بیوگرافی: از زندگی تا آثارِ کمرون دیاز

9 June 2021 - 19:00

کمرون دیاز، بازیگر آمریکایی است که در فیلم‌هایی چون ماسک، مری یه جوریه، فرشتگان چارلی، دارودسته‌های نیویورکی و مجموعه انیمیشن‌های شرک حضور داشته است.

کمرون میشل دیاز (Cameron Michelle Diaz) در تاریخ ۳۰ اوت ۱۹۷۲ (۸ شهریور ۱۳۵۱) در آمریکا متولد شد. میشل که دارای یک خواهر است، در خانواده‌ای فقیر بزرگ شد که برای درآوردن خرج زندگی، بطری‌های خالی نوشابه را جمع و می‌فروختند.

دیاز در ۱۶ سالگی و در حین تحصیل، به حرفه مدلینگ رو آورد و در ۲۱ سالگی و در سال ۱۹۹۳، برای بازی در اولین فیلم خود؛ ماسک (The Mask)، انتخاب شد. ماسک تبدیل به یکی از موفق‌ترین فیلم‌های دهه نود میلادی شد و با فروش ۳۵۱ میلیون دلاری، پنجمین فیلم پرفروش سال نیز شد.

کمرون دیاز در کنار جیم کری در فیلم ماسک. دیاز با همان فیلم نخست خود، توانست به شهرت برسد …

دیاز در سال ۱۹۹۷ در فیلم عروسی بهترین دوست من (My Best Friend’s Wedding) بازی کرد که این فیلم در گیشه موفق بود و توانست به فروش ۲۹۸ میلیون دلاری دست یابد تا هشتمین فیلم پرفروش سال باشد.

سال ۱۹۹۸، یکی از مهم‌ترین سال‌های کاری کمرون دیاز بود. در آن سال در ابتدا فیلم ترس و نفرت در لاس وگاس (Fear and Loathing in Las Vegas) با بازی دیاز منتشر شد.

در ادامه اما نوبت به فیلم موفق مری یه جوریه (There’s Something About Mary) رسید که در گیشه به فروش بسیار خوب ۳۶۹ میلیون دلاری رسید تا چهارمین فیلم پرفروش سال شود.

کمرون دیاز در کنار بن استیلر در فیلم مری یه جوریه. این فیلم دیاز را به یکی از محبوب‌ترین بازیگران هالیوود تبدیل کرد …

در سال ۱۹۹۹، دیاز در دو فیلم موفق دیگر بازی کرد. ابتدا وی در فیلم جان مالکوویچ بودن (Being John Malkovich) به ایفای نقش پرداخت که گرچه در گیشه به موفقیت دست پیدا نکرد اما تبدیل به یکی از مهم‌ترین فیلم‌های دیاز شد.

در ادامه نیز نوبت به فیلم هر یکشنبه کذایی (Any Given Sunday) رسید که در گیشه عملکرد موفقی داشت و به فروش ۱۰۰ میلیون دلاری دست پیدا کرد.

دیاز که در اوج دوران کاری خود به سر می‌برد، در سال ۲۰۰۰ در قسمت نخست مجموعه فرشتگان چارلی (Charlie’s Angels) بازی کرد که این فیلم در گیشه به موفقیت دست پیدا کرد و به فروش ۲۵۹ میلیون دلاری رسید.

کامرون دیاز، درو بریمور و لوسی لیو در فیلم فرشتگان چارلی.

در سال ۲۰۰۱، دو فیلم موفق در گیشه از دیاز منتشر شد. در ابتدا فیلم آسمان وانیلی (Vanilla Sky) که در گیشه به فروش ۲۰۲ میلیون دلاری دست پیدا کرد.

سپس نیز، کمرون دیاز به صداپیشگی در انیمیشن بسیار موفق شرک (Shrek) پرداخت. این انیمیشن توانست در گیشه به فروش بسیار خوب ۴۹۱ میلیون دلاری دست یابد و جایزه اسکار بهترین انیمیشن سال را نیز به دست آورد.

در سال ۲۰۰۲، دیاز در چند فیلم مختلف بازی کرد که مهم‌ترین آنها، فیلم دارودسته‌های نیویورکی (Gangs of New York) بود. این فیلم علاوه بر فروش موفق ۱۸۳ میلیون دلاری در گیشه، در فصل جوایز نیز موفق بود و نامزد ۱۰ جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم سال شد.

دیاز در کنار لئوناردو دی‌کاپریو در فیلم دارودسته‌های نیویورکی.

دیاز در سال ۲۰۰۳، در قسمت دوم فرشتگان چارلی که با نام زدن به سیم آخر (Full Throttle) منتشر شد، بازی کرد که این فیلم در گیشه به فروش ۲۲۷ میلیون دلاری دست یافت.

در سال ۲۰۰۴ اما، قسمت دوم انیمیشن شرک منتشر شد که گرچه نتوانست اسکار بهترین انیمیشن سال را کسب کند و تنها نامزد آن شد، ولی در گیشه به فروش فوق‌العاده موفق ۹۳۵ میلیون دلاری دست یافت. این فیلم نه تنها موفق‌ترین اثر کارنامه هنری دیاز در گیشه محسوب می‌شود که پرفروش‌ترین فیلم سال ۲۰۰۴ نیز می‌باشد.

دیاز در سال ۲۰۰۵ در فیلم در موقعیت او (In Her Shoes) بازی کرد که یکی از معدود فیلم‌های آن دوران وی بود که در گیشه عملکرد موفقی نداشت. در سال ۲۰۰۶ اما، فیلم تعطیلات (The Holiday) از دیاز منتشر شد که در گیشه موفق بود و به فروش ۲۰۵ میلیون دلاری دست یافت.

کمرون دیاز در کنار جود لا در فیلم تعطیلات.

در سال ۲۰۰۷ نیز، قسمت سوم مجموعه شرک منتشر شد که گرچه نتوانست نامزد اسکار شود اما در گیشه باز هم موفق بود و با فروش ۸۰۷ میلیون دلاری، چهارمین فیلم پرفروش سال لقب گرفت.

چیزی که در وگاس رخ می‌دهد (What Happens in Vegas)، نام تنها فیلم دیاز در سال ۲۰۰۸ بود که در گیشه به فروش ۲۱۸ میلیون دلاری دست یافت.

دیاز در سال ۲۰۰۹ در دو فیلم جعبه (The Box) و محافظ خواهرم (My Sister’s Keeper) بازی کرد که این دو فیلم در گیشه به ترتیب ۳۴ و ۹۶ میلیون دلاری فروش داشتند.

قسمت پایانی و چهارم انیمیشن شرک، در سال ۲۰۱۰ از دیاز منتشر شد که در گیشه باز هم موفق بود و با فروش ۷۵۶ میلیون دلاری، مجددا چهارمین فیلم پرفروش سال شد.

در آن سال، دیاز در فیلم شوالیه و روز (Knight and Day) نیز به ایفای نقش پرداخت که ۲۵۸ میلیون دلار در گیشه فروش داشت.

کمرون دیاز در کنار یکی از دوستان نزدیک خود؛ تام کروز در فیلم شوالیه و روز. این فیلم، چهارمین همکاری این دو با یکدیگر بود …

در سال ۲۰۱۱، دو فیلم موفق دیگر از دیاز منتشر شد. دو فیلم زنبور سبز (The Green Hornet) و معلم بد (Bad Teacher) که به ترتیب ۲۲۹ و ۲۱۵ میلیون دلار فروش داشتند.

در ادامه نیز، فیلم‌هایی چون وقتی حامله هستی باید منتظر چه چیزی باشی (What to Expect When You’re Expecting) محصول سال ۲۰۱۲ و فیلم مشاور (The Counselor) محصول ۲۰۱۳، از دیاز منتشر شدند که چندان موفق نبودند.

در نهایت و در سال ۲۰۱۴، در ابتدا فیلم زن دیگر (The Other Woman) با بازی دیاز منتشر شد که به فروش ۱۹۵ میلیون دلاری دست یافت.

سپس نیز نوبت به فیلم آنی (Annie) رسید که در گیشه به فروش ۱۳۹ میلیون دلاری دست یافت. این فیلم آخرین فیلمی است که دیاز در آن بازی کرده است و وی در حال حاضر، از بازیگری اعلام بازنشستگی کرده است.

دیاز در کنار کونزنی والیس در فیلم آنی. از سال ۲۰۱۴ تاکنون، دیاز در هیچ فیلمی بازی نکرده است …

کمرون دیاز در سال ۲۰۱۶، رسما از بازیگری اعلام بازنشستگی کرد. وی دلیل بازنشستگی خود از سینما را، وقت گذاشتن بر روی زندگی شخصی خود و جنسیت‌زدگی در هالیوود اعلام کرده است. وی البته گفته است که شاید روزی به سینما بازگردد.

در زندگی شخصی خود، دیاز در سال ۲۰۱۴ با بنجی مدن (Benji Madden)؛ موزیسین آمریکایی آشنا شد و در سال ۲۰۱۵ با وی ازدواج کرد. فرزند دختر این دو نیز در سال ۲۰۱۹، متولد شد.

کمرون که یک خواهر بزرگتر دارد، دوستی بسیار نزدیکی با نیکول ریچی (Nicole Richie‎) دارد. ریچی دیاز را با بنجی مدن آشنا کرد. بنجی، برادر شوهر نیکول است و کمرون و نیکول، جاری یکدیگر هستند.

کمرون و نیکول به همراه همسران خود؛ برادران مدن در کنار لایونل ریچی؛ خواننده مطرح آمریکایی (پدر نیکول ریچی)…

دیاز با درو بریمور (Drew Barrymore) و لوسی لیو (Lucy Liu)؛ همبازیان خود در مجموعه فرشتگان چارلی نیز رابطه دوستانه بسیار نزدیکی دارد. وی ساقدوش بریمور و بریمور ساقدوش وی بود. همچنین گوئینت پالترو (Gwyneth Paltrow) نیز از دوستان صمیمی وی است.

دیاز دومین بازیگر زن تاریخ سینما است که برای بازی در یک فیلم (قسمت دوم فرشتگان چارلی)، ۲۰ میلیون دلار دستمزد گرفت. تنها جولیا رابرتز (Julia Roberts) پیش از وی چنین دستمزدی گرفته بود.

مطالب جنجالی

Sorry. No data so far.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.