بازیگران بزرگی که همیشه در نقش های تکراری بازی می کنند

18 September 2021 - 20:00
بازیگران بزرگی که همیشه در نقش های تکراری بازی می کنند

بعضی از بازیگران هالیوود، آنقدر در نقش‌هایی مشابه و شبیه به هم بازی کرده‌اند که اگر فیلم‌هایشان را پشت سر هم نگاه کنید، گویا در حال تماشای یک سریال هستید!

به صورت کلی، بازیگران مطرح هالیوود را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد. دسته اول، بازیگرانی هستند که سعی می‌کنند تا در نقش شخصیت‌های متفاوتی بازی کنند تا بتوانند خود را به چالش کشیده و در نهایت، هنر خود را در ژانرهای مختلف، نشان دهند.

دسته دوم اما، بازیگرانی هستند که اصلا اعتقادی به تنوع نداشته و اکثر شخصیت‌هایی که آن‌ها در نقششان بازی می‌کنند، خصوصیات مشابه‌ای با یکدیگر دارند و به نوعی یکسان هستند.

در واقع این بازیگران، یک شخصیت خاص را در یکی از فیلم‌های خود، به بهترین شکل ممکن بازی کرده و در نهایت به محبوبیت زیادی دست پیدا کرده‌اند. در نتیجه، آن‌ها ترجیح داده‌اند تا دیگر فقط در چنین نقش‌هایی به بازی بپردازند.

در این مقاله، قصد داریم به برخی از بازیگرانی اشاره کنیم که در اکثر فیلم‌های خود، نقش‌های مشابه‌ای را ایفا کرده‌اند و با دیدن فیلم‌های این بازیگران (که به برخی از این فیلم‌ها در این مطلب اشاره شده است)، متوجه شباهات زیادی بین شخصیت‌های آن‌ها می‌شوید.

البته منظور ما، بازی کردن در نقش یک شخصیت مشخص در چند فیلم متفاوت نیست. بلکه منظورمان بازی یک بازیگر در چند نقش متفاوت و در فیلم‌های مختلف است. این‌که شخصیت جدید جناب بازیگر، شباهت بسیاری به شخصیت‌های پیشین وی دارد.

لازم به ذکر است که قصد ما از تهیه این لیست، زیر سوال بردن توانایی‌های بازیگری بازیگران نیست. برعکس، بسیاری از این بازیگران، این نقش‌ها را به بهترین شکل ممکن بازی می‌کنند و به همین دلیل است که در اکثر فیلم‌های خود، چنین نقش‌هایی را برعهده می‌گیرند.


ست روگن

ست روگن (Seth Rogen)؛ کمدین مطرح آمریکایی با آن خنده‌های منحصر به فردش، جزو آن دسته از بازیگران است که شخصیت‌هایش شباهت ظاهری و اخلاقی زیادی با یکدیگر دارند. شخصیت‌های شوخی که همیشه در ابرها سیر می‌کنند و زندگی را سخت نمی‌گیرند.

فیلم پاین‌اپل اکسپرس (Pineapple Express)
ست روگن در فیلم پاین‌اپل اکسپرس

روگن در اکثر فیلم‌های خود چون باردار (Knocked Up)، پاین‌اپل اکسپرس (Pineapple Express) و خیلی بد (Superbad)، شخصیت‌های مشابه‌ای داشته است. وی حتی در انیمیشن مهمانی سوسیسی (Sausage Party) نیز، به صداپیشگی در نقش شخصیتی مشابه با کارهای معمول خود پرداخت!

نکته جالب این است که روگن در زندگی واقعی خود نیز دقیقا چنین آدمی است و همیشه آن بالاهاست و به همه چیز به چشم طنز نگاه می‌کند. در واقع گویا وی در فیلم‌های خود، در حال بازی در نقش خودش است!


دوئین جانسون

دوئین جانسون (Dwayne Johnson)؛ اکشن کار محبوب آمریکایی، همیشه در نقش شخصیت‌های قهرمان و بزن بهادر که کمی هم شوخ هستند، بازی می‌کند. نکته جالب این است که وی سال‌هاست که حتی ظاهر خود را برای هیچکدام از شخصیت‌های خود، تغییر نمی‌دهد!

دوئین جانسون در فیلم آسمان خراش.
<strong>دوئین جانسون در فیلم آسمان خراش<strong>

سن آندریاس (San Andreas)، مجموعه سریع و خشمگین (Fast & Furious)، آسمان خراش (Skyscraper)، گشت‌وگذار در جنگل (Jungle Cruise) و یا مجموعه جومانجی (Jumanji). جانسون در تمام این فیلم‌ها، نقش مشابه‌ای دارد و همین نقش‌های مشابه، محبوبیت عظیمی را برای وی به همراه داشته است.

در مجموع، دوئین جانسون همیشه با سر تراشیده و هیکل درشت خود، در حال پریدن از یک ساختمان به ساختمان دیگر است. حتی اگر قوانین فیزیک اجازه این کار را به وی ندهند! دوئین جانسون جزو پردرآمدترین بازیگران دنیا می‌باشد و قوانین فیزیک، هرگز نمی‌توانند جلوی وی را بگیرند!


کوین هارت

کوین هارت (Kevin Hart)؛ کمدین مطرح و رفیق شفیق جانسون، یکی دیگر از بازیگرانی است که در فیلم‌های خود همیشه در حال بازی در نقش یک انسان شوخ است که اتفاقات زیادی برای وی رخ می‌دهد و وی سعی می‌کند با تمسخر همه چیز و همه کس، با این مشکلات مقابله کند.

کوین هارت در فیلم اطلاعات مرکزی.
<strong>کوین هارت در فیلم اطلاعات مرکزی<strong>

هارت در فیلم‌هایی چون مبارزه کینه (Grudge Match)، اطلاعات مرکزی (Central Intelligence)، سواری با هم (Ride Along)، مدرسه شبانه (Night School) و البته مجموعه جومانجی، در نقش‌های مشابه بازی کرده است.

همچنین، یکی از اتفاقات و شوخی‌هایی که همیشه در فیلم‌های وی دیده‌ایم، شوخی دیگر شخصیت‌ها با قد کوتاه وی است که به نوعی به نماد شخصیت‌های هارت تبدیل شده است.


میشل رودریگز

میشل رودریگز (Michelle Rodriguez) را می‌توان دوئین جانسون زنان سینما دانست! بازیگری که در اکثر فیلم‌های خود، در نقش دختر سرسخت داستان، بازی کرده است.

میشل رودریگز در فیلم رزیدنت ایول.
<strong>میشل رودریگز در فیلم رزیدنت ایول<strong>

فیلم‌های ماشته (Machete)، سوات (S.W.A.T.‎)، مجموعه سریع و خشمگین و یا مجموعه رزیدنت ایول (Resident Evil). وی همیشه در نقش دختری بازی می‌کند که کسی جرات نمی‌کند با وی شوخی کند!

رودریگز خودش نیز از این نقش‌های تکراری آگاه است و گفته است که علاقه‌ای به بازی در نقش‌هایی چون یک نامزد را ندارد و به همین دلیل تنها نقشی که برای ایفا کردن برای وی باقی می‌ماند، نقش‌های شخصیت‌های خشن و قدرتمند زن هستند!


استیون سیگال

استیون سیگال (Steven Seagal) در دهه نود میلادی، جزو ستارگان مطرح اکشن کار سینما بود که البته در اکثر آن فیلم‌ها، نقش‌های مشابه‌ای را ایفای می‌کرد. مرد خشن و نظامی که برای رسیدن به خواسته خود، دست به هر کاری می‌زند.

استیون سیگال در فیلم تحت محاصره.
<strong>استیون سیگال در فیلم تحت محاصره<strong>

مجموعه تحت محاصره (Under Siege)، تصمیم اداری (Executive Decision) و یا فراتر از قانون (Above the Law)، جزو فیلم‌های سیگال بودند که وی در آن‌ها در نقش‌های مشابه بازی می‌کرد.

شخصیت‌های تکراری سیگال تنها به خصوصیات اخلاقی و یا شغل آن‌ها مربوط نمی‌شود و حتی حالت چهره وی نیز در تمام این فیلم‌ها، به یک شکل بوده است و چه در زمان شادی و چه ناراحتی، وی را همیشه با چهره‌ای خشن و اخمو، در فیلم‌هایش دیده‌ایم!


جیسون استاتهام

جیسون استاتهام (Jason Statham)، یکی دیگر از اکشن کارهای محبوب هالیوود است که تقریبا در تمام فیلم‌های خود، در نقش بزن بهادری که شدیدا در کار خود تخصص دارد، بازی می‌کند.

جِیسِون استاتهام در فیلم مامور انتقال.
<strong>جِیسِون استاتهام در فیلم مامور انتقال<strong>

از مجموعه‌های مامور انتقال (Transporter)، بی‌مصرف‌ها (The Expendables)، مکانیک (Mechanic) و یا سریع و خشمگین گرفته تا فیلم‌هایی چون خشم مردانه (Wrath of Man). استاتهام همیشه در نقش‌های مشابه بازی کرده است و با این نقش‌های مشابه، به محبوبیت زیادی نیز دست پیدا کرده است.

به صورت کلی می‌توان گفت که جیسون استاتهام در اکثر فیلم‌های خود، در حال گرفتن انتقام از افرادی است که بزرگ‌ترین اشتباه زندگی خود را با حمله کردن به خانواده وی، انجام داده‌اند!


ویل فرل

ویل فرل (Will Ferrell)؛ کمدین مطرح و محبوب آمریکایی نیز در اکثر فیلم‌های خود که در ژانر کمدی هستند، در نقش انسان‌های پا به سن گذاشته اما با رفتارهای کودکانه، بازی می‌کند.

ویل فرل در فیلم برادرخوانده.
<strong>ویل فرل در فیلم برادرخوانده<strong>

مجموعه‌های گوینده (Anchorman)، برادرخوانده (Step Brothers)، اون‌یکی‌ها (The Other Guys) و مدرسه قدیمی (Old School)، از جمله فیلم‌های فرل هستند که وی در آن‌ها، نقش‌هایی مشابه را ایفا کرده است.

یکی دیگر از خصوصیاتی که در بسیاری از شخصیت‌های این بازیگر دیده می‌شود، توهین‌ها و حرف‌های زننده شخصیت وی به زبان طنز، نسبت به سایر شخصیت‌های آن فیلم است.


تام کروز

تام کروز (Tom Cruise)؛ یکی از محبوب‌ترین بازیگران سینما محسوب می‌شود که در اکثر فیلم‌های خود، در نقش یک نظامی بازی می‌کند که در حال انجام ماموریتی تک نفره و غیرممکن است و البته منظور ما، مجموعه فیلم‌های ماموریت غیرممکن (Mission: Impossible) نیست!

تام کروز در فیلم جک ریچر.
<strong>تام کروز در فیلم جک ریچر<strong>

به غیر از فیلم‌های ماموریت غیرممکن، کروز در فیلم‌هایی چون لبه فردا (Edge of Tomorrow)، مجموعه جک ریچر (Jack Reacher)، فراموشی (Oblivion) و گزارش اقلیت (Minority Report) نیز، در نقش‌های مشابه‌ای بازی کرده است تا استاد بازی در نقش چنین شخصیت‌هایی باشد.

در واقع، تام کروز در اکثر فیلم‌های خود، در نقش قهرمانی دوست داشتنی بازی می‌کند که در حال مبارزه و فرار از دست دشمنان خود است و در نهایت، موفق به نجات دنیا یا حداقل اطرافیانش می‌شود.


آرنولد شوارتزنگر

آرنولد شوارتزنگر (Arnold Schwarzenegger)، مرد دوست داشتنی هالیوود، در اکثر فیلم‌های خود در نقش قهرمان اکشن کار و البته خوش‌تیپ داستان بازی می‌کند که در حساس‌ترین لحظات، بهترین جملات را با لهجه جذاب ولی نه چندان واضح خود، بیان می‌کند!

آرنولد شوارتزنگر در فیلم ترمیناتور.
<strong>آرنولد شوارتزنگر در فیلم ترمیناتور<strong>

مجموعه فیلم‌های ترمیناتور (Terminator)، آخرین قهرمان ژانر اکشن (Last Action Hero)، غارتگر (Predator) و یادآوری مطلق (Total Recall)، از جمله فیلم‌های این بازیگر محبوب هستند که وی در آن‌ها، نقش‌های مشابه‌ای را بازی کرده است.

آرنولد حتی اگر سمت سیاست برود و فرماندار یک ایالت در آمریکا شود نیز، مجددا در نقش قهرمانی خوش‌تیپ با جملات قصار، به سیاست بازی می‌پردازد. اما پس از پایان حرفه سیاسی، وی مجددا به ایفای این چنین نقش‌هایی می‌پردازد و با گفتن دیالوگ‌های خفن، به سینما “باز می‌گردد”.


وین دیزل

به اکثر بازیگران مجموعه سریع خشمگین اشاره کردیم به جز نفر اصلی! وین دیزل (Vin Diesel) نیز از جمله بازیگرانی است که در اکثر فیلم‌های خود، در نقش قهرمان خشن داستان که علاقه‌ای به خندیدن ندارد، بازی می‌کند.

وین دیزل در فیلم سریع و خشمگین.
<strong>وین دیزل در فیلم سریع و خشمگین<strong>

دیزل در فیلم‌های مجموعه ریدیک (Riddick)، بابل پس از میلاد (Babylon A.D.)، یک مرد تنها (A Man Apart) و فیلم‌های تریپل اکس (xXx)، نقش‌های مشابه‌ای را بازی کرده است. ترجیح می‌دهیم تا به مجموعه سریع و خشمگین نیز اشاره نکنیم!


کلینت ایستوود

کلینت ایستوود (Clint Eastwood)، بازیگر جذاب و دوست داشتنی، چه در دورانی که در فیلم‌های وسترن بازی می‌کرد و چه در زمان حال، معمولا در نقش شخصیت‌های خشن، سرسخت و بزن بهادر داستان، بازی می‌کند.

کلینت ایستوود در فیلم خوب، بد، زشت.
<strong>کلینت ایستوود در فیلم خوب بد زشت<strong>

ار فیلم‌های وسترن اسپاگتی چون خوب، بد، زشت (Il buono, il brutto, il cattivo) و به خاطر یک مشت دلار (Per un pugno di dollari) گرفته تا فیلم‌هایی چون هری کثیف (Dirty Harry) و فرار از آلکاتراز (Escape from Alcatraz).

وی حتی در فیلم‌های جدیدتری چون گرن تورینو (Gran Torino) نیز که ساخته خودش است، در چنین نقش‌هایی بازی کرده است. در مجموع باید گفت که با شخصیت‌هایی که ایستوود در نقش آن‌ها بازی کرده است، نباید شوخی کرد چرا که عاقبت خوشی ندارد!


کاترین هایگل

کاترین هایگل (Katherine Heigl)؛ جزو کمدین‌های موفق دهه اول هزاره سوم بود که در اکثر فیلم‌های خود، در نقش زن‌هایی جدی که به عشق اعتقادی ندارند، بازی کرده است. شخصیت‌هایی که در ابتدای آن فیلم، از یک نفر متنفر هستند اما در پایان آن فیلم، در نهایت عاشق آن شخصیت می‌شوند!

کاترین هایگل در فیلم حقیقت زشت.
<strong>کاترین هایگل در فیلم حقیقت زشت<strong>

۲۷ لباس (27Dresses)، باردار، حقیقت زشت (The Ugly Truth) و زندگی آن‌طور که می‌شناسیمش (Life as We Know It)، از جمله فیلم‌هایی هستند که هایگل در آن‌ها، نقش‌هایی تکراری را بازی کرده است و در پایان این فیلم‌ها، شخصیتش با تغییرات بنیادین مواجه شده است.


لیام نیسون

لیام نیسون (Liam Neeson) نیز از جمله بازیگرانی است که حداقل در سال‌های اخیر، مدام در حال بازی در نقش‌های مشابه و اکشن است و بدون توجه به این‌که شخصیت‌های مقابلش چه کسانی و در کجا هستند، آن‌ها را پیدا کرده و از آن‌ها انتقام می‌گیرد!

لیام نیسون در فیلم ربوده شده.
<strong>لیام نیسون در فیلم ربوده شده<strong>

نیسون در فیلم‌هایی چون مجموعه ربوده شده (Taken)، ناشناس (Unknown)، بدون توقف (Non-Stop) و بتمن آغاز می‌کند (Batman Begins)، در حال مبارزه و انتقام گیری از دشمنان خود بوده است.


مورگان فریمن

در پایان، می‌خواهیم به مورگان فریمن (Morgan Freeman) با آن صدای خارق‌العاده اشاره کنیم که گویا ساخته شده است برای بازی در نقش شخصیت‌های باهوشی که مدام در حال پند و اندرز دادن و آموزش دادن به دیگران هستند. و این دقیقا همان کاری است که وی انجام می‌دهد!

فریمن در فیلم‌های تأثیر عمیق (Deep Impact) و انجل سقوط کرده‌است (Angel Has Fallen)، در نقش رئیس جمهور آمریکا و در فیلم شکست‌ناپذیر (Invictus)، در نقش نلسون ماندلای بزرگ بازی کرده است.

مورگان فریمن در فیلم بروس قادر مطلق.
<strong>مورگان فریمن در فیلم بروس قادر مطلق<strong>

اما اگر این موارد نیز کافی نیست، می‌توانیم به دو فیلم بروس قادر مطلق (Bruce Almighty) و ایوان قادر مطلق (Evan Almighty) اشاره کنیم که وی در نقش خدا، در آن‌ها بازی کرده است!

فریمن در زندگی واقعی خود نیز، چنین اخلاقی دارد و در زمان‌هایی که در حال بازی کردن در یک فیلم نیست، با صداپیشگی در مستندهای نجوم، تاریخی و یا حیات وحش، در حال آموزش دادن به ما می‌باشد!


در این لیست، تنها به برخی از بازیگرانی که همیشه در نقش‌های تکراری و مشابه بازی می‌کنند، اشاره کردیم و می‌توانستیم به بازیگران زیاد دیگری نیز، اشاره کنیم.
اما نظر شما چیست؟ کدام بازیگران مطرح هالیوود را می‌توانید نام ببرید که همیشه در نقش‌های کلیشه‌ای بازی می‌کنند؟

مطالب جنجالی

Sorry. No data so far.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

 • user says:

  تشکر
  غیرازسیگال بقیه رو می شناسم و فیلم هایی ازشون دیدم

  • احمد آریا says:

   سلام
   همونطور که در متن اشاره شد، سیگال در دهه نود بیشتر فعال بود
   و بخاطر خصوصیات اخلاقی بدی که داشت، و البته توانایی نه چندان زیاد بازیگری (9 بار نامزد جایزه تمشک طلایی (بدترین بازیگر) شد!)، خیلی زود از جمع بازیگرای بزرگ رفت کنار…
   ممنون از نظرتون و موفق باشید…

 • محمد حسین says:

  فیلم اولی که از میشل رودریگز اسم بردین ، ماشته ، به نظرم هم تلفظ اشتباهی داره هم معنیش که میشه قمه اگر بنویسین بهتره.
  بعدش جالب بود که تمام این هنرپیشه ها یا اکشن کار یا کمدین هستن !
  انگار تو بقیه ژانرها این باتلاق برای بازیگرها وجود نداره.

  • احمد آریا says:

   سلام
   درباره اسم فیلم: خیلی از فیلم ها اسم درست و حسابی ندارن منتها اینجور جا افتادن و ماهم مجبوریم همینجوری اسمشون رو بگیم…
   درباره ژانر: بله دقیقا درست می‌فرمایید… اکثرا در این دو ژانر هستن چون شخصیت‌های این دو ژانر، خیلی کلیشه‌ای شدن…
   ممنون از نظرتون و موفق باشید…

 • کامران says:

  درباره لیام نیسون بهتر بود می نوشتید همواره در حال نجات دخترشه که گروگانگیری شده :D

 • حسین says:

  کوین هارت که ۲۰۲۱ تو فیلم اره بازی کرد
  شخصیت متفاوت

  • احمد آریا says:

   سلام
   اگه از فیلم اره، منظورتون فیلم Spiral هستش، که اون بازیگرش کریس راک هستش دوست عزیز…
   ولی در کل مشخصا این بازیگرها بعضی وقت‌ها نقش‌های متفاوت هم بازی کردن. منتها در اکثر مواقع، نقش‌هاشون، نقش‌های مشابه بوده…
   ممنون از نظرتون و موفق باشید…