رشد آثار هالیوودی کارگردانی‌شده توسط بانوان در سال ۲۰۲۰

3 January 2021 - 15:11
Mulan

مطالعات اخیر هالیوود نشان می‌دهد که فیلم‌های کارگردانی شده توسط زنان در سال ۲۰۲۰ بیش از هر زمان دیگری بوده است. آثاری نظیر Birds of Prey و Mulan که در زمره‌ی مورد انتظارترین‌های ۲۰۲۰ قرار می‌گرفتند توسط کارگردانان زن ساخته شده‌اند. در ادامه‌ی خبر با سینما فارس همراه باشید.

هالیوود همواره به دلیل قائل شدن تبعیض‌های مختلف بدنام بوده است. در آخرین مراسم اسکار برگذار شده، هیچ زنی حتی با وجود فیلم‌های مهمی نظیر Little Women و The Farewell که به ترتیب توسط گرتا گرویگ (Greta Gerwig) و لولو وانگ (Lulu Wang) کارگردانی شدند در شاخه‌ی بهترین کارگردان نامزد نشد. طرفداران و افراد شاغل در صنعت سینما نیز خواستار آن شده‌اند که هالیوود در هیچ زمینه‌ای اعم از جنسیت، نژاد و گرایش‌های جنسی تبعیض قائل نشود.

سال ۲۰۲۰ اما با فیلم‌های بسیاری که توسط زنان کارگردانی شده بودند، همراه بود؛ فیلم Birds of Prey به کارگردانی کتی ین (Cathy Yan)، فیلم Mulan به کارگردانی نیکی کارو (Niki Caro) و Wonder Woman 1984 کارگردانی شده توسط پتی جنکینز (Patty Jenkins) برخی از بزرگ‌ترین آن‌ها بودند. این فیلم‌ها از مورد انتظارترین‌های ۲۰۲۰ بودند. با تعطیلی سینماها برخی از فیلم‌های دیگر نیز که قرار بود امسال اکران شوند به سال ۲۰۲۱ موکول شدند آثاری نظیر فیلم Black Widow، فیلم The Eternals و فیلم The Nightingale.

Birds of Prey

دانشگاه ایالتی سن دیگو که محل انجام گرفتن این تحقیقات با محوریت زنان در سینما و تلویزیون بوده است تأیید کرده که زنان بیش از هر زمان دیگری، بیشترین فیلم‌ها را در سال ۲۰۲۰ کارگردانی کرده‌اند. طبق آمار، ۱۶ درصد از ۱۰۰ فیلم پرفروش ۲۰۲۰ توسط یک زن کارگردانی شده‌اند. تحقیقاتی مشابه در سال ۲۰۱۹ صورت گرفت که این رقم را تنها ۱۲ درصد و در سال ۲۰۱۸ تنها ۴ درصد نشان می‌داد. دکتر مارتا لوزن (Dr. Martha Lauzen) تحقیقاتی مشابه را برای ۲۰ سال گذشته انجام داده است؛ طبق شرایط خاص پیش‌آمده در سال ۲۰۲۰، دکتر لوزن همچنین بررسی را بر روی چارت “۲۰ فیلم پربیننده‌ای که در خانه تماشا شده‌اند” از رسانه‌های سرگرمی دیجیتالی (سرویس‌های استریمی) مختلف انجام داده است که نشان می‌دهد ۱۹ درصد کارگردانان، نویسندگان، تهیه‌کنندگان اجرایی، تهیه‌کنندگان، تدوینگران و فیلم‌برداران حاضر در فیلم‌های این لیست زن بوده‌اند.

این رشد، هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد اما باید توجه داشت که به دلیل شیوع کوید-۱۹ در سال ۲۰۲۰ بسیاری از فیلم‌هایی که قرار بود در این سال اکران شوند به سال بعد موکول شده‌اند، بلاک‌باسترهای بزرگی نظیر فیلم No Time to Die، فیلم Godzilla vs Kong و Dune همگی توسط کارگردانانی مرد ساخته شده‌اند بنابراین چون ۲۰۲۰ طبق برنامه‌ی قبلی استودیوها پیش نرفت، نتایج به‌دست‌آمده این‌گونه هستند و به‌احتمال‌زیاد این آمار نشان‌دهنده‌ی %۱۰۰ جو کنونی حاکم بر هالیوود نیستند.

بااین‌حال این نتایج برای سال ۲۰۲۱ امیدوارکننده هستند. تلاش کمپانی‌های Marvel و DC برای استخدام کارگردانان زن باعث تشویق و ترویج در پیش گرفتن سیاست برابری جنسیتی برای استودیوهای دیگر شده است. پنج اثر از فیلم‌های بزرگ ۲۰۱۹ متعلق به مارول بودند و هر دو کمپانی از بازیگران مهم در صنعت هالیوود به شمار می‌آیند. این کمپانی‌ها از قدرت تأثیر گذاری‌شان برای گرفتن دست کارگردانان زن و معرفی آن‌ها استفاده می‌کنند، تأثیری که ماندگار به نظر می‌رسد. حداقل یک کارگردان زن، کیت شورتلند (Cate Shortland) با اکران فیلم Black Widow در سال ۲۰۲۱ درخشان‌ترین لحظات کارنامه‌ی حرفه‌ای‌اش را تجربه خواهد کرد. خوشبختانه افزایش تعداد کارگردانان زن تبدیل به موضوعی محبوب و پرطرفدار (ترِند) شده است که برای سال‌های آتی ادامه خواهد یافت.

منبع: Screen Rant

برچسب‌ها: ، ، ،

مطالب جنجالی

Sorry. No data so far.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.