نصفه و نیمه! | نقد و بررسی انیمه سریالی Tokyo Ghoul

۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۰

گول‌ها، موجودات جهش یافته‌ای که انسان‌ها از آن‌ها حراسان هستند. اما به نظر شما می‌توانیم در کنارشان زندگی کنیم یا باید آن‌ها را محدود کنیم؟ آیا محدود کردن آن‌ها باعث بالا بردن خشمشان می‌شود؟ طبیعتاً زمانی که به کلمه‌ی «‌گول» می‌رسیم، این سوال‌ها را از خودمان می‌پرسیم. اما تصور ذهنی ما از گول به چه شکلی است؟ موجوداتی بد ریخت و قیافه که جثه‌ای ده برابر انسان‌ها دارند؟ اما اگر اینطور نباشد چه؟ اگر آن‌ها هم دقیقاً مثل ما و در کنار ما برای خودشان جامعه‌ای تشکیل داده باشند چه؟ آیا باز هم با آرامش خاطر در کوچه و خیابان‌های شهرتان قدم می‌زنید یا از ترس در خانه‌هایتان می‌مانید؟ تا اینجای کار اوضاع قابل کنترل است. اما فکرش را بکنید که اگر خودتان به یکی از آن‌ها تبدیل شوید چطور به زندگی خود ادامه می‌دهید؟ پخش فصل اول انیمه از جولای ۲۰۱۴ آغاز شد و در سپتامبر ۲۰۱۴ پایان یافت. پس از یک سال، یعنی در ژانویه سال ۲۰۱۵ آغاز و تا مارس ۲۰۱۵ ادامه داشت و دو فصل عالی و پرطرفدار را به ارمغان آورد. در ادامه به نقد و بررسی دو فصل اول انیمه‌ توکیو گول می‌پردازیم. با سینما گیمفا همراه باشید.

 • نام انیمه: توکیو گول (Tokyo Ghoul)
 • ژانر ها: اکشن، درام، ترسناک، رمز و راز، روانشناسی، ماوراء طبیعی
 • رده سنی: بالای ۱۸ سال
 • تعداد فصل: ۲ فصل
 • سال اکران: ۲۰۱۴
 • تعداد قسمت‌ها: هر دو فصل ۱۲ قسمت
 • میانگین زمان هر قسمت: ۲۴ دقیقه

گول‌ها «Ghoul» چه موجوداتی هستن و هدفاشان چیست؟ پیش از شروع باید بگویم که گول‌ها کاملاً با غول‌ها تفاوت دارد. گول‌ها موجودات افسانه‌ای هستند که بسیار به خوردن گوشت انسان تمایل و گرایش دارند و تا وقتی که به هدف خود نرسند، دست از تلاش برنمی‌دارند. نظیر این موجودات را در انیمه خواهید دید.

به راستی که دوگانه بودن چگونه است؟ نیمی انسان و نیمی گول

وقتی اوضاع آنطوری که انتظارش را می‌کشی پیش نمی‌رود!

داستان انیمه در شهر توکیو روایت می‌شود. شهری که در این انیمه به دنیایی سیاه مبدل شده است. کانکی شخصیتی خجالتی که بیشتر وقت خود را به خواندن کتاب صرف می‌کند. کانکی که در بیشتر وقت‌های بیکاری‌اش به کافه‌ای در محل زندگی‌اش می‌رود، در یکی از روزها با دختری که خصوصیات اخلاقی شبیه‌ به کانکی دارد آشنا می‌شود. نام آن دختر ریزه است. پس از چند روز، کانکی موفق می‌شود که با ریزه در کافه هم صحبت شود. اما ریزه شخصیتی درون خود دارد که آن را از کانکی پنهان کرده و به آن نشان نمی‌دهد. ریزه یک گول است! پس از چند روز، ریزه همراه با کانکی به سمت خانه خود همراه می‌شوند. اما در مکانی تاریک که فقط ریزه و کانکی در آن حضور داشتند، ریزه به کانکی حمله‌ور شده و شروع به خوردن او می‌کند. کانکی سعی می‌کند که خود را از دست ریزه نجات دهد اما هرچه باشد ریزه یک گول است و به راحتی نمی‌شود از دستش فرار کرد. اما ناگهان آوار بسیاری بر سر آن‌ دو ریخته و ریزه و کانکی بر زیر آن دفن می‌شوند. کانکی و ریزه به بیمارستان منتقل می‌شوند. ریزه جان خود را از دست داده و دکترها به خاطر این که کانکی را زنده نگه دارند مجبور به این شدند که اعضای بدن ریزه را به کانکی پیوند بزنند. کانکی بی خبر از همه چی به خانه بر می‌گردد. کمی بعد احساس گشنگی می‌کند و وقتی می‌خواهد از غذاهایی که خریده است بخورد. متوجه می‌شود که به هیچ وجه نمی‌تواند مزه‌ی غذا‌های انسانی را تحمل کند. بله درست است. کانکی به یک گول تبدیل شده بود و نیاز به گوش انسان داشت…

هنگامی که کانکی پس از درگیری‌های فراوان بر روی تخت بیمارستان به هوش می‌آید

قصد و هدف داستان انیمه، به تصویر کشیدن جامعه انسانی در مواجه با موجوداتی فرابشری و این که اگر یک انسان در مقابل شرایط سخت قرار بگیرد و هر روز به او آسیب برسد، تا چه حد می‌تواند زیر این بار دوام بیاورد و استقامت خود را حفظ کند. انیمه بیننده را به عمق خود می‌برد، تاجایی که بیننده خود را جای کانکی گذاشته و با خود می‌گوید واقعاً اگر من جای او بودم چه می‌کردم؟ جذابیت داستان انیمه و نوع پرداخت به آن به قدری زیبا و دل‌نشین است که بیننده پس از به اتمام رسیدن انیمه، تا مدتی در حال و هوا و فضای آن غرق است. با توجه به ژانرهای انیمه که دربرگیرنده سبک‌های اکشن، رازآلود، ترسناک، روانشناسی، فراطبیعی و درام است. داستان به خوبی از پس وظایفش بر آمده و به خوبی جامعه غول‌ها را در کنار جامعه انسانی به تصویر می‌کشد. همچنین انیمه توجه بسیاری به مبارزات داشته و در طول انیمه خاک و خون بسیاری در مقابل دیدگان بیننده قرار می‌گیرد. درد و رنجی که کانکی در طول انیمه با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کند، می‌تواند برای مخاطب هم غم‌انگیز باشد. به این دلیل که شخصیت‌های انیمه به قدری کامل و پویا طراحی شده‌اند که به راحتی در ذهن بیننده نشسته و او را درگیر خود می‌کنتد. هر کدام از شخصیت‌ها خصوصیات اخلاقی منحصر به فرد خودشان را دارا هستند که مراتب همین موضوع در انیمه برایشان مشکل ساز و یا به نفع آن‌ها تمام می‌شود. هنگامی که شخصیتی جدید وارد داستان می‌شود. مخاطب با دچار سردرگمی درباره آن شده و با خود می‌اندیشد که آیا این شخصیت قرار است در ادامه راه به کانکی کمک کند یا سعی می‌کند که او را از بین ببرد؟ به طور مثال می‌توان گفت که در ابتدای انیمه و حتی در نیمه اول آن، بیننده به دنبال این است که کانکی چه زمانی می‌تواند خوب شود و به زندگی معمولی خود در جامعه برگردد، چون او اصلا شبیه به یک گول نیست و نمی‌تواند شبیه ‌به آن‌ها رفتار کند و همین دلایل کافی است که بیننده درگیر مخاطب‌ها، رفتار و اعمال آن‌ها شود. در کل می‌توان گفت که به تصویر کشیدن جامعه انسانی در کنار گول‌ها می‌تواند برای بیننده بسیار جذاب باشد و همچنین عواملی چون شخصیت‌های بدون نقص و کامل و مبارزات بسیار، در بی نقص بودن بخش داستانی نقش موثری دارند.

تاریک‌تر از سیاهی، همراه با مقدار زیادی خون!

تصویر ذهنی که هر مخاطب از انیمه‌های اکشن دارد، این است که انیمه‌هایی در مقابل چشمان آن قرار می‌گیرد پر از صحنه‌های جنگ و خون ریزی بین شخصیت‌ها باشد. باید به شما بگویم که توکیو گول یک سر و گردن از این تصویر ذهنی بالاتر است. جنگ و درگیری بین شخصیت‌ها در انیمه جای خاصی برای خود دارد و در کنار آن طراحی محیط که جنگ و جدال بین شخصیت‌ها در آن اتفاق می‌افتد هم به خوبی طراحی شده است. طراحی فضای کلی انیمه هم به خوبی انجام شده و صحنه‌های بسیار زیبایی مخصوصاً هنگام شب‌های انیمه به نمایش در می‌آید. طراحی چهره شخصیت‌ها هم به خوبی انجام شده است و نیمی از جذابیت شخصیت پردازی به دلیل طراحی چهره‌ها است. بیشتر شخصیت‌هایی که وارد انیمه می‌شوند، چهره‌ی غلط‌ اندازی دارند. بعضی واقعا همانند چهره‌شان از شخصیت‌های منفی هستند و برخی برخلاف چهره‌شان از دوستان و یاوران کانکی هستند. حال فرض کنید که این شخصیت‌ها در محیط‌ و فضای جنگی مناسب، برای درگیری در کنار هم قرار بگیرند. قطعاً نمی‌توان ایرادی از آن گرفت.

موسیقی خون‌آلود

موسیقی شروعی و پایانی انیمه سعی بر این دارد که کمی قبل از دیدن انیمه به بیننده درباره شخصیت اصلی انیمه بیشتر بگوید. ریتم تیتراژها هم بسیار زیبا و دل نشین هستند و مخاطب می‌تواند بارها و بارها بدون آن که خسته شود، گوش‌های خود را به آن بسپارد. موسیقی متن انیمه هم با توجه به حال و هوا و سبک‌ آن بی نقص و کامل است. زیباترین موسیقی انیمه در هنگام مبارزات آن پخش می‌شود و درست همان شور و اشتیاق شخصیت‌ها را برای جنگ و جدال به بیننده القا می‌کند. صداگذاری شخصیت‌ها هم با توجه به خصوصیات اخلاقی‌ و چهره‌هایشان به خوبی انجام شده و تیم خوبی وظیفه‌ صداگذاری شخصیت‌ها را بر عهده داشته‌اند. یوری کوبوری «Yurie kobori» وظیفه‌ صداپیشگی شخصیت کانکی و هارو و نیشمو کیمی را در انیمه بر عهده داشته است. وظیفه صداپیشگی شخصیت توکا را سورا امامیه «Sora Amamiya» بر عهده داشته است.

در دنیای توکیو گول هیچ دوستی وجود ندارد! خون و جنگ میان انسان‌ها و گول‌ها همه جا را فرا گرفته است و ذهن مخاطب را برای دیدن ادامه قسمت‌ها نوازش می‌کند. داستان غنی و کامل و همچنین در عین حال زیبا و پیچیده در کنار شخصیت‌های بسیار زیاد و پویا و طراحی‌های بی نقص و صداگذاری و تیم صداپیشگی قوی همه و همه توکیو گول را به یک اثر فراموش‌نشدنی تبدیل کرده است.

0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette
 • ImJustEmad گفت:

  مقاله ی زیبایی بود
  واقعا زیبا
  من این انیمه رو دیدم و باید بگم که پایانش پیچیده بود و کمی سخت بود که بشه فهمید چی میشه تهش.
  ممنون

  2
  • مازیار همتی گفت:

   تشکر از دیدگاهتون.
   بله پایان بسیار پیچیده‌ای داره به قدری که مخاطب بعد از تموم شدنش با خودش میگه! حالا که چی؟ ولی با چند بار دیدن اون قسمت، یه برداشت کلی از کل قضیه می‌کنه و باعث می‌شه این تصور غلط از بین بره.

   0
 • 38225155 گفت:

  تو این انیمه طرفداری از یک جبهه سخترین کار ممکنه و به خاطر همین انیمه پیچیده می شه و ادمو تو دوراهی میزاره که شخصیت مثبت کیه حق با کیه کی راست می گه به جز اینکه احساس میشه بعضی قسمت ها داستان کش داده میشه در کل انیمه خوبیه

  0
  • مازیار همتی گفت:

   بله درسته. به نظر بنده یکی از بخش‌هایی که انیمه رو بسیار جذاب می‌کنه، همین بخش هستش و مخاطب اینطوری در کنار جنگ‌های توی انیمه، در فکر خودش هم یک تهاجم در رابطه با این که کدوم شخصیت خوبه و کدوم شخصیت بد به وجود میاد.

   0
 • 38225155 گفت:

  اقای همتی سریال فصل سومش کنسل شده؟ سه ساله هنوز فصل ۳ نیومده

  0
 • bhmn گفت:

  یکی از sadترین انیمه هایی که تاحالا دیدم ! فصل دوم یکم از مانگا جدا شد ولی بازم جذاب بود
  فصل ۳ هم که سال بعد میاد
  خیلی انیمه ی خوبی بود در کل
  امیدوارم فصل های بعدم همینطور خوب باشن

  0
  • مازیار همتی گفت:

   بله. توکیو گول جزو انیمه های غم انگیز حساب میشه.
   دقیقا! اشتباهی که سازندگان کردن این بود که انیمه رو از مانگا جدا کردن وگرنه واقعا داشتن خوب پیش میرفتن.
   در کل امیدواریم که فصل سوم بتونه ایراداتی که فصل دوم داشت رو برطرف کنه و دوباره یک فصل شاهکار رو برای بیننده رقم بزنه.

   0
 • mr_x گفت:

  دوستانی که از فصل اول انیمه خوششون امده میتونن برن ادامه داستان رو از چپتر ۶۷ مانگا بخونن

  0
 • mohammad361 گفت:

  خیلی انیمه باحالی بود وقتی نقدش تو سایت رو خوندم رفتم دانلودش کردم
  تو یه روز نشستم فصل ۱ و ۲ رو دیدم خدا کنه فصل ۳ زودتر بیاد

  0