نظر منتقدین درباره فیلم F9 چیست؟

8 تیر 1400 - 10:29
F9

با به نمایش درآمدن جدیدترین قسمت از سری فیلم‌های بسیار محبوب «سریع و خشمگین» در سینماهای آمریکا، اکنون می‌توان نگاهی به نمرات منتقدین به این فیلم انداخت.

فیلم F9، نهمین قسمت از سری فیلم‌های بسیار پرطرفدار Fast and Furious می‌باشد.

داستان این فیلم با از راه رسیدن برادر گم شده کاراکتر دومینیک تورتو با نام جیکوب آغاز می‌شود. این فیلم بار دیگر، خانواده را موضوع اصلی خود قرار داده است. کاراکتر جیکوب در این فیلم، شخصیتی بسیار خطرناک و تهدید بین‌المللی می‌باشد. او با همکاری شخصیت منفی دیگر این فیلم با نام سایفر، قصد دارند که گروه دومینیک تورتو را نابود کنند. علاوه بر این، داستان این فیلم به نحوه پیدایش کاراکتر دومینیک تورتو نیز می‌پردازد چرا که بینندگان در آن، شاهد تماشای لحظاتی خواهند بود که قبل از داستان اولین فیلم این فرنچایز یعنی فیلم The Fast and the Furious رخ داده است.

اتفاقات رخ داده در این فیلم قرار است مقدمه‌ای برای داستان دو قسمت انتهایی این فرنچایز باشد.

نقش کاراکتر جیکوب را در این فیلم جان سینا (John Cena) و نقش کاراکتر سایفر را نیز مانند قسمت قبلی این فرنچایز، شارلیز ترون (Charlize Theron) ایفا کرده‌ است.

جاستین لین (Justin Lin) که یکی از کارگردان‌های مطرح این فرنچایز می‌باشد، پس از غایب بودن از قسمت‌های قبلی آن، بار دیگر وظیفه کارگردانی قسمت جدید این فرنچایز را بر عهده داشته است. از فیلم‌های پیشین این فرنچایز که جاستین لین وظیفه کارگردانی آن‌ها را بر عهده داشته، می‌توان به سومین قسمت آن با نام The Fast and the Furious: Tokyo Drift، قسمت چهارم با عنوان Fast & Furious، قسمت پنجم با نام Fast Five و در نهایت قسمت ششم با عنوان Fast & Furious 6 اشاره کرد.

از قرار معلوم او قرار است وظیفه کارگردانی دو قسمت پایانی این فرنچایز را نیز بر عهده داشته باشد.

جاستین لین علاوه بر کارگردانی نهمین قسمت این فرنچایز، فیلم‌نامه آن را نیز با همکاری نویسنده دیگری با نام دنیل کیسی (Daniel Casey) به قلم درآورده است.

تولیدکنندگان این فیلم را نیل اچ. موریتز (Neal H. Moritz)، وین دیزل (Vin Diesel)، جف کریشنبوان (Jeff Kirschenbaum)، جو روت (Joe Roth)، جاستین لین، کلیتون تاونسند (Clayton Townsend) و سامانتا وینسنت (Samantha Vincent) تشکیل داده‌اند. از تهیه‌کنندگان اجرایی این فیلم نیز می‌توان به جاستین لین و وین دیزل اشاره کرد.

به غیر از جان سینا، شارلیز ترون و وین دیزل، از دیگر بازیگرانی که در قسمت نهم این فرنچایز به ایفای نقش پرداخته‌اند می‌توان به امبر سینا (Amber Sienna)، کاردی بی (Cardi B)، کودی مورفی (Cody Murphy)، انریکه گازمن (Enrique Guzman)، فین کول (Finn Cole)، هلن میرن (Helen Mirren)، جیم پرک (Jim Parrack)، جوردانا بروستر (Jordana Brewster)، کریس مردولا (Kris Mardula)، لکس الی (Lex Elle)، لوکاس بلک (Lucas Black)، لوداکریس (Ludacris)، مارتین فورد (Martyn Ford)، مایکل روکر (Michael Rooker)، میشل رودریگز (Michelle Rodriguez)، ناتالی امانوئل (Nathalie Emmanuel)، سانگ کانگ (Sung Kang)، تو ارستم راسموسن (Thue Ersted Rasmussen)، تایریس گیبسون (Tyrese Gibson)، ویکی کادیان (Vicky Kadian) و زویانگ سان (Zuyang Sun) اشاره کرد.

فیلم F9 در ابتدا قرار بوده در تاریخ ۲۲ مه ۲۰۲۰ (۲ خرداد ماه ۱۳۹۹) در سینماها به نمایش گذاشته شود ولی با آغاز همه‌گیری ویروس کرونا و تعطیلی بسیاری از سینماها، کمپانی یونیورسال چندین بار تاریخ اکران این فیلم را جا به جا کرده است.

این فیلم مورد انتظار سرانجام در تاریخ ۱۹ مه ۲۰۲۱ (۲۹ اردیبشهت ماه ۱۴۰۰) در سینماهای جهان و در تاریخ ۲۵ ژوئن (۴ تیر ماه ۱۴۰۰) نیز در سینماهای آمریکا به نمایش درآمده است.

نهمین قسمت فرنچایز Fast and Furious تا به حال نقد‌های متوسطی را از طرف منتقدین دریافت کرده است. بسیاری از منتقدین فیلم F9 را فیلمی سرگرم‌کننده، تماشایی و جذاب خوانده‌اند و از سکانس‌های اکشن آن نیز تعریف کرده‌اند. علی‌رغم این موضوع، آن‌ها استفاده بیش از حد از صحنه‌های CGI در این فیلم و همچنین داستان آن را مورد انتقاد قرار داده‌اند. برخی دیگر از منتقدین نیز، از تشابه بیش از حد این فیلم با قسمت‌های قبلی این فرنچایز انتقاد کرده‌اند.

این فیلم از ۴۹ نقد منتشر شده در سایت متاکریتیک، توانسته نمره متوسط ۵۸ از ۱۰۰ را کسب کند. از این ۴۹ نقد، ۲۰ نقد آن مثبت بوده و ۲۷ نقد دیگر نیز، نقد‌هایی متوسط بوده‌‌اند و تعداد نقد‌های منفی آن نیز تنها به عدد ۲ رسیده است. وضعیت نمرات این فیلم در سایت راتن تومیتوز نیز مشابه سایت متاکریتیک می‌باشد چرا که این فیلم توانسته از ۲۲۱ نقد منتشر شده، امتیاز متوسط ۵۹ از ۱۰۰ را از طرف منتقدین به دست آورد. با این حال به نظر می‌رسد که بینندگان از این فیلم بسیار خوششان آمده چرا که میانگین نمرات آن‌ها به این عنوان عدد بالای ۸۴ از ۱۰۰ بوده است.

نمونه‌ای از نقد‌های منتشر شده برای این فیلم را می‌توان در ادامه خواند:

«۸۳/۱۰۰  The Playlist  |   منتقد: درو تیلور»

بسیار سخت است تا تصمیمات رخ داده (در نحوه ساخت این فیلم) را مورد بحث قرار داد چرا که قسمت نهم این فرنچایز، فیلمی بسیار سرگرم‌کننده و رضایت‌بخش می‌باشد. فرقی نمی‌کند که فیلم F9، اولین فیلم شما از این فرنچایز باشد یا این‌که شما طرفدار طولانی مدت این فرنچایز باشید چرا که این عنوان، پر از لحظاتی ‌می‌باشد که شما را جذب خود خواهد کرد و تحسین شما را برخواهد انگیخت.

«۸۲/۱۰۰  The Globe and Mail  |   منتقد: بری هرتز»

فیلم F9، فیلم اکشن بسیار لذت‌بخشی است. تماشای این فیلم شما را تبدیل به فردی بهتر یا باهوش‌تر نخواهد کرد ولی با تماشای آن، از سالن‌ سینما‌ها راضی و خشنود بیرون خواهید آمد.

«۸۰/۱۰۰  IGN  |   منتقد: کریستی پوچکو»

جاستین لین دقیقاً می‌داند که چگونه فیلم عالی و فوق‌العاده‌ای را از فرنچایز Fast & Furious بسازد. او چندین قسمت از این فرنچایز را (در گذشته) کارگردانی کرده و دوباره با همکاری گروه بازیگری و خدمه ساخت این فیلم موفق شده تا این فرنچایز جذاب را در بهترین حالت خود نشان دهد. او با به کار بردن پیچش‌های داستانی جسورانه‌ در داستان این فیلم و همچنین سکانس‌های اکشن بسیار لذت‌بخش و چشمگیر، توانسته تجربه سینمایی تماشایی‌ای را خلق کند که احتیاج به دیده شدن در بزرگ‌ترین پرده‌های سینماها و قوی‌ترین سیستم‌های صوتی را داشته باشد.

«۷۵/۱۰۰  RogerEbert.com  |   منتقد: مت زولر سیتز»

(با وجود این‌که) سکانس‌های اکشن این فیلم، بسیار هیجان‌انگیز و از قصد مضحک و خنده‌دار است ولی افکت‌های دیجیتالی به کار رفته در آن، کیفیت یکسانی ندارند.

«۷۰/۱۰۰  Screen Rant  |   منتقد: مالی فریمن»

فیلم F9 با ترکیب کردن داستانی احساسی با (سکانس‌های) اکشن بسیار بزرگ و با تکیه بر موضوع خانواده، توانسته فرنچایز Fast and Furious را دوباره به قله‌های بلند خود بازگرداند.

«۶۰/۱۰۰  ABC News  |   منتقد: پیتر تراورس»

طبق معمول این فیلم از لحاظ داستانی، بسیار مضحک و احمقانه می‌باشد ولی صحنه‌های اکشن آن به شدت سرگرم‌کننده است. این موضوع، برای کسانی که معتاد آدرنالین و هیجان هستند سازشی عادلانه‌ به حساب می‌آید.

«۶۰/۱۰۰  Film Threat  |   منتقد: آنتونی ری بنچ»

فیلم Fast 9: The Fast Saga، فیلمی بسیار بسیار احمقانه است. این فیلم فاقد جذابیت و شوخی‌های به کار رفته در بهترین قسمت‌های این فرنچایز می‌باشد و همچنین فقدان توسعه کاراکترها نیز در آن (به وضوح) احساس می‌شود.

«۵۰/۱۰۰  Chicago Sun-Times  |   منتقد: ریچارد روپر»

فیلم Fast 9: The Fast Saga، بدترین قسمت این فرنچایز نیست ولی امکان دارد که احمقانه‌ترین، پر سر و صداترین و مضحک‌ترین قسمت این فرنچایز باشد و با وجود این‌که شاید این موضوع هدف اصلی تولیدکنندگان این فیلم بوده ولی نمی‌توان آن را به عنوان یک تعریف حساب کرد.

«۵۰/۱۰۰  The Austin Chronicle  |   منتقد: مارک ساولوف»

این فیلم پر از دیالوگ‌هایی است که بازیگران آن با استفاده از آن‌ها، وقت بینندگان و مدت زمان این فیلم را هدر داده‌اند چرا که همه ما می‌دانیم که بینندگان (در این فیلم) به دنبال تماشای صحنه‌های اکشن فوق‌العاده و دیوانه‌کننده با ماشین‌ها هستند (نه گوش دادن به دیالوگ‌های این کاراکترها)!

«۲۵/۱۰۰  New York Post |   منتقد: جانی اولکسینسکی»

من با نقش‌آفرینی جان سینا و وین دیزل در فیلم F9: The Fast Saga مشکلی ندارم چرا که بازی آن‌ها در این فیلم، کمک می‌کند که در فیلم‌های خوب دیگر حضور نداشته باشند ولی تماشای به هدر رفتن استعداد‌ بازیگران بزرگ و تحسین شده‌ای مانند هلن میرن (با لهجه عجیب و غریبی که کاراکتر او در این فیلم دارد)، شارلیز ترون و کرت راسل در این فیلم آبکی، مایه خجالت است.

برچسب‌ها: ، ، ،

مطالب جنجالی

Sorry. No data so far.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید