چه می‌شد اگر کریستوفر نولان سه‌گانه The Dark Knight را الان می‌ساخت؟

۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۲
فیلم batman کریستوفر نولان

فیلم Tenet ساخته کریستوفر نولان (Christopher Nolan)، احتمالا تا چندین سال به عنوان یک فیلم معمایی و گیج‌کننده مورد توجه قرار خواهد گرفت. بنابراین فیلم جدید نولان، دیدگاه منحصر به فردی را در مورد بقیه فیلم‌های او نشان می‌دهد _به خصوص The Dark Knight «شوالیه تاریکی»_ مخصوصا در مورد اینکه نسخه‌های جدیدتر این فیلم‌ها ممکن است چطور باشند. اگر نولان فیلم‌های بتمن را در دوران کنونی می‌ساخت، چقدر با نسخه قبلی متفاوت بودند؟

سه‌گانه The Dark Knight دوران جدیدی را برای فیلم‌های ابرقهرمانی رقم زد و رویکرد تاریک‌تر و خشن‌تری را وارد این ژانر کرد. آن فیلم‌ها همچنین نسبت به حال و هوای سیاسی آن دوران واکنش نشان دادند، مثلا دستگاه ردیاب صوتی در فیلم The Dark Knight که از نظارت دولت آمریکا بر مردم در واکنش به حملات ۱۱ سپتامبر الهام گرفته شده بود. با توجه به مشکلات زیادی که در دوران امروزی به وجود آمده _و همچنین تغییر نگرش اجتماعی نسبت به فیلم‌های ابرقهرمانی_ اگر فیلم‌های‌ بتمن نولان حالا ساخته می‌شدند کاملا حال و هوای متفاوتی داشتند.

در حالی که سه‌گانه نولان تا حدودی با زمان و خاطرات سروکار داشت، اما آن فیلم‌ها مانند دیگر آثار نولان از جمله Tenet خیلی روی این مسائل تمرکز نداشتند. در جدیدترین فیلم نولان، این کارگردان به شکل دیگری مخاطبانش را فریب داد. در حالی که نولان همیشه به گمراه کردن مخاطبان علاقه‌مند بوده، Tenet عمدا بینندگان را گیج می‌کند و یکی از شخصیت‌ها به معنای واقعی کلمه می‌گوید که بهتر است آن را احساس کنید تا اینکه بخواهید داستان را موشکافی کنید. با توجه به Tenet، یک رویکرد امروزی به بتمن توسط نولان می‌تواند حتی پیچیده‌تر و لایه‌لایه‌تر از نسخه‌های قبلی آن باشد. بنابراین در ادامه بررسی می‌کنیم که اگر سه‌گانه The Dark Knight نولان در شرایط کنونی ساخته می‌شد، به چه شکلی درمی‌آمد.

یک گاتهام کاملا جدید

فیلم Batman

نولان همیشه عاشق چشم‌اندازهای واقع‌گرایانه و باشکوه بوده است، بنابراین رویکرد جدیدی به دنیای بتمن توسط این کارگردان شاید تفاوت چندانی با نسخه قبلی نداشته باشد.

سه‌گانه The Dark Knight نولان، گاتهام را به شکلی نشان داد که تا آن زمان مشابهش را ندیده بودیم. آن فیلم‌ها محله‌های واقعی در شهرهای نیویورک، لس‌آنجلس، شیکاگو و پیتسبورگ را با هم ترکیب کردند تا ظاهر منحصر به فردی از یک شهر آمریکایی را به تصویر بکشند. با این حال، گاتهام نولان، در طول این سال‌ها با نقدهای مثبت و منفی روبه‌رو شده است. در حالی که برخی از طرفداران رویکرد واقع‌بینانه او به این شهر را دوست داشتند، اما بعضی از طرفداران احساس می‌کردند این شهر برخی از عناصر گوتیک که در کامیک‌ها جزو عناصر اصلی شهر هستند را ندارد.

گاتهام همیشه نقش مهمی در رویدادهای سه‌گانه The Dark Knight نداشت و فیلم The Batman «بتمن» ساخته مت ریوز (Matt Reeves) قرار است این اشتباه را تصحیح کند. نولان همیشه عاشق چشم‌اندازهای واقع‌گرایانه و باشکوه بوده است، بنابراین رویکرد جدیدی به دنیای بتمن توسط این کارگردان شاید تفاوت چندانی با نسخه قبلی نداشته باشد. با این حال، فیلم‌های ابرقهرمانی از زمانی که سه‌گانه نولان اکران شده محبوبیت خیلی زیادی به دست آورده‌اند، بنابراین جای تعجب ندارد اگر این کارگردان در طراحی گاتهام جدیدش تأثیر بیشتری از کامیک‌ها بگیرد.

یک شرور جذاب و پیچیده (به غیر از جوکر)

فیلم Batman

در حالی که جوکر با بازی هیث لجر همچنان بهترین نسخه از این شخصیت نمادین در سینما و تلویزیون است، اما نمی‌توان انکار کرد که این شخصیت در سال‌های اخیر در آثار ابرقهرمانی زیادی مورد استفاده قرار گرفته است.

باید این نکته را هم در نظر داشته باشیم که شاید نولان بخواهد از شرورهایی که در فیلم‌های قبلی استفاده نکرده در این سری جدید بهره ببرد. در حالی که جوکر با بازی هیث لجر همچنان بهترین نسخه از این شخصیت نمادین در سینما و تلویزیون است، اما نمی‌توان انکار کرد که این شخصیت در سال‌های اخیر در آثار ابرقهرمانی زیادی مورد استفاده قرار گرفته است. بنابراین فیلم بتمن جدید نولان می‌تواند شروری داشته باشد که به فریب و نیرنگ علاقه‌مند است. پیش از تولید The Dark Knight Rises «شوالیه تاریکی برمی‌خیزد» شایعاتی مبنی بر این منتشر شده بود که قرار است دیوید تننت (David Tennant) نقش ریدلر را در آخرین فیلم این سه‌گانه بازی ‌کند، که کاملا هم منطقی به نظر می‌رسید. ریدلر با تم‌هایی که در بیشتر آثار نولان شاهد آن‌ها بوده‌ایم همخوانی دارد.

پیاده‌سازی شخصیتی مانند ریدلر در سه‌گانه The Dark Knight به نولان اجازه می‌دهد این سه‌گانه را به سمت ساختارهای پیچیده‌تری که در Tenet و دیگر آثار او دیده‌ایم سوق بدهد. البته آن فیلم‌ها هم مسائل پیچیده‌ای را روایت کردند که نولان به آن‌ها مشهور است، اما این خطوط داستانی به صورت خطی روایت شدند. اگر سه‌گانه حالا ساخته شود، بعید است نولان مثل گذشته یک داستان خطی را در آن‌ها روایت کند. در عوض، او از شخصیتی مانند ریدلر یا حتی دکتر هوگو استرنج استفاده می‌کند، تا نه‌تنها ماجراجویی بتمن را پیچیده‌‌تر کند، بلکه بینندگان را هم کمی گیج کند.

موضوعات سیاسی جدید

فیلم Batman

در شوالیه تاریکی، نولان از تمایل قهرمان خود برای جاسوسی از شهروندان به منظور شکست جوکر انتقاد می‌کند. اما در فیلم بعدی، نولان مایل به حمایت از بتمن برای نابودی جنبش بین است، که قصد دارد فاصله طبقاتی در گاتهام را از بین ببرد.

سه‌گانه اصلی نولان، هم عاطفی و هم الهام‌بخش بود. با این حال، آن سه‌گانه مسائل سیاسی مختلفی را هم بررسی کرد. فیلم The Dark Knight با مسئله نظارت دولت روی مردم سروکار داشت، در حالی که The Dark Knight Rises مسئله جنبش اشغال وال استریت را بررسی کرد. این موضوعات سیاسی با دهه ۲۰۰۰ همخوانی داشتند، اما اگر نولان حالا سه‌گانه خودش را می‌ساخت، موضوعات سیاسی جدیدی را برای گنجاندن در فیلم‌های خود در نظر می‌گرفت. به عنوان مثال، ظهور رهبران جناح راست مانند دونالد ترامپ یا بوریس جانسون، احتمالا فیلم‌های بتمن نولان را به شکلی تحت تأثیر قرار می‌داد. با این حال، دیدگاه واقعی نولان نسبت به رویدادهای سیاسی مسئله پیچیده‌تری است.

سه‌گانه اصلی، ترکیب عجیبی از ایده‌های محافظه‌کارانه و پیش‌رونده را ارائه داد. در The Dark Knight، نولان از تمایل قهرمانش برای جاسوسی از شهروندان به منظور شکست جوکر انتقاد کرد. اما در فیلم بعدی، نولان مایل به حمایت از بتمن برای نابودی جنبش بین بود، که قصد داشت فاصله طبقاتی در گاتهام را از بین ببرد. The Dark Knight Rises به دلایل مختلفی با دیگر فیلم‌های این سه‌گانه تناقض داشت و سیاست‌های آشفته آن کاملا نمایانگر این مسئله هستند. اگر نولان حالا سه‌گانه بتمن را بسازد، قطعا در آن شاهد بررسی مسائل سیاسی دوران کنونی خواهیم بود. این سیاست‌ها با یک دهه قبل کاملا متفاوت هستند. در Tenet، نولان درباره مسائلی از جمله گرمایش جهانی و نابودی سیاره زمین ابراز نگرانی کرد. رویکرد جدید نسبت به سه‌گانه The Dark Knight احتمالا به روش‌هایی غیرمنتظره با این موضوعات سروکار داشته باشد و شاید از شرورهای کمتر شناخته شده‌ای مانند پویزون آیوی در آن‌ها استفاده شود.

منبع: Screenrant

3
برچسب‌ها: ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette