کلیشه های تکراری و خسته کننده فیلم های ترسناک

11 September 2021 - 20:00
کلیشه های تکراری و خسته کننده فیلم های ترسناک

کافی است تا تنها 10 فیلم ترسناک دیده باشید تا متوجه شوید که چندین کلیشه و اتفاق تکراری، در اکثر آن 10 فیلم، رخ داده است!

ژانر ترسناک، جزو محبوب‌ترین ژانرهای سینما محسوب می‌شود که فیلم‌های این ژانر، علاقه‌مندان زیادی نیز دارند. با این حال حتی اگر جزو طرفداران این ژانر نیستید و تعداد کمی از فیلم‌های این ژانر را دیده‌اید، حتما چندین سکانس مشابه و تکراری را در همه آن‌ها تماشا کرده‌اید.

در واقع نویسندگان و سازندگان این ژانر، برای پیشبرد داستان خود، از چندین شگرد تکراری استفاده می‌کنند که شاید در ابتدای ساخته شدن این نوع فیلم‌ها جذابیت زیادی داشته‌اند اما اکنون، دیگر خسته کننده شده‌اند.

2 روز قبل، به معرفی چند فیلم و سریالی پرداختیم که قرار است در ماه جاری میلادی منتشر شوند و اکنون و در این مطلب، قصد داریم به 13 مورد از اتفاقات تکراری این ژانر اشاره کنیم که اگر در فیلم‌های ترسناکی که در این ماه منتشر خواهند شد، شاهد رخ دادن آن‌ها نباشیم، خدا را شاکر خواهیم بود!


راه نجات؟ تنهایی!

وقتی در یک موقعیت خطرناک قرار می‌گیرید، منطقی‌ترین کار ممکن این است که در کنار سایر دوستان و همراهان خود باقی بمانید تا بتوانید در کنار یکدیگر، بر شرایط بد پیش آمده غلبه کرده و جان خود را نجات دهید.

اما به شکل عجیبی که دلیل آن برای هیچکس مشخص نیست، شخصیت‌های فیلم‌های ترسناک، علاقه زیادی به جدا شدن از یکدیگر دارند تا کار جناب قاتل را، ساده کنند!

برای یک لحظه، سکانس تکراری زیر را از فیلم‌های ترسناک، تصور کنید:

یکی از شخصیت‌های فیلم، به یک مکان مشخص رفته و پس از مدتی، خبری از وی نمی‌شود. در این بین و به شکل جالبی، یکی دیگر از شخصیت‌های فیلم تصمیم می‌گیرد تا به تنهایی به دنبال دوست خود رفته تا ببینید چرا صدای جیغ و داد از سمت وی آمده است!

رفتاری که باعث می‌شود ژانر فیلم در آن لحظه از ترسناک، به کمدی تغییر پیدا کند! در واقع به نظر می‌رسد که برخی از شخصیت‌های آثار ترسناک، دچار بیماری مازوخیسم، آن هم از نوع کشنده می‌باشند!

این موضوع در فیلم کلبه‌ای در جنگل (The Cabin in the Woods) نیز به شکل جالبی نشان داده و با آن شوخی شد. وقتی که شخصیتی که کریس همسورث (Chris Hemsworth) در نقش آن بازی کرده است، در ابتدا به دوستان خود می‌گوید که هر اتفاقی رخ دهد، این افراد باید در کنار یکدیگر بمانند.

فیلم کلبه‌ای در جنگل.

فیلم کلبه‌ای در جنگل.

اما پس از آن‌که تحت تاثیر گاز شیمیایی قرار می‌گیرد (فیلم را ببینید تا بیشتر متوجه شوید!)، ناگهان رو به دوستان خود کرده و می‌گوید:

نه، اینکار اشتباهه. باید از همدیگه جدا شیم و هرکی یه جا رو بگرده!


بچه‌ها؛ این موجودات ترسناک!

اگر بعد از دیدن چند فیلم ترسناک، از بچه‌های کم سن و سال می‌ترسید، کاملا حق دارید چرا که در بسیاری از فیلم‌های ترسناک، شخصیت‌های کم سن و سال در بهترین حالت، در حال صحبت کردن با اجنه و ارواح هستند!

و البته در بسیاری از موارد، این موضوع وارد مرحله بعدی می‌شود و این انسان‌های معصوم، تبدیل به شخصیت منفی داستان می‌شوند و شیطان لعنتی داستان، روح آن‌ها را تسخیر کرده و از طریق آن‌ها، اقدام به کشتن سایر شخصیت‌ها می‌کند.

اجازه دهید به دوقلوهای فیلم درخشش (The Shining)؛ شاهکار استنلی کوبریک (Stanley Kubrick) نیز اشاره نکنیم. مطمئن هستیم که فقط ما نبودیم که بعد از تماشای این فیلم، تا مدت‌ها از دوقلوها می‌ترسیدیم!

دوقلوهای ترسناک فیلم درخشش.

دوقلوهای ترسناک فیلم درخشش.

در ادامه پاراگراف اول این بخش، باید به یک کلیشه دیگر فیلم‌های ترسناک درباره کودکان اشاره کنیم. این‌که شخصیت کم سن و سال داستان، به والدین خود می‌گوید که در حال صحبت با روح دختری است که قبلا در این خانه به قتل رسیده است!

اما پدر و مادر عزیز این کودک، فکر می‌کنند صحبت با روح دختری که تشنه انتقام است و شب‌ها در حال تخریب خانه است، اتفاقی طبیعی در سن و سال فرزندشان است و به همین دلیل، به حرف‌های وی توجه نمی‌کنند!

لطفا اگر فرزندتان به شما می‌گوید که در حال صحبت با یک روح خبیث است، به حرف‌های وی توجه بیشتری کنید!


سیاه‌پوستان بی ارزش!

فیلم برو بیرون.

فیلم برو بیرون. این فیلم، یکی از معدود فیلم‌های ژانر ترسناک است که شخصیت اصلی آن، یک سیاه‌پوست است …

یکی از قدیمی‌ترین کلیشه‌های ژانر ترسناک، درباره شخصیت‌های سیاه‌پوست داستان است. در اکثر فیلم‌های هالیوود، شخصیت سیاه‌پوست داستان، معمولا اولین فردی است که کشته می‌شود!

در واقع به نظر می‌رسد که نقش شخصیت‌های رنگین پوست در فیلم‌های ژانر ترسناک، نشان دادن نخستین قتل شخصیت منفی داستان و آغاز رسمی فیلم است و رنگین پوستان، هیچ سود دیگری ندارند.

این موضوع آنقدر در فیلم‌های ترسناک رخ داده است که در فرهنگ عامه آمریکا نیز، کاملا جا افتاده است و بارها در فیلم‌های مختلف، سوژه شوخی شخصیت‌های آن فیلم شده است.

البته می‌توان از این دید نیز به قضیه نگاه کرد که شاید تمام قاتلین، ارواح، جن‌ها و سایر رفقا، نژادپرست هستند و به همین دلیل، اولین قربانی آن‌ها، اشخاص رنگین پوست می‌باشند!


شخصیت‌های زنی که راه رفتن را بلد نیستند!

یک کلیشه دیگر، وقتی است که شخصیت اصلی یا حداقل یکی از شخصیت‌های اصلی که جنسیتش زن است، وقتی در حال فرار از دست قاتل است و بدون هیچ دلیلی، ناگهان تعادل خود را از دست می‌دهد و زمین می‌خورد!

فیلم کلبه‌ای در جنگل

این موضوع وقتی احمقانه‌تر می‌شود که این شخصیت پس از زمین خوردن، تصمیم می‌گیرد به جای بلند شدن و فرار کردن، خود را بر روی زمین کشیده و به این شکل، از دست قاتل چاقو به دست، فرار کند!


قاتلان به دویدن علاقه‌ای ندارند …

در ادامه مورد قبلی، یکی از مواردی که تقریبا در هیچ فیلم ترسناکی آن را مشاهده نکرده‌ایم، قاتلی است که به دنبال قربانی خود، بدود! در واقع در اکثر فیلم‌های ترسناک، قاتل داستان آنقدر به توانایی خود اطمینان دارد که آهسته و پیوسته، به سراغ مقتول بعدی خود می‌رود.

البته بهتر است بگوییم که قاتل، روی زمین خوردن قربانیان خود حساب باز کرده است و می‌داند که هر چقدر هم که از آن‌ها عقب‌تر باشد، باز هم می‌تواند به راحتی به آن‌ها رسیده و به کشتار خود ادامه دهد.

مایکل مایرز (Michael Myers)؛ شخصیت منفی مجموعه فیلم‌های هالووین (the Halloween)، یکی از ریلکس‌ترین قاتلین تاریخ سینماست که دویدن وی را هرگز ندیده‌ایم و وی همیشه با متانت خاصی، قربانیان خود را دنبال می‌کند!

شخصیت مایکل مایرز در فیلم هالووین.

شخصیت مایکل مایرز در فیلم هالووین.


تلفن‌هایی که هیچوقت آنتن نمی‌دهند!

در دوران کنونی که اکثر مردم دنیا صاحب یک تلفن همراه هستند، به سادگی و با یک تماس، می‌توان از پلیس تقاضای کمک کرد. این موضوع باعث می‌شود تا قاتل نه چندان دوست داشتنی داستان، نتواند شخصیت‌های نه چندان باهوش را، تنها گیر انداخته و به قتل برساند.

در اوایل دوران این تکنولوژی و با توجه به این که داستان این فیلم‌ها در مکان‌های دورافتاده رخ می‌دادند، نویسندگان این ژانر تصمیم گرفتند تا از موضوع عدم آنتن دهی تلفن‌های همراه در آن مکان‌ها، برای پیشبرد داستان استفاده کنند.

اما این موضوع در سال‌های اخیر که تلفن‌های همراه در بسیاری از نقاط دورافتاده نیز دارای آنتن می‌باشند، چندان قابل قبول نمی‌باشد. با این حال کماکان در اکثر فیلم‌های ترسناک شاهد آن هستیم که تلفن همراه هیچکدام از شخصیت‌ها، آنتن ندارند و آن‌ها حتی نمی‌توانند از امکان تماس اضطراری (که برای استفاده از آن، نیاز به آنتن ندارید) نیز، استفاده کنند.

فیلم اره.

فیلم اره.

مورد مشابه دیگر که مربوط به تلفن‌های همراه می‌باشد، خالی شدن شارژ باتری آن‌هاست. گویا در دنیای فیلم‌های ترسناک، امکان شارژ کردن تلفن‌های همراه وجود ندارد و این وسایل، یکبار مصرف می‌باشند!

در مجموع و طبق چیزهایی که از فیلم‌های ترسناک یاد گرفته‌ایم و با توجه به این که این اتفاقات تقریبا در اوایل تمام فیلم‌های ترسناک رخ می‌دهد، اگر در مکانی دورافتاده بودید و دیدید که آنتن تلفن همراه شما رفته است و یا شارژ آن تمام شده است، احتمالا باید خود را برای فرار از دست یک قاتل روانی، آماده کنید!


گربه‌های ترسناک!

یک لحظه سکانس زیر را تصور کنید:

شخصیت اصلی در میانه شب صدایی مشکوک را می‌شنود و به سمت آن صدا می‌رود تا ببیند اوضاع از چه قرار است. در حالی که آن شخصیت به همراه بینندگان منتظر رخ دادن اتفاق خاصی هستند، ناگهان گربه‌ای به سمت وی پریده و باعث سکته همه می‌شود!

گارفیلد

گارفیلد، گربه دوست داشتنی سینما. عکس ارتباطی به مطلب ندارد و تنها خواستیم یادآور شویم که همه گربه‌های سینما، ترسناک نیستند!

وقتی یک سکانس هیجانی خلق شده است و منتظر رخ دادن نقطه اوج فیلم هستیم، اما در نهایت مشخص می‌شود که چیز کم خطری چون گربه، دلیل هیجانی شدن آن سکانس بوده است.

این موضوع آنقدر در فیلم‌های ترسناک رخ داده است که اتفاقات این چنینی و مشابه‌ای که در فیلم‌های ترسناک رخ می‌دهند، به ترس گربه‌ای معروف شده‌اند.


مشورت با متخصصین

از اوایل ساخت فیلم‌های ژانر ترسناک تاکنون، همیشه شاهد آمدن یک کشیش به خانه خانواده قربانیان روح خبیث هستیم که تلاش می‌کند تا روح بد جنس را از بدن فرزند آن‌ها (باز هم بچه‌ها!) خارج کند.

فیلم جن‌گیر

فیلم جن‌گیر. این فیلم یکی از اولین فیلم‌های ترسناک سینما بود که در آن یک کشیش، به کمک خانواده بدشانس آمد …

این موضوع، اکنون تبدیل به یکی از تکراری‌ترین اتفاقات فیلم‌های ژانر ترسناک شده است و کم پیش می‌آید که در یک فیلم فراطبیعی، یک کشیش را نبینیم. کشیش‌هایی که البته در اکثر مواقع، کمکی به خانواده نمی‌کنند!


زیرزمین؛ ترسناک‌ترین مکان دنیا!

طبق منطق فیلم‌های ترسناک، زیرزمین‌ها و البته اتاق زیرشیروانی، خطرناک‌ترین مکان‌های دنیا هستند که ارواح داستان، همیشه در آن‌ها مخفی شده‌اند و سر زدن به این دو مکان، عاقبت خوشی ندارد!

به شکل عجیبی، شخصیت‌های فیلم‌های ترسناک پس از شنیدن صدایی مشکوک، علاقه زیادی دارند تا به تنهایی، این مکان‌ها را مورد بررسی قرار دهند و این موضوع یکی از تکراری‌ترین راه‌های کشته شدن شخصیت‌ها در فیلم‌های ترسناک است.

گویا این شخصیت‌ها، هیچ فیلم ترسناکی ندیده‌اند و نمی‌دانند که به هیچ عنوان نباید به زیرزمینی که چراغ آن روشن نمی‌شود، سر زد چرا که این مکان‌ها، خانه ارواح محسوب می‌شوند!


خودروهای بی مصرف!

در فیلم‌های ترسناک، خودروها، بی مصرف‌ترین وسایل دنیا هستند چرا که هر وقت شخصیت‌های فیلم قصد استفاده از خودروهای خود برای فرار از دست قاتل نا محترم را دارند، این وسایل نقلیه، تصمیم می‌گیرند تا روشن نشوند!

خودرویی که به تازگی خریده شده است و تا همین چند دقیقه قبل، مثل بنز(!) کار می‌کرده است. اما اکنون که برای نجات جان خود نیاز به آن داریم، تصمیم می‌گیرد تا به ما بی محلی کند!

مورد دیگری که به خودروها مرتبط است، وقتی است که شخصیت‌های فیلم، قصد روشن کردن خودروی خود و یا باز کردن درب خودرو در هنگام فرار را دارند.

فیلم سرزمین زامبی‌ها.

فیلم سرزمین زامبی‌ها.

اما از آنجا که استفاده از کلید برای روشن کردن ماشین و باز کردن درب آن، کار بسیار سختی می‌باشد، این شخصیت‌ها کلید را روی زمین می‌اندازند و وقتی آن را از روی زمین بلند می‌کنند، قاتل در کنار شیشه پنجره ماشین، آماده کشتن آن‌هاست.

در واقع طبق آن چه در فیلم‌های ترسناک دیده‌ایم، خودروها یکی از محبوب‌ترین مکان‌ها برای شخصیت منفی داستان محسوب می‌شوند. پس اگر در شرایطی مشابه گیر افتادید، به هیچ عنوان بر روی خودروی خود حساب نکنید!


به آیینه نگاه نکنید!

نگاه کردن به آیینه‌ها، یکی از بدترین کارهایی است که در فیلم‌های ترسناک می‌شود انجام داد چرا که ناگهان شاهد ظاهر شدن یک روح و یا شیطان در آن هستیم که باعث ترس آن شخصیت و بینندگان می‌شود.

البته در تمام این موارد، وقتی شخصیت اصلی سر خود را برمی‌گرداند تا پشت سر خود را نگاه کند، روح قصه فرار کرده است چرا که به هدف خود (زهره ترک کردن بینندگان)، رسیده است!


براساس واقعیت …

یکی از سوژه‌های تکراری که سازندگان فیلم‌های ترسناک برای ترساندن بیشتر بینندگان استفاده می‌کنند، دروغ گفتن درباره واقعی بودن داستان است. اتفاقی که در طی سالیان اخیر، بیش از قبل رخ می‌دهد.

در حالی که ایده ابتدایی بعضی از این فیلم‌ها، براساس اتفاقی است که در واقعیت رخ داده است، اما بخش اعظم اتفاقاتی که در آن فیلم رخ می‌دهد و باعث جذابیت فیلم می‌شود، ساخته ذهن نویسنده است.

این موضوع اخیرا در مجموعه فیلم‌های احضار (The Conjuring) نیز که براساس اتفاقات زندگی اد و لورن وارن (Ed and Lorraine Warren) می‌باشند، بیشتر به چشم آمده است.

فیلم احضار.

فیلم احضار. این فیلم، بخش عمده موفقیت خود را مدیون استفاده از تگ “براساس واقعیت” می‌باشد …


عروسک‌های قاتل!

آنقدر که در فیلم‌های ترسناک، شاهد عروسک‌های قاتلی چون آنابل و چاکی بوده‌ایم، بعید است که ما تنها افرادی باشیم که از عروسک‌ها می‌ترسیم!

عروسک‌هایی که ظاهر ساده و معصومی دارند اما به وقتش، زنده شده و تبدیل به قاتلینی حرفه‌ای می‌شوند که برای کشتن شخصیت‌های فیلم، دست به هر کاری می‌زنند!

شخصیت عروسکی آنابل.

شخصیت عروسکی آنابل.

این موضوع، یکی دیگر از سوژه‌ها و کلیشه‌های تکراری هالیوود است که اتفاقاتی شبیه آن را در فیلم‌های ترسناک زیادی تماشا کرده‌ایم.


در این مطلب، به 13 مورد از موارد تکراری فیلم‌های ترسناک اشاره کردیم و البته قصد نداریم به گیر دادن عجیب فیلم‌های ترسناک به نحس بودن عدد 13، اشاره کنیم!

اما نظر شما چیست؟ چه اتفاقات دیگری هستند که در اکثر فیلم‌های ترسناک رخ می‌دهند و شما از دیدن آن‌ها، خسته شده‌اید؟

مطالب جنجالی

Sorry. No data so far.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

  • h says:

    کلیشه ای ترین صحنه اینه که برق میره و یهو میاد و یه روح پشت سرشون ظاهر میشه😂😂

  • لورل says:

    بدترین کلیشه اینه که همیشه یه روح زیر تخت منتظر نشسته