بررسی فیلم Jungle Cruise؛ ماجراجویی سرگرم‌کننده

2 September 2021 - 20:00
فیلم Jungle Cruise

فیلم Jungle Cruise به کارگردانی ژاومه کولت-سرا و با بازی دوئین جانسون، امیلی بلانت و جک وایتهال یک ماجراجویی آبی شیرین در جنگل است.

تقریبا بیست سال می‌گذرد، اما هنگامی که فیلم Pirates of the Caribbean «دزدان دریایی کارائیب» برای اولین بار اکران شد، به عنوان یک اثر مسخره اما جاذب پول عمل کرد. چگونه می‌توانید یک ماجراجویی را از تم پارک اقتباس کنید؟ هیچ داستانی وجود ندارد؛ در نتیجه فقط به خاطر برند تجاری است که این کار انجام می‌شود. با این حال فیلم گور وربینسکی (Gore Verbinski) در سال 2003 به لطف انرژی عجیب و غریبی که با ماجراجویی شگفت‌انگیزش ترکیب کرده بود، یک اثر موفق، فوق‌العاده و لذت‌بخش به حساب می‌آمد. از آن زمان، اقتباس‌های مختلفی با این تم به سطوح مختلفی از موفقیت رسیده‌اند و حالا فیلم Jungle Cruise آخرین موردی است که به قلمروی پادشاهی جادویی وارد شده است. برای آن‌هایی که هرگز در این جو و جاذبه نبوده‌اند، این فیلم اساسا یک سفر دریایی کوچک است که جرقه خود را از راهنمای شوخ‌طبعش می‌گیرد که جوک‌های بی‌مزه اما جذابی (در حد جوک‌های که پدر‌ها) می‌گوید. کارگردان این فیلم اقتباسی یعنی ژاومه کولت-سرا (Jaume Collet-Serra) فهمیده است که داشتن این ویژگی در فیلم آن را یه یک ماجراجویی جذاب تبدیل می‌کند؛ نه در حد اولین فیلم دزدان دریایی کارائیب، ولی همچنان یک ترکیب قوی از بافت طنز، رمانتیک و اکشن را در خود دارد.

فیلم Jungle Cruise

در سال 1916، لیلی هاوتون با بازی امیلی بلانت (Emily Blunt) و برادر غرغرو اما متعهدش مک گرگور با بازی جک وایتهال (Jack Whitehall) در جست‌وجوی اشک‌های ماه هستند. این اشک یک گل افسانه‌ای است که گفته می‌شود خاصیت شفابخشی دارد. آن‌ها خود را به شهر کوچک پورتو ولهو در برزیل می‌رسانند و در آن جا با فرانک ولف با بازی دوئین جانسون (Dwayne Johnson)، کاپیتانی زمخت، ملاقات می‌کنند. در حالی که فرانک در ابتدا تمایلی برای انجام این کار نداشت، وقتی متوجه می‌شود که لیلی یک سرپیکان مهم را تهیه کرده است که در این تلاش به آن‌ها کمک می‌کند، تصمیم می‌گیرد به این جفت کمک کند. با این حال، علاوه بر تمام چیز‌هایی که در جنگل وجود دارد از جمله فاتحان نفرین‌شده‌ای که چهارصد سال پیش سعی کردند که گل را بیابند و قصد کشتن آن‌ها را دارند، شاهزاده یواخیم با بازی جسی پلمونس (Jesse Plemons) که فکر می‌کند این گل به او در پیروزی جنگ بزرگ کمک می‌کند، نیز قصد نابود کردن آن‌ها را دارد.

فیلم Jungle Cruise

به نظر من فیلم Jungle Cruise فوق‌العاده زیباست، جانسون و بلانت به طرز زیبا و شگفت‌انگیزی یک رابطه قوی را شکل می‌دهند. هر دو آن‌ها خود را به عنوان ناخدای واقعی این سفر می‌دانند؛ در نتیجه دائما سعی می‌کنند از دیگری پیشی بگیرند (خود را در سطح بالاتری از فرد دیگر قرار دهند) که تمام این قضیه به یک درگیری سرگرم‌کننده منجر می‌شود. وایتهال نیز به نوبه خود یک تعادل خوب را به فیلم می‌بخشد و نماینده مناسبی از تماشاگرانی است که ترجیح می‌دهند از جنگل به طور کلی اجتناب کنند و به جای آن در اتاق هتلشان ریلکس کنند. علاوه بر این در سمت دیگر شما پلمونس را دارید که برای بار دیگر نشان می‌دهد که دلیل وجودش در میان بهترین بازیگران چیست؛ چرا که یک گرما، انرژی و شرارت باب طبعی را به داستان می‌بخشد که اگر چه ممکن است شاهزاده یواخیم را به یک کاراکتر نمادی کاملا بد تبدیل نکند، اما با بافت مورد نظر کولت-سرا کاملا هماهنگ است.

فیلم Jungle Cruise

اگر بخواهم یک تردید بزرگم را به فیلم Jungle Cruise بگویم این است که دوست داشتم کمی دیوانه‌وارانه‌تر باشد. این عجیب است که این فیلم مرتبه PG-13 را دریافت کرده است در حالی که بافت آن بیشتر شایسته مرتبه PG است. تنها چیزی که واقعا درباره این فیلم ترسناک است، فاتحان ملعون ساکن جنگل است که از عناصر مختلف مانند مار یا زنبور‌ها ساخته شده‌اند. اما این انرژی دیوانه‌کننده به باقی فیلم غلبه نمی‌کند و آن را به چیزی در حد فیلم The African Queen تبدیل می‌کند که شما در آن دو کاراکتر کاریزماتیک داشتید که هر کدام در یک موقعیت ماجراجویانه قرار می‌گرفتند و نقش خود را بازی می‌کردند. این موضوع مطلقا هیچ مشکلی ندارد، اما اگر قرار است با پول دیزنی و بودجه‌ای از VFX فیلم بسازید، شاید درست‌تر این باشد که در مسیر گور وربینسکی پیش بروید و به جای نگرانی از وفاداری به این جمله “باید یک ماجراجویی آبی در جنگل وجود داشته باشد” از این حقیقت که فیلم‌نامه شما پیرامون موضوع اصلی است منفعت ببرید.

فیلم Jungle Cruise

با این حال سخت است که از این فیلم دلخوری داشته باشیم چرا که شیرینی (جذب شدن) آن بسیار سبک‌تر از هوا است. اما باز هم مرتبه PG-13 کمی گمراه‌کننده است؛ چرا که مخاطبانی که به احتمال زیاد از این فیلم لذت می‌برند در رده سنی 9 تا 12 سال نیز قرار دارند. این بدین معنی نیست که این فیلم برای افراد مسن‌تر از این گروه سنی لذت‌بخش نیست، اما فیلم Jungle Cruise فیلمی است که برای خانواده‌ها بسیار مناسب است و هیچ ایرادی در آن وجود ندارد. من حتی می‌توانم این استدلال را داشته باشم که در حالی که صحنه‌های اکشن در سینماها خوب هستند، خانواده‌ها نیز می‌توانند با سفارش دادن آن از استریمر دیزنی‌پلاس، از آن لذت ببرند.

فیلم Jungle Cruise

فیلم Jungle Cruise یک فیلم درخشان، رنگارنگ، و بامزه است و اگر چه ممکن است با فیلم Pirates of the Caribbean رقابت نکند، اما حداقل از DNA آن فیلم با جست‌وجوی یک شی مقدس در مسابقه با گروه‌های دیگر، وام گرفته است. بهترین تعریفی که می‌توانم از فیلم Jungle Cruise داشته باشم این است که شباهت زیادی به فیلم Pirates of the Caribbean یا فیلم Mummy که در سال 1999 منتشر شد، دارد به گونه‌ای که من هیچ مشکلی با پخش کردن آن در بعدازظهر یک روز تعطیل و پا گذاشتن به ماجراجویی آن ندارم.

مطالب جنجالی

Sorry. No data so far.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

  • فرهاد says:

    بسیار فیلم سطحی و بیخودی بود
    فقط به درد همون رده سنی زیر ۱۳ سال میخوره