کار کارگردان فیلم Bourne Ultimatum با این فرنچایز تمام شده

24 December 2020 - 14:30
Bourne

پل گرینگرس (Paul Greengrass) که وظیفه کارگردانی سه فیلم از پنج فیلم ساخته شده از فرنچایز Bourne را بر عهده داشته، گفته است که احتمالا کار او با این فرنچایز به پایان رسیده است. در ادامه خبر با سینما فارس همراه باشید.

این فرنچایز که بر اساس رمان رابرت لودلوم (Robert Ludlum) ساخته شده، نام جیسون بورن را طی این سال‌ها مترادف با ژانر جاسوسی و هیجان‌انگیز کرده و آن را مدیون کارگردانی پل گرینگرس و نقش‌آفرینی مت دیمون (Matt Damon) در این سری از فیلم‌ها می‌داند.

اولین اقتباس از رمان رابرت لودلوم در سال ۲۰۰۲ و با نام The Bourne Identity در قالب فیلمی سینمایی پخش شد و حتی با وجود اینکه پل گرینگرس در ساخت آن نقشی را ایفا نکرده، The Bourne Identity تبدیل به فیلمی بسیار موفق شده بود. گذشته مرموز کاراکتر بورن بینندگان را شیفته این فیلم کرده و در عین حال نیز این فیلم موفق‌ترین فیلمی است که داگ لیمان (Doug Liman) در حرفه شغلی‌اش تا به حال کارگردانی کرده است. فیلم The Bourne Identity چنان تأثیر عظیمی بر روی مخاطبان گذاشته بود که کمپانی Universal هیچ ملایمتی را برای ساخت ادامه‌ای از آن انجام نداد.

کمپانی یونیورسال در ساخت قسمت دوم آن با نام The Bourne Supremacy، کارگردان جدیدی با نام پل گرینگرس را برای بر عهده داشتن وظیفه کارگردانی آن استخدام کرد که او پیش از این برای کارگردانی فیلم دارم تاریخی Bloody Sunday با بودجه‌ای کم، مورد تحسین بسیاری قرار گرفته بود. برای برخی، انتخاب پل گرینگرس به عنوان کارگردان فیلم‌های بعدی چیز خوشایندی نبوده چرا که آن‌ها به نحوه نمایش فیلم The Bourne Identity عادت کرده بودند و دلیل آن نیز این بود که این فیلم‌ساز رویکرد جدیدی را در رابطه با نحوه خلق کردن صحنه‌های اکشن به کار برده است.

پس از گذشت چند سال از تاریخ اکران فیلم The Bourne Supremacy، پل گرینگرس مانند مت دیمون جزء جدایی‌ناپذیری از این فرنچایز شده است. وقتی زمان آن رسید که دنباله‌ای از این فیلم پس از تقریباً یک دهه از اکران قسمت سوم این فرنچایز با نام The Bourne Ultimatum منتشر شود، طرفداران کنجکاو بودند تا بدانند آیا پل گرینگرس و مت دیمون به این فیلم بازخواهند گشت یا خیر. خوشبختانه برای این دسته از طرفداران، دقیقاً همان چیزی که آن‌ها می‌خواستند اتفاق افتاد و فیلم Jason Bourne در سال ۲۰۱۶ اکران شد.

با این حال، قسمت پنجم این فرنچایز علیرغم اینکه عملکرد بسیار خوبی را در باکس آفیس جهانی بر جای گذاشته بود انتظاراتی را که از آن می‌رفت برآورده نکرد و مانند همیشه، صحبت‌های بسیاری برای ساخت ادامه‌ای از این فیلم در جریان بوده ولی اخیراً پل گرینگرس مصاحبه‌ای را با وب‌سایت The Playlist مبنی بر امکان بازگشت او به ساخت ادامه‌ای از این فرنچایز انجام داده و گفته است که:

اخیراً صحبتی درباره آن مطرح نشده بنابراین من واقعاً نمی‌دانم که برنامه آن‌ها (کمپانی یونیورسال) برای این فرنچایز چیست. مطمئن هستم آن‌ها فیلم‌های دیگری را از Bourne خواهند ساخت ولی نمی‌دانم که آیا من در ساخت این پروژه‌ها نقش خواهم داشت یا خیر. با این حال وظیفه‌ای که به من در ساخت این فیلم‌ها محول شده را انجام داده‌ام. من فیلم‌های Bourne، بازیگر آن (مت دیمون) را دوست دارم و برای همه آن‌ها آرزوی سلامتی می‌کنم و واقعیت این است که من اولین کسی خواهم بود که برای ساخت ادامه‌ای از آن با من صحبت خواهند کرد.

گذشته از اینکه پل گرینگرس، معروف‌ترین کارگردانی است که در ساخت این فرنچایز نقش داشته، روش او نیز در ساخت فیلم‌های Bourne باعث شده است که این فرنچایز و فیلم‌های ژانر جاسوسی و هیجان‌انگیز از نظر کیفی یک پله بالاتر بروند. تعدادی زیادی از مردم احساس کرده‌اند که اگر فیلم‌های Bourne سطح این ژانر را بالاتر نبرده بود فیلم‌های جیمز باند نیز، گذشته تا حدودی از مد افتاده خود را پشت سر نمی‌گذاشت و نسل جدیدی از این فرنچایز با ساخت فیلم Casino Royale رقم نمی‌خورد. استدلال قابل ‌توجه‌ای را در مقابل این ادعا می‌توان مطرح کرد ولی در کل، چیزی که مهم می‌باشد این است که فیلم‌های Bourne پل گرینگرس، توجه بسیاری را به خود جلب کرده‌ است. چه خوب چه بد، روشی که گرینگرس به طور گسترده‌ای در ساخت این فیلم‌ها به کار برده، در فیلم‌های Mission: Impossible تام کروز (Tom Cruise) نیز راه پیدا کرده است.

اگر به راستی فیلم‌های دیگری از فرنچایز Bourne در راه باشد، بسیاری از طرفداران ناخودآگاه می‌خواهند که هم پل گرینگرس و هم مت دیمون در ساخت آن نقش داشته باشند. در حال حاضر اسپین آف سریالی این فرنچایز با نام Treadstone پس از پخش یک فصل کنسل شده و احتمال وصل شدن این سریال به فیلم جدید Bourne در فصل‌های آینده آن از بین رفته است. با این حال و با توجه به موفقیتی که این فرنچایز طی سال‌ها کسب کرده، مشکل خواهد بود تا انتظار نداشته باشیم که قسمت جدیدی از آن ساخته شود. اگر پل گرینگرس وظیفه کارگردانی فیلم جدید احتمالی این فرنچایز را بر عهده نداشته باشد امیدواریم که حداقل او به نوعی در ساخت آن دخالت داشته باشد، حتی اگر تنها کار او نوشتن فیلم‌نامه آن باشد.

منبع: اسکرین‌رنت

مطالب جنجالی

Sorry. No data so far.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.