نابغه های هالیوودی!

8 September 2021 - 20:00
نابغه های هالیوودی!

برخلاف سنت دیرینه هالیوود، برخی از ستارگان مطرح سینما و تلویزیون، به تحصیلات خود اهمیت زیادی می‌دهند.

بسیاری از بزرگ‌ترین بازیگران تاریخ هالیوود، تحصیلات خود را در میانه راه و قبل از ورود به دانشگاه، رها کرده تا بتوانند وارد این حرفه شوند. در واقع این موضوع، به یک قانون نانوشته در هالیوود تبدیل شده است. این که افراد برای بازیگر شدن، باید خیلی زود وارد این حرفه شده و نباید وقت خود را صرف تحصیل کنند.

با این حال تعداد محدودی از ستارگان هالیوود، سنت شکنی کرده و ترجیح داده‌اند تا به تحصیلات خود ادامه دهند و در نهایت پس از گرفتن مدارک معتبر دانشگاهی، به تحصیل خود پایان دهند.

در این مقاله قصد داریم به برخی از بازیگران مطرحی اشاره کنیم که “درس و مشق” خود را رها نکرده و در نهایت موفق شده‌اند تا از دانشگاه‌های مطرح دنیا، مدرک دانشگاهی خود را دریافت کنند.

لازم به ذکر است که برخی از بازیگران مطرح هالیوود، به داشتن بهره هوشی بالا معروف هستند اما چون مدرک تحصیلی بالایی دریافت نکرده‌اند و مدرکی دال بر “نابغه بودن” آن‌ها وجود ندارد، در این مطلب به آن‌ها اشاره نخواهیم کرد.

همچنین بازیگرانی زیادی چون آرنولد شوارتزنگر (Arnold Schwarzenegger)، ناتالی پورتمن (Natalie Portman)، جودی فاستر (Jodie Foster) و اما واتسون (Emma Watson)، دارای مدارک کارشناسی در رشته‌های مختلف هستند.

با این حال، در این لیست تنها به افرادی اشاره خواهیم کرد که حداقل دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند.


بندیکت کامبربچ

بندیکت کامبربچ

بندیکت کامبربچ (Benedict Cumberbatch‎) که در سریال شرلوک (Sherlock) در نقش نابغه‌ای چون شرلوک هلمز (Sherlock Holmes) بازی کرده بود، در واقعیت نیز انسان بسیار باهوشی می‌باشد.

کامبربچ مدرک کارشناسی خود را در رشته درام از دانشگاه منچستر دریافت کرد و در ادامه نیز موفق شد مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته بازیگری، از آکادمی موسیقی و هنرهای نمایشی لندن کسب کند.


دولف لاندگرن

دولف لاندگرن (Dolph Lundgren)

دولف لاندگرن (Dolph Lundgren)؛ اکشن کار مطرح سوئدی است که دوران تحصیل در دبیرستان را با نمرات عالی پشت سر گذاشته و در اواخر دهه هفتاد میلادی و با کمک بورسیه تحصیلی، مدرک کارشناسی خود را در رشته مهندسی شیمی کسب کرد.

لاندگرن، مدرک کارشناسی ارشد خود را نیز در همین رشته و در سال 1982، از دانشگاه سیدنی دریافت کرد.

با این حال و  در شرایطی که وی بورسیه تحصیلی را از مؤسسه فناوری ماساچوست (یا همان اِم‌آی‌تی) دریافت کرده بود و قصد داشت برای ادامه تحصیل و کسب مدرک دکترا به آمریکا سفر کند، عاشق شد و تصمیم گرفت با ترک تحصیل، در کشور خود بماند!


بردلی کوپر

بردلی کوپر (Bradley Cooper)

بردلی کوپر (Bradley Cooper) در سال 1999، مدرک کارشناسی خود را در رشته ادبیات انگلیسی از دانشگاهی در کالیفرنیا دریافت کرد و سپس به سمت بازیگری رفت.

اما بازیگری نیز مانع تحصیل وی نشد و وی در ادامه به تحصیل در دانشگاه خصوصی پیس پرداخت و در نهایت موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد در رشته بازیگری شد.


دیوید دوکاونی

دیوید دوکاونی (David Duchovny)

دیوید دوکاونی (David Duchovny) که در سریال کالیفرنیکیشن (Californication) در نقش یک نویسنده موفق بازی کرده بود، در واقعیت نیز یک نویسنده فوق‌العاده می‌باشد که نوشته‌های وی در زمان تحصیل، نامزد جوایز دانشگاهی زیادی شده بودند.

دوکاونی در سال 1982، مدرک کارشناسی خود را در رشته ادبیات انگلیسی از دانشگاه مطرح پرینستون دریافت کرد. دوکاونی که در همان زمان به بازیگری علاقه‌مند شده بود، به تحصیل خود ادامه داد و در نهایت موفق شد مدرک کارشناسی ارشد ادبیات انگلیسی خود را از دانشگاه بزرگ ییل، دریافت کند.


لوپیتا نیونگو

لوپیتا نیونگو (Lupita Nyong’o)

جوان‌ترین فرد لیست ما، لوپیتا نیونگو (Lupita Nyong’o)؛ بازیگر کنیایی-مکزیکی است که در سال 2013، تبدیل به نخستین زن آفریقایی تاریخ شد که برنده جایزه اسکار نقش مکمل زن می‌شود. اما این تنها افتخار زندگی وی نمی‌باشد و نیونگو قبل از بازیگری، در دوران تحصیل نیز به جایگاه خوبی دست پیدا کرده بود.

نیونگو که بازیگری را از 14 سالگی آغاز کرده بود، مدرک کارشناسی خود را در رشته سینما و تئاتر از کالج همپشایر دریافت کرد. وی در ادامه و در سال 2012 نیز، موفق شد تا مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته بازیگری، کسب کند.


سیگورنی ویور

سیگورنی ویور (Sigourney Weaver)

به علت بازی در مجموعه فیلم‌های بیگانه (Alien)، از سیگورنی ویور (Sigourney Weaver) به عنوان یکی از نمادهای شخصیت‌های زن قدرتمند نام برده می‌شود. با این حال می‌توان از وی به عنوان یکی از نمادهای افراد تحصیل کرده هالیوود نیز، نام برد.

ویور در سال 1971، مدرک کارشناسی خود را در رشته ادبیات از یکی از برترین دانشگاه‌های دنیا، یعنی دانشگاه استنفورد دریافت کرد. ویور در حین تحصیل در این دانشگاه، متوجه علاقه خود به بازیگری شد و به همین دلیل، تصمیم گرفت تا مدرک بعدی خود را در این رشته دریافت کند.

به همین دلیل، وی به دانشگاه ییل رفت که یکی از برترین دانشگاه‌های دنیا در رشته بازیگری محسوب می‌شود. وی در نهایت موفق شد تا مدرک کارشناسی ارشد خود را از این دانشگاه دریافت کند.

نکته جالب این است که نفر بعدی لیست که یکی از بزرگ‌ترین بازیگران تاریخ سینما است، همکلاسی ویور در این دانشگاه بود!


مریل استریپ

مریل استریپ (Meryl Streep)

بسیاری از منتقدین و علاقه‌مندان سینما، از مریل استریپ (Meryl Streep) به عنوان برترین بازیگر زن تاریخ هنر هفتم یاد می‌کنند. با این حال، این تنها دستاورد زندگی این هنرمند بزرگ نبوده است.

استریپ در سال 1971، مدرک کارشناسی خود را در رشته بازیگری، از کالج واسر دریافت کرد، گرچه داشتن مدرک کارشناسی برای “خانم رکوردها”، کافی نبود!

پس وی تصمیم گرفت وارد دانشگاه ییل شده و مدرک کارشناسی ارشد خود را در همان رشته بازیگری، از این دانشگاه دریافت کند و در نهایت موفق به انجام این کار نیز شد.

استریپ همچنین در سال 2009، مدرک دکترای افتخاری خود را نیز از دانشگاه پرینستون و در رشته هنرهای زیبا، دریافت کرد.


روآن اتکینسون

روآن اتکینسون (Rowan Atkinson)

احتمالا برای شما جالب باشد که بدانید، روآن اتکینسون (Rowan Atkinson) که برای بازی در نقش مستر بین؛ دوست داشتنی‌ترین شخصیتِ احمق تاریخ هنر هفتم، به شهرت جهانی رسیده است، جزو نوابغ هالیوود محسوب می‌شود!

اتکینسون در سال 1975، موفق شد مدرک کارشناسی خود را در رشته مهندسی برق، از دانشگاه نیوکاسل کسب کند. روآن در ادامه و برای ادامه تحصیل، تصمیم گرفت تا به قدیمی‌ترین دانشگاه انگلیسی زبان دنیا؛ یعنی دانشگاه آکسفورد برود و مدرک کارشناسی ارشد خود را در همان رشته مهندسی برق، دریافت کرد.

گرچه این رشته کوچک‌ترین ارتباطی با سینما ندارد، اما دوران تحصیل وی، دلیل به وجود آمدن شخصیت دوست داشتنی مستر بین بود. در واقع اتکینسون در حین تحصیل در دانشگاه مطرح آکسفورد، به اجرای نمایش برای دانشجوها علاقه‌مند شد و در همان زمان‌، ایده‌های ابتدایی شخصیت مستر بین، در ذهن وی ایجاد شد.

به مانند استریپ، اتکینسون نیز دارای مردک دکترای افتخاری می‌باشد. مدیران دانشگاه آکسفورد در سال 2006، مدرک دکترای افتخاری را به روآن اتکینسون اهدا کردند.


هیل هارپر

هیل هارپر (Hill Harper)

هیل هارپر (Hill Harper) که تاکنون در چند سریال از جمله سریال سی‌اس‌آی: نیویورک (CSI: NY) در نقش یک دکتر بازی کرده است، در واقعیت نیز انسانی تحصیل کرده محسوب می‌شود.

هارپر در سال 1988، مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه مطرح براون دریافت کرد و سپس نیز به دانشگاه بزرگ هاروارد رفت و در سال 1992، مدرک دکترای حقوق خود را دریافت کرد.

وی که در زمان تحصیل، دوستی نزدیکی با همکلاسی خود، باراک اوباما (Barack Obama)؛ 44مین رئیس جمهور تاریخ آمریکا داشت، موفق شد تا مدرک کارشناسی ارشد در رشته اداره امور عمومی را نیز دریافت کند.


کن جیونگ

کن جیونگ (Ken Jeong)

به مانند اتکینسون، دیدن نام کن جیونگ (Ken Jeong) در بین نوابغ هالیوود با توجه به نقش‌هایی که بازی کرده است، اتفاق عجیبی به نظر می‌رسد.

جیونگ که معمولا در نقش انسان‌های خل و چل بازی می‌کند، از زمان کودکی قصد داشت تا بازیگر شود. با این حال، والدینش وی را از این کار منع کردند و وی را به سمت تحصیل آن هم در رشته پزشکی، هدایت کردند.

کن جیونگ نیز تصمیم گرفت تا هر دو کار را با هم انجام دهد! وی برای تحصیل، به دانشگاه مطرح دوک رفت و در سال 1990، مدرک کارشناسی خود را از این دانشگاه دریافت کرد.

جیونگ که در زمان تحصیل در این دانشگاه، به کلاس‌های بازیگری می‌رفت و در برنامه‌های کمدی شرکت می‌کرد، قبل از ادامه تحصیل، در کلاس‌های بازیگری دانشگاه کالیفرنیا شرکت کرد.

اما در نهایت، وی به دانشگاه کارولینای شمالی رفت و مدرک دکترای پزشکی خود را در سال 1995، دریافت کرد تا والدینش را به خواسته خود برساند.

پس از پایان تحصیل، جیونگ که نمی‌خواست با بازیگر شدن، والدین خود را ناراحت کند، روزها به پزشکی و درمان بیماران می‌پرداخت و شب‌ها به دنبال علاقه خود می‌رفت و در برنامه‌های کمدی، شرکت می‌کرد!

در نهایت و پس از چند سال، همسر جیونگ که وی نیز یک پزشک است، کن را ترغیب کرد تا پزشکی را کنار گذاشته و وقتش را صرف علاقه خود کند و وی نیز سرانجام با کنار گذاشتن پزشکی، وقت خود را صرف بازیگری کرد.


اشلی جاد

اشلی جاد (Ashley Judd)

اشلی جاد (Ashley Judd) در دانشگاه کنتاکی و در رشته ادبیات فرانسه به تحصیل پرداخت و در نهایت در سال 1990، فارغ‌التحصیل شد. با این حال و به علت یک اشتباه اداری از سمت خودش، مدرکش را در نهایت با 17 سال تاخیر، دریافت کرد!

این موضوع باعث شد تا وی مجددا رو به تحصیل آورده و در سال 2009، مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه هاروارد و در رشته اداره امور عمومی، دریافت کند.

جاد در سال 2016، موفق به پذیرش در دانشگاه برکلی شد و هم اکنون مشغول تحصیل در این دانشگاه می‌باشد و امیدوار است تا مدرک دکترای خود را در رشته سیاست‌گذاری عمومی، کسب نماید.


جیمز فرانکو

جیمز فرانکو (James Franco)

جیمز فرانکو (James Franco) در سال 1999 از دانشگاه مطرح کالیفرنیا خارج شد تا بتواند به بازیگری بپردازد. اما برخلاف بسیاری از همکاران خود، در نهایت متوجه اشتباه خود شد و در 26 سالگی و برای ادامه تحصیل، به همین دانشگاه بازگشت.

فرانکو که قصد داشت توانایی خود را تست کند، با کسب اجازه از مدیران این دانشگاه، هر ترم بین 20 تا 60 واحد را برای خود برمی‌داشت و در نهایت آن‌ها را پاس می‌کرد. در پایان و پس از 2 سال، جیمز مدرک کارشناسی خود را در رشته ادبیات انگلیسی دریافت کرد.

اما این پایان کار فرانکو نبود و وی در ادامه به دانشگاه کلمبیا؛ یکی دیگر از برترین دانشگاه‌های دنیا رفت و مدرک کارشناسی ارشد خود در رشته ادبیات انگلیسی را از این دانشگاه دریافت کرد.

در حین دریافت این مدرک، وی به تحصیل در رشته بازیگری در دانشگاه نیویورک و نویسندگی در کالج بروکلین نیز پرداخته بود و مدارک کارشناسی ارشد خود در این دو رشته را نیز دریافت کرد.

جیمز فرانکو در حال حاضر در دانشگاه ییل نیز مشغول تحصیل است و قصد دارد تا مدرک دکترای خود را از این دانشگاه دریافت کند.


ماییم بیالیک

ماییم بیالیک (Mayim Bialik)

ماییم بیالیک (Mayim Bialik) در سریال محبوب تئوری بیگ بنگ (The Big Bang Theory)، در نقش یک دکتر عصب‌شناس بازی کرده بود. اما اگر فکر می‌کنید که گفتن اصطلاحات تخصصی این شخصیت برای بیالیک کار سختی بوده است، سخت در اشتباهید!

دلیل این موضوع این است که ماییم بیالیک در زندگی شخصی خود نیز، فردی کاملا تحصیل کرده است و به شکل جالبی، دقیقا در همان رشته عصب‌شناسی، به تحصیل پرداخته است!

بیالیک که از 12 سالگی وارد حرفه بازیگری شده بود، آنقدر به تحصیل و یادگیری علاقه داشت که برای مدتی بازیگری را کنار گذاشت تا بتواند به تحصیل مشغول شود و در نهایت در سال 2000، موفق شد مدرک کارشناسی خود را در رشته عصب‌شناسی، از دانشگاه کالیفرنیا دریافت کند.

بیالیک که برای مدتی تحصیل را رها کرده بود تا به بازیگری بپردازد، مجددا به ادامه تحصیل پرداخت و سرانجام در سال 2007، موفق شد تا مدرک دکترای خود را در رشته عصب‌شناسی، کسب کند تا به یکی از تحصیل‌کرده‌ترین افراد تاریخ هالیوود، تبدیل شود.

نکته جالب این است که بیالیک موفق به کسب پذیرش در دو دانشگاه بزرگ ییل و هاروارد نیز شده بود و می‌توانست در این دو دانشگاه نیز به تحصیل بپردازد. اما چون وی نمی‌خواست از خانواده خود دور باشد، دانشگاه کالیفرنیا را برای تحصیل انتخاب کرد!

مطالب جنجالی

Sorry. No data so far.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.