گرانترین فیلم های تاریخ

25 September 2021 - 23:00
گرانترین فیلم های تاریخ

مجموعه فیلم‌های انتقام‌جویان (The Avengers)، جزو پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما محسوب می‌شوند، اما فروش فوق‌العاده فیلم‌هایی چون این مجموعه، تنها به خاطر کیفیت فنی این فیلم‌ها و یا به محبوبیت بازیگران آن، مربوط نمی‌شود.

به جز در موارد خاص، باید قبول کرد که مهم‌ترین دلیل فروش بالای یک فیلم، میزان هزینه‌ای است که برای ساخت و البته تبلیغات آن فیلم، در نظر گرفته و خرج می‌شود.

حرف ما را باور نمی‌کنید؟ تنها کافی‌ است تا لیست پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما را نگاه کرده و به هزینه‌ای که برای ساخت آن‌ها شده است، توجه کنید تا متوجه رابطه مستقیم میزان فروش با میزان هزینه‌ای که برای آن فیلم شده است، شوید.

ساخت یک فیلم بزرگ و پرفروش که اصطلاحا به آن بلاک باستر می‌گویند، شامل هزینه‌های زیادی چون حقوق چند ده میلیون دلاری بازیگران و سایر عوامل، ساخت جلوه‌های ویژه، طراحی صحنه، هزینه جابه‌جایی و صد البته، هزینه تبلیغات می‌شود و وقتی این اعداد را در کنار هم بگذارید، می‌بینیم که هزینه‌های سرسام آوری برای ساخت فیلم‌های این چنینی، صرف می‌شود.

در این مقاله، به معرفی گران‌ترین سریال‌های تاریخ پرداختیم و اکنون قصد داریم به 20 مورد از گران‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما اشاره کنیم. فیلم‌هایی که اکثر آن‌ها در ژانر ابرقهرمانی و از محصولات کمپانی دیزنی می‌باشند.

لازم به ذکر است که به علت ساز و کار مالی هالیوود، هزینه ساخت اکثر فیلم‌های هالیوود، هرگز به صورت دقیق مشخص نمی‌شود و تنها به صورت حدودی، هزینه ساخت این فیلم‌ها اعلام می‌شود.

همچنین در اکثر موارد این لیست، تنها به بودجه ساخت این فیلم‌ها توجه و اشاره کرده‌ایم و هزینه‌ای که برای تبلیغات آن‌ها در نظر گرفته شده است را، در نظر نگرفته‌ایم.

دلیل این موضوع این است که میزان هزینه‌ای که برای تبلیغات یک فیلم صورت می‌گیرد، به ندرت اعلام می‌شود. هرچند به صورت کلی و برای فیلم‌های بزرگ، این رقم حدود 50 درصد از بودجه فیلم است.

قبل از آغاز رسمی این لیست، بگذارید به صورت افتخاری، به پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما اشاره کنیم. فیلمی که گرچه با اختلافی جزئی، جزو 20 فیلم گران تاریخ سینما نیست، اما کماکان یکی از گران‌ترین فیلم‌های ساخته شده تاریخ سینما محسوب می‌شود.

آواتار (Avatar) که در حال حاضر آخرین ساخته جیمز کامرون (James Cameron) محسوب می‌شود، سالیان سال است که پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما است و گرچه این عنوان را برای چند ماه از دست داد، اما مجددا این عنوان را به لطف اکرانی دوباره، پس گرفت.

کامرون که در سال 1997 و با ساخت فیلم تایتانیک (Titanic) نشان داده بود که هزینه برای فیلم‌های وی کار کاملا درستی می‌باشد، این بار نیز فیلم موفقی ساخت که با وجود بودجه 237 میلیون دلاری، به فروش خیره‌کننده 2.847 میلیارد دلاری دست یافت.


کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی (Captain America: Civil War‎)

کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی (Captain America: Civil War‎)

سال انتشار: 2016
کارگردان: آنتونی و جو روسو (Anthony and Joe Russo)
بازیگران: کریس ایوانز (Chris Evans) – رابرت داونی جونیور (Robert Downey Jr) – اسکارلت جوهانسون (Scarlett Johansson) – تام هالند (Tom Holland)
هزینه ساخت: 250 میلیون دلار
میزان فروش: 1.153 میلیارد دلار

فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی، گرچه درباره شخصیت کاپیتان آمریکا بود، اما اکثر ابرقهرمانان مارول در آن حضور داشتند و این فیلم آغاز کننده داستان مجموعه اصلی انتقام‌جویان بود.

به همین دلیل است که بودجه این فیلم، بسیار بیشتر از فیلم‌های سایر شخصیت‌های ابرقهرمان گروه انتقام‌جویان بود. البته در نهایت این فیلم با فروشی موفق رو به رو شد تا بودجه زیاد آن به چشم نیاید.


سرنوشت خشمگین (The Fate Of The Furious)

سرنوشت خشمگین (The Fate Of The Furious)

سال انتشار: 2017
کارگردان: اف. گری گری (F. Gary Gray)
بازیگران: وین دیزل (Vin Diesel) – دوئین جانسون (Dwayne Johnson) – جیسون استاتهام (Jason Statham) – شارلیز ترون (Charlize Theron)
هزینه ساخت: حداقل 250 میلیون دلار
میزان فروش: 1.238 میلیارد دلار (نانزدهمین فیلم پرفروش تاریخ سینما)

چه کسی فکرش را می‌کرد که فیلمی که در سال 2001 و درباره دریفت و ماشین‌ها ساخته شده بود، روزی به چنان محبوبیت جهانی دست پیدا می‌کند که صرف چند صد میلیون دلار هزینه برای ساخت هر یک قسمت از آن، کاملا توجیه پذیر باشد؟!

هشتمین قسمت از مجموعه سریع و خشمگین (Fast & Furious)، با بودجه سنگین 250 میلیون دلاری ساخته شد و البته این هزینه در همان نخستین آخر هفته این فیلم، به جیب سازندگانش بازگشت!

فروش 541 میلیون دلاری این فیلم در همان هفته نخست، بهترین افتتاحیه تاریخ سینما بود. رکوردی که البته خیلی زود و توسط یکی دیگر از فیلم‌های لیست ما، شکسته شد!


اسپکتر (Spectre‎)

اسپکتر (Spectre‎)

سال انتشار: 2015
کارگردان: سم مندس (Sam Mendes)
بازیگران: دنیل کریگ (Daniel Craig) – کریستوف والتس (Christoph Waltz) – لئا سیدو (Léa Seydoux) – مونیکا بلوچی (Monica Bellucci)
هزینه ساخت: حداقل 250 میلیون دلار
میزان فروش: 880 میلیون دلار

مجموعه فیلم‌های جیمز باند (James Bond) جزو محبوب‌ترین مجموعه‌های تاریخ سینما محسوب می‌شوند و سم مندس برای ساخت بیست و چهارمین نسخه از این مجموعه، از هیچ هزینه‌ای دریغ نکرد!

این فیلم که در حال حاضر گران‌ترین فیلم این مجموعه محسوب می‌شود، در گیشه عملکرد موفقی داشت و با فروش 880 میلیون دلاری، دومین فیلم پرفروش تاریخ مجموعه جیمز باند شد.

البته عنوان گران‌ترین فیلم مجموعه جیمز باند، احتمالا به زودی از این فیلم گرفته خواهد شد چرا که گفته می‌شود هزینه ساخت قسمت جدید این مجموعه با نام زمانی برای مردن نیست (No Time To Die‎)، از این فیلم نیز بیشتر بوده است!


هری پاتر و شاهزاده دورگه (Harry Potter and the Half-Blood Prince‎)

هری پاتر و شاهزاده دورگه (Harry Potter and the Half-Blood Prince‎)

سال انتشار: 2009
کارگردان: دیوید یتس (David Yates)
بازیگران: دنیل ردکلیف (Daniel Radcliffe) – روپرت گرینت (Rupert Grint) – اما واتسون (Emma Watson)
هزینه ساخت: حداقل 250 میلیون دلار
میزان فروش: 934 میلیون دلار

در ابتدای مقاله به شما از رابطه مستقیم فروش و میزان بودجه و آن‌که معمولا فیلم‌های پرفروش‌تر، دارای بودجه بیشتری نسبت به سایر فیلم‌ها هستند، گفتیم. اما یکی از مثال‌های نقض آن، همین فیلم شاهزاده دورگه است!

ششمین قسمت از مجموعه فیلم‌های مطرح هری پاتر، گران‌ترین قسمت آن بود اما در نهایت نتوانست پرفروش‌ترین فیلم این فرنچایز شود و به پنجمین فیلم پرفروش این مجموعه، تبدیل شد.


شیرشاه (The Lion King‎)

شیرشاه (The Lion King‎)

سال انتشار: 2019
کارگردان: جان فاورو (Jon Favreau)
صداپیشگان: دونالد گلاور (Donald Glover) – ست روگن (Seth Rogen) – بیانسه (Beyoncé) – چیویتل اجیوفور (Chiwetel Ejiofor)
هزینه ساخت: حداقل 250 میلیون دلار
میزان فروش: 1.657 میلیارد دلار (هفتمین فیلم پرفروش تاریخ سینما)

شیرشاه یکی از موفق‌ترین انیمیشن‌های تاریخ والت دیزنی محسوب می‌شود و بازسازی و تبدیل آن به یک انیمیشن مدرن و لایو اکشن با جلوه‌های ویژه سنگین، هزینه زیادی برای این کمپانی داشت.

البته که با فروش کم نظیر این انیمیشن که باعث شد تا این انیمیشن به پرفروش‌ترین انیمیشن تاریخ تبدیل شود، هزینه ساخت آن به راحتی برگشت داده شد.


انتقام‌جویان: عصر اولتران (The Avengers: Age of Ultron)

انتقام‌جویان: عصر اولتران (The Avengers: Age of Ultron)

سال انتشار: 2015
کارگردان: جاس ویدون (Joss Whedon)
بازیگران: رابرت داونی جونیور – کریس ایوانز – اسکارلت جوهانسون – کریس همسورث (Chris Hemsworth)
هزینه ساخت: حداقل 250 میلیون دلار (درباره بودجه دقیق این فیلم، اختلاف نظر وجود دارد و بنابر گزارش‌های قدیمی‌تر، بودجه این فیلم بیش از 365 میلیون دلار بوده است!)
میزان فروش: 1.403 میلیارد دلار (یازدهمین فیلم پرفروش تاریخ سینما)

این قسمت از مجموعه انتقام‌جویان، دارای ابرقهرمانان کمتری نسبت به سایر قسمت‌های آن است اما چون ضدقهرمان آن یک شخصیت کامپیوتری بود، هزینه ساخت آن زیاد شد.

هرچند در نهایت این فیلم نیز به مانند سایر نسخه‌های این مجموعه، در گیشه عملکرد موفقی داشت تا کسی به بودجه آن توجه نکند!


دیو و دلبر (Beauty and the Beast‎)

دیو و دلبر (Beauty and the Beast‎)

سال انتشار: 2017
کارگردان: بیل کاندن (Bill Condon)
بازیگران: اما واتسون (Emma Watson) – دن استیونز (Dan Stevens) – ایوان مک‌گرگور (Ewan McGregor)
هزینه ساخت: 255 میلیون دلار
میزان فروش: 1.264 میلیارد دلار (هفدهمین فیلم پرفروش تاریخ سینما)

بازسازی انیمیشن محبوب دیو و دلبر و تبدیل آن به یک لایو اکشن، هزینه زیادی برای دیزنی داشت. هرچند در نهایت این فیلم در گیشه عملکرد بسیار خوبی داشت و هزینه ساخت خود را خیلی زود جبران کرد.


مرد عنکبوتی ۳ (Spider-Man 3)

مرد عنکبوتی ۳ (Spider-Man 3)

سال انتشار: 2007
کارگردان: سم ریمی (Sam Raimi)
بازیگران: توبی مگوایر (Tobey Maguire) – کیرستن دانست (Kirsten Dunst) – جیمز فرانکو (James Franco)
هزینه ساخت: 258 میلیون دلار
میزان فروش: 894 میلیون دلار

قسمت پایانی سه‌گانه نخست مرد عنکبوتی، بسیار گران‌تر از دو قسمت ابتدایی بود که دلیل آن، افزایش حقوق بازیگران و البته بالا رفتن سطح جلوه‌های ویژه فیلم بود.

افزایش بودجه‌ای که در میزان فروش این فیلم نیز به چشم آمد و این نسخه با اختلافی اندک، پرفروش‌ترین نسخه این سه‌گانه شد.


جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد (Star Wars: The Force Awakens)

جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد (Star Wars: The Force Awakens)

سال انتشار: 2015
کارگردان: جی. جی. آبرامز (J. J. Abrams)
بازیگران: دیزی ریدلی (Daisy Ridley) – هریسون فورد (Harrison Ford) – آدام درایور (Adam Driver) – اسکار آیزاک (Oscar Isaac)
هزینه ساخت: حداقل 259 میلیون دلار
میزان فروش: 2.069 میلیارد دلار (چهارمین فیلم پرفروش تاریخ سینما)

دیزنی برای قسمت نخست سه‌گانه‌ای جدید از مجموعه جنگ ستارگان، نه تنها بودجه بزرگی را در نظر گرفت که حدود 100 میلیون دلار نیز برای تبلیغات آن هزینه کرد.

ریسک بزرگی که با فروش فوق‌العاده 2.069 میلیارد دلاری، کاملا جواب داد تا این فیلم پرفروش‌ترین فیلم این مجموعه محبوب شده و البته به یکی از تنها 5 فیلم تاریخ سینما تبدیل شود که بیش از 2 میلیارد دلار، فروش می‌کند.


گیسوکمند (Tangled)

گیسوکمند (Tangled)

سال انتشار: 2010
کارگردان: ناتان گرنو (Nathan Greno)
صداپیشگان: مندی مور (Mandy Moore) – زکری لی‌وای (Zachary Levi) – دونا مورفی (Donna Murphy)
هزینه ساخت: 260 میلیون دلار
میزان فروش: 592 میلیون دلار

انیمیشن گیسوکمند، گران‌ترین انیمیشن سه بعدی تاریخ سینما محسوب می‌شود. جالب است بدانید که یکی از مهم‌ترین دلایل بودجه بالای این انیمیشن، ساخت موهای شخصیت راپانزل به طبیعی‌ترین شکل ممکن بوده است!


جنگ ستارگان: آخرین جدای (Star Wars: The Last Jedi)

جنگ ستارگان: آخرین جدای (Star Wars: The Last Jedi)

سال انتشار: 2017
کارگردان: ریان جانسون (Rian Johnson)
بازیگران: دیزی ریدلی – مارک همیل (Mark Hamill) – آدام درایور – کری فیشر (Carrie Fisher)
هزینه ساخت: 262 میلیون دلار (نیویورک تایمز رقم ساخت و تبلیغات این فیلم را بیش از 350 میلیون دلار برآورد کرده است)
میزان فروش: 1.333 میلیارد دلار (چهاردهمین فیلم پرفروش تاریخ سینما)

قسمت دوم از ‌سه‌گانه سوم مجموعه جنگ ستارگان، گرچه با بودجه بسیار بالایی ساخته شد اما به مانند قسمت نخست، در گیشه عملکرد بسیار خوبی داشت و به یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما، تبدیل شد.


بتمن در برابر سوپرمن: طلوع عدالت (Batman v Superman: Dawn of Justice)

بتمن در برابر سوپرمن: طلوع عدالت (Batman v Superman: Dawn of Justice)

سال انتشار: 2016
کارگردان: زک اسنایدر (Zack Snyder)
بازیگران: بن افلک (Ben Affleck) – هنری کویل (Henry Cavill) – ایمی آدامز (Amy Adams) – گل گدوت (Gal Gadot)
هزینه ساخت: 263 میلیون دلار (هالیوود ریپورتر معتقد است که این رقم، قبل از پرداخت مالیات است و رقم اصلی، حدود 300 میلیون دلار است)
میزان فروش: 873 میلیون دلار

جواب دی‌سی به مارول برای درآمد‌های وحشتناک آن کمپانی از فیلم‌های ابرقهرمانی خود، ساخت فیلمی با حضور بزرگ‌ترین شخصیت‌های مجموعه کمیک‌های دی‌سی؛ یعنی سوپرمن و بتمن بود.

دو کمپانی برادران وارنر و دی‌سی، برای هرچه بهتر شدن این فیلم بودجه عظیمی را در اختیار تیم سازنده قرار دادند. در نهایت نیز این فیلم در گیشه به فروش خوبی دست یافت اما نه آنقدر که از آن انتظار می‌رفت.


جان کارتر (John Carter)

جان کارتر (John Carter)

سال انتشار: 2012
کارگردان: اندرو استنتون (Andrew Stanton)
بازیگران: تیلور کیچ (Taylor Kitsch) – لین کولینز (Lynn Collins) – مارک استرانگ (Mark Strong) – ویلم دفو (Willem Dafoe)
هزینه ساخت: 264 میلیون دلار
میزان فروش: 284 میلیون دلار

این شما و این شکست‌خورده‌ترین فیلم لیست! کمپانی دیزنی، امید بسیاری به فیلم جان کارتر داشت و قصد داشت آن را به یک فرنچایز بزرگ تبدیل کند.

اما کیفیت نهایی این اثر آنقدر بد بود که در گیشه، چنان شکست فاجعه‌باری را تجربه کرد که دیزنی خیلی زود، قید ساخت ادامه آن را زد! 


جنگ ستارگان: خیزش اسکای‌واکر (Star Wars: the rise of skywalker‎)

جنگ ستارگان: خیزش اسکای‌واکر (Star Wars: the rise of skywalker‎)

سال انتشار: 2019
کارگردان: جی. جی. آبرامز
بازیگران: دیزی ریدلی – آدام درایور – لوپیتا نیونگو (Lupita Nyong’o) – کری راسل (Keri Russell)
هزینه ساخت: 275 میلیون دلار
میزان فروش: 1.078 میلیارد دلار

قسمتی دیگر از جنگ ستارگان به کارگردانی جی. جی. آبرامز. مشخصا نتیجه چیزی جز یک فیلم گران‌قیمت نخواهد بود! البته این‌بار نیز ساخته آبرامز در گیشه موفق بود و توانست هزینه ساخت خود را کاملا توجیه کند.


سولو: داستانی از جنگ ستارگان (Solo: A Star Wars Story‎)

سولو: داستانی از جنگ ستارگان (Solo: A Star Wars Story‎)

سال انتشار: 2018
کارگردان: ران هاوارد (Ron Howard)
بازیگران: آلدن ارنرایک (Alden Ehrenreich) – امیلیا کلارک (Emilia Clarke) – وودی هارلسون (Woody Harrelson) – دونالد گلاور
هزینه ساخت: 275 میلیون دلار
میزان فروش: 392 میلیون دلار

در ابتدا قرار نبود که این فیلم با چنین بودجه‌ای ساخته شود اما پس از اخراج دو کارگردان اصلی فیلم به علت تفاوت نظر با استودیو سازنده، ران هاوارد کارگردانی این اثر را با فیلم‌برداری مجدد اکثر سکانس‌هایی که قبلا ضبط شده بودند، بر عهده گرفت تا هزینه ساخت فیلم، بالا رود.

هر چند در نهایت این فیلم نیز با فروش ضعیف 392 میلیون دلاری، به یکی از معدود فیلم‌های شکست خورده لیست ما و البته مجموعه محبوب جنگ ستارگان، تبدیل شد.


لیگ عدالت (Justice League‎)

لیگ عدالت (Justice League‎)

سال انتشار: 2017
کارگردان: جاس ویدون
بازیگران: بن افلک – هنری کویل – گل گدوت – جیسون موموآ (Jason Momoa)
هزینه ساخت: 300 میلیون دلار
میزان فروش: 657 میلیون دلار

جدایی ناگهانی زک اسنایدر در اواسط ساخت این فیلم که به علت درگذشت دختر وی رخ داد، باعث شد تا فیلم‌نامه این فیلم دچار تغییر شده تا هم زمان آن کمتر شود و هم از میزان درام بودن آن، کاسته شود.

این موضوع به معنی ضبط مجدد چندین سکانس و مشخصا افزایش بودجه ساخت این اثر بود. هرچند نتیجه نهایی، به هیچ عنوان راضی کننده نبود و این فیلم با فروش 657 میلیون دلاری، به سختی توانست هزینه ساخت خود را برگرداند!


دزدان دریایی کارائیب: پایان جهان (Pirates of the Caribbean: At World’s End)

دزدان دریایی کارائیب: پایان جهان (Pirates of the Caribbean: At World's End)

سال انتشار: 2007
کارگردان: گور وربینسکی (Gore Verbinski)
بازیگران: جانی دپ (Johnny Depp) – اورلاندو بلوم (Orlando Bloom) – کیرا نایتلی (Keira Knightley) – جفری راش (Geoffrey Rush)
هزینه ساخت: 300 میلیون دلار
میزان فروش: 960 میلیون دلار

آخرین قسمت از سه‌گانه ابتدایی دزدان دریایی کارائیب، گران‌ترین قسمت این سه‌گانه نیز بود. اما نکته مهم درباره فیلم پایان جهان، این بود که به نخستین فیلم تاریخ سینما تبدیل شد که با بودجه 300 میلیون دلاری، ساخته می‌شود.


انتقام‌جویان: جنگ ابدیت (Avengers: Infinity War)

انتقام‌جویان: جنگ ابدیت (Avengers: Infinity War)

سال انتشار: 2018
کارگردان: آنتونی و جو روسو
بازیگران: رابرت داونی جونیور – کریس همسورث – اسکارلت جوهانسون – بندیکت کامبربچ (Benedict Cumberbatch)
هزینه ساخت: 325 میلیون دلار
میزان فروش: 2.048 میلیارد دلار (پنجمین فیلم پرفروش تاریخ سینما)

بررسی دقیق میزان بودجه فیلم جنگ ابدیت کار ساده‌ای نیست چرا که فیلم‌برداری این فیلم و نسخه بعدی، به صورت یک‌پارچه صورت گرفته بود و در زمان ساخت این قسمت، چند سکانس از فیلم بعدی نیز ضبط شده بود.

در هر حال، رقم ساخت و بودجه این فیلم، چیزی بین 300 تا 350 میلیون دلار بوده است. فروش فیلم اما بسیار خوب بود و در همان آخر هفته نخست، به فروش بی نظیر 640 میلیون دلاری دست پیدا کرد تا رکورد فیلم سرنوشت خشمگین را شکسته و به نام خود کند.


انتقام‌جویان: پایان بازی (Avengers: Endgame‎)

انتقام‌جویان: پایان بازی (Avengers: Endgame‎)

سال انتشار: 2019
کارگردان: آنتونی و جو روسو
بازیگران: رابرت داونی جونیور – جاش برولین (Josh Brolin) – بری لارسون (Brie Larson) – اسکارلت جوهانسون
هزینه ساخت: 356 میلیون دلار
میزان فروش: 2.797 میلیارد دلار (دومین فیلم پرفروش تاریخ سینما)

مجموعه انتقام‌جویان، از همان ابتدای راه، کار خود را با صرف هزینه‌ای سنگین آغاز کرده بود، چرا که جمع کردن برخی از بزرگ‌ترین ابرقهرمانان دنیا که هر کدام در فیلم‌های مخصوص خود بازی می‌کنند، کار ساده و کم هزینه‌ای نبود!

اما این موضوع در قسمت پایانی این مجموعه به اوج خود رسید و مارول برای فروش بیشتر این فیلم، فقط حدود 150 میلیون دلار را صرف هزینه‌های تبلیغاتی برای این فیلم کرد!

نتیجه اما، شدیدا رضایت بخش بود و این فیلم در همان آخر هفته نخست، به فروش باورنکردنی 1.223 میلیارد دلاری دست پیدا کرد! در واقع فروش سه روز ابتدایی پایان بازی، این فیلم را نوزدهمین فیلم پرفروش تاریخ سینما کرد!

در نهایت نیز این فیلم به مدت 1 سال و نیم، دارنده عنوان پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما شده بود تا آن‌که همانطور که گفتیم و با اکران مجدد فیلم آواتار، این عنوان مجددا به ساخته‌ای از جیمز کامرون برسد.


دزدان دریایی کارائیب: سوار بر امواج ناشناخته (Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides)

دزدان دریایی کارائیب: سوار بر امواج ناشناخته (Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides)

سال انتشار: 2011
کارگردان: راب مارشال (Rob Marshall)
بازیگران: جانی دپ – پنه‌لوپه کروز (Penélope Cruz) – ایان مک‌شین (Ian McShane) – جفری راش
هزینه ساخت: 379 میلیون دلار (بودجه ساخت این فیلم بیش از 400 میلیون دلار بوده که پس از پاداش مالیاتی، به 379 میلیون دلار رسیده است)
میزان فروش: 1.046 میلیارد دلار

چگونه یک فیلم ممکن است حتی گران‌تر از قسمت پایانی مجموعه انتقام‌جویان باشد؟!

درباره بودجه ساخت فیلم سوار بر امواج ناشناخته، کافی است تا به این موضوع اشاره کنیم که تنها حقوق جانی دپ برای بازی در این فیلم، 50 میلیون دلار بود که در آن زمان، یک رقم خیره‌کننده محسوب می‌شد!

حتی خود دپ نیز بعدها اعتراف کرد که حقوق دریافتی وی در این مجموعه، بیش از حد زیاد بوده است و البته اگر بازهم از این “حقوق‌های احمقانه” به وی برای بازی در یک فیلم داده شود، وی مشکلی با دریافت آن ندارد چرا که باید “به فکر دخل و خرج خانواده” باشد!

در نهایت نیز، این فیلم به فروش 1.046 میلیارد دلاری دست یافت که گرچه این میزان فروش حتی در مجموعه دزدان دریایی نیز یک رکورد نبود، اما رقم بسیار خوبی محسوب می‌شد و باعث شد تا این فیلم در آن زمان، تبدیل به هشتمین فیلم پرفروش تاریخ سینما شود.

مطالب جنجالی

Sorry. No data so far.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

 • مهرداد says:

  من فقط یه سوال دارم
  چطور جان کارتر شکست خورده بود !
  خیلی قشنگ بود که ، اگر به همه کسایی که معرفیش کردم خوششون نمیومد میگفتم قشنگ نبود ولی واقعا قشنگ بود و داستان خاصی داشت.
  البته فیلم دیدن ما ایرانی ها تاثیری بر روی درامد سازنده هاش نداره ولی برام عجیب بود که انقدر فروش کمی داشت.
  رسما فقط هزینه ساختش رو دراورد

  • علی احمدی says:

   اشتباه نکن مردمی که اونو تو سینما رفتن نگاه کردن مهمن نه ما

 • علیرضا says:

  ولی واقعا چه قدر بدم میاد ازین سری فیلم های ابر قهرمانی چیه اسمشون کاپیتان آمریکا و جنگ ستارگان و…
  همش مسخره بازی هر چی ابر قهرمان بوده جمع کردن دور هم
  والا ما وقتی بچه بودیم دنبال قهرمان بودیم الان دیگه هر کس تو زندگی خودش واس خودش قهرمانه
  حالا من که تا این لحظه وقتم رو با دیدن این فیلم ها تلف نکردم اما شاید اگر روزی تلف کردم نظرم برگشت