بررسی فیلم Zack Snyder’s Justice League: سرگرم کننده اما طولانی

24 March 2021 - 21:00
فیلم Zack Snyder’s Justice League

انتظار برای پخش فیلم Zack Snyder’s Justice League «لیگ عدالت زک اسنایدر» خیلی طولانی شده بود، اما سرانجام این فیلم موردانتظار منتشر شده است. فیلم افتضاح Justice League که در سال ۲۰۱۷ اکران شد، بیشتر به خاطر جلوه‌های ویژه‌ی عجیبش برای سبیل سوپرمن (هنری کویل) شناخته می‌شود. آن فیلم همچنین حاصل ترکیبی از دو دیدگاه کاملا مختلف بود: یکی دیدگاه یک فیلمساز و دیگری دیدگاه یک استودیو که تلاش کرده بود تا پس از انتقادات شدید به فیلم‌های Man Of Steel «مرد پولادین» و Batman V Superman: Dawn Of Justice «بتمن در برابر سوپرمن: طلوع عدالت»، مسیر متفاوتی را برای DCEU پیش بگیرد. حالا تقریبا پس از گذشت چهار سال و برگزاری یک کمپین توسط هواداران، حالا نسخه‌ی چهار-ساعته‌ی این فیلم پخش شده تا کمی اشتباهات نسخه اکرانی را جبران کند.

مهم‌ترین چیزی که به فیلم اضافه شده بررسی سرگذشت ویکتور استون (ری فیشر)، ملقب به سایبورگ است. با این‌که در نسخه اکرانی قوس شخصیتی او خیلی کوتاه بود، او در این‌جا قلب و روح فیلم است و تمرکز بیشتری روی رابطه‌ی او با پدرش سایلاس (جو مورتون) قرار گرفته است. صحنه‌های کوتاه پیرامون شخصیت‌ها انسانیت بیشتری وارد داستان می‌کنند، سکانس‌های طولانی ماجرا را شفاف‌تر می‌کنند و عدم وجود شوخ‌طبعی که در نسخه جاس ویدون شاهد آن بودیم باعث می‌شود Zack Snyder’s Justice League لحن یکپارچه‌تری داشته باشد. اگرچه انتظار داشتیم شاهد یک فیلم تیره و تاریک باشیم، اما حضور بتمن امیدوار (بن افلک) به این معنی است که لحن این فیلم شادتر و خوش‌بینانه‌تر است.

فیلم Zack Snyder’s Justice League

مانند اکثر فیلم‌های زک اسنایدر، بخش زیادی از این فیلم هم به صورت اسلوموشن جریان دارد. گاهی اوقات، کارگردان بیش از حد در این زمینه افراط و تفریط می‌کند، اما در بیشتر اوقات این تکنیک باعث جذاب‌تر شدن صحنه‌های اکشن فیلم شده است. همچنین گاهی اوقات این فیلم خشونت بیهوده و بی‌دلیلی دارد، اما این خشونت به ویژه در سکانس پایانی جذاب فیلم کاملا راضی‌کننده است. موسیقی متن تام هولکنبورگ (جانکی ایکس ال) هم یادآور تم‌های ایجادشده در دنیای اسنایدرورس توسط هانس زیمر است.

البته تمام بخش‌های اضافه شده به این فیلم چهار ساعته و هفت بخشی باعث بهبود آن نشده است. مثلا هنوز هم جعبه‌های مادر بیش از حد نمایش داده می‌شوند. اگر طرفدار DC نیستید، آماده باشید تا صحنه‌های متعدد جدیدی به ویژه با حضور دارک‌ساید (ری پورتر) شبیه تانوس را ببینید. البته هنوز اسنایدر و کویل موفق نشده‌اند چیزی که باعث خاص بودن سوپرمن شده را به تصویر بکشند. همچنین انتظار نداشته باشید دلیل تغییر لباس سوپرمن توضیح داده شود، چون فیلم هیچ تلاشی برای توضیح این موضوع نمی‌کند.

البته این تصمیم‌ها تا حدودی قابل درک است. Zack Snyder’s Justice League بدون کمپین طرفداران پرشور ساخته نمی‌شد و اسنایدر هم تلاش کرده تا اکثر آن‌ها را راضی نگه دارد. این‌که آیا این فیلم باعث می‌شود هشتگ RestoreTheSnyderverse جان تازه‌ای بگیرد هنوز مشخص نیست. اما این فیلم فرصت‌های خوبی را برای روایت ادامه‌ی داستان فراهم می‌کند.

نمره:‌ ۵

مطالب جنجالی

Sorry. No data so far.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

  • مجید نوری says:

    ببخشید نمره از چنده ؟ این همه انتظار و فیلم ۴ساعته اون وقت ۲۰خط نقد؟ این فیلم ۴ساعته نزدیک ۲۰۰خط تحلیل داره واقعا انتظارم از سینما فارس بیشتر بود