یا برای انجام کارهایی هستند که ما حتی تصور آن‌ها را هم نداریم. کارگردانی فیلم‌ها کمی شبیه رنگ آمیزی با آبرنگ است. من معتقدم مشکل امروز سینما این است که ما فقط ۱۰۰ سال از آن را می‌شناسیم و فکر می‌کنیم دقیقاً می دانیم جریان چیست. ما واقعاً این‌طور نیستیم. کاری که انجام داده‌ایم صرفا یک شناخت سطحی است. ما داریم یک آهنگ تکراری را بارها می‌زنیم و در نتیجه کار ما گاهی شبیه کلاه‌برداری است، اما اگر بخواهم باور کنم که ما به به پایان مرز خلاقیت در سینما رسیده‌ایم، برای من ناامیدکننده است.

این کارگردان در پایان با تأکید بر این‌که همه چیز ثابت نخواهند ماند زیرا هرگز ثابت نمانده، این موضوع را علت هیجان‌انگیز شدن فیلم‌ها دانست و در ادامه افزود:

این تصور وجود دارد که فیلم‌ها در حال مرگ هستند. این حقیقت ندارد و ایده‌های زیادی وجود دارند که هنوز پیاده نشده‌اند. هنوز هم ایده‌های درخشانی پیدا می‌شود و روش‌های مختلفی برای شوکه کردن، سرگرمی، نشاط و وحشت وجود دارد. آن‌ها فقط در حال تغییر هستند. شما با آن‌ها تغییر می‌کنید. من فکر می‌کنم هرکسی مانند من باید کنجکاو باشد که چگونه داستان خود را بازگو کند.

منبع: کولایدر

برچسب‌ها: ،

مطالب جنجالی

Sorry. No data so far.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

  • The Last Knight says:

    آفرین فینچر
    مثل کاپولا و اسکورسیزی کولی بازی در نیاورد