چرا Frozen مزخرف‌تر از آن چیزی است که فکرش را می‌کنید!

۲۹ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۰

کارتون Frozen به عنوان یکی از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین انیمیشن‌های تاریخ شناخته می‌شود، اما آیا واقعا لایق این همه محبت و توجه مثبت است؟ حقیقتا اینطور فکر نمی‌کنم! اگر فروزن جزو کارتون‌های فاجعه بار زندگیتان هست با خواندن ادامه مطلب می‌فهمید که بی‌جهت برخلاف جریان آب شنا نمی‌کردید و اگر هم فنِ فروزن هستید بخوانید به امید این‌که به راه راست هدایت شوید!

در این مقاله ابتدا به نقاط ضعف فروزن پرداخته و سپس به نقاط قوت احتمالی که در نظر شما آمده‌اند و علت این‌که چرا بسیاری از آن‌ها حقیقت ندارند می‌پردازیم!

فروزن راجع به دو خواهر (آنا و السا) است که در خانواده‌ای سلطنتی به دنیا آمده‌اند که از قضا یکی از آن‌ها (السا) دارای قدرت‌های جادویی است! خوب مشکل اول همین‌جاست! واقعا برای شما سوال نشده که قدرت السا از کجا آمده؟! آیا یک طلسم است؟ یا یک ژن جهش یافته؟ حتی سوال دیگری نیز مطرح می‌شود و آن این‌که آیا افراد دیگری نیز مانند السا پیدا می‌شوند که از قدرت‌های جادویی بهره ببرند؟ آخر نمی‌شود که همینطوری محض رضای کارگردان کارکتری با قدرت‌های فرا انسانی خلق شود؟ انگار در فروزن می‌شود!

السا و آنا

خوب بریم سراغ ادامه داستان: السا به طور ناخواسته با قدرت جادوییش که باعث یخ زدن همه چیز می‌شود به آنا آسیب می‌رساند و پادشاه و ملکه فرزندان خود را پیش ترول‌های سنگی مهربان و عالِم (!) می‌برند تا راه حلی برای این مشکل پیدا کنند. ترول سنگی آنا را معالجه می‌کند و به السا راجب قدرت‌هایش هشدار می‌دهد و می‌گوید:«ترس دشمن توست!» خوب شما هم مثل من انتظار دارید پادشاه یک مملکت مدبرانه عمل کند و به درستی دنبال راه حل بهتر و دراز مدتی برای این مشکل باشد؟ خوب در فروزن از این خبرها نیست! پادشاه دختر خود را در اتاقی زندانی کرده و برای سال‌ها از نظرها پنهان نگه‌ می‌دارد! چه راه حل زیبایی! بهتر از این نمی‌شد این مسئله را حل کرد! تنها سوالی که پیش می‌آید اینجاست که چند سال طول می‌کشد تا السا به طور کامل دیوانه شود و برای درمان بیماری‌های روانی‌ای که در این مدت گرفتارش خواهد شد به سراغ دکتر روان‌شناس برود؟!

السا سال‌ها در اتاقی به تنهایی زندگی می‌کند!

در ادامه پدر و مادر آن‌ها طی سانحه‌ای در اقیانوس غرق می‌شوند. آه انگار قرار است ما اشک بریزیم و با السا و آنا همدردی کنیم اما چون کارکترها اصلا پردازش نشده‌اند برایمان هیچ اهمیتی ندارد! در واقع تنها علت مرگ آن‌ها این است که از شرشان در ادامه داستان خلاص شویم.

خوب حالا آنها بزرگ شده‌اند و السا پس از سال‌ها که در اتاق خودش تنها بوده خیلی شیک و مجلسی در جشن تاجگذاری شرکت می‌کند و آنا هم که قرار است در ادامه نماینده خانم‌های جوان و پراراده و مستقل باشد در اولین برخوردش با یک مرد (پرنس هانس) عاشق او می‌شود و تصمیم می‌گیرد با او ازدواج کند! این کاملا متضاد چیزیست که انتظار می‌رفت. صد البته من نمی‌گویم می‌بایست یک کارکتر کامل و بی‌نقص طراحی می‌شد، شما را نمی‌دانم ولی اگر برای نشان دادن من همچین شخصیت سست عنصر و ضعیفی خلق می‌شد، این را یک توهین به خودم به حساب می‌آوردم.

از آن طرف نیز السا دسته کمی از خواهرش ندارد! او که از همه آدم و عالم می‌ترسد (ناگفته نماند بسیاری می‌گویند او نیز دختری بسیار قدرتمند است و می‌تواند نماینده خوبی! برای بانوان در کارتون‌های دیزنی باشد) بعد از دعوایی که طی جشن تاج‌گذاری رخ می‌دهد، متواری شده و سرزمین خود را با یخ و برف می‌پوشاند.

حال وظیفه شخصیت استقلال طلب داستان یعنی آنا است تا به دنبال خواهر خود رفته و او را متقاعد به بازگشتن کند. در راه آنا دوباره با جوان دیگری(کریستوف) برخورد می‌کند و باز هم عاشق او می‌شود! واقعا!؟ آیا دیزنی می‌خواهد به دختران جوان یاد بدهد که می‌توانند روی پای خود بایستند یا این که با دیدن هر مردی عاشق او شوند؟ جای تامّل دارد!

آنا به قصر السا می‌رسد ولی السا یک دنده‌تر از این حرفاست و او را ناخواسته طلسم می‌کند (آیا این دو نمی‌توانند مانند دو انسان بالغ با یکدیگر صحبت کنند؟) حالا وظیفه کریستوف است که از آنا مراقبت کند و دنبال راه حلی باشد. او که با همان ترول‌های مذکور نیز آشناست (در واقع به طرز بی منطقی آنها از کریستوف نگه‌داری می‌کنند و خانواده او هستند) آنا را نزد آنها می‌برد. ترول‌ها هم که در عمل نقش چندان مهمی ندارند و مثل قدرت السا از ناکجا آباد آمده‌اند و کسی از گذشته آنها اطلاع ندارد، شروع به آواز خواندن راجع به عشق و این‌جور چیزها می‌کنند تا اوضاع آنا وخیم می‌شود تا حدی که حتی نمی‌تواند روی پای خودش بایستد! کار که به اینجا کشیده می‌شود همان ترول پیر عالِم از راه می‌رسد و به آنها می‌گوید تنها عشق واقعی می‌تواند او را نجات دهد.

ترولی دانا که از ناکجاآباد پیدایش شده!

کریستوف آنا را به معشوق اول آنا یعنی هانس برمی‌گرداند. هانس هم از قبل برای دستگیری السا رفته و اتفاقا موفق هم شده. هنگامی که آنا و هانس به یکدیگر می‌رسند در لحظاتی مثلا رمانتیک که عشق واقعی می‌خواهد تاثیر خود را نشان دهد به ناگاه هانس چهره‌ی واقعی خود را رو می‌کند و به عنوان شخصیت بد داستان ظاهر می‌شود و ما هم خود را به کوچه علی چپ می‌زنیم که مثلا نمی‌دانستیم او کاسه‌ای زیر نیم کاسه دارد و با کارگردان همراه می‌شویم تا هر چه سریعتر به این یک ساعت و چهل دقیقه رنج و درد ما پایان دهد.

در آخر نیز دو خواهر برای کمک به یکدیگر می‌شتابند و هر دو با عشق واقعی که نسبت به هم دارند یکدیگر را نجات می‌دهند و همه چیز دقیقا مطابق پیش بینی‌مان پیش رفته و داستان به خوبی و خوشی تمام می‌شود.

همان فرمول همیشگی!

داستان فروزن اقتباسی ضعیف از ملکه برفی هانس کریستین اندرسون است که با پررویی تمام بدون حتی ذره‌ای شخصیت پردازی عمیق نمایش داده می‌شود. اگر فیلم را دیده باشید متوجه شده‌اید که ما در خلاصه بالا چند کارکتر انیمیشن که اتفاقا در دقایق طولانی از فیلم حضور دارند را حذف کرده‌ایم و هیچ لطمه‌ای به داستان وارد نشد. از جمله این دو کارکتر می‌توان به اولاف (Olaf) و سون (Sven) اشاره کرد. نه من نمی‌گوییم اولاف کارکتر با نمکی نیست! اما هیچ هدف دیگری جز نرم کردن لقمه گیر کرده در گلویمان ندارد تا مبادا فروزن باعث خفگی مردم شود! سون هم معلوم نیست یک گوزن شمالی‌ است یا یک سگ گنده شاخدار! رفتارهایی که او از خود بروز می‌دهد حقیقتا باعث می‌شود فکر کنیم که برای پردازش شخصیت این نقش چه در ذهن عوامل فیلم می‌گذشته؟! وجود این همه کارکتر فرعی بدون هدف تا پایان انیمیشن نشان دهنده این است که احتمالا خود کارگردانان و نویسندگان فیلم از جذاب نبودن و کم کشش بودن داستان اطلاع داشته‌اند و با این حربه تلاش کرده‌اند تا فروزن را محبوب کنند و موفق هم شده‌اند!

اولاف شخصیتی بی‌هدف و احمق ولی بامزه(!)

فروزن در اصل هیچ چیز جدیدی نسبت به دیگر کارتون‌های پرنس و پرنسسی دیزنی ندارد. همان فرمول قدیمی آشنای دیزنی است که بارها و بارها از آن استفاده کرده‌اند و به طرز عجیبی هربار جواب می‌دهد. اما یک چیز دیزنی برای این انیمیشن قابل ستایش است: تبلیغات! دیزنی واقعا در زمینه انجام تبلیغات و هایپ می‌تواند مدال طلا را از آن خود کند. هایپ دیزنی آن‌قدر موفق بوده که باعث شد این انیمیشن مزخرف و بی‌درو پیکر با وجود کاندیداهایی مانند انیمیشن بی‌نظیر باد برمی‌خیزد یا کارتون جذابی مانند ارنست و سلستین جایزه اسکار بهترین انیمشن سال را از آن خود کند.

نکته این‌که موفقیت فروزن تنها به فروش خود انیمشن خلاصه نمی‌شود. چه عروسکها، لباس‌ها، کیف‌ها و بسیاری از وسایل دیگری که بعد از انتشار فروزن در فروشگاه‌ها عرضه شدند و سود فوق‌العاده‌ای را برای دیزنی رقم زدند.

خوب حالا فرصت این است که ببینیم چرا مهم‌ترین نقاط قوت بیان شده برای فروزن سوء‌تفاهم‌هایی بیش نیستند.

بیایید از بارزترین ویژگی گفته شده برای آن شروع کنیم؛ به تصویر کشیدن پرنسس‌هایی که مثلا برخلاف پرنسس‌های فیلم‌های دیگر هستند و شخصیت‌هایی مستقل از مردان را به ما نشان می‌دهند! واقعا این یکی بزرگترین بلوفی است که می‌توان راجع به این فیلم زد و آیا می‌دانید این سوء‌تفاهم از کجا ناشی می‌شود؟ همه و همه زیر سر یک آهنگ است! بله رهایش کن یا همان “Let it Go!” خودمان. در انیمشین صحنه‌هایی که با این آهنگ همراه می‌شوند طوری به ما القا می‌کنند که انگار السا قدرت درونی خود را پیدا کرده و به خود جرات آزاد و رها بودن از افکار دیگر مردم را می‌دهد. اما خیلی طول نمی‌کشد تا ببینیم همه آنها سرابی بیش نبوده و السا به محض این‌که با خواهرش و دیگر مردم روبرو می‌شود دوباره همان ترس و ضعف نفس قدیمی به سراغش می‌آیند و همه آن آهنگ را پوچ و تهی نشان می‌دهد. شخصیت آنا هم که حرفی برای گفتن باقی نمی‌گذارد. این درست که او هم‌بازی درست و حسابی نداشته، خودش در اول کار تنهایی به دنبال خواهرش می‌رود و در آخر باعث پایان خوش داستان می‌شود ولی دختری که توانایی کنترل هیجاناتش را ندارد، پی در پی عاشق هر پسری می‌شود که سر راهش قرار می‌گیرد و آنقدر احمق است که به عواقب کارهایش فکر نمی‌کند به نظرم گزینه مناسبی برای نمایندگی شخصیت بانوان جوان نیست. پیشنهاد می‌کنم اگر می‌خواهید انیمیشنی مشاهده کنید که توانایی دختران را به خوبی به تصویر می‌کشد سری به آثار میازاکی از جمله ناوسیکا از دره‌ی باد (Nausicaa of the Wind Valley) یا شهر اشباح (Spirited Away) بزنید.

قضاوت با شما! خودتان کدام یک را به عنوان شخصیتی قوی‌تر انتخاب می‌کنید؟

دومین ویژگی‌ای که خیلی از تماشاگران علی الخصوص کودکان پسندیده بودند، موسیقی و آهنگ‌های باکلام فروزن است. بگذارید بگویم که این موضوع مقداری سلیقه ایست. در زمینه موسیقی بی‌کلام فروزن نسبتا خوب عمل می‌کند. به شخصه تعدادی از ساندترک‌های آن را بسیار دوست داشتم (از جمله ساندترک‌های روز تاج‌گذاری (Coronation Day) یا والس زمستان (Winter’s Waltz) ولی در زمینه موسیقی باکلام… خوب باید بگویم فروزن شورش را در می‌آورد! جدا از این‌که حرکات کارکترها در زمان نمایش آهنگ‌ها را نمی‌پسندیدم (نه از نظر فنی بلکه از نظر ظاهری) ولی تعداد خیلی خیلی زیادی آهنگ برای شرح قسمت‌های کلیدی داستان واقعا آزار دهنده و بیجا به نظر می‌رسد. به عنوان مثال برای بیان چیزی حدود ده سال از زندگی آنا و السا و حوادث غم‌انگیز و موثری مانند مرگ پدر و مادر این دو، عوامل سازنده انیمیشن تنها به یک دوست داری آدم برفی بسازی؟ (Do you want to Build a Snowman) قناعت کرده‌اند که این کار باعث سطحی و گذرا جلوه کردن این سلسله رویدادهای تاثیرگذار می‌شود. البته ناگفته نماند شاید یکی از تصمیم‌های مثبت اعضای انتخاب صداگذاران، انتخاب آدینا منزل (Idina Menzel) برای صدای السا بود. اگر از افتضاح اسکار آدینا منزل فاکتور بگیریم می‌توان گفت او به خوبی کار خودش را انجام داده و اجازه داده آهنگ سازان هر بلایی می‌خواهند سر صدای او بیاورند.

آهنگ سازان فروزن؛ کریستین اندرسون لوپز و رابرت لوپز

مشکل سوم نبود هیچ پیشینه‌ و علتی برای کارکترهای فرعی داستان مثل اولاف، ترول‌ها و دوکِ ویسلتون(Duke of Weselton) است. ببینید تا حدودی این قابل قبول است که نمی‌توان به گذشته و پردازش همه شخصیت‌ها رسید ولی از بعضی‌ها واقعا نمی‌توان گذشت. به عنوان مثال همین دوک ویسلتون را در نظر بگیرید. در اول انیمیشن او جوری بازی می‌کند که انگار می‌خواهد نقش منفی را ایفا کند ولی ناگهان می‌بینیم که او به پیرمرد خرفتی تبدیل شده که از سر کم عقلی رفتارهایش را بروز می‌دهد. یا ترول‌ها که خیر سرشان نقش به این بزرگی را بر عهده دارند هیچ سابقه، تاریخچه، علت وجودی و عملا هیچ چیز ندارند! صرفا بوده‌اند، هستند و خواهند بود! اگر از دوک ویسلتون بگذریم از این یکی واقعا نمی‌توان گذشت. این مشکل برای اولاف هم صدق می‌کند! قبول که اولاف بامزه است، جوک می‌گوید و مارا می‌خنداند، ولی واقعا هدفی جز این ندارد؟ این حقیقتا مسخره است. نکته دیگر اولاف این‌ است که از کی تا حالا السا یاد گرفته کارکترهای برفی زنده بسازد؟! آیا چون حد محدودیت قدرت السا معلوم نیست سازندگان هر کاری بخواهند می‌توانند بکنند؟!

در کل پس از تماشای کارتون به این نتیجه رسیدم که فروزن به درد کسانی نمی‌خورد که می‌خواهند انیمشنی عمیق، پرمعنا و ظریف تماشا کنند که برای مشاهده کارتون حسابی، عناوین زیادی پیدا می‌شوند؛ از جمله آثار استودیو جیبلی مانند باد بر می‌خیزد (the Wind Rises) یا قبرستان کرم‌های شب تاب (the Grave of the Fireflies) یا انیمشن‌های غربی مانند آهنگ دریا (Song of the Sea) که البته پس از فروزن عرضه شد یا همین ارنست و سلستین (Ernest and Celestine) که در کنار فروزن نامزد اسکار شده بود و به راستی انیمیشن دلنشینی بود.

از روی ظاهرشان قضاوت نکنید! هر دوی این انیمیشن‌ها به شدت جذابند!

به هر حال امسال دوباره چشم‌مان به جمال یکی دیگر از پرنسس‌های دیزنی، موانا(Moana)، روشن می‌شود و باید ببینیم تا دوباره دیزنی چه آشی برایمان پخته. البته باید بگویم برعکس درهم پیچیده (Tangled) که در آن زمان ذهنیتم را نسبت به انیمیشن پرنسسی بعدی دیزنی مثبت کرد، فروزن باعث شده تا کاملا با نگاهی محتاطانه به سراغ موانا بروم، مبادا بار دیگر فریب تردستی‌های دروغین کمپانی والت دیزنی را بخورم.

20
برچسب‌ها: ، ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette
 • سوین گفت:

  آخه یعنی چی من کاملا مخالف هستم درسته که فروزن یک کارتون هست که واقعت نداره ولی فروزن کارتون ۲۰۱۳ هستت که هنوزم ادامه داره از دست تو این قدر که سازندش در فروزن زحمت کشیده فروزن رو از بین ببره😠😢
  اونایی که موافق هستن با این حرف هایی که در باره ی فروزن نوشته شده، خوب شما فرض کنید شما یک انمیشن درست کردید و این قدر حرف های بد به انمیشنتون زدند خوشتون می یومد؟؟؟؟
  چه بخواهید چه نخواهید فروزن بهترین انمیشن جهان انتخاب شده و شما حق ندارید براش حرفی بگید😠

  42
 • سوین گفت:

  اگه بلدی خودتم انمیشن درست کن نه در صندلی ات بشین و این حرف ها رو به فروزن بگو
  سازندش زحمت کشیده که فروزن رو درست کرده و بهترین انمیشن جهان شده پس تو حق نداری به فروزن حرفی بگی اگه بلدی تو خودت هم انمیشن درست کن و اون انمیشن بهترین انمیشن جهان به حساب بیاد
  دومن اگر تو بلدی این حرف ها رو به فروزن بگی پس می تونی در گوگل هم بزنی بهترین انمیشن جهان اگه فروزن رو ببینی منو هم یادت بینداز😆 و در بالا نوشتی که چرا فروزن مزخرف هست تو خودت مزخرف هستی که به فروزن این رو می گی
  خودشم چه قدر هم خواهش کنی که نظرم رو عوض کنم عوض نمی کنم

  34
  • پ گفت:

   خدایا مدرسه ها را باز بگردان

   12
  • تامکت گفت:

   عجب ؟؟؟ پس داور هم نباید از بازیکن فوتبال خطا بگیره چون داور فوتبالیست حرفه ای نیست
   راننده ها نباید از ماشینشون ایراد بگیرن چون تا به حال ماشین طراحی نکردن
   کارگرا نباید برای کم شدن حقوق یا شرایط بد کاریشون به صاحب کارشون اعتراض کنن چون تا به حال یک کارخونه رو مدیریت نکردن و…..
   دیکتاتور کی بودی شما ؟؟؟
   در ضمن طبق منطق خودت تو هم نباید به نویسنده این مقاله اعتراض کنی چون خودت نویسنده نبودی و شرایط نویسندگی و نقد سینما رو درک نمی کنی

   18
  • ترگل گفت:

   دقیقا من هم زیاد از فروزن خوشم نمی یاد اما نمی یام هر چی از دهنم در بیاد بگم
   تو اگه واقا خوشت نمی یاد می تونی نبینی و دربارش مقاله چرت و پرت ننویسی باز هم می گم دوستان این نظر شخصی منه که زیاد خوشم نمی یاد و من به سلیقه دیگران احترام می زارم که دوست دارم و مثل این دوستمون نمی ایم مقاله بنویسم

   0
 • ابوالفضل جامه بزرگ گفت:

  واقعا که فکر کردی میتوی عقایدپوچ خودتو قالب کنی😂 فروزن بهترین فیلمیه که من دیدم من یه پسرم ولی عاشق این فیلمم
  _فروزن❤

  18
 • جنگل گفت:

  مزخرف نگو تو کی هستی که دیزنی به اون عظمت که تمام دنیا باهاش خاطره دارن رو نقدر کنی؟
  به نظرم فقط عقده توجه داری اراجیفی که بافتی هم به درد خودت می خوره پس واسه خودت نگه دار و منتشر نکن😒

  28
 • ابوالفضل جامه بزرگ گفت:

  اول مقالت گفتی چرا با قدرت یخ به دنیا اومده توی فروزن ۲ جوابشو پیدا میکنی فقط برو ببین

  17
 • کیاندخت گفت:

  چه متن پر غرضی. خودت خنده ت نگرفت این مهملات و سر هم کردی؟!!

  12
 • بابک بیانی گفت:

  با نظر برخی از دوستان موافق هستم. اما در دفاع از میکاییل جان باید چند نکته رو یادآور بشم.

  ۱) در هنر بهترین معنا نداره. شاید بهترین در ژانر خودش باشه، شاید بهترین در یه زمینه‌ی خاصی باشه (مثل فیلم‌برداری)، اما یک اثر هرگز بهترین بهترین‌ها نمی‌تونه بشه. صنعت انیمیشت بیش از ۱۰۰ ساله که داره فعالیت می‌کنه و گفتن اینکه این اثر نوساخت بهترینه کاملاً غلطه. حتی اگه تصور کنیم که یک فرد، به طور غیرممکنی، تمامی انیمیشن‌های این ۱۰۰ سال (از همه‌ی کشورها) رو هم دیده باشه، بازم نمی‌تونه یه بهترین مطلق رو معرفی کنه. چون توی سینما و در کل توی هنر بهترین نداریم. شاید بهترین برای من یا بهترین برای تو باشه، اما هرگز بهترین مطلق نخواهد بود. این موضوع در مورد همه چیز صدق می‌کنه. نولان بهترین کارگردان تاریخ نیست، STAR WARS بهترین سری فیلم تاریخ نیست و غیره.

  و اما می‌رسیم به گزینه‌ی …

  ۲) عزیزانی که می‌گن نقد حق ندارید بکنید، چون دیزنی رو خیلی‌ها باهاش خاطره دارن، یا اینکه چون بهترینه نمی‌شه نقد کرد (که توی بخش ۱ گفتم چرا غلطه). منتقدین نیازی به تجربه‌ی کار برای نظردهی ندارن. سینما چهارچوب و قوانینی داره که عمل کردن صحیح به اونها یا شکستن این قوانین با دانش وجود آنها، منجر به خلق اثری زیبا می‌شه. این منتقده که دانش کافی رو برای بررسی این اعمال داره. آقای Roger Ebert بهترین منتقد تاریخ شناخته شده و یک جایزه‌ی بین‌المللی به اسم خودش داره، اما تا لحظه‌ی مرگش یک فیلم هم نساخت. دوستان، عزیزان، نوستالژی یا دید شخصی شما یک اثر رو از عیب و ایراد و نقص مبرا نمی‌کنه. اثری که بی‌نقص باشه وجود خارجی نداره. خواهشاً حرف‌های این چنینی رو وارد صنایعی چون گیم و سینما نکنید. هنر محدودیت نداره، ممنوعیت نداره و به شدت هم نقدپذیره. حتی بزرگ‌ترین افراد هم باید نقد بشن، چون بزرگ‌ترین افراد هم مرتکب اشتباه می‌شن. من به شخصه، تحلیل رو به نقد ترجیح می‌دم و تا به حال هیچ اثری رو نقد نکردم. به نظر من، نقد توی سال‌های اخیر به نظری شخصی بدل شده. با این وجود، من هنوز باور دارم اگر فردی دانشی تقریباً کامل از سینما داشت، حق نقد و نمره‌دهی به یک اثر رو داره (فردی مثل Roger Ebert). ولی متأسفانه، این روزها، سایت‌ها شدن منتقدین ما و هرکسی نقد می‌کنه. با این وجود اگر کسی دانش کافی داشته باشه و برای نقدی که انجام می‌ده مدرک داشته باشه، حق این رو داره که اثر رو نقد کنه. حالا چه این اثر یکی از کارهای Ed Wood باشه، چه یکی از کارهای شرکت مولتی‌بیلیون دلاری دیزنی.

  18
 • فروزن بهترینه گفت:

  همه عاشق فروزن هستن بهترین فیلم دنیای این حقیقت ندارههههههه. نفهمیدین شکا فروزن رو ندیدین که داریم چرت و پرت حرف میزنیم رو هوا. نفهمیدین هیچ کس نمی تونه به فروزن ف ح ش بدهه

  20
 • Ati گفت:

  هر کسی یه سلیقه و نظری داره
  ولی لگه کسی از این انیمیشن خوشش نمیاد سعی کنه دربارش نظر نده لطفا😒😡🤬😠

  12
 • Hermione گفت:

  عزیزم این اسمش انیمیشنه شما توقع فیلم هری پاتر رو ازش نداشته باش ! بالاخره همه انیمیشن ها یه ضعف هایی دارن.من فنش نیستم اما شما دیگه زیادی داری هیت میدی

  12
  • تینا گفت:

   تو الان برو وال -ای رو ببین درون و بیرون رو ببین
   انیمه های ژاپن رو ببین

   من با مقاله موافقم به شدت

   9
   • Jk گفت:

    بنده خدا شرکت سازنده فرق داره
    اینم در نظر بگیر

    5
   • بهار (یک آرمی سرسخت ) گفت:

    انیمه های ژاپنی خیلی کسل کننده و مسخره هستن

    5
   • زهرا گفت:

    حرفت منطق نداره چرا وال ایی و اینساید اوت رو مقایسه میکنی با انیمیشنای ژاپنی؟
    چرا تانگلد(گیسوکمند)،فروزن،توی استوری و و و رو مقایسه نمیکنی
    انیمه های ژاپنی هم عالین ولی به پای انیمیشن های سه بعدی محشر دیزنی نمیرسن

    1
 • محمد گفت:

  اگه بیای تمام کامنت هارو بخونی متوجه میشی که هیچکس به حرفات اعتقادی نداره و فقط برای اونا چرت و پرت محسوب میشه، قشنگ ترین انیمیشن دنیا رو چطور جرات میکنی نقد کنی؟ یه پسرم ولی تا به حال انیمیشنی به قشنگی فروزن ندیدم

  9
  • م گفت:

   دوست عزیز اثلا انیمیشن های فوق العاده ای که توی ۲۵۰ فیلم برتر هستن رو دیدی که به این میگی بهترین ؟

   مثال میزنم
   وال -ای
   درون و بیرون
   نوشیکا از دره باد
   بالا
   نام تو
   صدای خاموش
   آکیرا
   شهر اشباح
   شگفت انگیزان
   شیر شاه
   مدفن کرم های شبتاب
   پرنسس مونونوکه
   کوکو
   روح
   ترانه دریا
   داستان اسباب بازی ها
   قلعه متحرک هاول
   Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

   و….
   انیمیشن فروزن واقعا از نظر داستانی ضعیف و قابل پیش‌بینی بود . اون حتی نتونست نظر منتقدین رو به خودش جلب کنه .

   هزاران هزار انیمیشن و انیمه وجود دارن که خوش ساخت تر از فروزن هستن و از نظر داستانی هم معرکه هستن .
   بهتره اول یه نیم نگاهی به انیمیشن های دیگه بندازی ، بعد به فروزن لقب بهترین رو بدی . Wink

   12
   • سوین گفت:

    خوب من دورغ می گم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    اگر فروزن بهترین انمیشن جهان نبود چرا بیام اینجا بگم ؟؟؟؟؟؟؟؟ که هزاران نفر ببینه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    اگر به من اعتقاد ندارین پس خودتون در گوگل بزنید بهترین انمیشن جهان

    6
    • رضا گفت:

     فروزن یکی از ضعیف ترین و نچسب ترین انیمیشن های تاریخ هست، فروزن در حد انیمیشن های ایرانیه، بی محتوا، داستان افتضاح، شخصیت پردازی افتضاح. چطور میشه اصلا با وال ای ، شیر شاه ، کوکو، داستان اسباب بازی، شرک، شیر شاه، عصر یخبندان و …. مقایسه اش کرد؟ حتی جزو لیست صد تای اول هم نیست

     3
     • نازنین گفت:

      چی داری میگی؟ فروزن با شاهزاده روم و فیلشاه هم سطحه!؟ فروزن داستان خوبی داره. شخصیت پردازیش عالیه! درحدی که هر جمله ای که توی انیمیشن از زبون کاراکترا گفته میشه ما میدونیم چرا! یه نگاه به سایت imdb بنداز اگه فروزن بده پس چطور برنده ۸۱ جایزه شده؟؟ لطفا از روی سلیقه نظر نده

      3
    • عارف گفت:

     معلومه هیچی از سینما سرت نمیشه سایت IMDB می‌دونی چیه؟ توی اون سایت که فقط مردم به فیلم ها امتیاز میدن اولین انیمیشن تو ۲۵۰ تای برتر انیمیشن بالا هست
     پس لطفاً انقدر نگو بهترین انیمیشن جهان شاید از نظر شما بهترین باشه ولی از نظر خیلی‌ها ممکن نباشه
     حتی فیلم پدرخوانده که متاش ۱۰۰ هست باز هم تو سایت IMDB کسانی بودند که نمره کم بهش دادن و نمرش تو سایت به ۹ رسیده
     در نتیجه یک چیزی رو که شما می‌پسندی ممکنه خیلی ها نپسندند و حتی بهترین فیلم یا انیمیشن جهان هم بعضی‌ها نمی‌پسندند

     1
   • بهار (یک آرمی سرسخت ) گفت:

    عزیزم فروزن پرفروش ترین انیمیشن جهان هستش و نامزد چند جایزه شده از جمله اسکار و گلدن گلاب!! حالا من میگم که چرا فروزن اسکار برده چون : آهنگای عالی داشت،حدود ۵۰ انیماتور روی قصر السا کار کردن که حدود ۹ ماه زمان برد، چیزای خیلی خوبی به ما یاد داد اینکه ترس بزرگترین دشمن ماست،به راحتی نباید به غریبه ها اعتماد کرد،همیشه عشق به معنای ازدواج کردن نیست و هرکسی یه عشق درونی داره و…… و الان فروزن نامزد بهترین انیمیشن هستش و من باید بگم که فروزن از انیمه های کسل کننده و مسخره ژاپنی خیلی بهتر هست و تو وقتی چیزی نمیدونی اظهار نظر نکن

    5
   • زهرا گفت:

    فروزن بهترینه نظر تو هم مفت نمی ارزه
    ضغیف تویی که لقب ضعیف رو به یه چیزی قالب میکنی

    1
  • بهار (یک آرمی سرسخت ) گفت:

   والاااااااااااا

   3
 • امیر کاشون گفت:

  به نظر بنده ایرادات کاملن وارد هس. در ضمن انتقاد کردن همیشه حق بیننده هست نگید کسی حق ندارد که براش حرفی بزند.چون ما خودمون انیمه ساز نیستیم حق انتقاد نداریم؟ نمیشه ندارمه♥♥

  5
 • واقعا پست با حالی بود گفت:

  موانا عالیه
  برعکس فروزن موانا دیگه واقعا خوبه

  4
 • بهار گفت:

  فروزن انیمیشن خوبی بودا ولی یه سری ایراد هم داشت یه جوری بود انگار دیزنی یهو افت کرده باشه ولی موآنا ک واقعا خوب بود

  4
 • ساره گفت:

  ببینین خوب طبیعاتا هر کس یک نظری داره و بعضی چیز هایی که شما گفتین درستن و قابل احترام
  اما فقط یه چیزی اسم گوزن کریستف اسون بود نه سون و اینکه خوب اگه فروزن ۲ رو ببینین بعضی چیزا روشن تر می شهSmile Smile Smile

  5
 • 🌸 گفت:

  سلام
  خوب کاتونه با یه عالمه عجایب هر کی موافقه پیاممو لایک کنه

  5
 • 🌸 گفت:

  و سوین نوشته بود برن بهترین کارتون های جهان من زدم فروزن هم اومد😁

  4
  • سوین گفت:

   مرسی که به حرف من گوش دادی و نوشتی بهترین کارتون های جهان عزیزم😊

   3
  • بهار (یک آرمی سرسخت ) گفت:

   فروزن پرفروش ترین انیمیشن جهانه و فروزن نامزد چند جایزه شده از جمله اسکار و گلدن گلاب! کسی هم که گفته فروزن انیمیشن ضعیفی بوده باید بگم که انیمه خیلی داستانش کسل کننده و مسخرس ولی فروزن خیلی چیزها به ما یاد داد اینکه باید به تفاوت ها احترام گذاشت،ترس بزرگترین دشمن ماست،همیشه عشق به معنای ازدواج کردن نیست و هرکی یه عشق درونی داره و….و الان فروزن نامزد بهترین انیمیشن هستش و میبینید که فروزن خیلی بهتر از انیمه های عاشقانه ژاپنی که انگار فیلم هندین بهتر هست

   3
 • Mehrane گفت:

  بعد خوندن کامنت های این مقاله «خون می چکد از دیده بِرون…»
  به هرحال دم شما گرم. (خیلی دم شما گرم، خیلی)

  0
 • ممد (مونث) گفت:

  واقعا موافقم اصلا کن از دیزنی حتی یک درصد لذت نمیبرم نتفلیکس با اینکه انیمیشن زیاد نداره خیلی خوب بوده و کلا انیمه ها قوت بیشتری دارن و نفهمدم رو عمیق تر میرسونن

  0
 • یاسمن گفت:

  من برای همه اینا دلیل دارم
  ۱_میخوای ببینی که قدرت السا از کجا شروع شده برو فروزن۲ رو ببین
  ۲_آهنگ let it go یک سراب بود
  ۳_آنا سنش کم بود و باهوش نبود
  ۴_آنا تو فروزن۲ دیگه سر عقل اومد
  ۵_السا که زندانی شد، سرگرم هم میشد(برو انیمیشن اولاف در تعطیلات رو ببین)
  ۶_آنا عاشق کریستوف نشد و فقط از آون کمک خواست
  ۷_آنا به حرف السا گوش نکرد و توسط السا قلبش یخ زد
  ۸_من باید بگم که چرا هانس شد شخصیت منفی(فروزن داره به ما یاد میده که به راحتی نباید به غریبه ها اعتماد کرد)
  ۹_اولاف مغز نداره و مثل باب اسفنجی هست
  ۱۰_رفتار اسون از رفتار سگ الهام گرفته شده

  فروزن مزخرف نیست! تو داری توهین میکنی! تو داری ارزش خودت رو میاری پایین! این جوری یاد میگیری؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟هان

  6
 • Saghar گفت:

  اینو بگم ک اگر قسمت دوم فروزن رو ببینید متوجه میشوید ک مادر السا یک ساحره بوده و با نیرو های جنگل سر و کار داشته و السا ی هدیه ای هست برای آرندل و یکی دیگ اینکه دیدی خودتم گفتی پدرش اونو تو اتاق حبس کرد تا محافظت کنه پس دیگ نباید چرت بگی چون نگا پدرش نمی‌خواست کسی از این موضوع خبر دار بشه حتی خواهرش چون ممکنه بود مردم وحشت کنن و اونو بکشن و اینکه داری اشتباه میکنی آنا عاشق هانس بود و سر راهش عاشق کریستوف نبود و داشتن راجب عشق دعوا میکردن و ترول ها با سو تفاهم مواجه شدن بعدشم اونا می‌تونستن درست باهم خواهرانه حرف بزنن اما السا قصد نداشت حرف بزنه و بخاطر همین این اتفاق افتاد بعدشم خودت مسیحی ها زیاد عزاداری نمیکنن و اگر قرار بود کل انیمیشن متخصص ب عزا داری باشه خاصیت فیلم از بین می‌رفت و مهم تر از همه هرکسی ک عقیده ی خودشو داشته باشه با ی مطلب ک اعتبار ندارع گول نمیخوره و اینو بگم ک شما حق قضاوت ندارین و کمپانی دیزنی رو نباید زیر سوال ببرین

  2
 • زهرا گفت:

  با سلام به نظر من شما نظر خودتون رو گفتید و کل رو در نظر نگرفتید…
  شما به جای اینکه ایراد بنی اسراییلی میگیری یه فکری هم بکن که برا این فیلما خیلی زحمت کشیده شده و به نظر من داستان فوق العاده ای داره و مطمئن باش سازنده این انیمیشن هیچوقت به حرفایی که زدی اعتنا نمیکنه البته به نظر منم اعتنا نمیکنه چون اون میدونه کارشو خوب انجام داده… شما یه انیمیشن ایرانی با این کیفیت پیدا کن من تمام حرفامو پس میگیرم اصلا ایرانی هم نه انیمیشنهای غیر از دریم ورکس و دیزنی مفتشونم گرونه البته به غیر از تعداد محدودی از شرکتهای مختلف… من نه انیمشن خیلی واقعی رو دوست دارم نه انیمیشنی که زیادی تخیلی باشه و به نظر من تعادل در این انیمیشن رعایت شده…موزیکهای این انیمیشن حرف نداره عالین شما دوبله اصلی انیمیشن رو ببین کیف میکنی ازبسکه قشنگ دوبله شده…. واقعا داستان خارق العاده ای داره…وقتی دستت به این قدرت نمیرسه چرا بیخودی نقدش میکنی؟؟؟ فروزن عالیه و واقعا این انیمیشن رو هزاربار هم ببینم کافی نیست…
  درود بر دیزنی که اگه انیمیشناش نبودن مجبور بودم کاراکترایی رو تحمل کنم که شصت دستشون مثل شصت پاشونه یا دماغشون مثل آرنجه…

  2
 • امیر رضا ناشناس گفت:

  ،اقع موقع دیدن انیمیشن دقت نداشتی.اگه ایرا دایی که به خاطر بی دقتی به وجود اومده رو هم حذف کنیم که البته میشه راجبش کتاب نوشت، بقیه موارد به صورت زیر پوستی در قسمت دوم انیمیشن منحل شده ولی واقعا دلیل اصلی معروف شدن فروزن زیبا بودن محیط و رایت زندگی کاراکتر هاست .بنابر این نباید ازش انتظار همینی که هستم داشته باشیم.

  3
 • حسين گفت:

  آهان اونوقت همه داوران که اصل فیلم رو دیدن و هزاران بار داوری های بر جسته داشتنداشتباه کردن و شما درست میگی؟!

  3
 • Mohammadi گفت:

  وقتی شما هنوز نتونستی مفهوم frozen رو بفهمی چطور اومدی داری مقاله می نویسی من نمیگم frozen هیچ عیبی نداره نه همه انمیشن ها عیب هایی دارند ولی ای کاش قشنگ نگاه میکردی بعد میومدی دربارش می نوشتی که مقالت انقدر بیخود از اب درنیاد

  3
 • امیر گفت:

  جنبه نقد داشته باشید
  فیلمهای پیکسار شاهکارن
  فروزن اورریتد شده واقعا
  کرونا تموم بشه مدرسه ها باز بشه این قیمت کامنت کمی خلوت بشه
  شده پر از تینیجر

  2
 • ARK گفت:

  بابا چرا با یکی که چیزی نمیدونه بحث میکنین
  انیمیشن فرزون تبق آمار پر طرفدار ترین انیمیشن
  هست
  من پسرم و انیمیشن زیاد دیدم فرزون هم دیدم و بنظرم خیلی خوب بود
  بعد تو دیزنی رو زیر سوار میبری اصلا نمره ۸/۳از ۱۰رو میدونی چه فیلمایی گرفتن
  عزیز

  1