رتبه‌بندی فیلم‌های دنیای سینمایی مارول؛ بهترین‌ها و بدترین‌ها

۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۶

از سال ۲۰۰۸ استدیوی مارول با گسترش دادن خود توانست پرفروش‌ترین فرانچایزهای تاریخ سینما را خلق کند. در هر سال مارول فیلم‌های پرفروش خود را روانه‌ی بازار می‌کند و پس از آن سالن‌های سینما سریع با حضور پر شوق طرفداران پر می‌شود و به نظر نمی‌رسد که در آینده‌ی نزدیک نیز تغییری در این روند ببینیم. با اکران فیلم Doctor Strange «دکتر استرنج»، ۱۴ فیلم اکران شده از دنیای سینمایی مارول وجود خواهند داشت. این سوال ایجاد می‌شود که کدام یک بهتر از بقیه هستند (؟) ما سعی کردیم تا حدی به این سوال پاسخ دهیم. با نگاه کردن به ابتدای کار دنیای سینمایی مارول، فیلم‌های خوب و حتی بدی نیز دیده می‌شود و حالا ما آن‌ها را در یک لیست از بدترین به بهترین مرتب کرده‌ایم. در ادامه با سینماگیمفا همراه باشید.

۱۴

Thor: The Dark World «ثور: دنیای تاریک»

یکی از مشکلات مداوم فیلم‌‌های دنیای سینمایی مارول، فقدان شخصیت منفی خوب است که در یاد بینندگان باقی بماند. این موضوع کاملاً در مورد کریستوفر اکلستون که در فیلم Thor: The Dark World «ثور: دنیای تاریک» که نقش ملکیث را بر عهده داشت صدق می‌کند. مشکل اینجاست که بیشتر سکانس‌های اکلستون را تیلور الن بازی کرده است، ولی هیچگاه نتوانست شخصیتی جذابی روی صحنه‌ی سینما بیاورد. فیلم The Dark World از لحاظ بصری یکی از بهترین فیلم‌های دنیای مارول محسوب می‌شود، ولی برای تبدیل شدن به بهترین‌های دنیای سینمایی مارول راه بسیار زیادی برای طی کردن دارد. هیچ راه دیگری جز قرار دادن این فیلم در بدترین رتبه این لیست نداریم.

۱۳

The Incredible Hulk «هالک شگفت انگیز»

با وجود این که The Incredible Hulk «هالک شگفت انگیز» در رتبه‌ی آخر این لیست قرار ندارد، ولی بی‌دلیل نیست که این فیلم از دنیای سینمایی مارول، مدت‌های زیادی است که به فراموشی سپرده شده. فیلم The Incredible Hulk «هالک شگفت انگیز» را می‌شود تنها فیلمی از دنیای سینمایی مارول حساب کرد که امضای این استدیو را نداشت. این امضا زبان طنز گونه‌ی فیلم‌ها و شوخی‌های جالبی است که در اکثر فیلم‌ها می‌بینیم و همین امضاها باعث محبوبیت بیشتر مارول بین سینمادوستان شد. این فیلم به هیچ وجه بد نیست، ولی مارول می‌توانست بسیار بهتر از این عمل کند.

۱۲

Iron Man 2 «مرد آهنین ۲»

از دیدگاه کمپانی مارول فیلم Iron Man 2 «مرد آهنین ۲» به کارگردانی جان فاورو (Jon Favreau) نقطه‌ی عطفی برای دنیای سینمایی مارول محسوب می‌شود و نقشی کلیدی را ایفا کرده است. این فیلم سکانس‌های خوب زیادی دارد، مثل صحنه‌ای که در موناکو و پیست مسابقات رخ داد که عالی بود. همچنین باید بگوییم که فیلم قصد این را داشت که بیشتر از حد توانش خط داستانی مارول را جلو ببرد که باعث ایجاد هرج و مرج در فیلم شده بود. دیگر مشکل بزرگ فیلم این بود که به هیچ‌وجه شخصیت منفی خوبی نداشت! (مشکلی که در دیگر فیلم‌های مارول هم موج می‌زند، اما نه به این وضوح)

۱۱

Thor «ثور»

با توجه به افسانه‌‌های شمالی درباره‌ی ثور و المان‌های فانتزی که تا به حال در کتاب‌های مصور دیده نشده بود؛ بعد از آغاز کار پروژه‌ی دنیای سینمایی مارول، ساخت فیلم اول ثور به کارگردانی کنت برانا (Kenneth Branagh) بزرگترین ریسک مارول محسوب می‌شود. با این حال فیلم ثور از جهات خوبی توانست جواب اعتماد تهیه کنندگان را بدهد. در ابتدا که فیلم توانست به خوبی کریس همسورث (Chris Hemsworth) و تام هیدلستون (Tom Hiddleston) را در نقش‌های خود نشان دهد؛ همچنین جنبه‌های زیادی را به دنیای سینمایی مارول اضافه کرد. بزرگترین مشکل فیلم این بود که روند پیشرفت داستان آن خیلی سریع بود و همچنین وقت کافی به ازگارد اختصاص نداد.

۱۰

Ant-Man «مرد مورچه‌ای»

فیلم Ant-Man «مرد مورچه‌ای» به کارگرانی پیتون رید (Peyton Reed) در فاز دوم دنیای سینمایی مارول نقش کوچکتری بر عهده داشت. فیلم از آن چه ما دوست داشتیم ساده‌تر بود و پیچیدگی خاصی نداشت، ولی خیلی سرگرم‌کننده و خنده‌دار بود. این فیلم توانست تنها با شخصیت‌ها و اجرای‌های فوق‌العاده در سال ۲۰۱۵ به موفقیت برسد و کلیدی ترین نقش را در این بین پل راد (Paul Rudd) بر عهده داشت و به خوبی از پس آن بر آمد. اگر بگوییم که فیلم قسمت عمده موفقیت خود را به عملکرد او مدیون است اغراق نکرده‌ایم! مطمئن هستیم که دنباله این فیلم با نام Ant-Man And the Wasp در سال‌های آینده‌ی نیز همچنان به سرگرم کردن طرفداران خواهد پرداخت.

۹

Doctor Strange «دکتر استرنج»

از لحاظ بصری فیلم Doctor Strange «دکتر استرنج» به کارکردانی اسکات دریکسن (Scott Derrickson) برای علاقه‌مندان به سینما با هر فیلم دیگری متفاوت است. سفر در بعدهای مختلف و جادو کردن باعث به وجود آمدن سکانس‌ها و میزانسن‌های زیبایی در فیلم می‌شود که برای مدتی قابل‌توجه در ذهن بینندگان باقی می‌ماند. همچنین تیم سه نفره بازیگران بندیکت کابربچ (Benedict Cumberbatch) در نقش دکتر استرنج، تیلدا سوینتون (Tilda Swinton) در نقش The Ancient One و چیوتل اجیوفور (Chiwetel Ejiofor) در نقش موردو (Mordo) عالی کار کرده‌اند. متاسفانه‌ همه‌ی این خوبی‌ها بر روی داستانی نامناسب سوار شده‌اند و شخصیت منفی فیلم اصلا خوب ظاهر نمی‌شود، ولی فیلم Doctor Strange «دکتر استرنج» را می‌توان شروعی خوب برای حضور این جادوگر در سینما در نظر گرفت.

 ۸

Avengers: Age of Ultron «انتقام‌جویان: عصر التران»

جاس ویدون (Joss Whedon) در هنگام ساخت فیلم Avengers: Age of Ultron «انتقام‌جویان: عصر التران» بار سنگینی را بر دوش خود تحمل کرد و زیر فشار زیاد و ذره بین کار کرد. با این که محصول نهایی به خوبی فیلم قبلی نبود، ولی باز هم توانست اثری عالی و حماسی را بر روی پرده‌ی سینما بیاورد که حس و حال مارول را داشت. فیلم چندین شخصیت جدید معرفی کرد و توانست شرایط مناسبی برای شروع فاز سوم دنیای سینمایی مارول فراهم کند. بااینکه «عصر التران» به عنوان نام فیلم کمی گمراه‌کننده است (با توجه به اینکه این روبات که همیشه یکی از دشمنان اصلی انتقام‌‌جویان بوده است) چرا که شاید عصر التران را بتوان به «چند روزی با التران»! تشبیه کرد. به هرحال طرفداران تا حدودی از این فیلم راضی بودند.

۷

Captain America: The First Avenger «کاپیتان امریکا: اولین انتقام‌گیر»

فیلمی که دقیقاً در میانه‌ی لیست قرار دارد Captain America: The First Avenger «کاپیتان امریکا: اولین انتقام‌گیر» است که توسط جو جانستون (Joe Johnston) کارگردانی شد. طرفداران با داستان این فیلم از کاپیتان آمریکا به جنگ جهانی دوم برده شدند و چگونگی به وجود آمدن اولین انتقام‌جو را دیدند. انتقادی که همیشه به فیلم وارد شده است این است که یک سوم پایانی آن به خوبی پرداخته نمی‌شود ولی این فیلم یکی از بهترین کار‌های استدیوی مارول در آغاز یک داستان محسوب می‌شود. یکی از نقاط مثبت این فیلم نیز بازی عالی کریس اوانز (Chris Evans) و هیلی اتول (Hayley Atwell) بود که با Captain America مسیر زندگی حرفه‌ای خود را تغییر دادند.

۶

Iron Man 3 «مرد آهنین ۳»

فیلم Iron Man 3 «مرد آهنین ۳» به کارگردانی شین بلگ (Shane Black) بی‌شک بیش از هر فیلم دیگری در دنیای سینمایی مارول شامل کم لطفی طرفداران و منتقدان شد. بسیاری از طرفداران از پیچش داستانی و کند بودن سکانس‌های مربوط به مرد آهنین و پیشرفت شخصیت او شکایت می‌کردند، ولی باید به نیمه‌ی پر لیوان نیز نگاه کرد. اولین موضوع این است که فیلم توانست انتظارات را برآورده کند و دیگری این است که توانست شخصیت تونی استارک را به عوان کاراکتری خارج از زره‌ی آهنین به خوبی نشان دهد. فیلم داستان نسبتاً تاریکی داشت اما تونی استارک بازگشت درخشانی را از فیلم ناامید‌کننده دوم تجربه کرد.

۵

Iron Man «مرد آهنین»

فیلم Iron Man «مرد آهنین» با کارگردانی جان فورو (Jon Favreau) استارت پروژه‌ی بزرگ دنیای سینمایی مارول بود، ولی این موضوع تنها دلیل ما برای قرار دادن این فیلم در رتبه‌ی پنجم نیست. این فیلم باعث بازگشت رابرت داونی جونیور (Robert Downey Jr) به جمع سینمادوستان نیز شد؛ رابرت داونی در این فیلم بازی در نقشی نمادین را بر عهده داشت که به بهترین شکل آن را به تصویر کشید. خود فیلم نیز بسیار خوب کار شده بود و داستان رستگاری تونی استارک و شکست دادن یک شخصیت شیطانی و حریص را بیان می‌کرد. Iron Man «مرد آهنین» فیلمی بود که راه را برای دیگر فیلم‌های دنیای سینمایی مارول هموار کرد و با این که اولین فیلم از این پروژه بود، ولی از لحاظ کیفی نیز انتظارات را برآورده کرد.

۴

The Avengers «انتقام‌جویان»

فیلم‌هایی که در فاز اول دنیای سینمایی مارول ساخته شدند بیشتر حالت سرگرم کننده داشتند، ولی با فیلم The Avengers با کارگردانی جاس ویدون (Joss Whedon) بود که پروژه دنیای سینمایی مارول معنی پیدا کرد. The Avengers «انتقام‌جویان» بعد از اکران به سرعت فروش پیدا کرد و به یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما تبدیل شد. خود فیلم‌ هم علاوه بر این که بسیار زیبا و خیره‌کننده بود توانست وعده‌ی خود برای جمع کردن تعدادی از ابرقهرمانان کتاب‌های مصور برای اولین بار در یک فیلم سینمایی را بعد از چهار سال به بهترین شکل به واقعیت تبدیل کند. ساخته شدن این فیلم برای مدت زیادی به مانند یک رویای محال بود، ولی مارول و جاس ویدون به خوبی هر چه تما‌م‌تر فیلم را ساختند و  باید بگوییم که محصول نهایی ارزش چندین بار تماشا کردن را داشت.

۳

Captain America: The Winter Soldier «کاپیتان امریکا: سرباز زمستان»

برای فاز دوم دنیای سینمایی مارول، این استدیو نه تنها یک فیلم ابرقهرمانی را با The Winter Soldier گسترش داد، بلکه موفق شد یک اثر با داستان واقعاً درگیرکننده خلق کند. برای ساخت Captain America: The Winter Soldier، جو (Joe) و آنتونی روسو (Anthony Russo) از عناصر فیلم‌های هیجانی با فضایی پر از توطئه چینی دهه‌ی هفتاد میلادی استفاده کردند و نتیجه‌ی این کار عالی شد. طراحی مبارزات در فیلم عالی بود و رابطه‌‌ای که بین کاپیتان آمریکا، بیوه‌ی سیاه (Black Widow) و فالکون (Falcon) شکل گرفت بسیار متفکرانه، خاص و خالص و جالب بود.

۲

Guardians of the Galaxy «محافظان کهکشان»

فیلم Guardians of the Galaxy «محافظان کهکشان» به کارگردانی جیمز گان (James Gunn) واقعاً فیلمی منحصربه‌فرد است. این فیلم با تمامی اقتباس‌های سینمایی که تاکنون از کامیک‌ها دیده‌ایم تفاوت دارد. Guardians of the Galaxy تمام عناصر لازم برای یک فیلم پر از هایپ که در تابستان‌ اکران می‌شود را داشت. فیلم محافظان بسیار کمدی غنی‌ای داشت و بازیگران هم به بهترین شکل کار خود را انجام داده‌اند. Guardians of the Galaxy از لحاظ احساسی نیز خوب کار می‌کند و رابطه‌ی خوبی بین شخصیت‌ها به وجود می‌آورد. فیلم‌نامه بسیار جذاب، متفاوت و نوآورانه به همراه کارگردانی متفاوت برای یک فیلم ابرقهرمانی و بهره‌گیری از المان‌های نوستالژیک که به بهترین شکل پلی میان دنیای علمی-تخیلی و کلاسیک ایجاد کرده بود این فیلم را برای چندین سال به عنوان بهترین فیلم مارول به همه معرفی کرد، ولی در سال ۲۰۱۶ جایگاه خودش را از دست داد.

۱

Captain America: Civil War «کاپیتان امریکا: جنگ داخلی»

دو فیلم اول انتقام‌جویان خیلی عظیم بودند اما جو و آنتونی روسو موفق شدند برای ساخت فیلم Captain America: Civil War «کاپیتان امریکا: جنگ داخلی» وارد محدوده‌ای فراتر از قبل شوند. بعد از تماشای فیلم این احساس به شما دست می‌دهد که عصاره‌ای از دوازده فیلم قبلی دنیای سینمایی مارول در Captain America: Civil War چکیده شده و به دست شما رسیده است. فیلم سوم Captain America در کمال تعجب بسیار پرمحتوا است و صحنه‌های اکشن فوق‌‌العاده‌ جذاب دارد. (سکانس‌های مربوط به فرودگاه را در کمتر جایی دیده‌ایم!) و شخصیت‌های مرد عنکبوتی (Spider-Man) و پلنگ سیاه (Black Panther) را نیز به بهترین شکل معرفی می‌کند. پس از تماشای فیلم جنگ داخلی برای رسیدن تاریخ اکران The Avengers: Infinity War «انتقام‌جویان: جنگ ابدی» که کارگردانان آن همین برادران روسو هستند لحظه شماری خواهید کرد.

منبع: Cinemablend

0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette
 • Hanna گفت:

  من اصلا با این لیست موافق نیستم. لیست فقط بر اساس بزرگى پروداکشن شکل گرفته. ثور هم اینقدر بد بود که نمى شد کاریش کرد.

  0
 • DemonSnake گفت:

  ایرون من یک باید اول میشد . دو تریلوژی Iron Man به همراه تریلوژی The Dark Knight نولان.(البته سطح سه گانه نولان خیلی بالاتر از سه گانه Iron Man بود.)تونستن روند شخصیت پردازی تو فیلم های ابر قهرمانی رو تغییر بدن البته Iron Man ساختار شکنیش از بتمن های نولان بیشتر نبود اون فیلم ها ساختار ها رو خرد کردن. از ا

  0
 • DeadPool گفت:

  ازنظرمن بهترین رتبه بندی رو انجام دادین…

  0
  • اشکان دولتی گفت:

   باعث خوشحالی است که راضی بودید، ولی باید بگم که این رتبه‌بندی به دست ما صورت نگرفته و این مقاله از سایت Cinemablend ترجمه شده است.
   ممنون که وقت گذاشتید و مطالعه کردید.

   1